General
Turisticko naselje Tekija: Koncept za 100 % prirode i aktivnog odmora
Učesnici u nastavi: Prof. dr Ljiljana Petruševski, dipl. mat. i doc. dr Mirjana Devetaković, dipl. ing. arh.
Svojom milenijumskom istorijom Donje Podunavlje upisano je na mapi brojnih epoha, od rimskog perioda do današnjih dana, sa istim zajedničkim imeniteljima: Dunav, komunikacije i autentični ambijent. Kroz vreme zahvaljući reci, izuzetnom prirodnom ambijentu, raskršću puteva, međašima regija-od rimske epohe do današnjeg vremena, Donje Podunavlje imalo je i ima izuzetne razvojne potencijale. Ovovremeni trenutak, uz postojanje svih navedenih potencijala, prepoznaje u Dunavskom toku još jedan potencijal: turističku ponudu.
U kontekstu studentskog zadatka istraživanja i projektovanja turističkog naselja na obali Dunava u Tekiji, rad u studiju kao osnovno pitanje pretpostavlja: - kako, kroz definisani projektni zadatak turističkog naselja, afirmisati postojeće prirodne i prostorne vrednosti, kreirajuci prepoznatljiv i atraktivni ambijent na evropskoj mapi Dunava?
Od studenata se očekuje da na izazov zadatka projektovanja u specificnom prirodnom ambijentu, odgovore u kontekstu aktualnog vremena, i da istražujući mogućnosti urbanizma i arhitekture, kroz nove i inventivne pristupe planiranja i projektovanja turističkih kompleksa, osmisle nove i drugacije prostorne i programske koncepte.
U tom smislu, pored "tradicionalnih" i poznatih tehnika i metoda projektovanja, studenti ce se upoznavati i koristiti i metod parametarskog generisanja sklopova, kako na nivou urbanističke postavke, tako i kao mogući princip oblikovanja arhitektonske forme. Nastava u studiju će biti sintezno realizovana korišćenjem savremenih postupaka, tehnika i alata kojima ce studenti u procesu nastave postepeno ovladavati, kontekstualizujući usvojene tehnike u funkciji urbanističko-arhitektonskih rešenja, u okviru problemskog zadataka u Studiju.