Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a

 
Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
petak, 1. mart 2013, 14:06

Zadatak 01 - U okviru ovog zadatka studenti daju kratak osvrt na svoje viđenje CAAD-a na početku semestra. U prilogu postavljaju i komentarišu do 3 ilustracije veličine 200/200 piksela koje najbolje ilustruju njihovo trenutno shvatanje CAAD-a...

Svaki zadatak nosi do 10 poena. Procenat koji će neki zadatak imati u ukupnom broju poena predviđenom za kvalitet redovnog rada, biće određen naknadno.

Slika Mirjana Devetakovic
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Mirjana Devetakovic - petak, 1. mart 2013, 13:53
 

Primer serije prikaza arhitektonskih objekata koji ilustruju moje trenutno viđenje CAAD-a... Izvor: CIC Start Inovation Review, Issue 14, Feb. 2013, http://innovation.cicstart.org/?vcabid=cneSpclcSchgcpnj




Slika Mirjana Devetakovic
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Mirjana Devetakovic - petak, 1. mart 2013, 14:03
 

Još jedan primer... Analiza toplotnih gubitaka za dati urbanistički sklop. Isti izvor kao u prethodnom prilogu...


Slika Aleksandar Govedarica
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Aleksandar Govedarica - subota, 2. mart 2013, 00:22
 

Ovim programima ubrzavamo crtanje,pravimo prezentacije koje dalje mozemo da saljemo  preko interneta, citav projekat moze stati na cd, upotrebom ovih programa dobijamo bolji prikaz onoga sto projektujemo ,i daleko preciznije nacrtan nego rucno. 

1. google sketch up

2. i 3. auto cad       (radovi iz 3. razreda srednje.)





Slika Dusan Vuckovic
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Dusan Vuckovic - petak, 8. mart 2013, 01:14
 

AutoCAD za mene predstavlja projektantski alat siroke namene. Do sada sam ga iskljucivo koristio prilikom crtanja radova koji su zahtevali 2D prikazivanje. Zato smatram da je veoma koristan i brz s'obziroma da zamenjuje klasicne crtacke alate kao sto su papir, olovku, lenjir...

AutoCAD nam omogucava i 3D modelovanje. Ti radovi su mi zanimljivi narocito nakon koriscena rendera. Zbog perpektive, boje , materijala, osvetljena, jako podseca na fotografije vec izvedenih-stvarnih objekata.

Slika 1. Predstavlja upotrebu autocad-a 3D, pri nacrtima masinskih elemenata.

Slika 2. Model hrama Arhitekta Zoran Stojnic.

Slika 3. Render hrama Arhitekta Zoran Stojinic.

Izvor fotografija je skola kompijutera Vinca




Slika Миленко Обрадовић
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Миленко Обрадовић - subota, 2. mart 2013, 17:06
 

По мени, у CAAD спада низ технолошких средстава који представљају једну врсту олакшице архитектама и другим стручњацима при пројектовању, планирању, односно самој реализацији њихових идеја. Цртачких програма је доста, они можда нису уско повезани, али свакако да имају веома сличну намену.

1. AutoCAD 2D - Детаљ основе (већа резолуција)
2. AutoCAD 3D
3. ArchiCAD 




Slika David Debeljevic
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la David Debeljevic - četvrtak, 7. mart 2013, 23:17
 

CAAD je skup programa koji omogucavaju korisniku brzu i laku izradu crteza i 3D modela. Omogućavaju trenutnu ispravku bilo kakve greške prilikom rada. Programi omogućavaju preciznost i veliku brzinu rada. Razvitkom ovih programa unapredio se standard projektovanja, otvorio se horizont mogućnosti. Projektanti su dobili gotovo bezgraničan prostor da manifestuju svoje ideje i efikasno ih oblikuju. 

Moje iskustvo je skromno. Solidno se snalazim u programu SketchUp, ali Autocad sam tek nedavno počeo da učim.

Prilozi su rađeni u programu AutoCad 3D




Slika Milica Gruicic
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Milica Gruicic - utorak, 5. mart 2013, 19:50
 

CAAD je skup programa koji omogucavaju korisniku brzu i laku izradu crteza i 3D modela. Omogucavaju veliku preciznost u radu i lako ispravljanje mogucih gresaka.

Smatram da su veoma vazni, pre svega sto danas omogucavaju projektovanje objekata koji su nekada bili nemoguci. 

Nemam veliko iskustvo sa ovim softverima. 

U prilogu je postavljeno:

- SketchUp

- AutoCAD 2D

AutoCAD 3D




Slika Milena Djukic
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Milena Djukic - petak, 8. mart 2013, 00:11
 

CAAD shvatam kao neophodnu informaticku i graficku podrsku projektovanju i dizajniranju, koja se danas veoma brzo razvija i svakom inzinjeru koji ide u korak sa tehnologijom pomaze da svoje projekte predstavi na najbolji nacin jer su danas izrade 2D, 3D modela i animacije postale nezaobilazni dio prezentacije svakog inzinjerskog projekta. Nisam se ranije susretala sa ovim programima.

Moje prvo iskustvo je bio rad za potrebe predmeta O Arhitekturi za koji smo radili jedan analiticki arhitektonski crtez i posljednja ilustracija je moj rad iz tog predmeta u AutoCad-u. Preostala dvije ilustracije su crtezi iz jednog arhitektonskog biroa koji naravno koristi ove programe iz CAAD porodice. Svjesna sam kakve sve mogucnosti ovi programi pruzaju i na ovom predmetu cu poceti sa upoznavanjem sa ovim programskim paketima kako bih naucila koristiti sve te mogucnosti u toku samog studiranja, a koje ce mi kasnije biti nezaobilazni dio prezentacije svakog projekta.




Slika Minja Mladenović
Odgovor: Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Minja Mladenović - utorak, 5. mart 2013, 21:56
 

Veoma korisni programi koji omogucavaju lakse i brze crtanje, mogucnost rotacija nekog 3d modela koji napravimo gde nasuprot crtanju nije moguce i neke greske bi teze ispravljali. Takodje je veliki plus graficka obrada gde nesto sto pravimo mozemo predstaviti sto realnije. Slike modela koje sam postavio u radjeni u ArchiCAD-u, 3Ds Maxu i BIM-u.

ArchiCAD3Ds Max

Slika Petar Jakovljevic
Re: Odgovor: Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Petar Jakovljevic - petak, 5. april 2013, 14:26
 

CAAD shvatam kao grupu srodnih programa koji olaksavaju crtanje i projektovanje u tehnickom smislu. Takodje stvaranje 3D modela je nesto bey cega ne bismo mogli da zamislimo projektovanje danas sto su upravo ovi programi doneli. Do sada se nisam bavio puno njima mada sam se susretao sa Auto Cad.om

Svi prilozi koje sam postavio su radjeni u Auto Cad.u




Slika Marija Pantović
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Marija Pantović - sreda, 6. mart 2013, 19:17
 

Smatram da osim dobijanja mogućnosti projektovanja velikog spektra objekata nestandardnih gabarita, fasada il detalja, nekada skoro nezamislivih, koje nam je omogućilo nastajanje velike zbirke CAAD programa, oni nam pružaju i šansu da brzo, jednostavno, precizno i detaljno uradimo naše projekte, da ih lako modifikujemo, nadogradjujemo ili redukujemo,podelimo sa drugim kako stručnim tako i nestručnim licima, kao i da ih prebacimo u 3d model, koji na taj način možemo da sagledamo iz svakog ugla pa tako da bolje upoznamo i osetimo prostor iznutra i da osmotrimo njegovu kompletnu formu kao i odnos sa okolinom što nam svakako pomaže u unapređivanju kvaliteta projekta. 

Nisam imala priliku da radim nešto više u ovim programima, ali sam se susrela sa AutoCad-om i dobro se snalazim sa njegovim 2d funkcijama, a trudim se da upoznam i 3d.

U prilogu je više prikaza jednog objekata radjenih u programima Revit i Rhino 3D 




Slika kavindra jayasinghe
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la kavindra jayasinghe - sreda, 6. mart 2013, 22:50
 

Autocad layout today is very simle and powerful to use.and now it is used in a range of industries,architects,engineers,project managers and more other professions.This software supports both 2D and 3D formats and also sketchup .it is easy and save the time.and also it gives good outcome at last....like to learn more about the caad ...




Slika Tihomir Dicic
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Tihomir Dicic - sreda, 6. mart 2013, 23:58
 

Знао сам од раније за АутоЦад, али нисам имао ближег контакта са њим. Сматрам да је доста користан због брзине којом посао може да се обави и квалитета изведеног рада; али што технологија буде брже напредовала то ће довести до тога да ће се радови само штанцовати и биће све мање људи корисних за посао. Такође више сам склон цртању и нешто ручном раду него програмима. Изгледа да ћу морати да научим да користим овај программ, иако добар надам се да никада неће моћи да замени скицу и идеју.

1. аутоцад 2де-тлоцрт сале

2. скечап-манастир Бања код Прибоја (гугл еартх)

3. аутоцад 3д-пројекат за излазак Београда на Дунав




Slika Srdjan Radovanovic
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Srdjan Radovanovic - četvrtak, 7. mart 2013, 14:30
 

CAAD programi omogućavaju da lakše predstavimo naše projekte na apstrahovani način ili kao kompletno osmišljene planove. Osnovna funkcija im je da skrate vreme predstavljanja projekta u grafičkom obliku kako bi ispratili današnje vremenske rokove koji su sve manji sa porastom tehnologije.




Slika Dusan Bozic
Odgovor: Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Dusan Bozic - četvrtak, 7. mart 2013, 17:23
 

Caad programi su korisni i neophodni u nasoj profesiji zato sto su univerzalni, predstavljen projekat je razumljiv svakome, sto nije slucaj sa rucnom skicom, crtezom. Njima je moguce veoma uverljivo predstaviti ideju bez upotrebe maketa. U danasnjem svetu caad programi predstavljaju sredstvo za prikazivanje ideje projektanta. Kada se ideja stavi u digitalnu formu, ona postaje promenljivija, lakse se sagledavaju greske, mane i vrline, korekcija istih je dosta olaksana u odnosu na rucni crtez na papiru. Tehnologija napreduje, moguce je izvesti mnogo realnije montaze zamisljenog projekta, koje su na danasnjem trzistu ubedjivanja potencijalnih investitora neophodne. Kao digitalni dokument, takvi crtezi projekta su mobilni, lako se mogu poslati bilo gde, bilo kome.  Prilozi: 1.Sketch Up, 2.Auto Caad, 3.Rhino 3D, 4.Autodest Revit





Slika Stefan Popic
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Stefan Popic - četvrtak, 7. mart 2013, 17:45
 

AutoCAD možemo svrstati u grupu programskih paketa namenjenih crtanju, projektovanju i drugim vidovima primene računara u inženjerskoj praksi. Kompjuterski podržano projektovanje (CAD) predstavlja moćnu alatku u rukama savremenog projektanta. Brzina i lakoća s kojom se crteži kreiraju ili modifikuju uz pomoć računara predstavljaju neizmerne prednosti u odnosu na klasičan način rada.




Slika Mladen Tepuric
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Mladen Tepuric - četvrtak, 7. mart 2013, 18:53
 

Caad je paleta programa izuzetno korisna za arhitekturu.Veoma su primenjeni u izradi 3D modela pomoću kojih prezentujemo enterijere,eksterijere ili neke detalje naših objekata.Moje dosadašnje iskustvo sa ovim programima je vezano za AutoCAD 2D,koji je odličan za projektovanje.

1.SketchUP

2.Revit

3.AutoCAD

 




Slika Andjela Ratkovic
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Andjela Ratkovic - četvrtak, 7. mart 2013, 18:49
 

AutoCad koristim vec 3 godine. Koristila sam ga za graficke radove iz projektovanja, konstrukcija, instalacija, pa i za dizajniranje, sto dovodi do toga da je Cad veoma opsiran program, i koristi se u raznim podrucjima rada. Ono sto me je najvise privuklo jeste njegova spretnost pri crtanju. 

1. AutoCad 2D

2. AutoCad 3D

3. Sketchup




Slika Sanja Đurić
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Sanja Đurić - četvrtak, 7. mart 2013, 19:55
 

Veoma korisni programi koji omogućavaju lakše i brže crtanje, mogućnost rotacija nekog 3D modela koji napravimo. Slike priloženih modela su rađeni u ArchiCAD-u.




Slika Milena Tomasevic
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Milena Tomasevic - četvrtak, 7. mart 2013, 20:12
 

ono sto se nekada crtalo rukom zamenjeno je programima, koji u nasem vremenu predstavljaju spas bilo kakvom pokusaju grafickog cteza ili 3D modela. najveca prednost ovih programa je mogućnost da do najsitinijih detalja može da se dodje, crtajući osnovu presek detalj ili ceo 3d model nekog objekta. priložene slike su iz programa, AutoCad, SketchUp i 3D Max.




Slika Ana Marija Golob
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Ana Marija Golob - četvrtak, 7. mart 2013, 20:25
 

Sa moje tačke gledišta,CAAD predstavlja niz programa koji nam omogućavaju da brže,lakše,realnije i preciznije prenesemo ideju ili projekat na crtež.Pomoću ovih programa mozemo crtati 2D i 3D modele,od najsitnijih detalja do finalnog izgleda.

Do sada sam radila u AutoCAD-u i ArchiCAD-u i mogu reći da su mi ovi programi sačuvali dosta vremena i živaca.Ovo su neki od radova koje sam radila tokom srednje škole (prvi rad je rađen u ArchiCAD-u,a druga dva u AutoCAD-u).




Slika sara lukic
Odgovor: Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la sara lukic - četvrtak, 7. mart 2013, 21:08
 

CAAD programi su predvidjeni za izradu 2D prikaza i 3D modela i upravo iz ovog razloga su pogodni za predstavljanje arhitektonskih objekata. Mislim da je neophodno da studenti arhitekture poznaju ove programe i da rade u njima,zato se nadam da cu ih dobro ,, savladati '' . U prilozima su predstavljeni:

1, AutoCAAD 3D

2, AutoCAAD 2D

3. AutoCAAD 3D




Slika Jelena Ivanovic
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Jelena Ivanovic - četvrtak, 7. mart 2013, 21:27
 

CAAD predstavlja skup programa za izradu arhitektonskih i svih tehnickih crteža. Omogućavaju brzi napredak nekog odredjenog zadatka, jer je omogućeno da se greška ukloni odmah i bez ponovne izrade celog projekta. Ja ih do sada nisam koristila, ali smatram da su neophodni za moje dalje obrazovanje, tako da cu od ovog semestra pokušati da se upoznam bar sa osnovnim funkcijama. Smatram da je za jedan crtež koji ja izradim u Adobe Illustratoru potrebno mnogo manje vremena i truda u nekom od ovih programa. Za početak volela bih da naučim da crtam 2D crteže, jer su nam oni i u prvom semestru bili potrebni. Ovi prilozi ilustruju uzlaznu putanju kojom želim da se krećem kada su ovi programi u pitanju.

 




Slika Danilo Blagojevic
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Danilo Blagojevic - četvrtak, 7. mart 2013, 22:18
 

CADD predstavljaju programi koji nam omogucavaju da laksi i brzi nacin predstavimo nas 3D ili 2D crtez objekta. Ovi programi su su vazni jer bez njih nebismo mogli da konstruisemo objekte koje nekada nismo mogli.

Dobro poznajem softver autocad




Slika Goran Tomić
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Goran Tomić - četvrtak, 7. mart 2013, 23:24
 

CAAD shvatam kao skup programa koji olakšavaju proces rada prilikom projektovanja, olakšavaju različite procese i proračune pri projektovanju (npr. izračunavanje stepena insolacije, temperaturnih gubitaka...), ali i prilikom stvaranja realističnih rendera kao medija prezentacije ideje, koji u današnje vreme idu do te granice da je skoro nemoguće razlikovati kvalitetan render i fotografiju.

Prilozi:
1. Autodesk AutoCAD
izvor: http://www.fpmccann.co.uk/sites/all/themes/zen/FPMcCann/images/autocad1.png

2. Autodesk Revit
izvor: http://www.itcenter.by/upload/AutoDesk/Autodesk%20Revit%20Structure%202012/revitstrctr_2012_analytical_model_enhance_1_large_1400x787.jpg

3. Autodesk 3ds max 
izvor: http://4.bp.blogspot.com/_8KRL-rxxPHU/TLkLO_CxFVI/AAAAAAAABjI/atlNTs827Fc/s1600/3ds+Max+Modern+House+Scene.jpg




Slika Ljubica Miskovic
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Ljubica Miskovic - četvrtak, 7. mart 2013, 23:33
 

CAAD je po meni skup veoma efikasanih programa, koji se koriste u razlicitim podrucjima rada. U ovim programima je moguca izrada 2D i 3D crteza sto nam omogucava da nasu ideju realizujemo na brzi i spretniji nacin. Za AutoCad sam cula i ranije, ali sam tek od skoro krenula da radim na njemu, a nadam se da cu i ostale programe uskoro nauciti.

1. AutoCad 2D

2. AutoCad 3D

3. Revit




Slika Aleksandra Bašić
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Aleksandra Bašić - petak, 8. mart 2013, 00:53
 

Programi iz CAAD softverskog paketa danas imaju važnu ulogu u podršci arhitektonskom projektovanju, i primeni u inženjerskoj praksi. Doprinose preciznosti i brzini u radu, što je velika olakšica, ali doprinose i afirmaciji arhitektonskog projekta u grafičkom smislu. CAAD programi se danas veoma brzo razvijaju, u skladu sa napretkom tehnologije, pa samim tim, i arhitekture.

U svom dosadašnjem školovanju, na žalost, nisam imala priliku da se susretnem sa CAAD-om, ali sam upoznata sa radom ovih programa. Donekle poznajem neke osnovne komande u AutoCAD-u. Nešto više znanja imam u radu u SketchUp-u, dok u ostalim programima nisam imala prilike da radim.

Primeri:
1. SketchUp
2. AutoCAD
3. Revit 




Slika Katarina Milanovic
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Katarina Milanovic - petak, 8. mart 2013, 01:36
 

CAAD programi nam omogucavaju da brze i lakse realizujemo nase ideje (projekte). Program se najvise koristi u arhitekturi,dizajnu enterijera kao i u modelovanju i mnogim slicnim domenima. Program je predvidjen za izradu 2D i 3D modela. U prilozima su projekti radjeni u:

1.AutoCad

2.3Dmax

3.Revit




Slika Bogdan Djokic
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Bogdan Djokic - petak, 1. mart 2013, 19:34
 

1. za autocad smatram da je sjajan program za 3d modelovanje,imao sam ranijih iskustava sa tim i dosta lako se nauči 3d modelovanje koje se koristi u raznim tehničkim i dizajnerskim oblastima ne samo arhitekturi

2.takođe autocad ima jako dobar 2d poligon koji se relativno brzo nauči i koristi se takođe u različite tehničke svrhe

3.meni personalno autocad je dosta pomogao prilikom izrade grafičkih radova tokom pohađanja srednje tehničke škole




Slika Marina Karapandžić
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Marina Karapandžić - subota, 2. mart 2013, 15:06
 

Caad za mene predstavlja skup razlicitih programa koji imaju jednu zajednicku namenu kako za arhitekte,tako i za gradjevince i druge tehnicare,da na sto bolji,precizniji,laksi nacin urade svoje projekte do perfekcije,naravno uz mnogo ulozenog truda u sve to. Ja sam prikazala mali deo mojih radova iz srednje skole i jedan iz prvog semestra,koji su radjeni u AutoCAD-u,vrlo jednostavni.Imala sam iskustva i sa radom u ArhiCAD-u,ali te radove cete videti nekom drugom prilikom.

1.osnova idejnog projekta 

2.nadzemno skloniste

3.sank




Slika Melina Rebronja
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Melina Rebronja - nedelja, 3. mart 2013, 00:03
 

Na sledećim slikama predstavljeno je moje trenutno shvatanje AutoCAD - a, odnosno ArchiCAD - a dok se sa ostalim programima iz kursa koje treba da učimo nisam sretala.

1. Prva slika predstavlja pored mog trenutnog viđenja i moje trenutno znanje. Znam 2D, dok 3D treba da naučim bolje.

2. Prelepa zgrada Falkensteiner hotela u Beogradu. Moja asocijacija na 3D. Modeli izgledaju ,,moćno" i vrlo realno.

3. Moje viđenje ArchiCAD - a. Pri sagledavanju modela unutrašnjosti prostorije, kao da se nalazimo u istoj.




Slika Zeljka Ulemek
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Zeljka Ulemek - četvrtak, 7. mart 2013, 20:02
 

Caad programi omogucavaju veoma brzo,lako i detaljno crtanje raznih vrsta crteza. koriste se za prikazivanje raznih projekata .Programi su vise nego korisni ,jer kada nas projekat sagledamo u njima,bolje vidimo sve njegove vrline i mane,koje tu vrlo lako korigujemo.Moje poznavanje datih programa je trenutno samo caad 2d,ali trudim se da naucim i 3d jer bi mi bilo i vise,nego korisno.  prikazi: 2d u autocad-u, 3d caad,i enterijeri u sketch up-u.




Slika Dusan Muncan
Odgovor: Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Dusan Muncan - četvrtak, 7. mart 2013, 20:18
 

1. autocad

2.autocad

3.sketchup




Slika sara lukic
Odgovor: Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la sara lukic - četvrtak, 7. mart 2013, 20:23
 

CAAD programi su predvidjeni za izradu 2D prikaza i 3D modele i upravo zbog toga je pogodan za predstavljanje arhitektonskih projekata. Mislim da je neophodno da studenti arhitekture poznaju ove programe i da rade u njima,tako da se nadam da cu ih dobro ,, savladati ''. U prilozima su predstavljeni :

1. AutoCAD 3D

2. Auto CAD 2D

3. AutoCAD 3D




Slika Nemanja Brzaković
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Nemanja Brzaković - četvrtak, 7. mart 2013, 22:14
 

Svi ovi programi predstavljaju veliku olaksicu pri crtanju ako se korisnik u njima brzo i efikasno snalazi. U prednosti su u odnosu na rucno crtanje zbog svoje preciznosti urednosti i brzine rada. Ovo su neki od mojih radova iz srednje skole.

1. SketchUp 8

2. SketchUp 8

3. AutoCAD - 2D




Slika Danica Jovanovic
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Danica Jovanovic - četvrtak, 7. mart 2013, 22:26
 

CAAD programi su vodeci svetski 2D i 3D dizajnerski softveri korisni za mnostvo vrsta projektovanja i dizajniranja razlicitih geometrijskih i funkcionalnih formi. Nikada nisam koristila nijedan od CAAD programa, tako da nameravam da sto pre bolje upoznal njegove osnovne karakterisike i mogucnosti u cilju potrebnog snalazenja sa dolazecim zadacima, pa se nadam da necu imati puno poteskoca pri tome.




Slika Djordje Stojsavljevic
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Djordje Stojsavljevic - četvrtak, 7. mart 2013, 22:36
 

CADD je kompleksni program koji nam omogucava brze i preciznije crtanje. U programu je moguca izrada 2D i 3D crteza, a samim tim je moguce pretociti bilo koju zamisao u projekat. ovaj program je svakodnevnica svakog arhitekte i postao je sastavni deo moderne arhitekture




Slika Danijel Obradovic
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Danijel Obradovic - četvrtak, 7. mart 2013, 23:23
 

Poznavanje programa AutoCADa nam pruza globalno tehnicko komuniciranje sa svim inzenjerima sveta, sluzi nam da dovedemo neku svoju zamisao do korak od stvarnosti.

1. auto cad osnova idejnog resenja osnovne skole.

2. resenje instalacije vodovoda i kanalizacije 

3. 3D prikaz objekta





Slika Nevena Ciric
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Nevena Ciric - četvrtak, 7. mart 2013, 23:57
 

Sa nekim programima CAAD-a sam se vec upoznala u srednjoj školi, međutim nisam se mnogo njima bavila jer više volim da crtam ručno. Volela bih da ih jos bolje upoznam. Pruzaju veliku preciznost, brzinu, mogucnost kreiranja objekata kompleksnije geometrije...




Slika Luka Trailovic
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Luka Trailovic - petak, 8. mart 2013, 01:58
 

Ovaj program nam pomaze da lakse odradimo neki projekat i mnogo preciznije nego rukom zato se danas koristi CAAD.

AutoCAD 2D

AutoCAD 3D

SketchUp


Slika Немања Стаменковић
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Немања Стаменковић - petak, 8. mart 2013, 06:45
 

AutoCAD припада групи програмских пакета који су намењени цртању,
пројектовању и сродним видовима примене рачунара у инжењерској пракси, брзина и лакоћа којом се цртежи креирају или модификују уз помоћ рачунара дају овом виду пројектовања велику предност у односу на класичан начин рада

1. слика: линијски цртеж
2. слика: 3д моделовање

3. слика: рендеринг 3д модела дневне собе




Slika Aleksandra Milovanovic
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Aleksandra Milovanovic - petak, 1. mart 2013, 21:50
 

Moje poznavanje CAAD-a trenutno se svodi na korišćenje najosnovnijih alata i opcija. Ovaj program shvatam kao osnovno sredstvo sporazumevanja jednog arhitekte, koji se služi ovim programom kao univerzalnim ''jezikom'' (načinom) na koji predstavlja svoje projekete i ideje pre realizacije. Sve ono što jedan arhitekta predstavi u ovom programu omogućuje mu da jasno izrazi svoje stavove budućem korisniku ili investitoru. Ono što je osnova prednost samog programa je olakšano i brže crtanje i spektar različitih opcija pri konstruisanju.

Kao prilog postavila sam slike nekih radova koje sam radila u SketchUp-u i nekim jednostavnim online 3d programima. 

 




Slika Uroš Stojadinović
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Uroš Stojadinović - petak, 1. mart 2013, 23:20
 

CAAD vidim kao set tehnoloških sredstava koje omogućuju arhitektama i drugim stručnjacima iz oblasti arhitekture i građevinarstva ostvarivanje zamisli, umetničkih i tehničkih aspiracija na višim nivoima koji se postepeno približavaju realizaciji. U određenoj meri oni mogu služiti i kao pomagala pri  formiranju ideja, bez potcenjivanja vitalnog procesa misaonog i "ručnog"(crtež) generisanja ideja.  Sa pojavom BIM-a, koji omogućava kvalitetnije umrežavanje i komunikaciju stručnjaka, procesi u arhitekturi postaju efikasniji i odgovaraju zahtevima brzog razvoja globalnog tržišta. Nije teško zamisliti kako bi ovakvo umrežavanje moglo izmeniti celokupnu organizaciju i funkcionisanje arhitektonskih i drugih firmi/biroa.




Nije sa mora, la zato je sa Ade :)
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Nikola Marković - subota, 2. mart 2013, 02:52
 

glavni projekat"Ked" koristim od trećeg razreda srednje škole.

Dosta mi je pomogao u radu, prvenstveno zbog toga što ne umem da tuširam radove. Drhti mi ruka, mastilo mi curi, još ako, pu pu, pogrešim negde... AutoCAD je bio spas! :)
Pritom, veliko je olakšanje znati, da vaš rad može samo jednim pritiskom na dugme da izađe iz štampača i milion puta ako treba. Nema onog nerviranja ukoliko radnici umaste projekat, vetar ga baci u obližnju baru, neko prospe kafu na rad.... Klik i gotovo :) 

Sa desne strane se može videti slika osnove tipskog sprata zgrade - "glavni" projekat, koji sam radio tokom četvrtog razreda  srednje škole. (klik na sličicu za full rezoluciju)

Slika Tamara Djordjevic
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Tamara Djordjevic - nedelja, 3. mart 2013, 16:19
 

CAAD se sastoji od grupe programa koji omogućavaju znatno bržu izradu projekata.
Izdvojila bih AutoCAD (sa kojim sam se susretala u srednjoj školi) jer smatram da je odličan program za izradu 2D i 3D projekata.


1. AutoCAD 2D
2. AutoCAD 3D
3. Sketchup




Slika Adam Sunturlic
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Adam Sunturlic - subota, 2. mart 2013, 03:34
 

CAAD predstavlja svako "parče softvera" koje pomaže da svoju ideju "izbacimo" iz glave kako bismo je lakše predstavili i/ili realizovali, ili da kroz "eksperimente" koji su u nevirtuelnim okruženjima teški ili nemogući dođemo do ideje. (Uključujući i jednostavne alate poput MS Paint-a, ukoliko ih autor odabere)
Dati su primeri
-razvijene mreže objekta (za štampu) kao pomoć pri izradi radne makete za predmet elementi projektovanja (SketchUp 1.3.2013)
-modela složene apstraktne prostorne kompozicije kao studije prostorne organizacije i komunikacije između velikog broja elementarnih modula (SketchUp 18.9.2010)



Slika Dejana Gaćeša
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Dejana Gaćeša - subota, 2. mart 2013, 12:44
 

AutoCAD je projektantska 2D i 3D platforma koja automatizuje zadatke koji su pred nama i obezbeđuje digitalne alatke tako da se možemo usredsrediti na projektovanje, a ne na sam softver. On je najčešće korišćen program za tehničko crtanje. Moje poznavanje ovog programa se zasniva samo na crtanju tehničkih crteža. Nisam uspešna u oblasti 3D modelovanja.

1. primer u sketchup-u (enterijer objekta)

2. primer u autocad-u (osnova i izgled objekta)

3. primer u archicad-u (3d prikaz objekta)




photo
Одговор: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Milana Milankovic - subota, 2. mart 2013, 12:24
 

CAAD za mene predstavlja skup kompjuterskih programa koji nam omogucavaju da ono sto bi inace crtali rucno uradimo preciznije i zavrsimo za znatno manje vremena, sto omogucava vecu efikasnost. Kako je moje znanje CAAD programa osnovno u prilog cu staviti 3 primera koje sam skinula sa interneta. 

prilog 1  3d auto cad
prilog2   sketch up
prilog3   2d auto cad




Slika Dobrivoje Bojić
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Dobrivoje Bojić - subota, 2. mart 2013, 12:55
 

CAAD je skup programskih softvera koji pomažu arhitektama, građevincima i ostalim strukama u kojima je ovakav vid programa potreban. Ove platforme pomažu kako u lakšem tako i bržem savladavnju nekih problema prilikom projektovanja i vremenskih ograničenja. Upoznat sam sa dosta programa, jer sam se sretao sam njima još u srednjoj školi (SketchUp, Arhicad, Autocad). Prilažem:

1. Moj 3D model kuće

2. Primer objekta rađen u arhicadu

3. Projekat rađen u autocadu




Slika Aleksandra Trikos
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Aleksandra Trikos - subota, 2. mart 2013, 13:00
 

Radovi radjeni u AutoCAD-u,ArchiCAD-u tokom skolovanja.Omogucavaju brze i lakse obavljanje zadataka.Radujem se daljem ucenju.

Slika Milica Mihailovic
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Milica Mihailovic - subota, 2. mart 2013, 13:12
 

Nikada nisam koristila nijedan od navedenih programa, zapravo za mnoge nisam cula sve do skoro. Autocad je jedan od poznatijih i za njega sam prvo saznala, i jedino sto sam znala o njemu je da se koristi za arhitekturu. Znala sam samo da ima veze sa arhitekturom ali ne i kako. Kako zapravo izgledaju projekti nacrtani u njemu videla sam u kopirnici kada su ih stampali stariji sudenti. Ni sada nznm kako nesto da uradim u autocadu ali cini mi se da cu uskoro saznati.




Slika Milena Lazic
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Milena Lazic - subota, 2. mart 2013, 13:52
 

Jako interesantni programi kojima mozemo da upotpunimo nasu graficku prezentaciju. Do sad se ni sa jednim nisam susretala.

1. AutoCAD 2D

2. Archicad 3D

3. Sketchup 3D




Slika Jelena Vujasin
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Jelena Vujasin - subota, 2. mart 2013, 13:56
 

Do sada se nisam susretala uopste sa takvim programima osim sa Sketchup-om i to veoma malo. Volela bih da naucim sto vise mogu o programima kao sto su AutoCad, ArhiCad, Revit, Rhino i slicni, jer znam da su gotovo neophodni za buduci rad i studiranje.
Prva dva primera su radjena u autocadu, a treci je radjen u revitu. 




Slika sa panoa maturanata 2012
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Mina Bec - subota, 2. mart 2013, 14:37
 

CAAD je skup programskih softvera koje nikada nisam koristila. :D Po mom shvatanju oni omogucavaju da neki projekat zavrsimo znatno brze. Uz pomoc CAAD-a se stvaraju i prikazuju nove stvari. Radi se nesto sto je do skoro bilo ne moguce, stvara se bolji i drugaciji svet. Program je postao nezaobilazan za arhitekte, gradjevince kao i za sve ostale tehnicke struke.




Slika Dušan Nikolić
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Dušan Nikolić - subota, 2. mart 2013, 15:14
 

Moje shvatanje CAAD-a jeste da omogucimo nas pristup crtanju na savremeniji nacini koji je prakticniji od tradicionalnih. Pre svega je najvaznije vreme i tacnost, koje nam omogucava da brze crtamo i shvatamo prednosti programa i novih tehnologija. Nisam upoznat sa vecinom od ovih software-a, ali mi je najpoznatiji AutoCad 2D i malo 3D, upoznat sam i sa ArchiCad-om ali nisam radio u njemu nista.

1. AutoCad 2d (neki od mojih projekata) 

2. AutoCad 3d (isto jedan od projekata koji je ostvaren)-samo ideja

3. ArchiCad 




Slika Andrea Todorovski
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Andrea Todorovski - subota, 2. mart 2013, 16:20
 

Pošto dolazim iz gimnazije koja nije zahtevala tehnicke crteze kao ni poznavanje CAAD programa, moram da priznam da me je prvi kontakt sa ovakvim nacinom rada pomalo uplasio. Potrebno je dosta vremena kako bi se ušlo u "štos" sa svim neophodnim alatkama i opcijama koje ovi programi nude. Kao i za sva druga znanja, za upoznavanje CAAD-a potrebna je vezba i prakticna primena koju do sada nisam imala prilike da iskusim. Po iskustvu kolega mogu da zakljucim da nije problem savladati bilo koji od programa, tako da pretpostavljam da necu imati problema sa tim.
Evo i par lepih primera kako se CAAD programi koriste za osmisljavanje projekata, dizajn, graficki prikaz...Primeri su peuzeti sa sajtova www.grabcad.com i www.sketchup.google.com
1.ArchiCAD
2.AutoCAD
3.Sketchup




Slika Predrag Milovanović
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Predrag Milovanović - subota, 2. mart 2013, 18:47
 

CAAD doživljavam kao informatičku podršku projektovanju i dizajniranju, danas već nezaobilaznu, zbog svojih velikih i neprestano rastućih mogućnosti.

Izrada 2D crteža i 3D modela, vizualizacija i animacija postali su sastavni deo svakog projekta.

Do sada se nisam direktnije susretao sa CAAD programima i nemam iskustva u radu sa njima, izuzev izrade nekoliko elementarnih modela u programu Google SketchUp 8 za potrebe predmeta Prostor i oblik i Elementi projektovanja.

Kao ilustracije, odabrao sam upravo prikaz jednog SketchUp modela, a zatim i prikaze dve uzorne datoteke (Sample Files), dobijene prilikom nedavne instalacije edukacionih verzija programa AutoCAD 2013 i Autodesk Revit 2013, uz koje započinjem svoje postepeno upoznavanje sa navedenim programskim paketima i mogućnostima koje pružaju.




Slika Ana Dodić
Odgovor: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Ana Dodić - subota, 2. mart 2013, 19:32
 

CAAD i druge programe za izradu arhitektonskih crteža nisam nikada koristila jer sam završila gimnaziju i nisam imala u svojoj okolini nikoga ko se time bavi. Smatram ih jako korisnim i neophodnim za bavljenje ovim poslom. Očekujem da na ovom predmetu što pre naučim da ih koristim da bi mi bili od pomoći već u ovom semestru.
Fotografije predstavljaju 3D model objekta koji pomaže u predstavljanju ideje, 3D model enterijera i 2D plan projekta.




Slika Cedomir Dodic
Re: Odgovor: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Cedomir Dodic - subota, 2. mart 2013, 20:57
 

CAAD programi za mene predstavljaju olaksicu u izradi dvodimenzionalnih i trodimenzionalnih tehnickih crteza bilo da se radi o arhitekturi, dizajnu ili necemu trecem.

1. Perspektivni prikaz svih maketa radjenih na pripremama za fakultet (Google SketchUp)

2. Aksonometrija tipskog sprata objekta radjenog na trecoj godini srednje arhitektonske skole (AutoCad 3d)

3. Poduzni vertikalni presek izvodjackog projekta (AutoCAD 2d)





Slika Nevena Novcic
Одговор: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Nevena Novcic - subota, 2. mart 2013, 21:42
 

Caad je skup raznih programa koji arhitektima, gradjevincima i drugim inzenjerima umnogome pomazu u ostvarivanju svojih zamisli i projekata, kako trodimenzionalno tako i dvodimenzionalno. U srednjoj skoli nisam koristila cad programe, pa nisam imala prilike da se bolje upoznam sa njima.Do sada najbolje poznajem Scatch up u onolikoj meri koliko je to bilo moguce samostalno istraziti.

Prilozeni primeri radjeni su u ScatctUp-u i AutoCadu, 2D crtezi i 3D modeli.




Slika Stefan Nikolic
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Stefan Nikolic - subota, 2. mart 2013, 22:03
 

CAAD je skup programa koji sluze za razvijanje konceptualnih ideja, izradu prezentacija u virtuelnom prostoru, izradu 2D planova, 3D modela i imaju razne druge funkcije. Tako su neki programi jednostavniji i u njima se brze radi, ali ne sadrze odgovarajuci nivo detaljnosti, pa postoje i mnogo komplikovaniji programi sa vise mogucnosti. Dobro je poznavati ih sto vise i kombinovati ih kroz proces - od ideje do proizvoda. Ja vrlo dobro poznajem SketchUp 8, a ostale programe nisam blize upoznao. Zato cu prikazati samo moje sketchup radove.

1. SketchUp model Rekonstrukcija tvrdjave Hisar iz Prokuplja

2. SketchUp model Djurdjevi stupovi

3. SketchUp model Kuca u moravskom stilu




Slika Katarina Komazec
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Katarina Komazec - subota, 2. mart 2013, 23:57
 

CAAD je grupa programa koja, prvenstveno arhitektama, omogucava laksu i brzu izradu projekata. Do sada sam se sustretala sa vecinom ovih programa.

1. AutoCAD 2D

2. AutoCAD 3D

3. ArchiCAD




Slika Katarina Komazec
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Katarina Komazec - nedelja, 3. mart 2013, 00:37
 

(nemam mogucnost izmene prethodnog posta)
CAAD je grupa programa koja, prvenstveno arhitektama, omogucava laksu i brzu izradu projekata. AutoCAD je jedan od najpoznatijih programa za racunarsko projektovanje i po meni je idealan za 2D modelovanje. ArchiCAD je precizniji i detaljniji kada su 3D modeli u pitanju. Do sada sam se susretala sa vecinom ovih programa.

1. AutoCAD 2D

2. AutoCAD 3D

3. ArchiCAD




Slika jelena mitic
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la jelena mitic - subota, 2. mart 2013, 23:53
 

Sa Autocad-om sam se susrela prvi put pri izradi ispita iz predmeta O arhitekturi, jedan od navedenih primera je moj rad , istrazivanje karakteristicnih linija fasade. Druga dva rada su radili Zaha Hadid-Bach Chamber Music Hall, Frank Gehry. Mislim da su oni jedni od najkvalitetnijih korisnika Caad-a, sto se vidi i u njihovim radovima. Caad u velikoj meri olaksava rad u arhitekturi,zato sto nam daje mogucnost istrazivanja kako 2d , tako i 3d prostora.




Slika Darije Delic
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Darije Delic - nedelja, 3. mart 2013, 00:00
 

CAAD je po mom misljenju siroko primenjena grupa programa za crtanje u tehnici,posebo pogodanih za izradu arhitektonskih i gradjevinskih projekata.Pomaze nam u oblicavanju ideja kod izrade projekata i pomaze u prenosenju ideja drugim strucnjacima pri projektovanju sto predstavlja jednu vrstu olaksice.Crtacki programi kao sto su Autocad,Arcrhicad,Revit itd. su razliciti ali im je namena slicna.

1.Autocad 2D ( osnova objekta)

2.Autocad 3D (detalj enterijera)

3.Archicad (prikaz jede strane objekta)




Slika Nadja Radojcic
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Nadja Radojcic - nedelja, 3. mart 2013, 11:45
 

CAAD predstavlja grupu programa, koji omogucava arhitektama i ostalim strucnjacima preciznije i brze resenje. Smatram da je znanje CAAD programa neophodno za rad, koji se tice arhitekture. 

Nemam iskustava sa programima kao sto su: AutoCAD, ArchiCAD, Revit, Rhino 3D, SketchUp. Jedini program koji znam jeste CorelDraw. Zbog cinjenice da su CAAD programi sve neophodiniji, prijavila sam se na izborni predmet - 3D vizuelne komunikacije CAAD.

U prilogu su postavljeni sledeci radovi, radjeni u razlicitim programima:

1. Revit

2. ArchiCAD

3. AutoCAD




Slika Milos Jokic
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Milos Jokic - nedelja, 3. mart 2013, 14:48
 

CAAD je grupa programa koja pomaze arhitektama u izradi raznih crteza i 3D modela, velika prednost te grupe programa je sto omogucava savrsenu preciznost u radu, kao i preglednost i "citljivost" istih. Jedini program iz te grupe u kome znam da radim je skethup, dok se sa ostalim programima nisam susretao. Mislim da su ti programi postali obavezan i veoma koristan alat za svakog modernog arhitektu.

1) ArchiCAD

2) AutoCAD 2D

3) AutoCAD 3D




Slika Neda Markovski
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Neda Markovski - nedelja, 3. mart 2013, 17:46
 

CAAD predstavlja skup razlicitih programa bez kojih arhitekte ne mogu. Uz pomoc tih programa mnogo se brze i efikasnije zavrsavaju projekti. Ja nisam imala prilike da radim u programima poput ArchiCAD-a, AutoCAD-a... Ali tu sam da bih naucila.

Primeri:

1. AutoCad 2D - primer osnove objekta

2.SketchUp

3. ArchiCAD - primer enterijera objekta




Slika Jovana Lukic
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Jovana Lukic - nedelja, 3. mart 2013, 17:59
 
Siroka paleta CAAD programa omogucava korisniku brzu i laksu izradu crteza i 3D modela. Dati programi primenjuju se u arhitekturi, gradjevinarstvu, industrijskom dizajnu itd.. Njihova pojava omogucila je projektovanje nekada potpuno nezamislivih objekata.
Greske se vrlo lako koriguju, dobija se precizniji i sveobuhvatniji uvid u projekat, sto je posebno znacajno kada je zamisao potrebno predstaviti licu koje nije arhitekta - investitoru, na primer.
Ne mogu se pohvaliti velikim poznavanjem ovih softvera, ali sigurna sam da ce se to uskoro promeniti. :)

+ primeri 
1. AutoCAD 2D
2. AutoCAD 3D
3.SketchUp



Slika Marijana Petrovic
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Marijana Petrovic - nedelja, 3. mart 2013, 19:27
 

CAAD- predstavlja grupu programa za crtanje, koji potpomazu proces projektovanja prevodeci ideje i zamisli u 3d modele u virtuelnom okruzenju. Koriste se i za dvodimenzionalno crtanje osnova i preseka, jednom recju olaksavaju posao arhitektama. Nemam iskustva sto se tice rada u ovim programima. Prilozeni primeri su radjeni u sledecim programima:

1. Revit

2. Auto Cad

3.Rhino 3D




Slika Nina Zecevic
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Nina Zecevic - nedelja, 3. mart 2013, 21:03
 

Tokom mog skolovanja od grupe CAAD programa najvise su mi koristili AutoCad i ArhiCad. Radeci u tim programima ubrzala sam proces rada na racunaru sto se tice projektovanja i dizajna. Ponekad je rad na racunaru neophodan da bi prikazali ideju koju je tesko objasniti samo tehinckim crtezima.

1. ArhiCad 3D

2. AutoCad 3D

3. AutoCad 2D




Slika Marija Kosovic
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Marija Kosovic - nedelja, 3. mart 2013, 21:23
 

Smatra da CAAD predstavlja programsku podrsku svima koji se bave crtezom a najvise arhitektama da sto lakse i preciznije predstave svoju ideju. Zamenjuju rucno crtanje. Od programa kojima se bavi CAAD upoznata sam samo sa AutoCad-om 2D i nekim najonovnijim alatkama SketchUp-a. 

1. AutoCad 2D 
2. Sketchup
3. AutoCad 3D 




Slika Ana Stojić
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Ana Stojić - ponedeljak, 4. mart 2013, 16:05
 

CAAD daje kompjutersku podršku projektovanju. Ne može da zameni misaoni proces dolaženja do ideje, ali svakako olakšava njeno predstavljanje. To je skup kompjuterskih programa koji arhitektama (i drugim stručnjacima iz oblasti građevinarstva, mašinstva...) omogućava preciznije i brže crtanje i izradu projekata. Danas je gotovo nezamislivo raditi bez njih.

U dosadašnjem školovanju koristila sam AutoCAD i ArchiCAD, dok SketchUp, Revit i Rhino 3D još uvek nisam dovoljno upoznala. Kao prilog postavljam slike nekih radova koje sam radila u AutoCAD-u i ArchiCAD-u.

1. AutoCAD-presek objekta

2.ArchiCAD-osnova objekta

3.ArchiCAD- 3D izgled




Slika Petar Jelisavac
Одговор: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Petar Jelisavac - ponedeljak, 4. mart 2013, 20:46
 

1. AutoCAD - detalj 2D crteža - veoma koristan Autodesk-ov softver za 2D i 3D crtanje koji ubrzava rad i dosta olakšava posao arhitektama i inženjerima raznih struka.  

2. Revit - 3D presek objekta -  još jedan Autodesk-ov softver, specijalizovan za arhitektonsko 3D modeliranje koji pomaže arhitektama da što bolje sagledaju kako će njihov objekat izgledati kada se izgradi. Kada imaju uvid u ceo projekat, mogu da otklone eventualne greške, da dorade svoje delo ili da naprave slike koje će kasnije koristiti za reprezentovanje svog dela. 

3. Ecotect - analiza objekta, protok vazduha - takođe Autodesk-ov softver, koristi se za razne analize objekata odnosno simuliranje funkcionisanja objekta, kao npr. prirodna ventilacija, uticaj vetra, termičke preformanse, solarno zračenje, akustičke analize... Tako dosta pomaže arhitektama, jer pomoću tih analiza mogu da naprave energetski efikasniji objekat.




Slika Filip Benčina
Odgovor: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Filip Benčina - ponedeljak, 4. mart 2013, 22:02
 

Evo primera mog trenutnog shvatanja CAAD-a, o kome inace nemam mnogo predznanja, s obzirom da programe tog tipa nisam koristio u dosadasnjem skolovanju. Poznavanje ovih programa pruza mogucnost lakseg, preciznijeg i efikasnijeg rada u oblasti arhitekture, masinstva, gradjevinarstva i raznih vrsta dizajna.




Slika natali kampe
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la natali kampe - sreda, 6. mart 2013, 03:31
 

S obzirom da sam zavrsila gimnaziju,i da tamo nisam imala priliku da radim u CAD-u , moje poznavanje ovih programa se za sad svodi se na upotrebu osnovnih alatki,naucenih u predhodnoj sedmici....
Jako me  interesuje ovaj predmet i voljela bih da se sto brze osposobim za rad u programima , jer ce mi to pomoci u boljoj prezenataciji mojih projekata kako u ovom semestru tako i kasnje.
Auto CAD je pogodan za predstavljanje 2D  planova i sto se vidi i iz prolozenih primjera 1. i 2. , dok je Revit pogodan za dobro 3D modelovanje(primjer 3) 
1."Open House"-XTEN-osnova

2."Open House"-XTEN-presjek

3."NBBJ and CCDI Break Ground on Hangzhou Sports Park"-3D model




Slika Nevena Simic
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Nevena Simic - sreda, 6. mart 2013, 11:44
 

CAAD predstavlja razlicit skup programa koji su u arhitekturi, uslovno receno, neophodni za rad. On pomaze pri izradi razniv vrsta crteza, prezentacija, 2D planova, 3D modela na veoma precizan nacin i posmatracu jasan za pregled. Par puta sam se susrela sa AutoCad-om, ne najuspesnije, SketchUp sam savladala.

1. AutoCad

2. 3Dmax

3. SketchUp




Slika Jovan Stefanovic
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Jovan Stefanovic - sreda, 6. mart 2013, 17:09
 

AutoCAD predstavlja program uz koji mozemo da savladamo 3d i 2d crtanje i predstavimo vizuelni odnos perspektive i aksonometrije kao i izradu i modelovanje tehnickih crteza.

1. AutoCAD 3d

2. AutoCAD 2d

3. Google SketchUp 3d




Slika Andjela Radovanovic
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Andjela Radovanovic - sreda, 6. mart 2013, 17:45
 

1.archiCAD rad iz srednje skole

2.archiCAD

3.sketchup




Slika Vesna Simic
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Vesna Simic - sreda, 6. mart 2013, 20:45
 

Meni se CAD svidja jer nam pruza razne mogucnosti pogotovo u okviru 2d i 3d modelovanja , izradu tehnickih crteza, relativno jednostavno modifikovanje modela, modelovanje radnih povrsina, proveru kinetike i funkcionisanja sastavnih delova, on takodje ima i dosta prednosti kao sto su brzi, jednostavniji, kvalitetniji i tacniji dizajn proizvoda, brza izrada dokumentacije, bolje vizuelno predstavljanje prototipa u odnosu na fizicke prototipe.




Slika Aleksandra Mitković
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Aleksandra Mitković - sreda, 6. mart 2013, 20:50
 

Donekle sam upoznata sa radom programa kao što su AutoCad, Rhino, SketchUp.. Mogla bih da kažem da posedujem neko osnovno znanje tj. poznavanje osnovnih funkcija ovih programa.

Unapređenjem programa za rad, unapređuje se i arhitekta, s obzirom da se sve manje crta ručno, a sve više uz pomoć programa. Svoje viđenje CAAD-a sam htela da predstavim kroz projekte najpoznatije žene arhitekte našeg doba, Zahe Hadid, koja kroz skice do 3d modela predstavlja idejno rešenje projekta koje je uvek bez mane.




Slika Jana Stojanovic
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Jana Stojanovic - sreda, 6. mart 2013, 22:33
 

Postoje mnoge prednosti koriscenja CAAD programa ali mozda jedna od najvecih prednosti  jeste sto omogucava da se objekat ili dizajn konceptualizuje u potpunosti pre nego sto dodje do njegove finalne realizacije.

Pored toga sto stede dosta vremena,povecavaju produktivnost projektanta i kvalitet dizajna,nude veliki spektar funkcija i inovacija.Pomazu da se umanji broj gresaka i pojednostavi ceo proces stvaranja i projekovanja.

Sve u svemu,CAAD programi cine  jedan naporan i dugotrajan proces stvaranja  lakse i brze ostvarljivim.

1.Revit

2.AutoCAD Architecture

3.AutoCAD




Slika Ana Milutinovic
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Ana Milutinovic - sreda, 6. mart 2013, 22:23
 

Moje trenutno poznavanje CAAD-a se svodi na korišćenje osnovnih opcija i alata. Za mene je CAAD prostor sa beskonačnom radnom površinom i sa isto toliko mogućnosti, potrebno je samo ulagati u svoje znanje. Sve što jedan arhitekta zamisli može sa lakoćom da predstavi kao 2D ili 3D prikaz prezentujući tako svoje ideje. Ovaj program je, moglo bi se reći, osnovno sredstvo komunikacije jednog arhitekte.




Slika Aleksandra Stevanovic
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Aleksandra Stevanovic - sreda, 6. mart 2013, 22:29
 

Svi programi koji sluze za prezentaciju nasih ideja,predstavljaju ustvari jezik s kojim mozemo da se sporazumevamo sa bilo kim na svetu, bez i malo muke. Programi iz "porodice" cad ustvari su otkrili tu mogucnost da nasu ideju,mastu mozemo da predstavimo i drugima,a ne samo da je zadrzimo za sebe. Omoguceno nam je da sve, od onsnove,preko bilo kod prikaza, pa i 3d modela, mozemo da predstavimo u jednom programu. Kao student koji dolazi iz Gimnazije, slabo sam upoznata sa ovim programima. Ali za mene to predstavlja nesto sto ustvari ne moze ni sa cim da se uporedi, jer ono sto mozemo da nacrtamo,predstavimo u ovim programima je nesto sto je iznad svake makete,slobodorucnog crteza koji sami mozemo da napravimo. Meni je zao sto nisam imala priliku ranije da se upoznam sa ovim programima,ali se nadam da cu nauciti da ih koristim, jer smatram da ne mozes da postanes bilo kakav arhitekta ako ne znas svoje ideje da predstavis u kompjuterskoj formi.
Primeri:
           1. autocad 2D
           2. autocad 3D
           3.archicad 




Slika Olga Srejic
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Olga Srejic - sreda, 6. mart 2013, 22:25
 

CAAD je za mene nešto novo. Sada ga vidim ne samo kao jedan od programa, već prozor u novi, digitalni svet, svet komunikacije, ideja koje se mogu lako preneti na ekran, čuvati, putovati dalje.. Svet koji je dat nama da ga istražimo i možda u budućnosti nadogradimo.




Slika Jelena Korolija
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Jelena Korolija - četvrtak, 7. mart 2013, 01:42
 

CAAD za mene predstavlja nesto zaista novo, s obzirom da sam zavrsila gimnaziju u kojoj se ovakvi programi ne koriste. Smatram da su veoma znacajni u svakodnevnom poslu jednog arhitekte i pomazu mu da sto lakse i preciznije prikaze svoju zamisao ili ideju. Trenutno se sluzim samo osnovnim operacijama/alatima u Google SketchUp-u i rad u ovom programu mi deluje jako zanimljivo.

1/ 3D model Pedestrian bridge by Calatrava (preuzeto sa www.turbosquid.com)

2/ 3D model Hotel Centar, Novi Sad (preuzeto sa www.sketchup.google.com)

3/ 3D model Kunsthaus Graz, Austria by Peter Cook (preuzeto sa www.sketchup.google.com)




Slika Dusan Skoric
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Dusan Skoric - četvrtak, 7. mart 2013, 02:00
 

U CAAD spadaju svi programi koji omogucuju arhitektama kao i drugim inžinjerima iz mnogobrojnih oblasti projektovanja i dizajna, da svoje ideje na sto laksi nacin predstave kroz crtez ili 3D modele. Preciznost i detaljnost onoga sto zelimo da napravimo najvise zavisi od znanja i programa koji koristimo. Danas je gotovo nezamislivo realizovati projekat a da prethodno nije prikazan u nekom od mnogobrojnih programa. Kako nam olaksavaju precizno crtanje, racunanje i mnoge druge radnje, tako nam 3D modelima daju realniji prikaz onoga sto smo zamislili.

U prilogu sam predstavio vidjenje programa sa kojima sam se do sad najvise susretao.

1. AutoCAD

2. SketchUp

3. ArchiCAD




Slika Marina Mihailovic
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Marina Mihailovic - četvrtak, 7. mart 2013, 13:56
 

Za mene CAAD predstavlja skup programa kojim arhitekte na najbolji nacin mogu da predstave svoju ideju. Do sada nisam radila ni u jednom od ovih programa ali imam zelju da ih savladam, narocito zato sto mislim da su gotovo neophodni za rad jednog arhitekte.

1.AutiCAD 2D

2.ArchiCAD

3.AutoCAD 3D




Slika Pavle Majstorovic
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Pavle Majstorovic - četvrtak, 7. mart 2013, 14:25
 

Caad је софтвер наменјен изради 2д и 3д техничких цртежа. Велику примену нашао је у области архитектуре. За мене caad представља основну алатку данашњих архитеката а и студената архитектуре и сличних професија. Баљење тим послом у данашње време без caad-а годово да није могућ. Он свакако представља један веома користан програм који данашњем човеку омогућава бржи рад и напредовање са обзиром да се и сами програми временом усавршавају и бивају све напреднији. За сада од програма сам се сусрео са Auto CAD-ом и 3d max-ом.

 Auto CAD

 3d MAX




Slika Nevena Bozovic
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Nevena Bozovic - četvrtak, 7. mart 2013, 14:21
 

Do sada nisam koristila Autocad i za mene je ovo potpuni novo.Ali vidim da pomocu ovog programa mozemo da oblikujemo i dizajniramo po svom ukusu...Mnogo brze se crta,prikazuje nam objekte kako u 2D tako i u 3D.




Slika Jana Kulic
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Jana Kulic - četvrtak, 7. mart 2013, 14:34
 

Za mene CAAD predstavlja odredjenu grupu softverskih programa koji omogucavaju lakse predstavljanje i izradu idejnih planova, i istovremeno ubrzavaju i povecavaju tacnost radova. Do sada sam imala prilike da 'istrazujem' u programima poput Google SketchUp-a, AutoCAD-a i Revit-a, ali je trenutno jedini program s kojim sam u vecoj meri upoznata Autodesk Inventor. 

1. Google SketchUp, koji sam do sada koristila za prikazivanje odredjenih oblika u 3 dimenzije, ali sam svesna da ovaj program nudi mnogo vise mogucnosti.

2. Autocad jos uvek ne poznajem dovoljno dobro; uglavnom se moj dosadasnji rad zasnivao na iscrtavanju 2D planova, dok mi je izrada 3D formi i dalje previse komplikovana.

3. Autodesk Inventor - imala sam priliku da ovaj program intenzivno koristim godinu dana, i iako je vise usmeren ka inzenjerstvu nego arhitekturi, nadam se da ce mi poznavanje komandi i interfejsa biti od koristi pri radu u ostalim CAAD programima.

 

Slika Ana Miletić
Odgovor: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Ana Miletić - četvrtak, 7. mart 2013, 14:56
 

AutoCaad možemo svrstati u grupu programskih paketa namenjenih crtanju, projektovanju i drugim vidovima primene računara u inženjerskoj praksi. Brzina izrade crteža daje veliku prednost u odnosu na klasičan način rada. Prilog su tri rada gde se vidi korišćenje 3D i 2D alata.




Taras Subotić
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Taras Subotić - četvrtak, 7. mart 2013, 15:10
 

Ja smatram da je CAD tehnoloski najrazvijeniji vid grafickog predstavljanja projekta u domenu svih tehnickih nauka. Moje trenutno poznacanje CAD programa je 0, ali smatram da su oni neophodno sretsvo i alat svakom vrsnom strucnjaku.




Slika Teodora Jankovic
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Teodora Jankovic - četvrtak, 7. mart 2013, 15:20
 

Smatram da su ovi programi veoma korisni i da znatno olaksavaju predstavljanje mnogih projekata,kao i samu realizaciju mnogih projekata. Mogucnosti koje nam ovi programi pruzaju su odlicne. Veoma su korisni i definitivno preko potrebni svakom arhitekti. Ja se ranije nisam susretala sa ovim programima,ali zelim i volela bih da naucim da ih koristim. 

1. Archi Cad

2. AutoCad 2D

3. AutoCad 3D 




Slika Vanja Gnječ
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Vanja Gnječ - četvrtak, 7. mart 2013, 15:37
 

Sa ovim programima se licno nisam susretala, ali sam svesna njihove neophodnosti i moje obaveze da ih poznajem... Do sada sam ponesto radila u google sketchup-u, photoshopu i illustratoru...

AutoCAD 2D, AutoCAD 3D, 3Ds max... 




Slika Ivana Nikolic
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Ivana Nikolic - četvrtak, 7. mart 2013, 15:59
 

CAAD po meni predstavlja mnostvo programa koji arhitektama pomazu u izradi crteza, a samim tim i njihovih ideja. Do sada nisam imala prilike da radim u takvim programima, ali u buducnosti vrlo rado.




Slika Tamara Boskovic
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Tamara Boskovic - četvrtak, 7. mart 2013, 16:04
 

Do sada se nisam susretala sa programima ovog tipa, ali sam na arhitektonskom fakultetu shvatila da su oni neizbezni i da su stvarno potrebni. Uz pomoc njih, projektovanje je mnogo lakse i crtezi su potpuno precizni, sto je veoma bitno. Naravno, uz pomoc ovih programa svaki projekat se brze zavrsi, jer nam je potrebno manje vremena nego kad bismo sve crtali slobodnom rukom.




Slika Tamara Boskovic
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Tamara Boskovic - četvrtak, 7. mart 2013, 16:04
 

Do sada se nisam susretala sa programima ovog tipa, ali sam na arhitektonskom fakultetu shvatila da su oni neizbezni i da su stvarno potrebni. Uz pomoc njih, projektovanje je mnogo lakse i crtezi su potpuno precizni, sto je veoma bitno. Naravno, uz pomoc ovih programa svaki projekat se brze zavrsi, jer nam je potrebno manje vremena nego kad bismo sve crtali slobodnom rukom.




Slika Marina Milojević
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Marina Milojević - četvrtak, 7. mart 2013, 16:06
 

Za mene CAAD predstavlja olaksavajucu okolnost pri realizaciji i izradi razlicitih ideja i projekata. Nemam neko posebno iskustvo, osim u photoshopu i corelu, ali cu se potruditi da usavrsim i ovaj program.




Slika Isidora Babovic
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Isidora Babovic - četvrtak, 7. mart 2013, 17:08
 

CAAD je skup programa koji arhitektama pomazu u izradi crteza i 3D modela.Uz pomoc njih moze se lakse i sto relanije predstaviti projekat.Koriscenjem ovih programa lakse se uvidjaju i ispravljaju greske.Cula sam za sve ove programe ali do sada nisam radila u njima. 

1.2D autocad

2.3D autocad

3.archicad (ovaj program mi deluje najzanimljivije jer se dobijaju prikazi prostara koji su toliko realni da se dobija utisak da se nalazimo u istim) 




Slika Tamara Mihic
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Tamara Mihic - četvrtak, 7. mart 2013, 17:09
 

Do sada nisam imala priliku da radim u ovim programima, iako sam znala da su na ovom faklutetu vrlo bitni i olaksavaju realzaciju projekata. Njihovom upotrebom omoguceno je preciznije i lakse crtanje, sto  je jako znacajno. 

1.  AutoCAD 3D  / Izvor: http://www.interstudio.net/DomusCadE.html
2.  AutoCAD 2D  / Izvor: http://www.interstudio.net/DomusCadE.html
3.  AutoCAD        / Izvor: http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=299390




Slika Tamara Kostić
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Tamara Kostić - četvrtak, 7. mart 2013, 17:13
 

Sa nekim od programa koji pripadaju grupi CAAD sam se susretala u srednjoj skoli. Smatram da su bitni za arhitekte, jer im olaksavaju pri crtanju i realizaciji ideja. Sto se tice mog poznavanja AutoCad-a, bolje se snalazim u 2D i nadam se da cu brzo savladati i 3D.

1. Rad iz trece godine srednje skole, AutoCad 2D

2. AutoCad 3D

3. ArchiCad 




Slika Maša Cvijović
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Maša Cvijović - četvrtak, 7. mart 2013, 18:14
 

Imam vrlo malo iskustva sa CAAD programima ali smatram da su jako korisni jer pomazu u procesu projektovanju od samog pocetka - ideje ili skice, pa sve do zavrsenog - renderovanog modela. Oni  omogucavaju korisniku potpunu kontrolu nad onime sto stvara i mogucnost brze ispravke. Osim sto cine proces brzim oni i neprekidno pomeraju granice u projektovanju.

1. Auticaad2d - moj prvi susret sa ovim programima

2. 3dmax i Autocaad3d

3. Sketchup




Slika Ana Dutina
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Ana Dutina - četvrtak, 7. mart 2013, 17:20
 

CAAD programi u arhitekturi sluze za laksu i brzu iscrtavanje projkata. Osim 2D crteza kojima mozemo da predstavljamo samo jedan nivo ili sloj, tako dje je moguca i izrada 3D crteza koji mogu verno prikazati izgled projekta po njegovom zavrsetku.


Slika Dejana Djordjevic
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Dejana Djordjevic - četvrtak, 7. mart 2013, 17:21
 

Moje susretanje sa CAAD-om je zasniveno na mom samo interesovanju za to tokom srednje skole i prirpemne nastave za prijemni ispit. Tokom prve godine srednje skole sam radila AutoCAD 2D u oblasti elektrotehnike, dok sam Gogle SketchUp sama istrazivala i ovlada radom u njemu. Od ostalih programa najvise me zanima Revit i njime zelim sto pre da ovlada.

Prilog 1- AutoCAD 2D

Prilog 2-Gogle SketchUp

Prilog 3- Revit

 




Slika Katarina Skrbic
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Katarina Skrbic - četvrtak, 7. mart 2013, 17:42
 

Nazalost ne znam puno o ovim programima, jedino sa cime sam se susretala su audocad, archicad i sketchup ali ni tu nemam nekog veceg iskustva. Volela bih da naucim dosta vise o ovim programima jer smatram da su nam itekako potrebni posto nam ne samo olaksavaju sagledavanje vec i potpomazu nasu kreativnost i mastu. Takodje ovi programi pruzaju razne mogucnosti kao sto su:

1. stvaranje 3D modela ( SkecthUp)

2. prikaz enterijera ( AutoCad 3D)

3. dizajniranje automobila, namestaja... ( AutoCad 2D)




Slika Nikola Abramovic
Odgovor: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Nikola Abramovic - četvrtak, 7. mart 2013, 17:48
 

Licno mislim da CAAD programi imaju veoma vaznu ulogu u danasnjem arhitektonskom stvaralastu, jer su pre svega koncipirani tako da za savladavanje nekog programa nije potrebno mnogo vremena.Osim toga vrlo su korisni prilikom predstavljanja nekog projekta, a rad u njima omogucava preciznost i brzinu, kao i lako uklanjanje neke greske ako do nje dodje. U primerima koje sam naveo prikazan je rad u AutoCad-u, od jednoporodicne kuce, do citavog kompleksa za stanovanje, u 2D i 3D.Do sada sam imao prilike da radim u Auto Cad-u, i Gogle sketchup-u



Slika Jasna Milovanovic
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Jasna Milovanovic - četvrtak, 7. mart 2013, 17:56
 

Iako mladje generacije na casovima tehnickog obrazovanja vec imaju priliku da se susretnu se programom kao sto je SketchUp, sa mnom to nije bio slucaj. Sa ovim i slicnim programima susrela sam se tek po dolasku na Arhitektonski fakultet. Smatram da ce nam biti neophodni u nasem daljem radu, jer ce nam omoguciti ne samo iscrtavanje tehnickih crteza nego i stvaranje nekih novih oblika, formi. Primeri koje sam izabrala su radjeni u :

1. SketchUp - u

2.  2D AutoCad - u

3. 3D AutoCad - u




Slika Milos Nenadic
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Milos Nenadic - četvrtak, 7. mart 2013, 18:01
 

Nisam imao ranijeg kontakta sa CAAD programima, tako da nemam formirano misljenje vezano za njih. Ipak, jedva cekam da naucim njihove osnove i pocnem da ih praktikujem.




Slika Tamara Micovic
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Tamara Micovic - četvrtak, 7. mart 2013, 18:10
 

CAAD je grupa programskih pakata koja je namenjena za crtanje i projektovanje. Od velikog je znacaja savrmenom projektantu zbog brzine i lakoce sa kojom se crtezi kreiraju ili modifikuju. Takodje, velika prednost ovih programa je to sto pruzaju detaljnost crtezu a to je neophodno za kasnije realizovanje projekta...Ja nemam iskustva sa ovim programima, ali sada sam na putu da ih savladam, kako bih koristila sve mogucnosti koje oni pruzaju i time olaksam realnizaciju nekih svojih ideja. Prizazem primere irzradjene u razlicitim programima:
1) AutoCAD
2) ArchiCAD
3) ArchiCAD  




 

 

 




Slika Danica Cosic
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Danica Cosic - četvrtak, 7. mart 2013, 18:05
 

AutoCAD nam omogućava izradu 2D crteža koji su izuzetno precizni I na kojima je lako ispravljati greške. Ovaj program se takođe koristi za izradu 3D modela koji nalaze primenu I u oblastima van arhitekture. CAAD je oblast koju ne poznajem. Nisam imala prilike da koristim ove programe jer dolazim iz gimnazije. Deluju mi jako komplikovano iako sam od svih čula da su jako jednostavni. Ovi programi predstavljaju osnovno sredstvo komunikacije u arhitekturi jer pomoću njih arhitekte predstavljaju svoje ideje I projekte. 

1. AutoCAD 2D

2. AutoCAD 3D

3. 3D MAX




Slika Nenad Vuckovic
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Nenad Vuckovic - četvrtak, 7. mart 2013, 18:05
 

u ovom programu mozemo da se bavimo virtuelno prostornom organizacijom, da iscrtamo sve ono sto smo osmislili lako i brzo i da u najboljem svetlu prikazemo neki objekat kako iznutra tako i spolja 


Slika Ana Maria Zgradic
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Ana Maria Zgradic - četvrtak, 7. mart 2013, 18:08
 

CAAD je grupa programa koja veoma korisna za izradu raznih crteza i 3D modela. Smatram da je za jednog arhitektu neophodno da zna rad u ovim programima. S obzirom da  dolazim iz gimnazije, ranije nisam imala prilike da radim u nekom od ovih programa. 
U prilogu su postavljeni radovi radjeni u programima:
1. AutoCAD 2D 
2. Revit
3. SketchUp 




Slika Aleksandra Panajotov
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Aleksandra Panajotov - četvrtak, 7. mart 2013, 18:08
 

Sa AutoCAD-om i ArchiCAD-om sa imala iskustva u srednjoj skoli,gde sam imala prilike da shvatim znacaj programa kao i olaksice koje nude pri projektovanju . Revit i Rhino mi se cine mnogo zanimljivijim,iako se nisam susretala sa njima do sada.

1. AutoCAD 2D

2. Revit

3. Rhino




Slika irena nikolic
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la irena nikolic - četvrtak, 7. mart 2013, 18:09
 

Do sada nisam imala prilike da naučim da radim u CAAD programima, alismatram da je danas u arhitektonskoj praksi apsolutno neophodno znanje iz ove oblasti i nadam se da ću što pre savladati njihovu upotrebu. Primene su brojne, od dizajniranja neverovatnih oblika i realnog prikazivanja objekata do izrade savršeno preciznih 2d crteža

1-google sketchup

2- archicad

3-revit




Slika Ana Radojkovic
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Ana Radojkovic - četvrtak, 7. mart 2013, 18:13
 

CAAD predstavlja jedan od vodećih programa za 2D i 3D crtanje, modelovanje i dizajniranje. Njegova primena je široko rasprostranjena u mnogim industrijama, upravo zato što omogućava vizuelizaciju, analizu i proveru postojeće ideje pre realizacije. Nažalost, do sada nisam koristila navedene programe, ali se nadam da ću ih što pre savladati, pošto smatram da je to danas neophodno. 

1 - AutoCAD 

2 - SketchUp na osnovi AutoCAD crteža

3 - ArchiCAD




Slika Sanja Djurdjevic
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Sanja Djurdjevic - četvrtak, 7. mart 2013, 18:20
 

Programi iz grupe CAAD su svakako osnovno sredstvo za rad svakog savremenog arhitekte.jer na brz i veoma realan nacin prikazuju projekti. Nazalost, nisam se susretala sa ovim programima, ali se nadam da cu ih tokom ovog semestra savladati.

1. Arhicad

2. Revit

3. Autocad




Slika Mina Markovic
Odgovor: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Mina Markovic - četvrtak, 7. mart 2013, 18:14
 

Programi ovog tipa veoma su korisni, kako zbog brze, lakse i preciznije izrade projekata, tako i za sto bolje prikazivanje i priblizavanje realnog izgleda projekata kupcima. Smatram da je svakom arhitekti potrebno znanje iz ove oblasti, s obzirom da se danas projekti gotovo iskljucivo rade u ovakvim programima, pre svega zbog brzine. Nazalost, jos uvek nisam vicna pri koriscenju istih, ali nadam se da cu do kraja skolovanja biti u mogucnosti da sama napravim nesto poput datih priloga. :)




Slika Jelena Radeč
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Jelena Radeč - četvrtak, 7. mart 2013, 18:40
 

Svaki student arhitekture, kao i arhitekta treba da zna da radi u ovom skupu različitih programa pod nazivom CAAD. U CAAD-u se mogu uraditi raznovrsni projekti bez velike muke i veoma precizno. Do sada nisam radila u ovim programima, a kurs 'Principi CAAD-a' će mi biti od velike koristi.

Programi: 1. Archicad

               2. Autocad 2D

               3. 3D max




Slika Mina Pavlovic
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Mina Pavlovic - četvrtak, 7. mart 2013, 18:39
 

Pre dolaska na fakultet nisam imala priliku, a ni potrebu da koristim CAAD programe. Ali sada shvatam da su oni neopodni kako za bolju prezentaciju, tako i za uverljiviji i realniji prikaz prostora.
Znatno ubrzavaju i olaksavaju graficko prikazivanje i samim tim osavremenjuju samu predstavu arhitekture.
-graficki prikazi/projekti radjeni u archicad-u i autocad-u:




Slika Ana Rasulic
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Ana Rasulic - četvrtak, 7. mart 2013, 18:43
 

CAAD je skup više programa koji se danas koristi u različitim delatnostima. U arhitekturi, pomažu što boljem prikazu zamišljene ideje.pomoću njih, dobijamo preciznije crteže u 2D i 3D i što je najvažnije, oni mogu lako da se menjaju, da se otklanjaju greške. Iako se bez ovih programa danas ne može, smatram da su vredni i oni crteži crtani ručno, oni su mi draži, jer ne prikazuju sve previše i veštačko, a i ostavljaju poseban potpis autora.Nijedan od programa nisam pre koristila. Crteže radjene u autocad-u sam vidjala često prvo iz oblasti mašinstva, pa tek onda iz oblasti arhitekture. Znala sam da je široka primena ovog programa, kao i ostalih, ali ne znam kako se koriste. Nadam se da ću brzo ovladati programima.

1. mašinski crtež-autocad

2. arhitektonski crtež-autocad

3. archicad

4. revit


Slika Tamara Ilic
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Tamara Ilic - četvrtak, 7. mart 2013, 18:46
 

Od svih 3D programa najvise iskustva imam u SketchUp-u, dok se sa CAAD-om nikad ranije nisam susretala. Smatram da su ovi 3D programi neophodni za obrazovanje jednog arhitekte kao nacin da se sto lakse i preciznije postavi plan i ideja nekog projekta. Ovi programi, pored izuzetne preciznosti i tacnosti, omogucuju i direktnu razmenu svih radova. Isto tako moguce je njihovo postojanje i multiplikovanje u bezbroj primeraka, u cemu je i velika prednost ovih radova u odnosu na rucno radjene crteze. Kao prilog postavljam tri rada radjena u AutoCad-u, SketchUp-u i ArchiCad-u.




Slika Nevena Stošić
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Nevena Stošić - četvrtak, 7. mart 2013, 18:50
 

CAAD programi se mogu smatrati savremenim alatom koji je dosta olakšao i pojednostavio proces projektovanja, počevši od ideje, razrađivanja i redizajniranja, do finalnog projekta. Isto tako su korisni i za prezentacije, a mogu poslužiti i kao novo sredstvo komunikacije, gde je brzina jedno od osnovnih svojstava. Sledeći prilozi su rađeni u programu ArchiCAD, a preuzeti su sa stranice: http://blog.graphisoftus.com/graphisoft/archicad-15/cjmws-hotel-indigo-project-calls-for-ifc-exploration




Slika Ljubica Milacic
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Ljubica Milacic - četvrtak, 7. mart 2013, 18:53
 

CAAD softverske programe vidim kao virtuelan svet u kome nista nije nemoguce , u koijma ne samo d amozemo kompjuterski , digitalno predstaviti svoje projekte vec nas njihove mogucnosti, alatke podsticu da stvaramo nove drugacije ideje..da mislimo kroz virtuelni svet, kroz caad.
Osim sto mozemo predstaviti osnovne 2d crteze, jednostavne 3d prikaze, tako i najsadrzajnije crteze, koji me po svojoj strukturi podsecaju na rucne crteze sa predmeta konstrukcije, kao i najzanimljivije apstraktne crteze projektantskih ideaj,a takodje i kombinacija istih.Osim linijskih crteza imamo i zivopisne 3d prikaze.Nisam radila u CAADu, ali sam imala prilike da pogledam dosta radova, koji su na mene ostavili ovakav utisak.prikazala sam meni najzanimljivije crteze.




Slika nenad stijovic
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la nenad stijovic - četvrtak, 7. mart 2013, 18:56
 

Set CAD programa vidim kao izuzetnu olaksicu pri predstavljanju licnog idejnog resenja ali i olaksicu u smislu dovodjenja i predstavljanja  te ideje jasnim,preciznim, arhitektonskim crtezima,kao i 3d modelima do izrade nekog gotovog projekta.. Smatram da je nasa budusnost kao buducih arhitekata bas u ovim programima zeleli mi to ili ne.. Moje trenutno poznavanje ovih programa svodi se na koriscenje Skech Up-a za koji mislim da je najbolji program kada su u pitanju brze provere nekih idejnih resenja u 3d okruzenju.Nadam se da cu sto pre savladati i ostale programe koje CAD ima da ponudi.
Prilozi : 1 - moje neobavezno istrazivanje forme radjeno u  SkechUp-u
            2 - nesto ozbiljnije istrazivanje forme radjeno u Revitu
            3 - ArhiCAD 3d model




Slika Marko Nikolić
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Marko Nikolić - četvrtak, 7. mart 2013, 18:59
 

Za većinu programa sam prvi put čuo kada sam došao na ovaj fakultet. Pomagaće nam da naše projekte predstavimo što realnije. Dosta se vremena može uštedeti ovim grafičkim predstavljanjem. CAAD je za mene ustvari skup programa koji ima zajedničku namenu i pomaže i olakšava život mnogim ljudima kojima je za posao neophodan.Trenutno nevešto baratam jedino Google SketchUp-om, dok u ostalim programima nisam radio.

1. 3D max

2. ArhiCad

3. AutoCad




Slika Marija Marić
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Marija Marić - četvrtak, 7. mart 2013, 18:59
 

Caad predstavlja skup programa koji pružaju veliku uštedu vremena.Ovi programi omogućavaju 2D i 3D prikaze.Pružaju mnogo mogućnosti.Najviše sam koristila AutoCad i ArchiCad.

1.AutoCad-osnova prizemlja

2.AutoCad 3D

3.ArchiCad

Ova tri priloga su radovi koje sam radila tokom svog školovanja.




Slika Isidora Sekulic
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Isidora Sekulic - četvrtak, 7. mart 2013, 19:03
 

Na osnovu mojeg licnog misljenja,upotreba CAAD-a omogucila je laksu i brzu izradu danasnjih projekata.Intuitivno,mislim da je omogucila sirenje ideja,neprestano stvaranje i istrazivanje novih formi. Takodje preciznost koja se postize upotrebom programa,je nenadmasna. Dati prilozi ilustruju moje dato misljenje i u koliko je mjeri je CAAD u stanju da bude dio nekog projekta,a radi se naravno o mjeri znacajnih dimenzija.




Slika Danica Lečić
Odgovor: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Danica Lečić - četvrtak, 7. mart 2013, 19:13
 

Nisam imala prilike da radim na ovom programu,i ne znam da ga koristim.Ali smatram da je veoma koristan i da vredi naučiti ga.Mogucnosti koje nam pruza u arhitektonskom crtanju su veoma velike.Zahvaljujuci njemu danas se arhitektonski crtezi rade mnogo brze i nivo detaljnosti i jasnoce je veci.

Primeri:

1.caad

2.revit

3.sketchup




Slika Andjela Ristic
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Andjela Ristic - četvrtak, 7. mart 2013, 19:15
 

CAAD skup programa koji nam daju mogucnost da svoju ideju pretvorimo u 2d i 3d formu koje su pribliznije svakome. Danas predstavljaju veliku olaksicu za arhitekte i dizajnere. Do sad nisam imala puno iskustva sa ovim programima. Od svih najbolje poznajem SkechUp, a u ostalim poznajem one osnove alate. Mislim da imam dobro osnovu za pocetak rada sa ovakvim programima. 

1. autocad 2d

2.autocad 3d

3.rhino 3d




Slika Sara Miladinovic
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Sara Miladinovic - četvrtak, 7. mart 2013, 19:15
 

Grupa programa CAAD je veoma vazna za arhitekturu, jer omogucava da se neka ideja predstavi na jako dobar nacin, kroz arhitektonski crtez i 3D modele.
Ova grupa programa je unapredila proces projektovanja, i taj proces sada je brzi, detaljniji i uverljiviji.
Nemam iskustva sa ovim programima, pa su ove slike preuzete sa interneta.
Predstavljaju 2D i 3D prikaz koji su meni zanimljivi




Slika Mladen Krstic
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Mladen Krstic - četvrtak, 7. mart 2013, 19:29
 

Prvobitno shvatanje CAAD-a odnosi se na veoma raznovrstan spektar programa koji nama u arhitekturi mogu i te kako da služe pri modeliranju ili dizajnu, ali i pri arhitektonskom crtanju.

1. 2D Auto-CAD

2, 3D Auto-CAD

3, Revit




Slika Jelena Bosnjak
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Jelena Bosnjak - četvrtak, 7. mart 2013, 19:50
 

Do sada nisam imala prilike, a ni potrebe da radim u nekom od ovih programa, medjutim smatram ih izuzetno potrebnim i korisnim. Mislim da CAAD moze izuzetno olaksati prezentovanje nase ideje i takodje pomoci u komunikaciji i razumevanju preko  3d modela . Iako trenutno ne znam da radim ni u jednom od ovih programa, deluju mi vrlo interesantno i nadam se da cu sto pre uspeti da naucim da se snalazim u njima.

Prva i druga slika preuzete su sa interneta(1.Autocad, 2.Sketchup),na trecoj je moj prvi i za sada jedini ''rad'' u autocadu, istrazivanje fukcije polysolid.




Slika Milan Pejčinović
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Milan Pejčinović - četvrtak, 7. mart 2013, 19:32
 

Ono što ja znam o CAAD-u je to da se sastoji od kompjuterskih programa koji nam služe za projektovanje arhitektonskih objekata. Postoje oni koji to rade samo u dve dimenzije, ali i onih koji rade kombinacije 2D i 3D (ili samo 3D) prikaza (kako bismo bili u mogućnosti da što bolje sagledamo ono čijim se projektovanjem bavimo). Zadovoljan sam programima u kojima sam do sada radio, i voleo bih još vise da unapredim svoja znanja.
Ovo su neke od slika koje predstavljaju prvu asocijaciju na CAAD:




Slika Igor Tucakovic
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Igor Tucakovic - četvrtak, 7. mart 2013, 19:34
 

Nisam  se  pre  susretao  sa  paketom  programa  CAAD, ali  sam  poceo  da  ih  ucim i  vrlo  su  zanimljivi , a i  nama  jako  potrebni  za  struku. Nadam  se  da  cu  brzo  ovladati  ovim  programima , pogotovu  Auto Cad-om koji  je  osnova  za sve  i koji  ce  nam  biti  potreban  uskoro  na  studijama.

1. Sketchup

2. AutoCAD 3D

3. 3D  Max 




Slika Александар Гајић
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Александар Гајић - četvrtak, 7. mart 2013, 19:33
 

CAAD je grupa programa koja služi za izradu crteža i 3d modela.
ovi progr pružaju preciznost i brzinu u radu,
.Jedini program u kome sam radio je SketchUp se sa ostalim programima nisam susretao.
Mislim da su ovi programi postali obavezan alat u arhitekturi.

 

1. SketchUp

2. AutoCad 2d

3. Autocad 3d




Slika Magdalena Miljkov
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Magdalena Miljkov - četvrtak, 7. mart 2013, 19:39
 

Set CAD programa vidim kao mogucnost lakseg projektovanja i stvaranja neceg novog. Takodje nam olaksavaju posao razne opcije koje nam program pruza,samim tim smatram da lakse mozemo doci do ideja. Nisam se do sada radila u CAD-u,ali imam cilj da ga sto pre savladam,jer ce nam to biti najpotrebnije u buducnosti

Ovo su tri primera radjena u CAD-u:





Slika Iris Puzovic
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Iris Puzovic - četvrtak, 7. mart 2013, 19:51
 

CAAD je skup programa koji nam pomaze da na laksi nacin predstavimo svoju ideju (projekat). Omogucavaju nam da preciznije, detaljnije, brze, jednostavnije sprovedemo ideju u digitalnu formu, sto nam opet daje mogucnost prepravke i dorade bez vecih problema.U  njima je moguce raditi kako 2D, tako i 3D modele. 

Do sada nisam imala prilike da radim u ovim programima.

1. ArchiCAD

2. AutoCAD

3. Revit




Slika Stefan Danilovic
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Stefan Danilovic - četvrtak, 7. mart 2013, 19:46
 

CAAD paket programa predstavlja seriju programa koji su podrska projektantima pri prezentaciji njihovih projekata i ideja. Precizni preseci, osnove, crtezi u razmeri su u mnogome pomogli sto arhitektama tako i ostalim modelatorima, pocev od masinaca, dizajnera tehnike, automobila, aviona...itd. Skatchup je program sa kojim sam do sada najbolje upoznat. Najlaksi je za koriscenje naravno. Par ilustracija govori o tome kako ja, na osnovu laickog znanja iz ovog paketa programa vidim mogucnosti istog, za sada. 

 




Slika Katarina Radicevic
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Katarina Radicevic - četvrtak, 7. mart 2013, 19:50
 

Smatram da su CAAD programi jako korisni, radi lakseg projektovanja i prikazivanja prostora u okviru arhitekture. Zahvaljujuci konstantnom napretku samih CAAD programa, arhitekte su uvek u koraku sa desavanjima napretka, tehnologija, materijala itd.




Slika Irena Ivovic
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Irena Ivovic - četvrtak, 7. mart 2013, 20:13
 

CAAD je za mene nesto esencijalno kada je arhitektura u 21. veku u pitanju. To ne samo da je olaksica kada su crtezi i graficke prezentacije u pitanju , vec on za mene ima mnogo znacajniju funkciju. Sama cinjenica da crtamo svoju zamisao,a potom uz pomoc 3D funkcije mozemo da "udjemo" u sam prostor, i fakticki virtuelno hodamo po onome sto je osmisljeno u nasoj glavi,ali jos uvek nije realizovano u stvarnosti , motivise i tera nas da istrazujemo razne mogucnosti,i pospesuje kvalitet naseg rada.ArchiCad ima slogan : A virtual building solution , koji za mene govori dovoljno.

Takodje,iako sam samo neke od ovih programa koristila minimalno,znacajno su mi pomogli u shvatanju prostora .

Prilozi :

3D model u ArchiCad-u

Autodesk Revit - 2D i 3D  prikaz objekta. 2D i 3D nam mogu sluziti za razne "provere"

Rhino - iscrtavanje zeljene forme (www.rhino.io)




Slika Iva Bozic
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Iva Bozic - četvrtak, 7. mart 2013, 20:01
 

Cad je program koji omogucava brze crtanje grafickih radova i 3D momdela. Pomocu ovog programa mozemo precizno nactrati zeljeni prejekat, a pritom ustedeti dosta vremena. Najbolja mogucnost ovog programa je lako ispravljanje gresaka. Znanje ovog programa neophodno je svako arhitekti s obzirom da se vise nista ne crta slobodnorucno. 

Prilozi su radjeni u AutoCad-u i 3Dmax-u.



Slika Milica M. Nikolić
Odgovor: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Milica M. Nikolić - četvrtak, 7. mart 2013, 20:02
 

Smatram da je ''caad'' zapravo jedna velika mogucnost da na sto idealniji nacin predstavimo svoju ideju. Velika je pomoc pri projektovanju, jer mozemo mnogo brze i lakse predstaviti ono sto zelimo. Zbog svoje prakticnosti i velike primjene imam veliku zelju da ovladam nekim od niza programa. Za sada najcesce radim u archicad-u, i svi moji prilozi su radjeni u tom programu. Osnova prizemlja  i kuca1 su moj ''prvi projekat idejnog resenja'' porodicne planinske kuce, i pri izradi sam iskljucivo koristila archicad uz pomoc photoshopa, dok za ''drugi idejni projekat'' porodicne kuce sam zavrsnu obardu radila u artlantisu.




Slika Marek Njemček
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Marek Njemček - četvrtak, 7. mart 2013, 20:05
 

CAAD za sada vidim kao skup tehnolosikih sredstava, koji teze ka tome da arhitektama i drugim strucnjacima u oblasti gradjevinarstva olaksaju ostvarivanje zamisli, koji sve vise napreduju da bi dobili sto bolje rezultate. Ovi programi su znatno ubrzali proces projektovanja u odnosu na rucni postupak koji je nekada bio jedino sredstvo za rad.

Sa ovim programi sam se manje, vise upoznao tokom skolovanja, ali tezim ka tome da budem sve bolji i bolji..

1) Auto-CAD 2D (kojim sam potpuno ovladao)

2) Auto-CAD 3D (za 3D postoje mnogi bolji programi od Auto-CADA)

3) Arhi-CAD




Slika Stefan Stojiljkovic
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Stefan Stojiljkovic - četvrtak, 7. mart 2013, 20:08
 

Smatram da su CAAD programi neophodno sredstvo modernih arhitekata, jer je vreme postalo novac.

1. primer - Skatch up 3d (program koji licno preferiram jer smatram da je mozda i najlaksi od 3d programa)
izvor : http://www.geniusdv.com/news_and_tutorials/2010/05/23/sketchup%20and%20podium.gif

2. primer - Autocad 2013 u funkciji 3d (program u kome je po mom misljenju zadovoljstvo raditi nakon savladavanja istog)

izvor : http://2.bp.blogspot.com/-EWyD_ZkpnXA/T44IFKTLO4I/AAAAAAAAAkQ/bZvVBQ2MYAE/s1600/08+-+Imported+Model+Realistic.png

3. primer - ArchiCAD u funkciji 3d (program koji bih voleo da naucim i koji je koliko ja znam fokusiran samo na 3d za razliku od autocad-a)


izvor : http://www.aecbytes.com/tipsandtricks/2006/issue3-archicad.html




Slika Arh bg
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Arh bg - četvrtak, 7. mart 2013, 20:12
 

Programi iz grupe CAAD su osnovni alat svakog arhitekte, zato što omogućava da se na brz i precizan način prikazuju projekti. Do sada se nisam susretala sa ovom grupom programa, ali se nadam da ću ih što pre savladati.

1. AutoCad

2.Revit

3.Rhino




Slika Iva Teodora Vukovic
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Iva Teodora Vukovic - četvrtak, 7. mart 2013, 20:27
 

Moje shvatanje CAAD-a jeste da uz pomoc odredjenih programskih softvera projekte zavrsavamo daleko brze i preciznije, samim tim i efikasnije nego sto je to moguce kada se radi o rucnom crtanju. Takodje, omogucavaju nam da vrlo lako ispravljamo greske, kao i da lakse razmenjujemo fajlove ili da napravimo kopija koliko zelimo, sto u velikoj meri moze da utice na mnogo bolju organizaciju u arhitektonskim biroima kao i umrezavanja izmedju samih arhitekata. Sve u svemu, proces izrade projekata je znatno olaksan otkad su u upotrebi ovi programi, koje danas svaki arhitekta ili gradjevinac mora da nauci da koristi.

1.ArchiCAD

2. 3Ds Max

3. AutoCAD




Slika Smiljana Mihajlovic
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Smiljana Mihajlovic - četvrtak, 7. mart 2013, 20:17
 

Smatram da CAAD, kao skup programa koji omogucavaju kompjutersku podlogu projektovanju, predstavlja veliku olaksicu i sredstvo cije je koriscenje neophodno u radu savremenog arhitekte. Posto se do sada nisam susretala sa ovim programima, prilazem primere projekata sa interneta, radjenih u programima Sketchup, Revit i Rhino.




Slika Julija Dzogaz
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Julija Dzogaz - četvrtak, 7. mart 2013, 20:19
 

CAAD je skup vrlo preciznih programa u konstantnom razvoju. Prvenstveno sluzi za projektovanje u specificnim razmerama i u tom pogledu preciznost je od velike vaznosti.
Kao sto postoji spektar programa za 2D tako postoji i za 3D modelovanje.

Programi se najvise koriste u arhitekturi i projektovanju odredjenih struktura, u dizajnu enterijera, u modelovanju i u ostalim slicnim domenima.
Smatram da je ova vrsta programa skelet i baza za svaki sledeci napredak ili usavrsavanje projekta ili odredjenog rada kojim se bavimo.CAAD pruza mnogo vise sakrivenih opcija koje treba istrazivati jer su to programi koji velikom brzinom napreduju a samim tim i nude mnogo toga novog.

Dok nisam upisala arhitekturu nisam imala susreta sa ovom  vrstom programa, medjutim naucila sam AutoCad 2D, a nadam se da cu uskoro i 3D.
U prilozenom su projekti radjeni u programu Sketchup Pro8, Revit, i AutoCad. 

 


Slika Danijela Strainovic
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Danijela Strainovic - četvrtak, 7. mart 2013, 20:23
 

CAAD je skup programa pomoću kojih možemo brže i preciznije da nacrtamo i predstavimo neki projekat.Daje nam mogućnost da stvari sagledao kao 3D modele.Auto Cad-om sam se bavila u srednjoj školi, ostali programi mi nisu toliko poznati

U prilogu je postavljeno:

- SketchUp

- AutoCAD 2D

- AutoCAD 3D




Slika Kristina Jovanovic
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Kristina Jovanovic - četvrtak, 7. mart 2013, 20:25
 

S obirom da se nisam susretala s AutoCAD-om to je za mene sasvim novi pristup radu.Smatram da je jako bitan za moje dalje napredovanje u ovom poslu.AutoCAD je projektantski alat koji zamenjuje olovku i i klasicno projektovanje na papiru sto mnogo olaksava onima koji se bave projektovanjem.Proucavajuci 2D i 3D modele vidim da je veoma precizan i zahvalan za rad stoga se nadam da cu sto pre nauciti sve sto je vezano za CAAD.


Slika Andrea Djordjevic
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Andrea Djordjevic - četvrtak, 7. mart 2013, 20:30
 

Upoznala sam se sa arhitektonskim programima za modelovanje jako rano i to kroz program 3D Home, koji je za mene bio poput igre dok jos nisam krenula ni u osnovnu skolu. Medjutim nisam negovala to kasnije, tako da se danas ne bih mogla pohvaliti sa nekim narocitim znanjem CAAD programa. Svesna sam da je to jedna od najbitnijih stvari u vezi sa nasom strukom, i da je uopste era kompijutera promenila sve od skolovanja do rada u ovoj oblasti. Rezultati koji se mogu postici koriscenjem CAAD programa bar za mene su zadivljujuci. Ja CAAD danas vidim kao mnogostruko korisnu podrsku za bavljenje arhitekturom, i kao nesto sto bih volela da u potpunosti savladam. Kao prvi zadatak prilazem tri fotografije. Htela sam da prikazem raznolikost mogucnosti rada u ovim programima, korisnim za projektovanje,  i za urbanizam kao i za projektovanje enterijera. Takodje mogucnost 2D kao i 3D prikaza.

1.Na prvom prilogu je urbanisticki plan (2D) radjen u Autocad-u.

2. Na drugom prilogu je jedan studentski rad, enterijer takodje radjen u Autocad-u, ali 3D.

3.Treci prilog je projekat jednog od najpoznatijih biroa danas BIG (Bjarke Ingels), na njihovom sajtu mogu se naci radovi 3D modela kao i montaze uradjene toliko realno da na prvi pogled mozemo pomisliti da je objekat izveden iako velika vecina nije.




Slika Bosko Zakula
Odgovor: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Bosko Zakula - četvrtak, 7. mart 2013, 20:31
 

CAAD je savrsena grupa programa koja unapredjuje mogucnosti dizajna i projektovanja novih objekata. Bez njih arhitektura bi dosla do nekog maksimuma, i stala bi sa razvijanjem. U AutoCAD - u se mogu raditi i 2d i 3d projekti sa veoma velikom preciznoscu, koja je veoma neophodna pogotovu za nove prijekte koji pomeraju granice mogucnosti izvodjenja projekata. Ja sam eksperimentisao i pokusavao sam da u Auto CAD - u napravim 3d model lica jedne poznate glunice.. sto samo pokazuje siroku primenu CAAD ovih programa.

Neki moji radovi :

1 Maturski rad

2 rad za takmicenje

3 presek mog objekta




Slika Milica Rakovic
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Milica Rakovic - četvrtak, 7. mart 2013, 20:31
 

Posto sam isla u Gimnaziju nisam do sad imala prilike da radim u CAAD programima. Smatram da su oni neophodni za nasu profesiju, i nadam se da necu imati problema da ih naucim. Oni omogucavaju lakse i brze crtanje, modelovanje, predstavljanje nekog projekta...




Slika Kristina Ranimirov
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Kristina Ranimirov - četvrtak, 7. mart 2013, 20:34
 

AutoCAD je moj favorit medju svim programima za projektantsko modelovanje. Snalazim se dobro u 2D modelovanju, dok sam sa 3D modelovanjem manje radila . Upoznata sam sa vecinom alata i opcija koje pruza jer sam u srednjoj skoli radila dosta svojih projekata. Posle AutoCad-a najpoznatiji mi je ArchiCad za 3D modelovanje, bas zbog realisticnih prikaza gotovih 3D objekata.  

1. AutoCAD 2D (deo osnove)

2. AutoCAD 3D

3. ArchiCad 3D




Slika Marija Zlatkovic
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Marija Zlatkovic - četvrtak, 7. mart 2013, 20:49
 

CAAD je skup programskih softvera koje do sada nisam koristila. Prema dosadasnjim saznanjima o ovim softerima, shvatam da su stvoreni kako bi olaksali projektovanje i planiranje arhitektima,arhitektonskim kompanijama i svima onima kojima je neophodan precizan kompjuterski crtez.Ima ih dosta,vrlo su slicni i svakako imaju veliku primenu u svim oblastima rad.

1.Revit

2.3D max

3.CAD 3D




Slika Jovana Petkovic
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Jovana Petkovic - četvrtak, 7. mart 2013, 20:50
 

CAAD- predstavlja grupu programa za crtanje, koji potpomazu proces projektovanja prevodeci ideje i zamisli u 3d modele u virtuelnom okruzenju. Koriste se i za dvodimenzionalno crtanje osnova i preseka, jednom recju olaksavaju posao arhitektama. Nemam iskustva sto se tice rada u ovim programima. Prilozeni primeri su radjeni u sledecim programima:

1.sketchup 3D

2.autocad 2D

3.autocad 2D




Slika Aleksandra Petrovic
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Aleksandra Petrovic - četvrtak, 7. mart 2013, 20:50
 

CAAd programi predstavljaju najrazlicitije softverske programe koji u virtuelnom svetu predstavljaju nase projekte.
svojim m alatkama nam omogucuju da jos bolje razradimo i predstavimo nase ideje. Ovim programoma mozemo prestaviti i najprostije linijske crteze projekada, preko najslozenijih do vrlo zivopisnih 3d prikaza




Slika Andrea Skundric
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Andrea Skundric - četvrtak, 7. mart 2013, 21:10
 

AutoCad softver nam daje mogucnost da dizajniramo i oblikujemo okolinu(enterijere,eksterijere,kao i neke masinske elemente,itd...).On nam nudi veliki spektar softverskih alata i pomagala za razlicita podrucja,pomocu kojih dobijamo zeljeni prostor,oblik(formu),...

1.ArchiCad

2.AutoCad




Slika Marina Cucic
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Marina Cucic - četvrtak, 7. mart 2013, 21:08
 

Smatram da su programi iz ove grupe velika olakšica arhitektama, projektantima i stručnjacima iz sličnih oblasti. Zahvaljujući ovim programima olakšano je crtanje, ubrzan je sam proces crtanja i mnogo je jednostavnije ispraviti greške, raditi bilo kakve korekcije i intervencije. Mislim da su ovi programi mnogo doprineli razvoju projektovanja i tehničkog crtanja.

Do sada se nisam susretala sa ovim programima.

1.AutoCad

2.AutoCad

3.Revit




Slika Aleksandra Jovicic
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Aleksandra Jovicic - četvrtak, 7. mart 2013, 20:57
 

CAAD je skup programa koji omogucavaju brzu i laku izradu crteza i 3D modela. Koriscenjem ovih programa otvara se mogucnost projektovanja novih formi nekarakteristicnih oblika , strukture i proporcijskih odnosa do nivoa najsitnijih detalja . Digitalni pristup radu obezbedjuje korisniku punu kontrolu nad konkretnim projektom, kao i opciju vrlo lakog modifikovanja , dorade u smislu redukcije ili nadgradnje . Digitalno predstavljanje daje sveobuhvatan , precizan uvid u finalni produkt , na svim nivoima slozenosti, iz svih relevantnih uglova i pozicija , te se na taj nacin olaksava proces moguceg unapredjenja. 

Sa nekim od ovih programa sam se ranije susretala , ali nisam imala priliku da radim nesto vise u njima.

U prilogu su dati razliciti tipovi obrade projekta u programima SketchUp ,  AutoCad  i Revit





Slika Dragana Dobrisavljević
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Dragana Dobrisavljević - četvrtak, 7. mart 2013, 21:15
 

CAAD посматрам као групу софтверских програма који слуше као подршка у архитектонском пројектовању. Цртање у оваквим програмима нам олакшава рад,смањује време потребно за реализацију идеја,и омогућава прецизније цртање,и детаљнију обраду цртежа. 3D моделовање нам такође омогућава боље сагледавање простора и такође од зависности од нивоа познавања неког софтвера зависи и реалистичност модела. У досадашњем школовању сусрела сам се са коришћењем AutoCad-a ( 2D и 3D) ,Google SketchUp-a,док се познавање других програма своди на неке једноставније опције.

1.AutoCad 3D(рад из средње школе)

2.Google SketchUp 

3.AutoCad 2D




Nasmejani ja...
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Sasa Perisic - četvrtak, 7. mart 2013, 21:12
 

Primena CAAD-a je raspostranjena u svim oblastima arhitekture. Takav spektar upotrebe ove softverske grupe i jeste ono kljucno sto se krije u svakom od programa. Oni omogucavaju predstavljanje idejnih resenja projekata, izradu finalnih projekata od 2D do 3D modela, animacije i sve sto ide uz to kao potreba arhitekte da svoju ideju dovede do realizacije.

1. Primer ArchiCAD softvera
2. Primer AutoCAD 2D softvera
3. Primer AutoCAD 3D softvera 


Slika Aleksandra Nikolic
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Aleksandra Nikolic - četvrtak, 7. mart 2013, 21:18
 

CAAD je program koji omogucava laksu realizaciju i lakse sagledavanje ideje. Smatram da je znanje koriscenja programa vazno, ne samo sto se trudimo da idemo u korak s vremenmo, vec i zato sto omogucava brzi i efikasan dolazak do krajnjeg rezultata bez velikih gresaka. Opcije koje se koriste dozvoljavaju da bez velikog napora, formiramo sto realniji prikaz, pri cemu se neke greske i same detektuju i koriguju.

Programi koji se koriste i pored CAADa, kao sto su Rhino, 3D Max, ArchiCAAD itd, zapravo funkcionisu na slican nacin.

Koriscenje ovih programa vazno je ne samo za arhitekte, vec i za mnoge druge struke koje se osvrcu modeliranju. Stoga sam voljna da naucim da pravilno koristim CAAD, s tim da je moje znanje CAAD oskudno.

Prilozi:

1. AutoCAAD 2D

2. 3D Max

3. AutoCAAD 3D




Slika Aleksa Velickovic
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Aleksa Velickovic - četvrtak, 7. mart 2013, 21:22
 

CAAD predstavlja skup programa preko kojih se postizu brzi i tacniji crtezi i 3D modeli. Mnogo je lakse i preciznije crtanje nego rucno crtanje,lakse se uklanjaju eventualne greske.Pomocu ovih programa mozemo projektovati objekte koje nekada nije bilo tako lako i jednostavno isprojektovati.Posedujem iskustvo sa sketchup programom. 

postavljene slike:

- SketchUp

- AutoCAD 3D

AutoCAD 2D




Slika Marina Visic
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Marina Visic - četvrtak, 7. mart 2013, 21:20
 

CAAD predstavlja softverski paket veoma znacajan za izlaganje ideja i arhitektonskih projekata, od samog pocetka projekta, pa sve do njegovog konacnog resenja.
Ovaj softverski paket ne sluzi samo izradi 3D i 2D projekata, vec i za simulaciju i proveru mnogih drugih faktora koji uticu na realizaciju projekata, a koji su izuzetno znacajni za izvodjenja istih.


1. AutoCAD 3D;
2. AutoCAD 2D;
3. ArchiCAD. 


Slika Ivona Jovanovic
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Ivona Jovanovic - četvrtak, 7. mart 2013, 21:23
 

Za Autocad sam cula jos kad sam bila mala obzirom da mi je mama arhitekta. Poznajem dosta drugih programa kao sto su Archicad, Artlantis, Sketch up itd. Do sada sam naucila da radim u Autocad-u (2d), trenutno radim na 3d modelovanju.MiIslim da je za svakog izenjera neophodno znanje iz CAAD-a.




Slika Eric Talma
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Eric Talma - četvrtak, 7. mart 2013, 21:41
 
 

Verujem da je Autocad uneo relovuciju u svet arhitekture u smislu vizuelne pomoci i dizajna. Programi koje ce arhitekte, inzinjeri i dizajneri najverovatnije koristiti su AutoCAD + Revit, ArchiCAD, Rhinoceros, Google Sketch Up, 3D Max. Ovi programi su vec dobro poznati u svetu gradjevinarstva zbog pretpostavljene jednostavnosti i sposobnosti koje pruzaju. Nakon jednostavnog dizajna projekta, prikazujuci sve neophodne elemente potrebne za strukturu da preuzmu svoju svrhu, arhitekte, inzinjeri i dizajneri koriste ove programe kao sredstvo, da prikazu ili predvide kako se struktura/projekat izgledati nakon izgradnje. Ovi programi takodje pruzaju opciju navigacije u okviru projektovanjih struktura, sto omogucava njegov trodimenzionalni aspekt, time pridobijajuci i privlaceci investitora ili klijenta. Zbog toga su ovi programi u sirokoj upotrebi sto se tice marketing; koristeci ove programe, arhitekte ne prodaju samo plan, vec podsticu kreativnos i imaginaciju klijenata i investitora. Oni ostavljaju zavestanje. Nazalost, nisam upoznat sa 3D programima, nemam iskustva niti prakse u njihovom koriscenju, jesam koristio AutoCAD na nekoliko projekata, ali uz pomoc iskusnih ljudi. Medjutim, ja brzo ucim i imam u planu da naucim da koristim ove programe u toku letnjeg raspusta, ako sve prodje kako treba. U prilogu se nalaze primeri mnogobrojnih programa i njihovih render types..

Programi su AutoCAD sa Revit'om, ArchiCAD, i Google Sketch Up sa VRay'om

 



Slika Nadežda Vuković
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Nadežda Vuković - četvrtak, 7. mart 2013, 21:30
 

Od vremena kada je arhitekta projekte crtao ručno, dosta toga se izmenilo. Zahvaljujući nekolicini programa koji pomažu arhitekti pri izradi projekata, sada je sve mnogo lakše. CAAD programi predstavljaju revoluciju u arhitekturi i građevinarstvu.

1. ArchiCad

2. AutoCad

3. Revit




Slika sara lukic
Odgovor: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la sara lukic - četvrtak, 7. mart 2013, 21:29
 

CAAD programi su predvidjeni za izradu 2D prikaza i 3D modela i upravo zbog ovoga su pogodni za predstavljanje arhitektonskih objekata. Mislim da je neophodno da studenti arhitekture poznaju   ove programe i da rade u njima, zato se nadam da cu ih dobro ,, savladati ''. U prilozima su predstavljeni :

1. AutoCAD 3D

2.AutoCAD 2D

3.AutoCAD 3D




Slika Aleksandra Obradov
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Aleksandra Obradov - četvrtak, 7. mart 2013, 21:29
 

CAAD programi pomažu arhitektama da brže, preciznije i kvalitetnije odrade svoje projekte jer pored 2D prikaza omogućavaju i izradu 3D modela, pa se tako određena ideja lakše smešta u prostor i lakše tumači.

Pošto sam završila gimnaziju, nisam radila u ovim programima. Za većinu programa sam čula tek kada sam krenula na fakultet (jedino sam za AutoCad čula nešto ranije). Nadam se da njihovo savladavanje neće biti veliki problem.

Prilozi su preuzeti sa interneta:

1. 2D prikaz

2. 3D model

3. Jedna od prvih asocijacija i primer da CAAD programi znatno olakšavaju realizaciju ideje (Frenk Gehry)




Slika Ivana Marjanovic
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Ivana Marjanovic - četvrtak, 7. mart 2013, 21:30
 

U danasnje vreme kompijuterska tehnologija je nesto sto je neophodno, a ovi programi su osnovni alat za nasu profesiju. Ono sto oni pruzaju jeste mogucnost da brzo i precizno predstavis svoju ideju, kroz crtez i sliku, koju mozes da modifikujes i doradjujes bez problema koliko god hoces sto je jedna od najvecih prednosti u odnosu na klasicno crtanje olovkom na papiru.

1. AutoCad 2D

2.AutoCad 3D i 3D Studio Max

3.AutoCad 3D




Slika Marta Nikolić
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Marta Nikolić - četvrtak, 7. mart 2013, 21:42
 

CAAD je za mene skup programa posebno pogodnih za arhitektonsko projektovanje iako im to nije jedina namena. Programi poput AutoCAD-a i Revit-a otvaraju bezbroj mogućnosti nedostižnih običnim tehničkim crtežom. 3D prikaz olakšava bolje shvatanje prostora i u stanju je da prikaže atmosferu koju možda čak ni vešt crtač ne može. Ovi programi takođe olakšavaju projektovanje zakrivljenih formi i glomaznih prostora; ubrzavaju proces projektovanja i čine ga realnijim.

Izabrane fotografije (preuzete sa interneta) ilustruju moje shvatanje doprinosa 3D-programa u svetu arhitektonskog projektovanja:

 




Slika Katarina Dekic
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Katarina Dekic - četvrtak, 7. mart 2013, 21:34
 

CAAD je skup programa koji umnogome olakava projektovanje i planiranje. Osim 2D, mozemo praviti i 3D modele. Intervencije i korekcije se lako rade. Nisam puno radila u ovim programima, ali sam od skoro pocela da ucim i jako su mi zanimljivi, nadam se da cu brzo napredovati.

1. AutoCad 2D

2. Google SketchUp

3.Revit

 

 

 

 

 

 

 




Slika Aleksandra Jovanovic
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Aleksandra Jovanovic - četvrtak, 7. mart 2013, 22:20
 

CAAD za mene predstavlja vid kompjuterske podrske projektima. Brzi je i efikasniji od tradicionalnog crtanja rukom. Sluzi za modelovanje objekata i njihov 2D i 3D prikaz.




Slika Vladimir Hlavati
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Vladimir Hlavati - četvrtak, 7. mart 2013, 21:41
 

Moje trenutno shvatanje CAAD-a je šarenoliko. Poznajem više programa za 2D crtanje, ali imam želju da se bavim malo i softverima za 3D modelovanje. Pošto sam završio tehničku školu, dosta dobro sam upoznat za Auto-CAD-om. smatram da je program veoma koristan, ne samo nama studentima arhitekture, već i arhitekama, građevinsikm inženjeima, šefovima gradilišta, mašinskim inženjeima, raznim tehničarima... Ovo su moji lični primeri:

1. 3D moja kuća, modelovanje u Auto-CAD-u

2. Osnova prizemlja, u Auto-CAD-u

3. Šema gradilišta, u Auto-CAD-u




Slika Mila Nedic
Одговор: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Mila Nedic - četvrtak, 7. mart 2013, 21:39
 

Nemam trenutno mnogo znanja o CAAD-u, jer se tek upoznajem sa programima ove vrste. Ovi programi nam zapravo dosta stede vreme i trud olaksavajuci crtanje i graficko predstavljanje nasih projekata (postoje tipski oblici, opcije ponavljanja itd, i sve ovo znatno "rasterecuje" crtanje i olaksava prikazivanje projekata). Prikazivanje se olaksava i uvodjenjem 3D modela, gde lako mozemo da sagledamo gradjevinu i ucinimo je realnijom nego sto bi to crtez mogao. Takodje u ovim programima od nekih prostih formi zadatom podelom i ponavljanjem mozemo doci do slozenijih objekata koji zapravo postaju arhitektura. 




Slika Tamara Tahov
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Tamara Tahov - četvrtak, 7. mart 2013, 21:39
 

CAAD predstavlja skup razlicitih programa bez kojih arhitekte ne mogu. Uz pomoc tih programa mnogo se brze i efikasnije zavrsavaju projekti. Ja nisam imala prilike da radim u programima poput ArchiCAD-a, AutoCAD-a... Ali tu sam da bih naucila

1. skec up

2. auto cad 2d

3.skec up




Slika Stefan Kršanin
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Stefan Kršanin - četvrtak, 7. mart 2013, 21:43
 

Sa CAAD-om se nisam susretao do sada niti imam iskustva u radu sa programima koji se tiču arhitektonskog crtanja.Poznavanje tih programa je nama neophodno već za ovaj semestar a i za naše bavljenje arhitekturom uopšte.Danas je gotovo nemoguće postići zavidne rezultate u polju arhitekture bez detaljnog poznavanja najnovijih CAAD softvera koji doprinose mnogo bržoj i efikasnijoj izradi projekata.CAAD je po mom mišljenju postavio nove standarde u arhitekturi koja se u sve većoj meri oslanja na kompjutersku tehnologiju.

1)Detaljan 2D prikaz unutrašnjeg plana objekta ( AutoCad ) 

2)Kombinacija 2D i 3D prikaza za jasnije prikazivanje objekta ( Revit )

3)Renderovan 3D prikaz objekta ubačenog u predviđeno okruženje ( ArchiCad )




Slika Vladan Stankovic
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Vladan Stankovic - četvrtak, 7. mart 2013, 21:51
 

Osim za tehnički deo crtanja pri projektovanju , caad programi mogu služiti za crtanje modela u mašinstvu , za bolje predstavljanje arhitektonskih projekata 3D crtežima modela i pri crtanju planova u urbanizmu. 




Slika Darija Arsenovic
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Darija Arsenovic - četvrtak, 7. mart 2013, 22:06
 

Nikad se ranije nisam susretala sa pomenutim programima. Znala sam da postoje i da su veoma korisni u polju arhitekture. Sve sto znam je da CAAD predstavlja skup razlicitih programa koji pomazu pri izradi crteza, rezentacija, 2D i 3D prikaza.

1. AutoCad

2.SketchUp

3.3Dmax




Slika Darija Arsenovic
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Darija Arsenovic - četvrtak, 7. mart 2013, 22:06
 

Nikad se ranije nisam susretala sa pomenutim programima. Znala sam da postoje i da su veoma korisni u polju arhitekture. Sve sto znam je da CAAD predstavlja skup razlicitih programa koji pomazu pri izradi crteza, rezentacija, 2D i 3D prikaza.

1. AutoCad

2.SketchUp

3.3Dmax




Slika Jelena Manojlovic
Odgovor: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Jelena Manojlovic - četvrtak, 7. mart 2013, 22:08
 
Smatram da je razvitak kako tehnologije tako i programa porodice CAAD programa omogućio laku dostupnost i brzo snalaženje početnika u ovim programima. Do sada nisam radila u CAAD-ovim programima, ali me jako privlači njihov dizajn i virtuelno okruženje, a povrh toga preciznost koju nam omogućavaju. Ilustracije koje prilažem predstavljaju jedan 2D urbanistički crtež u AutoCad-u, jedan objekat uradjen u ArchiCad-u i jedan u programu Rhino. Ove ilustracije su ujedno i moje trenutno viđenje CAAD-a.



Slika Kristina Verusheski
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Kristina Verusheski - četvrtak, 7. mart 2013, 22:18
 

CAAD programi omogucavaju brze preciznije i kvalitetnije prikazivanje arhitektonskih projekata, planova. Do sada sam se susretala sa AutoCad-om od druge godine srednje skole, i imam osnovno znanje iz ArchiCad-a i SkechUp-a.

prva slika-srednja skola prikazivanje odabranog arhitektonskog objekta

 

druga slika- projekat stambene zgrade iz cetvrte godine 

treca slika- 3d max  




prom!
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Katarina Popovic - četvrtak, 7. mart 2013, 22:11
 

Moje poznavanje CAADa se svodi na rad u SketchUp-u.Buduci da nemam uopste iskustva sa koriscenjem ovih programa, nisam sigurna koliko je moje vidjenje merodavno. Ono sto mogu da zamislim da se moze ostvariti ovom vrstom modelovanja jesu atmosfera i prostornost ambijenta objekta koji projektujemo. Smatram da su vazan deo obrazovanja i prakse svakog arhitekte. Imaju siroku primenu, od crteza osnova i preseka, do 3D modela. Ovde su prikazani osnova i razliciti 3D modeli koji nam pomazu da bolje isplaniramo i sagledamo kako unutrasnju organizaciju, tako i spoljasnju formu objekata

Prilozeni prikazi su preuzeti sa ineterneta, a predstavljaju prikaze za koje smatram da imaju te elemente.





Slika Nadja Drageljevic
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Nadja Drageljevic - četvrtak, 7. mart 2013, 22:21
 

CAAD je program koji omogucava lakse, brze i preciznie iscrtavanje i resavanje problema. Moguce je konstruisati u 2D i 3D verzije sto nam daje kompletno sagledavanje potrebnog prostora.
Slike:

1. sketchup

2.autocad 2D

3.autocad 3D 




Slika Nikoleta Savic
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Nikoleta Savic - četvrtak, 7. mart 2013, 22:27
 

Zavrsila sam gimnaziju gdje nisam imala priliku da radim u caad programima. Smatram da su veoma vazni za prezentaciju nasih projekata, tako da ocekujem da se bolje upoznam sa razlicitim  nacinima predstavljanja projekata.




Slika Aleksa Микић
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Aleksa Микић - četvrtak, 7. mart 2013, 22:12
 

Danas uz pomoć kompjuterskih programa i aplikacija moguće je realizovati većinu zamisli. Ideja lako postaje projekat, a projekat pomoću dostupnih alata u okviru CAAD paketa biva realno predstavljen. Sama predstava više ne predstavlja problem što nam daje mogućnost postavljanja prioriteta na samu ideju. Sloboda u stvaranju i razmišljanju sada je stvarno velika. Programi iz ovog seta omogućavaju pristup i detaljnu analizu svakog projekta, kako arhitektonskog tako i bilo kog drugog. Asortiman funkcija je veći od pretpostavljenog. Tako da pretpotavljem da su ovo tipovi programa koji ne mogu da se nauče, već se konstantno istrazuju. Moje iskustvo sa CAADom je minimalno. Imao sam prilike da radim u SketchUp-u a sa ostalim programima nisam imao dodira.  
Sledeći prilozi upravo ilustruju moje trenutno shvatanje CAAD-a.
Prilog 1 - ArhiCad
Prilog 2 - SketchUp
Prilog 3 - Revit




Slika Duska Prodanovic
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Duska Prodanovic - četvrtak, 7. mart 2013, 22:14
 

Upoznata sam  da je AUTODESK(osnovan je jos pre vise od 25 godina)  vodeća kompanija  u svetu u softverima za 2D i 3D dizajniranje, inženjering...Interesovala sam se i pokusavala sam da dolazim do informacija preko interneta. Pre godinu dana sam krenula da istražujem o ovoj temi. Radujem se principima CAAD-a. Želim da naučim više o crtežima iz kompjutera.  Želim i sama da ih proizvodim. Moje trenutno shvatanje je sledeće :

*  Google SketchUp – u ovom programu sam radila za predmet iz prvog semesta *vizuelna istraživanja* ,dobro ga poznajem.  Jednostavan je. Vrlo zanimljiv. ----1.prikazivanje rada u ovom programu,3D geom. oblici

* AutoCAD – Početnik sam.  Žao mi je sto nisam počela ranije da ga istražujem.  Za razliku od drugih 2D i 3D programa za modeliranje,autoked  je najprecizniji. (ima opciju zumiranja,okretanja,prikaze u različitim pogledima,presecima,sa prespektivom(ili bez)...) Trenutno ga,upoznajem,ne znam sve alatke. -----2.prikaz  3 D modeliranja 

* Rhino 3D- poznato mi je da obezbeđuje alate kojima se može precizno modelirati vaša dizajnerska rešenja -rendering, drefting, inženjering, analizu ... ---- 3. prikaz renderovanog crteža Phoenix projekta




Slika David Jeremic
Odgovor: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la David Jeremic - četvrtak, 7. mart 2013, 22:17
 

Za mene CAAD predstavlja savremeni nacin izrade projekata.Taj nacin je brzi,sigurniji i laksi od izrade projekata slobodnom rukom.Ja vidim CAAD kao alat za precizno i uredno projektovanje formi koje bi bez CAAD-a bilo gotove nemoguce izvesti. On predstavlja  mesto stvaranje arhitekture koju je trenutno nemoguce realizovati. CAAD omogucava takvim projektima i idejama da postoje.Takodje predstavlja  sredstvo komunikacije izmedju investitora i arhitekte, odnosno CAAD priblizava shvatanje prostora i ljudima koji se ne bave arhitekturom, korisnicima.




Slika Vojin Radivojevic
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Vojin Radivojevic - četvrtak, 7. mart 2013, 22:17
 

Nazalost nisam ranije imao prilike da se susretnem sa CAAD programima ... Smatram da su ovi programi veoma vazni i u digitalizaciji nasih ideja i projekata     1 autocad   2 autocad  3 archicad




Slika Jelena Grozdanic
Odgovor: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Jelena Grozdanic - četvrtak, 7. mart 2013, 22:32
 

Vrlo korisni programi ,smatram da svaki arhitekta treba da usavrsi ove programe jer ce mu olaksati i ubrzati iscrtavanje i sagledavanje njegovih  projekata i ideja. Sve sto se nekada radilo rucno ,danas preuzimaju programi na racunaru, sto nam u mnogome pomaze i daje nam vece mogucnosti, u kombinaciji sa novim tehnologijama i materijalima .   Do sada  nisam koristila ove programe ali aktivno radim na upoznavanju pomenutih.

1.ArchiCAD

2.AutoCAD 2D i 3D

3.SketchUP




fotografija
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Vladimir Jovanovic - četvrtak, 7. mart 2013, 22:24
 

Dok nisam upisao Arhitektonski fakultet nisam imao ni potrebu, a ni priliku da naucim da radim sa CAAD paketom programa. Medjutim, kako sam upisao fakultet, shvatio sam da je preko potrebno njegovo dobro poznavananje. Naime, ja na njih ne gledam iz jednog informaticarskog ugla, te bih radije o njima govorio kao o modernom setu kvalitetnih olovki za realizovanje svih onih ideja koje se radjaju u jednom arhitekti, inzenjeru… Na osnovu toga, moze se zakljuciti da je primena “seta” CAAD  raznovrsna, od materijalizacije I dizajna neverovatnih  oblika, objektata, enterijera,  preko 3d modelovanja, do savrseno preciznih I urednih crteza, planova, sema…

AutoCad

Revit

AutoCad 2d




Slika Mašan Otašević
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Mašan Otašević - četvrtak, 7. mart 2013, 22:26
 

AutoCad je po meni najbolji program za crtanje crteza u 2d, takodje je dobar i za crtanje u 3d samo sto je neophodno predznanje u 2d. Sketchup se vrlo lako i brzo uci i veoma je zgodan za 3D modelovanje.

1),2) sketchup

3),4) AutoCad




Slika Violeta Zivkovic
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Violeta Zivkovic - četvrtak, 7. mart 2013, 22:26
 

CAAD  se odnosi na veoma raznovrstan spektar programa koji nama u arhitekturi mnogo sluze, najvise pri arhitektonskom crtanju. On nas motivise i tera da istrazujemo razne mogucnosti vezane za program, i tera nas da poboljsamo kvalitet naseg rada. Danas,za arhitekte,predstavlja veliku olaksicu.




Slika Iva Babovic
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Iva Babovic - četvrtak, 7. mart 2013, 22:43
 

Caad programi su znacajni za svet arhitekture jer omogucavaju preciznije i jasnije crteze. Programi omogucuju da predstavljen projekat bude razumljiv svakome, sto je teze postici rucnom skicom. Ovi programi pomazu arhitektama u samom predstavljanju projekta,kao i njegovoj realizaciji.Oni predstavljaju buducnost i vec postaju sastavni deo svakog arhitekte.                          

Prilozi: 1. Rhino 3D 2. Auto Caad 3. Autodesc Revit




Slika Bojan Vasiljevic
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Bojan Vasiljevic - četvrtak, 7. mart 2013, 22:33
 

CAAD predstavlja skup programa sa kojima mozemo da prikazemo svoje ideje ali i da sagledamo prostornost i funkcionalnost na najbolji nacin. Stvaranje savremene arhitekture je gotovo nemoguce bez CAAD softverskog paketa. U dosadasnjem skolovanju se nisam susretao sa ovim programima, tako da je moj rad u njima sveden na koriscenje osnovnih funkcija. Buduci da su moji uzori u svetu arhitekture Zaha Hadid i Frank Gehry, jedni od najboljih poznavaoca CAAD-a, prilicno sam siguran da cu u buducnosti i sam veoma cesto koristiti iste.




Slika Anja Dedovic
Odgovor: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Anja Dedovic - četvrtak, 7. mart 2013, 22:38
 

Grupa programa koja inzenjerima i tehnicarima razlicitih struka olaksava razvijanje konceptualnih ideja,tehnicko projektovanje u dve ili tri dimenzije itd.
U srednjoj skoli susretala sam se sa vecinom ovih programa.

1.AutoCad 2D

2.ArchiCad

3.Sketchup

Izvor: osnova projekta iz srednje skole, http://sketchup.google.com/3dwarehouse/, http://www.usainvestco.com/blog/ 




Slika Nikola Djurovic
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Nikola Djurovic - četvrtak, 7. mart 2013, 22:48
 

Softverski paketi kao sto su AUTOCAD, ARHICAD, SKETCHUP, AUTODESK, RHINO, su neophodni savremeni alat za prostorno prikazivanje prostornih formi i oblika. Pogotovo u arhitektonskoj struci gde je neophodno iscrtavanje objekata u 3D formi. Ovi programi nam omogucavaju da prvobitnu ideju iscrtamo i sagledamo je kao prostornu maketu, a zatim je korigujemo, sto se ranije resavalo na mnogo tezi nacin, olovkom i gumicom. Prednost je to sto se crtezi radjeni u CAAD-u cuvaju u elektronskoj formi sto omogucava razmenu preko elektonskih medija i cini jedan dokument koji je potreban projektanu, investitoru i izvodjacu. Kroz priloge cu predstaviti neko moje trenutno vidjenje  CAAD-a, i rad koji sam tokom ucenja ovih programa nacrtao. Prilozi su iz AUTOCAD-a, ARHICAD-a, SKETCHUP-a.




Slika Hristina Maricic
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Hristina Maricic - četvrtak, 7. mart 2013, 22:52
 

Moje shvatanje ovog programa,jos uvek nije u potpunosti sagledano,zbog nedovoljnog poznavanja samog programa,osim osnovnih alatki. Na osnovo dosadasnjih predavanja zakljucujem da je program izuzetno vazan u struci kojom cemo se baviti (kao i u drugim strukama),i da bez njega jedan arhitekta danas ne moze da funkcionise. Tezicu ka tome da ga naucim u sto kracem roku, kao i da svoje shvatanje istog upotpunim.




Slika Isidora Avramovic
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Isidora Avramovic - četvrtak, 7. mart 2013, 22:53
 

Za AutoCad, ArchiCad, SketchUp i druge sam čula i ranije, ali u dosadašnjem školovanju nisam imala priliku da se susretnem sa njima. S obzirom da smatram da predstavljaju, lakši, precizniji, realniji, praktičniji način grafičkog predstavljanja, drago mi je što ću imati priliku da naučim kako se koriste.




Slika Andjelka Gligorovic
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Andjelka Gligorovic - četvrtak, 7. mart 2013, 22:45
 

Jedna od svari koja arhitekturu cini drugacijom od ostalih zanimanja jeste crtez. Nekada su se crtezi radili rucno, medjutim, razvojem tehnologije pojavljuju se program koji se sve vise dovode u upotrebu a danas su i  osnovno sredstvo za rad. CAAD predstavlja grupu programa za za crtanje koji jako olaksavaju I ubrzavaju proces projektovanja I grafickog predstavljanja. Radovi uradjeni u ovim programima, zavisi od namene, mogu biti jako precizni I detaljni. Delimicno sam upoznata sam sa programima CAADa, ali do sada nisam imala priliku da ih cesto koristim.

Prolozi: Eiffel Tower radjen u CAAD programima

1. AutoCad (http://www.theaecassociates.com/cad-services-bim-services-architectural-industry)

2. Sketchup (http://sketchup.google.com/3dwarehouse/details?mid=39107e433aab78376c881bd365c4ccd4)

3. ArchiCad (http://tomaszjaniak.wordpress.com/category/architecture-design/)




Slika Ivana Grbic
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Ivana Grbic - četvrtak, 7. mart 2013, 22:47
 

CAAD programi omogucavaju da na laksi i brzi nacin prikazemo projekte. Neophodni su za nasu profesiju. Takodje se primenjuju u izradi 3D modela pomocu kojij prezentujemo enterijere eksterijere ili neke detalje objekata. Moje dosadanje iskustvo, za koje mogu reci da je na osnovnom nivou, sa ovim programima vezano je za AutoCad 2D.

AutoCad 2D

AutoCad 3D

3D Max




Slika Tamara Ruzic
Odgovor: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Tamara Ruzic - četvrtak, 7. mart 2013, 22:50
 

CAAD programi omogućavaju grafičko predstavljanje projekata.Na taj način može se precizno predstaviti idejno rešenje,koje se kasnije lako i brzo može nadograditi,korigovati uz pomoć računara.Ovi programi veoma su značajni za 3D modelovanje,pomoći u projektovanju eksterijera, enterijera i veoma su korisnii,jer se projekat može razraditi i do najsitnijih detalja. Do sada nisam imala priliku da koristim ove programe.

primeri:

1. Revit

2. Revit

3. CAD 3D




Slika Nemanja Šekularac
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Nemanja Šekularac - četvrtak, 7. mart 2013, 22:52
 

U caad po mom mišljenju možemo svrstati niz programa koji nam pomažu u prikazivanju kako 2D, tako i 3D projekata. U današnjem svetu caad programi predstavljaju sredstvo za prikazivanje ideje projektanta.S obzirom da dolazim iz Arhitektonske škole, upoznat sam sa nekolicinom tih programa. Na ilustracijama su prikazani moji radovi u tim programima.

1. AutoCAD 2D

2.AutoCAD 3D

3. ArchiCAD




Slika Vladimir Kuntic
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Vladimir Kuntic - četvrtak, 7. mart 2013, 22:57
 

CAD vidim kao poboljšanje kvaliteta rada u svim poljima dizajna. Njegova pojava ne samo da je skratila vreme rada i olakšala projektovanje već mu je unapredila kvalitet. CAAD kao sistem programa, po meni, ne pomaže arhitekti samo u ostvarivanju ciljeva i realizaciji projekata, on pomaže u boljem vizuelnom shvatanju prostora i otvara mogućnost stvaranja ideja koje su ranije bile ograničene alatom rada. Ne poznajem CAD bas najbolje, ali znam da je on i sadašnjost i budućnost arhitektonske struke i da će se samo unapređivati i olakšavati arhitektama da sprovedu svoje vizije u delo.

1) Moj model u SketchUp-u koji pokazuje moje, za sada, ograničene sposobnosti i virtuelno uobličenje jedne ideje na jednostavan način korišćenjem CAAD-a;
2) Prikaz objekta u AutoCAD-u, preseci, osnova i 3D prikaz, kao odlični pokazatelji da CAD nije samo program za vizije već i za konkretne projekte, a takođe i za linearno crtanje praktično svega;    izvor: http://www.trexec.com
3) Forma u AutoCAD-u nekada nezamisliva za projektovanje i crtanje sada je samo na korak od realizacije, to je moć CAAD-a;     izvor:  http://assets.inhabitat.com

 




Slika Jelena Djordjevic
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Jelena Djordjevic - četvrtak, 7. mart 2013, 23:00
 

CAAD je skup programa koji veoma olaksava projektovanje i planiranje. Do sada nisam radila u CAAD-ovim programima, ali me zanima kako se radi  i zelim da naucim da se koristim njima. Ono sto je privlacno meni kod CAAD-a jeste njihovo virtuelno okruzenje, dizajn, a najvise preciznost koju nam omogucavaju. 

Primeri sa interneta: 

1. AutoCAD 2D

2. AutoCAD 3D

3. Revit




Slika Aleksandar Lukic
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Aleksandar Lukic - četvrtak, 7. mart 2013, 23:01
 

AutoCAD je za mene program koji zalazi ne samo u arhitekturu već i u dizajn, inžinjerstvo, grafiku, mehaniku i još dosta drugih oblasti. CAD je program koji je pomera granice u arhitekturi jer omogućava iscrtavanje i modelovanje kakvo je ranije bilo jako teško ili gotovo nemoguće izvesti. Arhitektura je sada jako vezana za sve programe koji se bave crtanjem i modelovanjem ne samo za CAD, ali on se može smatrati programom koji je arhitekturu podigao na jedan znano viši nivo.




Slika Milan Ostojic
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Milan Ostojic - četvrtak, 7. mart 2013, 23:04
 

CAAD programi nam omogucuju daleko brzi ,jednostavniji,i precizniji rad na crtanju arhitektonskih projekata i planova.Oni nam daju mogucnost da nase ideje pogledamo u 3d prikazu,tkao da su od velike pomoci.

Prilog 1 - AutoCad
Prilog 2 - SketchUp
Prilog 3 -3D Max




Slika Marija Vukomanović
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Marija Vukomanović - četvrtak, 7. mart 2013, 23:08
 

CAAD su progarami koji su veoma korisni kada se radi o arhitektonskim projektima. Poznavanje ovih programa omogućuje bolji uvid u projekat kojim se bavimo,
oni nam omogućuju da veoma uverljivo predstavimo projekat, i to tako da svima, pa čak i onima koji nisu upućeni u tu oblast, bude jasno o čemu se radi i kako bi objekat
izgledao kada se izgradi. Oni isključuju potrebu za skicama i maketama, pa nam time uštede puno vremena.
Primeri
1. sketch up
2.autocad 2D
3.autocad 3D




Slika Nastasja Budjevac
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Nastasja Budjevac - četvrtak, 7. mart 2013, 23:25
 

CAAD nam omogućava da pravimo gijagrame ili dizajniramo predmete ili objekte kako bismo jasnije prikazali određenu formu služeći se 3D prikazom iste. Takođe, ovaj program možemo da koristimo i za 3D ilustrovanje već postojećih formi, bile one amorfne ili geometrizovane.

Primeri koji ilustruju moje trenutno viđenje CAAD-a:

prilog 1 - 3D Max

prilog 2 - SketchUp

prilog 3 - AutoCAD 3D




Slika Slavko Delic
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Slavko Delic - četvrtak, 7. mart 2013, 23:12
 

CAD je za mene altka koja mi pomaze da brze dodjem do resenja i lakse i jednostavnije  ga predstavim.

1.autocad

2.scetch up

3.arhi cad




Slika Dunja Dunjic
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Dunja Dunjic - četvrtak, 7. mart 2013, 23:29
 

1) Primer za Sketch Up, preuzeto sa: http://sketch-ups.blogspot.com/2006/11/master-planing-sketch-sample-and-effect.html

2) Primer za ArchiCad, preuzeto sa: http://www10.aeccafe.com/blogs/arch-showcase/2012/02/16/shell-in-nagano-japan-by-artechnic-architects/

3) Primer za Revit, preuzeto sa: http://andysarchitecturalillustrations.blogspot.com/

Odabir ovih primera je nastao iz želje da se prikaže spektar mogućnosti korišćenja programa iz CAAD paketa ( u urbanizmu, dizajnu enterijera, i sl.. )
Činjenica je da je danas CAAD paket dominantan i neophodan u sferi projektovanja ( preciznost, brzina, mogućnost kreiranja i predstavljanja objekata kompleksnije geometrije ), mada se koristi i u ostalim oblastima ( kao karakterističan primer bih navela i kreiranje/projektovanje video igara u kojem je danas ključno 3D modelovanje ).
Nažalost, moje iskustvo sa CAAD programima je na najelementarnijem, početničkom nivou, pa se nadam da ću ih relativno brzo savladati ( pre svega AutoCad i SketchUp ).




Slika Jelena Marković
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Jelena Marković - četvrtak, 7. mart 2013, 23:15
 

Moje trenutno znanje iz ovih programa temelji se na mom malom istraživanju kojim sam se bavila pre upisa fakulteta. Smatram da ovim programi najbolje pomažu realizaciji i prezentaciji projekata, kao i pomoć u realizaciji. 3D modeli dosta pomažu prvo u našem shvatanju projekta i omogućavaju nam lakše donošenje odluka i uviđanje nekih grešaka. Takođe, crtanje na komjuteru šteti i vreme i papir, jednostavno ispravlja greške i daje lep izgled projektima

 

 

1.slika 3d model Rhino

 2.slika 3d model Archicad

3.slika Autocad




Slika Natalija Cvetanovic
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Natalija Cvetanovic - četvrtak, 7. mart 2013, 23:28
 

Moje shvatanje Caad-a

To je program u kome se iscrtavaju arhitektonski projekti,ali osim u upotrebe u našoj srtuci on takodje ima i širu primenu,u gradjevinarstvu,mašinstvu,pa i u dizajnu. Korisnik koji radi u Caad-u njemu zadaje komande a on reaguje na njih. Imala sam dosta kontakta sa njim, radila u njemu, i imam solidno znanje. Mada takodje jedna od pozitivnih strana Caad-a je sto se stalno istražuje i iznova se uči, i nikada ne možemo da ga znamo u potpunosti. Kao primere postavila sam svoje radove u njemu iz predmeta 'Projekti objekata visokogradnje', 'Kućne instalacije' i treći rad je iz premeta na kome sam i dobila prvobitna saznanja o Caad-u, 'Auto cad'. Meni je jako zanimljiv i drag program i volim da radim u njemu.




Slika Natalija Marinkovic
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Natalija Marinkovic - četvrtak, 7. mart 2013, 23:32
 

Smatram da je autocad vrlo koristan, mnogo se lakse i brze crta. Danas uglavnom sve u arhitekturi se radi kompjuterski zbog razvoja tehnologije. Ja pre fakulteta nisam bila mnogo upoznata sa autocad-om, ali sada se vec polako solidno snalazim.


Slika Marko Ilic
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Marko Ilic - četvrtak, 7. mart 2013, 23:33
 

Programi koje sam koristio u okviru CAAD jesu AutoCad i Sketch up.Ono sto se meni dopalo i sto bih istakao ka najbitnije kod ovih programa jeste  brzina rada ,smanjeno vreme rada ,visok graficki nivo dobijenih rezultata, sirok spektar mogucnosti primene ,lakoca pri savladavanju i visok nivo preciznosti i tacnosti.Takodje bih istakao da ovi programi brzo i lako omogucavaju svakome da izrazi i u realnom vremenu prenese svoju ideju i jos je blize objasni i docara kako sebi tako i drugima.




Slika Grigorije Simović
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Grigorije Simović - četvrtak, 7. mart 2013, 23:41
 

CAAD је скуп програма који нам омогућавају много бржи и прецизнији рад,како идејних тако и главних решења и пројеката у 2D и 3D приказима.Знање у неким од програма стекао сам у средњој школи.

1. AutoCAD 2D

2. AutoCAD 3D

3. archiCAD




Slika Milica Grujicic
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Milica Grujicic - četvrtak, 7. mart 2013, 23:36
 

autoCad je program za vodjenje tehnicke dokumentacije i tehnicko projektovanje u dve i tri dimenzije. Namenjen je inzenjerima i tehnicarima. Mislim da najvise pomaze arhitektama, i da je mnogo znacajan za arhitekturu. Prvi put se srecem sa njim. Primeri su radjeni u AutoCADU i ArchiCADU. 


Slika Ljubica Birač
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Ljubica Birač - četvrtak, 7. mart 2013, 23:36
 

AutoCAD je pogram za crtanje koji je značajno doprineo razvoju arhitekture. Pored arhitekture, dizajnu, grafici, modelovanju. Upoznata sam sa onim što program nudi ali još uvek ne umem da ga koristim. Svakako ću se potruditida što pre naučim i istažim program.




Slika Aleksandra Petkovic
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Aleksandra Petkovic - četvrtak, 7. mart 2013, 23:39
 

AutoCAD koristim vec tri godine, kao i SketchUp... Smatram da su ovi programi jako korisni za ljude koji zele jasno i precizno da prikazu svoje ideje i neka svoja vidjenja..precizni su, lagani i imaju sirok spektar mogucnosti.

Izvori:

1.http://www.vray.com/vray_for_sketchup/gallery/

2.http://www.aecbytes.com/tipsandtricks/2008/issue35-archicad.html

3.http://www.goblenstudio.rs/autocad-kurs.html




Slika Marija Zdravkovic
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Marija Zdravkovic - četvrtak, 7. mart 2013, 23:57
 

CAAD programe vidim i doživljaam kao sredstvo za precizno, efikasno, jasno prezentovanje ideja. Nemam puno iskustva sa CAAD programima što vidim kao veliku manu. Radila sam samo u AUTO CADu 2011 i SketchUp8.
Primere arhitektonskih objekata koji ilustruju moje trenutno viđenje CAAD-a sam pronašla:
1.   http://archdaily-second.blogspot.com/2011/08/project-1-busan-opera-house-proposal.html

2.   http://www.bustler.net/index.php/article/busan_opera_house_proposal_by_praud

3.   http://www10.aeccafe.com/blogs/arch-showcase/2011/08/24/busan-opera-house-in-south-korea-by-praud/




Slika Bojana Krstic
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Bojana Krstic - četvrtak, 7. mart 2013, 23:43
 

CAAD je vektorski program koji u nasoj struci sluzi za olaksano graficko prikazivanje prostornih i ravanskih projekata. Brze, jednostavnije, preciznije. Pre nedelju dana sam prvi put otvorila program, ali se nadam da cu vrlo brzo ovladati ovim tehnikama, kao i programima koji su povezani sa caad-om

- autocad 2d

- autocad 3d

- arhicad




Slika Natalija Djokovic
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Natalija Djokovic - četvrtak, 7. mart 2013, 23:44
 

CAAD vidim kao jednu od opcija za predstavljanje raznih 
ideja. On nam omogucava da prikazemo ono sto jos uvek nije stvoreno 
i da tako lakse realizujemo nasu zamisao. CAAD me asocira na realnost koju profesija arhitekture zahteva, da bi klijentima i investitorima lakse objasnili nase ideje, a da bi iste mogli da sprovedemo u delo, makar u virtuelnom svetu.

Ove fotografije, preuzete sa interneta, predstavljaju moze shvatanje primene 3d programa u primerima obrade eksterijera i enterijera.



Slika Marija Jelenić
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Marija Jelenić - četvrtak, 7. mart 2013, 23:52
 

Smatram da je u danasnje vreme poznavanje programa neophodno, i da ovakvi programi doprinose poboljsanju kvaliteta skice, grafickog, tehnickog prikazivanja nasih ideja. neophodno je da prvo naucimo osnovne opcije i mogucnosti programa da bismo se kasnije upustili u sve kompleksnije projekte. Ja nisam imala iskustva u ovom programu, ali shvatam da mi dalji razvoj u ovoj profesiji upravo zavisi od poznavanja programa, jer se danas covek smatra nepismenim ako ne zna da radi na kompjuteru.



Slika Milos Baljosevic
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Milos Baljosevic - četvrtak, 7. mart 2013, 23:52
 

Smatram da je CAAD vrlo bitan za arhitektonsko projektovanje jer nam omogucava da vrlo lako prikazemo svoje ideje. Ovo je softverski paket koji se razvija zadnjih nekoliko decenija. Sa odredjenim progremima sam se sreo u proteklom semestru. 

- auto cad 2d

- arhicad

- skechup




Slika Tamara Radic
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Tamara Radic - četvrtak, 7. mart 2013, 23:53
 



Slika Dusan Jakovljevic
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Dusan Jakovljevic - četvrtak, 7. mart 2013, 23:55
 

ArchiCAD je program koji osmišljen od strane arhitekata i to je jedan od razloga lakoće njegovog korišćenja u toj struci... tako da je veoma vazan za nas kao buduce arhitekte ... 

ima veoma siroku upotrebu

izvori : 

http://archicadsa.org/2012/07/30/1355/

http://blog.graphisoftus.com/webinars/designrealized-open-bim-with-archicad

http://blog.graphisoftus.com/graphisoft/archicad-15/cjmws-hotel-indigo-project-calls-for-ifc-exploration 





Slika Милица Николић
Одговор: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Милица Николић - četvrtak, 7. mart 2013, 23:58
 
Moje trenutno poznavanje CAAD-a zasniva se na osnovama dvodimenzionalnog crtanja u AutoCAD-u. Neminovno je da će nam ova grupa grafičkih programa biti neophodna za dalje napredovanje u ovoj struci. Ovi programi nam omogućavaju rad u 2D i 3D okruženju, brzinu, preciznost, lake izmene tokom rada koje su ručnim tehnikama gotovo nemoguće. Vrlo su pogodni za rad grupe projektanata
na istom projektu. Koriste se za modelovanje (mogu zameniti izradu makete). 3D prezentacije omogućavaju lakše razumevanje i shvatanje objekata široj populaciji.



Slika Dimitrije Puzović
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Dimitrije Puzović - četvrtak, 7. mart 2013, 23:59
 

Moje prethodno znanje o kedu je dosta dobro s obzirom da osnovu vučem iz srednje tehničke škole,dobro sam upoznat sa komandama tako da mi sam ked dosta pomaže prilikom izrade i realizacije projekata.Ked je program koji nam omogućava da radimo tri de modeliranje,dva de osnove kao i tipologije karata.

 




Slika Marija Vujović
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Marija Vujović - četvrtak, 7. mart 2013, 23:59
 

Po mom mišljenju, CAAD je zaista neophodno znati u današnje vreme, ukoliko naravno želimo da se bavimo arhitekturom. Tehnologija je znatno napredovala, pa se sve više pojavljuju sve noviji programi za rad na projektima.Danas je nezamislivo nešto samo nacrtati rukom, već to treba oživeti putem programa kao što su AutoCad, Sketchup, 3D max i mnogi drugi...

Moje trenutno znanje o programima je jako malo. 

izabrani prikazi:

1. 3Dmax

2,3. AutoCad




Slika Stefan Karajovic
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Stefan Karajovic - petak, 8. mart 2013, 00:01
 

CAAD vidim kao jedan od jezika koji bi trebao da bude poznat svim inzinjerima.On ustvari predstavlja skup kompjuterskih programa koji nam omogucavaju da ono sto bi inace crtali rucno uradimo preciznije i efikasnije. Sto se tice mog poznavanja ovih programa trenutno dobro stojim sa tim, naravno tokom studija na arhitektonskom fakultetu ste na neki nacim u obavezi da poznajete ove programe a kasnije dok radite kao arhitekta ovo je osnovna alatka kojom bi trebali da baratate.

1. autocad 2d

2. arhicad

3. autocad3d




Slika Marija Erdeljanovic
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Marija Erdeljanovic - petak, 8. mart 2013, 00:02
 

CAAD je program koji nam omogucava precizno crtanje 2D i 3D modela i jedan je od najpoznatijih programa za racunarsko projektovanje.

Prilozi:

1.AutoCAD

2.ArchiCAD

3.Sketchup




Slika sofija stjelja
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la sofija stjelja - petak, 8. mart 2013, 00:06
 

AutoCAD je program koji pomaze i olaksava komunikaciju sa investitorima, odnosno ljudima kojima zelimo da predstavimo svoj projekat.

1. AutoCAD 2D

2. AutoCAD 3D

3. AutoCAD 2D




Slika Minja Martinovic
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Minja Martinovic - petak, 8. mart 2013, 00:12
 

Razvoj tehnologije i racunara doprineo je razvoju mnogobrojnih kompjuterskih programa u svrhu razlicitih delatnosti, tako danas CAAD pruza mogucnost izrade 3d modela sa najmanjom mogucom apsolutnom greskom. On se generalno koristi u inzinjerstvu, ne samo u arhitekturi , vec i u gradjevinarstvu i elektrotehnici. Auto CAAD omogucava izradu rada znatno brze i preciznije nego svojerucno crtanje.

Moje poznavanje Auto CAAD-a svodi se na poznavanja samo osnovnih alatki, jer sam zavrsila gimnaziju i nikada nisam bila u prilici da se sa ovim programom susretnem do sada. U prvom semestru naucila sam da koristim Sketch Up i Photoshop.

Primeri za :

Auto Cad 3D

Auto Cad 2D

Sketch Up




Slika Teodora Tasic
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Teodora Tasic - petak, 8. mart 2013, 00:28
 

Arhitekte se danas lakse i brze izrazavaju uz pomoc ovih programa. Sve zamisli mogu biti pretocene u jako realisticne crteze i 3D prikaze koji mogu izgledati izuzetno atraktivno i na taj nacin lakse privuci investitora. Postoje brojne prednosti u odnosu na rucno izradjivane crteze, pocevsi od vremena koje je potrebno za samu izradu, preko i samog formata cuvanja. Ovo su digitalni fajlovi koji lakse mogu doci na mesto kome su potrebni. Mozemo obradjivati osnove, eksterijere, enterijere i okolnu prirodu i na taj nacin pre zavrsetka samog projekta mozemo steci jako realistican utisak o njemu, sto nam omogucava bolje sagledavanje, i sasim tim ispravljanje gresaka ili elemenata koji nam se ne dopadaju na vreme. 

Prva 2 priloga predstavljaju 3D prikaze radjene u CAD-u, dok treci predstavlja rad u Sketchup-u.




Slika Marko Dragicevic
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Marko Dragicevic - petak, 8. mart 2013, 01:45
 

Za mene poznavanje skupa programa koji pripadaju CAAD-u predstavlja neophodni deo znanja za nase bavljenje arhitekturom. Oni su tu da nam omoguce precizno i jasno crtanje, prikaz i realizovanje ideje. Postoje razliciti programi, od najjednostavnijih kao sto su Sketch Up do mocnih programa kao sto su AutoDesk proizvodi koji nam omogucavaju detaljno renderovanje i realisticno prikazivanje, ne samo stvari vezane za arhitekturu, nego raznovrsno 3d modelovanje i animaciju (npr. filmska animacija).

Ovde se nalaze dva priloga objekata iz 3DMaxa i jedan proces modelovanja letelice i okruzenja u AutoDesk May-i.




Slika Stasa Petrovic
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Stasa Petrovic - petak, 8. mart 2013, 00:50
 

Do sada se nisam susrela sa AutoCADom ali već nekoliko godina radim u 3D Maxu. AutoCAD je program koji je vrlo koristan za arhitekte,omogućava brzo i precizno crtanje. U poređenju sa svim ostalim programima za tehničko crtanje,smatram da je CAD najkompleksniji ali i najbolji što se tiče preciznosti. Sva tri primera su radjena u AutoCAD-u.




Slika Valentina Đapjaš
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Valentina Đapjaš - petak, 8. mart 2013, 01:03
 

Nisam imala prilike da se susretnem sa ovim programom ranije, ali shvatam da je mnogo kompleksan i koristan. Dobro je sto je moguce ispraviti greske lako do kojih dodje prilikom rada, sto pruzaju veliku brzinu i preciznost. Cime se dobija na vremenu, a i sami projekti mogu biti jasnije sagledani i atraktivnije prezentirani. U prilozima se nalazi po jedan primer za SketchUp, AutoCad 2d i AutoCad 3D.




Slika Luka Minic
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Luka Minic - petak, 8. mart 2013, 00:47
 

AutoCAD spada u grupu programa namenjinih za crtanje, projektovanje. Brzina, lakoća, preciznost su prednosti koje donosi AutoCAD u odnosu na stari način prezentovanja-crtanje slobodnom rukom. Upotreba AutoCAD-a je prilagođena savremenim korisnicima.

1.AutoCAD (3D prikaz)

2.AutoCAD

3.SketchUp 




Slika Jelena Kojic
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Jelena Kojic - petak, 8. mart 2013, 00:49
 

Graficki prikaz je glavni vid komunikacije kojim se sluzimo, i ovi programi upravo omogucavaju brz, precizan i jasan pristup radu, uz mogucnost ispravljanja gresaka ,sto bi inace kod rucnog crtanja oduzimalo mnogo vise vremena. Do sada iskustva imam samo u AutoCAD-u, 2D prikazima.

AutoCAD 2D

AutoCAD 3D

ArchiCAD




Slika Bojan Vuckovic
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Bojan Vuckovic - petak, 8. mart 2013, 00:54
 

CAAD je grupa programa koja veoma korisna za izradu raznih crteza i 3D modela. Smatram da je za jednog arhitektu neophodno da zna rad u ovim programima. CAAD vidim kao set tehnoloških sredstava koje omogućuju arhitektama i drugim stručnjacima iz oblasti arhitekture i građevinarstv za ostvarivanje zamisli.






Slika Lazar Dragicevic
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Lazar Dragicevic - petak, 8. mart 2013, 00:54
 

Nisam dosada radio u nekom 3D programu. CAAD pruza dosta mogucnosti za istrazivanje arhitekture, nadam se da nije tesko savladati gradivo. Primeri koje sam prilozio su ono sto ja ocekujem od CAD-a.


Slika Izabel Hamza
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Izabel Hamza - petak, 8. mart 2013, 01:01
 

CAAD programi nam pomazu da zamisao predstavimo drugima kao i da sebi stvorimo predstavu o tome kako bi izgledala kroz tacne dimenzije, odnose, materijale i poboljsavanjem ovih programa poboljsava se prikaz stvarnosti i time nas uvid u zamisao.Ukoliko dodje do greske, moze se bez vecih problema ispraviti, za razliku od rucnog crteza, a da pritom na primer u sketch up-u mozemo dobiti fin izgled koji nosi rucni crtez. Do pre dva dana nisam bila upoznata sa programima, ali pocela sam da radim na auto cadu i zivot mi vec deluje lakse, tako da se radujem radu u caad programima.

1. Auto cad

2. Archi cad

3. SketchUp

 




Slika Aleksandar Subotic
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Aleksandar Subotic - petak, 8. mart 2013, 01:12
 

CAAD za mene predstavlja jedan od modernih vidova predstavljanja objekata ili projekata. Tako da arhitekta ili inzinjer je u mogucnosti da na izrazito precizan, brz i tacan nacin prikaze svoje ideje i konstrukcije i ovakvim vidom komunikacije priblizi svoje ideje korisnicima. AutoCAD i SkechUp su  jedini za sada iz te porodice programa sa kojima sam upoznat.




Slika Andreja Milanovic
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Andreja Milanovic - petak, 8. mart 2013, 01:11
 

CAAD predstavlja jedan od esencijalnih alata za arhitektu. Alat koji sluzi za stvaranje, razvijanje, osmisljavanje, modifikovanje i na kraju kompjutersko realizovanje buducih projekata. CAAD omogucava kontakt izmedju arhitekte i korisnika, kojim se bolje prikazuje koncept, ambijent pa i sama ideja projekta u nastajanju. Omogucava efikasno i precizno crtanje i konstruisanje kompleksnih arhitektonskih formi, fotomontazu i predstavljanje konkretne slike objekta, neposredne okoline i uticaja koju objekat ostavlja na nju pre njegove realizovacije. Samim tim omogucava dodatno modifikovanje i unapredjivanje projekta kao i direktno uocavanje tih promena. U krajnjem slucaju omogucava bavljenje utopijiskim i futuristickim idejama o arhitekturi koja mozda ne moze biti ostvarena trenutno ali ipak moze postojati kao ideja i moze se realizovati u digitalnoj formi.
 




Slika Filip Kantar
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Filip Kantar - petak, 8. mart 2013, 01:23
 

Caad programi su danas dosta zastupljeni tokom izrade projekata, zahvaljujuci tehnlogiji. Rad jednog arhitekte danas moze brze da se sprovede u delo, samim tim je i lakse od klasicnog crtanja rukom. Takodje lakse je ispraviti neku gresku u projektu za razliku od gore navedenog. Ja inace nemam nekog preteranog iskustva sa ovim programima ali se polako uvezbavam, jer ce mi trebati u daljem skolovanju. Prilozi su radjeni u Autodesk Revit-u, BIM-u i ArchiCad-u.




Slika Tamara Radic
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Tamara Radic - petak, 8. mart 2013, 01:31
 

Zelena pijaca u bloku 44  Kompleks zgrada u Trebinju  Rekonstrukcija osnove stana Carrrie Bradshaw

Primer 1 : Zelena pijaca u bloku 44

Primer 2 : Kompleks zgrada na Trebinju

Primer 3 : Rekonstrukcija osnove stana Carrie Bradshaw

AutoCAD je softverski paket za projektovanje i crtanje.Postoji jos od 80-tih godina,kada se prodavao pod imenom MicroCAD.Od tih pocetaka,pa sve do danas,AutoCAD je doziveo mnoga poboljsanja i promene,da bi ga trenutno imao vise miliona korisnika sirom sveta.

Posebno je bitno da postoji mnostvo softverskih paketa raznih proizvidjaca koji se "ugrade" u AutoCAD i potom rade kao njegov sastavni deo,sto ga cini idealnim za projektante u razlicitim specijalizovanim oblastima.

Sa AutoCAD-om sam se susretala u vise navrata,ali nikada nisam imala potrebu da savladam njegovo koriscenje.U nastavku studiranja bice mi i vise nego neophodno poznavanje istog.

Slika Teodora Radosavljevic
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Teodora Radosavljevic - petak, 8. mart 2013, 01:29
 

Smatram da je glavni kvalitet programa iz ove grupe to sto se 'pisu' i 'citaju' na jeziku koji je svima razumljiv - preciznost i tacnost crteza omogucavaju arhitekti da na najbolji nacin predstavi svoj rad,da posmatracu isti priblizi u svojoj pravoj formi i ne ostavi nijedno pitanje otvorenim. Poznavajuci ove programe sposobni smo da ideju pretvorimo u projekat koji je vec spreman za realizaciju (3d prikazi) ,i na taj nacin ostvarimo najbolju komunikaciju sa svojim klijentima.Moje poznavanje rada u ovim programima je skromno,ali se nadam da cu ih brzo savladati i nastaviti da ih koristim u daljem skolovanju.

Prilozi su radjeni u sledecim programima:   1) 3d Autocad     2) Archicad    3) Revit




Slika nikola balanovic
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la nikola balanovic - petak, 8. mart 2013, 01:31
 

caad nam omogucava koriscenje velikog spektra programa kao i njihovih alata radi sto bolje prezentacije objekta i resavanja nekih detalja.

slika 1 ArchiCad

slika 2 2d auto cad

slka 3 3d autocad




Slika Jovana Laketić
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Jovana Laketić - petak, 8. mart 2013, 01:38
 

Za mene CAAD predstavlja skup programa grafickog predstavljanja i projektovanja objekata, koji omogucavaju brzi i kvalitetniji rad. Samim tim i efikasnost je veca, sto je cilj svakog arhitekte. Ovi programi pruzaju vise slobode prilikom projektovanja, ne postoje tehnicka ogranicenja kao kod rucnog crtanja i vece su mogucnosti izmena, dorada na samom projektu.

Moje poznavanje ovih programa je za sada na pocetnom nivou.




ASDAS
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Bogdan Popovic - petak, 8. mart 2013, 02:11
 

Caad shvatam kao teorijsko upoznavanje sa kompjuterskim crtackim programima (tipa AutoCad 2D/3D , 3Ds Max itd.), koji su nam izuzetno potrebni ne za samo iscrtavanje crteza koji nam pomazu u predstavljanju određenih karakteristika objekta (osnova , presek , itd. ) već i za prikazivanje samog objekta , ilik nekog njegovog dela , upotrebom 3D modela i prikaza , kao i enterijera nekog objekta.




Slika Milica Glavonjic
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Milica Glavonjic - petak, 8. mart 2013, 02:50
 

Nekada su arhitekte sve crtale rucno i bilo je nezamislivo projektovati na racunaru, medjutim pojavom CAAD-a sve se promenilo, on je postao sastavni deo moderne arhitekture .Ono sto njega istice jeste univerzalna namena koja podrzava dvodimenzionalno projektovanje kojim se prakticno zamenjuje klasicno ,,rucno '' crtanje ,ali i trodimenzionalno modeliranje kompleksnih objekata koji se mogu proizvoljno zumirati,rotirati,prikazivati u projekcijama ,presecima iz svih smerova sa perspektivnim efektom . Tako dobijeni 3D prikaz zapravo predstavlja fotografiju virtualnog objekta koji mozemo u bilo kom trenutku modifikovati  i na taj nacin sagledati njegovu kompletnu formu i volumen.S obzirom na prisustvo ovog programa u arhitektonskom svetu njegovo poznavanje i koriscenje  je gotovo neophodno ,stoga se nadam da cu njime ovladati u sto kracem periodu posto do sada nisam imala prilike da se susretnem sa njim.

prilozi:




Slika Anastasija Kanazarevic
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Anastasija Kanazarevic - petak, 8. mart 2013, 03:19
 

Crtanje u 3D programima nam mnogo olaksava posao, utrosi nam dosta vremena i pomaze nam da lakse sagledamo i razumemo prostor. CAAD je veoma korisna stvar, ustvari ne samo korisna, vec potrebna. U danasnje vreme se ne moze bez racunara, tehnologija je dostigla pozamasan nivo, projekti radjeni u CAAD-u izgledaju skoro pa kao stvarni objekti. A i vreme koje potrosimo radeci u programu je mnogo manje, nego kad bi se rucno radilo (mada to ne znaci da treba zanemariti rucno crtanje,ono je osnova svega). Ne znam za sad da koristim nijedan od ovih programa,pa su prilozene fotografije skinute sa interneta
1.autocad
2.sketchup
3.archicad 




Slika Monika Jovanovski
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Monika Jovanovski - petak, 8. mart 2013, 04:16
 

Smatram da je poznavanje programa iz CAAD grupe je danas sastavni deo obrazovanja svakog mladog arhitekte. To je doprinelo da se ideje arhitekata i dizajnera sada mogu predstaviti na mnogo brzi, i precizniji nacin, i moguce je potpuno docarati posmatracima formu i oblik objekta ili predmeta koji se dizajnira. 

Moje iskustvo u radu sa ovim programima je nazalost minimalno. Bavila sam se uglavnom 2D crtezima. Izazov za mene predstavlja 3D modelovanje.

Prilozi: 

1. Revit

2. Google SketchUp

3. AutoCAD




Slika Ana Blanuša
Odgovor: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Ana Blanuša - petak, 8. mart 2013, 07:30
 

Iskreno, ni u jednom od ovih programa do sada nisam radila, a i inače više preferiram ručno od "računarskog"crtanja, ali svesna sam da je ova grupa programa zapravo i kreirana, da bi olakšala izradu arhitektonskih i tehničkih crteža. 
Kao što sam rekla, ni u jednom nisam radila, iskreno do pre par dana, nisam znala ni kako im ikonice za aktiviranje deluju. Jedino što sam viđala, su radovi nekih od starijih i par kolega sa naše godine. 
U svakom slučaju, ovo je početak mojeg upoznavanja sa ovom grupom programa za crtanje, i nadam se da ću ih uspešno savladati, jer znam da su mi neophodni u daljem studiranju, a i bavljenju ovom strukom, a pritom mi olakšavaju grafički deo predstave projekata.

U prilozu su slike koje predstavljaju moje mišljenje o tome za šta se CAAD najčešće koristi. Sve slike prikazuju 3D modele.

 




Slika Marija Perunicic
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Marija Perunicic - petak, 8. mart 2013, 08:13
 

Paket CAAD programa predstavlja sastavni deo prakse jednog arhitekte.Pomocu njih se dobijaju 2d crteze(osnove,preseke) ali i foto realisticne 3d modeli koji pomazu da se projekti priblize drugim ljudima.Danas je to osnovno sredstvo komunikacije na osnovu projekata.Nikada nisam radila ni u jednom od ovih programa ali bih volela sto pre da naucim.

1.Crtez osnove velikog skolskog auditorijuma u AutoCad-u 2009 (izvor:http://mhdesignsunlimited.com/portfolio/autocad-drafting-school-auditorium/

2.Fotorealisticni 3D model radjenu programu Revit

3.3d crtez radjenu Skatch up-u, programu cije su mogucnosti zapostavljene




Slika Nikola Stevanović
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Nikola Stevanović - petak, 8. mart 2013, 08:08
 

CAAD shvatam kao skup programa koji unapređuju rad u raznim segmentima arhitekture i dizajna. Osim što pospešuju rad što se tiče kvaliteta, lakšeg prenošenja ideje u određeni format... CAAD nam pomaže da uradimo projekat u mnogo kraćem vremenskom periodu, nego što bi to bio slučaj izrade projekata bez navedene podrške. Prednost CAAD-a je što koristeći određene programe možemo prikazati detaljnost toga što smo zamislili. To nam omogućava da približimo ideju kako sebi, tako i osobama kojima je potrebno da sagledaju celokupan rad, bez apstraktnog shvatanja prostora u smislu arhitektonskih projekata(osobe kojima su projekti namenjeni).

 

1. 3D prikaz objekta urađenog u Autodesku Maya;

2. Urbanističko planiranje i projektovanje u Bim-u;

3. Dizajn u 3D Max-u.




Slika Olga Knezevic
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Olga Knezevic - petak, 8. mart 2013, 08:25
 

CAAD programi pomazu da lakse,brze i tacnije iscrtamo zamisljeni objekat(predmet). Crtezi mogu da budu 2d ili 3d. 

Do sada se nisam susrela sa ovim programima,i nadam sse da cu ih brzo savladati

1.archicad

2.autocad

3.sketchup




Slika Sara Kovacevic
Одговор: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Sara Kovacevic - petak, 8. mart 2013, 08:26
 

CAAD programi su predvidjeni za izradu 2D prikaza i 3D modele i upravo zbog toga je pogodan za predstavljanje arhitektonskih projekata. Mislim da je neophodno da studenti arhitekture poznaju ove programe i da rade u njima,tako da se nadam da cu ih dobro savladati.




Slika Jovana Mandic
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Jovana Mandic - petak, 8. mart 2013, 08:55
 

CAAD je grupa programa za crtanje sa kojima se do sada nisam sretala, a možda bii trebalo da počnem. Jako su praktični -rad u njima je dosta olakšan. Poznavalac ovih programa će brže i preciznije realizovati svoju ideju. Služi za 2D prikazivanje i 3D modelovanje.




Slika Boris Miletic
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Boris Miletic - petak, 8. mart 2013, 09:05
 

Auto CAAD je alatka koja je u ogromnoj meri pomaze danasnjim arhitektima. Ona umanjuje vreme potrebno za iscrtavanje idejnog a i gradjevinskog projekta. Takodje umanjuje prostor koji je potreban za projekat, u smislu da on ceo moze da stane na jedan CD. Auto CAAD je danas stvarno ne izostavni deo arhitekata i njihovog zanata.


Slika Sonja Brdar
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Sonja Brdar - petak, 8. mart 2013, 09:10
 

Mislim da je CAAD kao skup programa veoma koristan, omogućava brzu izradu modela i mnogo olakšava izradu projekata.

Išla sam u gimnaziju, pa se pre fakulteta uopšte nisam susretala sa ovim programima. Par puta sam pokušala da radim u Sketchup-u, a od skoro sam krenula da učim da radim u AutoCAdu. Prilozi- AutoCad 2d, AutoCad 3d i Sketchup




Slika Ana Djordjevic
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Ana Djordjevic - petak, 8. mart 2013, 09:41
 

CAAD je skup programa veoma korisnih za arhitekte i inzenjere uopste..dosta olaksavaju izradu radova, projekata, crteza, sa velikom preciznoscu..nisam imala prilike da koristim programe ovog tipa u gimaziji, ali bih zelela da naucim..evo i slika koje islustruju moje vidjenje CAAD-a..





Slika Olga Pantić
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Olga Pantić - petak, 8. mart 2013, 11:32
 

Primeri su iz autocad-a, rihn-a i 3dmax-a. Ovo su programi kroz koje se mogu baviti najrazličitijim 3d prikazima, kao što su unutrašnjosti i spoljašnjosti objekata, kao i recimo prevoznih sredstava. Kroz njih najbolje i najlakše mogu predstaviti ideje kroz 3d prikaze.




Slika Božidar Janković
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Božidar Janković - petak, 8. mart 2013, 11:39
 

CAAD samtram predmetnim kursom koji nam treba pomoći pri razumevanju prostora, i njegovu upotrebu, te računarskih programa koji nam omogućavaju rad u prostornim kompozicijama.

Prva slika je neki moj raniji projekat, dve sam preuzeo sa interneta.

Sve tri su prikazi korišćenja programa Autodesk MAYA (2008,2010)




Slika Teodora Puskarevic
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Teodora Puskarevic - petak, 8. mart 2013, 11:58
 

U toku prethidnog skolovanja imala sam vise prilika da se upoznam sa CAAD-om. Moje trenutno znanje se najvise bazira na 2d CAAD, medjutim upoznata sam i sa 3d aspektom CAAD-a. Po mom misljenju CAAD je program buducnosti, svi programi nove generacije odlikuju se neverovatnim spektrom komanda pomocu kojih se konstruisu najrazlicitiji oblici i konstrukcije.




Slika Nikola Milev
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Nikola Milev - petak, 8. mart 2013, 12:18
 

Sa kedom sam se susretao i ranije u srednjoj skoli. Radili smo najvise u Auto Cad-u 2D i 3D, malo slabije, i radili smo malo u Archi Cad-u koji mi se mnogo svideo. Auto Cad je jako dobar program, i svestran je za razliku od Archi Cad-a jer moze ra se koristi u razne svrhe, mogu da ga koriste i masinci i jos ljudi koji se bave nekim drugim zanimanjima, dok za Archi Cad mislim da mogu samo arhitekte da ga koriste i dosta ima olaksava posao...ali mora da zna dobro da se koristi. Sve u svemu volim da radim u tim programima i voleo bih da usavrsim znanje na tim programima.




Slika Jovana Stojiljkovic
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Jovana Stojiljkovic - petak, 8. mart 2013, 12:37
 

CAAD za mene predstavlja nov mogucnost projektovanja objekata na laksi brzi i precizniji nacin. Uz pomoc ovog programa na laksi i brzi nacin dolazimo do moguceg izgleda onoga sto zelimo da napravimo, mogucnost da projekat pokazemo klijentima, prodamo ga i eventualno dalje realizujemo. 

Slika 1 je izgled stambene dvospratne kuce, u kojoj zivi sedmoclana porodica. AutoCad u funkciji 3D-a.

Slika 2 je osnova prizemlja. AutoCad u funkciji 2D-a.

Slika 3 ArchiCad.




Slika Katarina Tasevska
Odgovor: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Katarina Tasevska - petak, 8. mart 2013, 12:52
 

CAAD programi su korisni i neophodni u nasoj profesiji zato sto su univerzalni, predstavljeni objekat je razumljiv svakome, sto nije slucaj sa rucnom skicom. Njima je moguce veoma uverljivo predstaviti ideju bez upotrebe maketa. U danasnjem svetu CAAD programi predstavljaju sredstvo za prikazivanje ideje projektanta. Kada svoju ideju stavimo u digitalnu formu, ona postaje promenljiva, lakse se savladavaju greske, mane i vrline, a i korekcija istih je dosta olaksana u odnosu na rucni crtez na papiru. Ne mogu reci da dovoljno dobro poznajem caad ali sam u fazi ucenja. Osnovne funkcije su nesto cime za sada baratam, ali planiram da ga savladam u sto vecoj meri kroz ovaj predmet.

PRILOZI:

1. AUTOCAAD 3D

2. AUTOCAAD 2D

3. SKETCHUP




Slika Luka Pavelka
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Luka Pavelka - petak, 8. mart 2013, 12:46
 

CAAD po mom mišljenju  predstavlja jedan od najznačajninih dostignuća u polju projektovanja, planiranja, vizuelnog predstavljanja i simulacija objekata. Donosi nam veoma precizne informacije i sadrži veoma visok nivo uverljivosti prikaza na renderima u zavisnosti od količine obrade i ubačenih elemenata na primer kontekst, atmosfera, pa i detaljnost samog objekta. Završivši napredni kurs 3Ds Max-a, dobio sam uvid u novi spektar opcija i novog medija izražavanja. CAAD je od velikog značaja i vrednosti, i poznavati principe je izuzetno!




Slika Strahinja Culafic
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Strahinja Culafic - petak, 8. mart 2013, 12:51
 

Do sad nisam imao priliku da se ozbiljnije pozabavim ovim programima kojima se bavima na predmetu Principi CAAD-a, ali smatram da su od velike vaznosti za nasu struku jer ubrazavaju nacin i sam proces projektovanja objekata i njihovu kasniju realizaciju.

1. AutoCad u funkciji 3D-a, predstavlja stambenu jedinicu, spoljasnji izgled.

2. AutoCad u funkciji 2D-a, predstavlja osnovu sprata.

3. ArchiCad poslovno-stambeni objekat u 3D-u.




Slika ana ivanisevic
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la ana ivanisevic - petak, 8. mart 2013, 13:14
 

Ovo su programi uz pomoć kojih se možemo baviti najrazličitijim 2d i 3d prikazima, od detalja poput spojeva i zglobova do različitih struktura kako geometrijskih i arhitektonskih, tako i inženjerskih. Danas, kada su ovi softveri prilično razvijeni (i još uvek su u razvoju), prilično je olakšano predstavljanje ideja kroz 2d i 3d prikaze. Ipak, najveća prednost jeste to što prikazivanje prostora više nije ograničeno na 2 dimenzije, omogućeno je kretanje kroz virtuelni 3d prostor.
Priložene slike su skinute sa interneta.






Slika Valentina Gajic
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Valentina Gajic - petak, 8. mart 2013, 13:25
 

Autocad je definitivno jedan od najpoznatijih programa koji se koristi za razlicita ekspertska podrucja (masinogradnja, elektronika, gradjevinarstvo, arhitektura, geodezija...) Omogucava brze i preciznije crtanje, kako 2D tako i 3D modela.

Moje znanje nije veliko, snalazim se u SketchUp-u, ali Autocad sam tek nedavno pocela da ucim.

Prilozene slike su radjene u Autocad-u.

 

 

 

 

 

 

 




Slika Jevrem Jakovljevic
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Jevrem Jakovljevic - petak, 8. mart 2013, 13:38
 

CAAD je program koji je bio namenjen samo za teks, ali se vremenom usavrsavao za crtanje i sad je jedan od glavnih programa za projektovanje, koji se koristi sirom sveta.Omogucava mnogo brzi rad, i pomaze projektovanju u 3D-u.Isto tako je veoma praktican, i uz malo truda se brzo uci.

 

Ove slike pokazuju tu razliku od ranijeg crtanja, i danasnjeg.!




Slika Isidora Opacic
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Isidora Opacic - petak, 8. mart 2013, 13:50
 

 AutoCad za mene predstavlja jednostavnu vektorsku softversku aplikaciju,koja pomaže u razumevanju i lakšem iscrtavanju prostora. To što je vektorski program omogućava mi lako korišcenje.
Revolucionarni program koji je pomerio granice u crtanju, i izvodjenju projekata. 

 

 

Slika Mirjana Babic
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Mirjana Babic - petak, 8. mart 2013, 13:56
 

Caad je skup programa neophodan za svakog arhitektu. Rad u njegovim programima je dosta laksi i precizniji od samog tehnickog crtanja. Pomaze nam da na bolji nacin predstavimo svoje projekte drugima. Posto nisam koristila ove programe u prethodnom semestru, sada se upoznajem sa njihovim mogucnostima i funkcijama.

1. AutoCad 2d

2. Autocad 3d

3. Revit




Slika Jelena Dzinovic
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Jelena Dzinovic - petak, 8. mart 2013, 14:10
 

CAAD je skup programskih softvera koje nisam jos koristila kao student arhitekture. Prema mojim  saznanjima softeri CAADa pomazu arhitektama da predstave na laksi I tacniji nacin svoje ideje. Ono sto su pre morali rucno da nacrtaju,danas to rade u ovim programima.Nadam se da cu do kraja ovog semestra nauciti kako da svoje ideje predstavim preko ovih programa.
1. 3D max

2.arhicad

3.revit




Slika Petar Nedeljkovic
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Petar Nedeljkovic - petak, 8. mart 2013, 14:40
 

CAAD je jedan od najpogodnijih programa za crtanje u arhitekturi, koji omogucava precizno crtanje, i pravljene 2D i 3D prikaza projekata.

1. 3DMax 

2.Archicad

3.AutoCAAD 2013




Slika Dejan Bursac
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Dejan Bursac - petak, 8. mart 2013, 14:47
 

CAAD je skup programa za tehničko projektovanje u dve i tri dimenzije. Iako do sada nisam radio u istim, smatram da se uz njihovu pomoć mogu preciznije i lakše predstaviti projekti kojima se bavimo.
1. AutoCAD 2D
2. AutoCAD 3D
3. 3ds Max




Slika Anja Djuric
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Anja Djuric - petak, 8. mart 2013, 15:07
 

Nemam iskustvo u radu sa CAAD programima, ali smatram da su veoma važni prilikom projektovanja. Oni omogućavaju korisniku brzu i laku izradu crteza kao i 3D modela, uz veliku preciznost i mogućnost lakog ispravljanja greške.

U prilogu se nalaze radovi radjeni u AutoCad-u, 3D Max-u i SketchUp-u




Slika Dalibor Tasic
Odgovor: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Dalibor Tasic - petak, 8. mart 2013, 15:34
 

Ovi programi omogucuju da sve nase planove i ideje predstavimo u potpuno drugacijoj dimenziji i udjemo u njih u svakom polozaju koraku ili uglu, predstavljajuci tako najrealisticniji pogled u ono sto smo mi zamislili. Mislim da su ovi programi vise nego potrebni za prvenstveno arhitekte ali i druge dizajnere, gradjevince itd..

1- ArhiCAD

2- ArchiCAD

3- AutoCAD

Slika Tijana Petrovic
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Tijana Petrovic - petak, 8. mart 2013, 16:20
 

Programi iz CAAD programskog paketa danas imaju vaznu ulogu u podrsci arhitektonskom projektovanju i primeni u inzenjerskoj praksi. To je skup programa koji omogucava korisniku brzu i laku izradu crteza i 3D modela. Takodje, omogucavaju nam da brze, lakse i preciznije prenesemo ideju ili projekat u formu crteza. Pomocu ovih programa mozemo crtati modele, od najsitnijih detalja do finalnog izgleda. Pomaze nam da svoje projekte predstavimo na najbolji nacin.

Nisam imala prilike da se detaljno upoznam sa ovim programima, ali se nadam da cu ih savladati u sto kracem roku.



Slika Igor Mladenović
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Igor Mladenović - petak, 8. mart 2013, 18:21
 

Svaka od ilustracija ukazuje na jednu od tri funkcije CAAD-a koje smatram vaznim:

1. CAAD kao sredstvo komunikacije izmedju investitora i arhitekte, odnosno CAAD priblizava shvatanje prostora i ljudima koji se ne bave arhitekturom, korisnicima.

2. CAAD kao alat za precizno i uredno projektovanje formi koje bi bez CAAD-a bilo gotove nemoguce izvesti.

3. CAAD kao mesto stvaranje arhitekture koju je trenutno ne moguce realizovati. CAAD omogucava takvim projektima i idejama da postoje.


Slika Pavle Kostic
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Pavle Kostic - petak, 8. mart 2013, 19:17
 

CAAD predstavlja skup softvera koji se koriste za lakse projektovanje, iscrtavanje i modelovanje objekata svih vrsta. iako su prvenstveno namenjeni arhitekturi, neki od ovih programa koriste se i za razne animacije i imaju  veoma siroku primenu. 

primer1. render 3ds max-a

primer2. autocad 

primer3. google sketchup




Slika Milutin Jovanovic
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Milutin Jovanovic - subota, 9. mart 2013, 00:58
 

veoma korisni programi koji omogucavaju lakse preciznije i brze crtanje. caad programi su predvidjeni za izradu 2D prikaza i 3D modela i upravo iz ovog razloga su pogodni za pretstavljanje arhitektonskih objekata. pored CAAD-a  u prilogu su revit i  sketchUp, koji takodje sluze za izradu arhitektonskih objekata i crteza.

1. AutoCAD

2. Revit

3. SketchUp

 

 

 

 

 

 




Slika Milica Stankovic
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Milica Stankovic - subota, 9. mart 2013, 19:36
 

CAAD je po meni jedno od najvecih i najboljih dostignuca u polju projektovanja i simulacija projekta. Zavrsivsi kurs CAAD 2D postala sam jos zainteresovanija za ovaj program,pogotovo sada,poznavajuci principe je meni od velikog znacaja.

Slika Ana Radivojevic
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Ana Radivojevic - nedelja, 10. mart 2013, 23:33
 

CAAD predstavlja skup programa koji omogucavaju brzi i laksi nacin predstavljanja ideje, projekta, tehnickog crteza. Do sad sam cula samo za AutoCad ali nisam imala prilike da i u njemu radim.

1. ArchiCad
Izvor: http://www.google.rs/imgres?hl=en&biw=1280&bih=634&tbm=isch&tbnid=6Bjlc7GTUlvvoM:&imgrefurl=http://www.archimag.org/%3Fp%3D371&docid=xgGmryipi_HC9M&imgurl=http://www.archimag.org/wp-content/uploads/2011/03/logs_feat.png&w=620&h=359&ei=A_48UY6mLKO34ASkpYB4&zoom=1&ved=1t:3588,r:54,s:0,i:310&iact=rc&dur=3438&page=3&tbnh=171&tbnw=295&start=35&ndsp=20&tx=146&ty=114

2. AutoCad
Izvor: http://www.google.rs/imgres?hl=en&biw=1280&bih=634&tbm=isch&tbnid=aDV7QsP7fdysUM:&imgrefurl=http://www.mostcostly.com/most-expensive-cad-software&docid=HaQAEOcTjgl1rM&imgurl=http://www.mostcostly.com/wp-content/uploads/2011/11/AutoCAD.jpg&w=490&h=443&ei=lv08UZK1FoOo4gTP_4CQAg&zoom=1&ved=1t:3588,r:81,s:0,i:326&iact=rc&dur=408&page=5&tbnh=190&tbnw=211&start=75&ndsp=21&tx=153&ty=121

3. SketchUp
Izvor: http://www.google.rs/imgres?start=174&hl=en&sa=X&biw=1280&bih=677&tbm=isch&tbnid=cZUnAXfVcntSOM:&imgrefurl=http://kb.worldviz.com/articles/1413&docid=NlYCnTLeb5xoiM&imgurl=http://statickb.worldviz.com/files/sketchup8.jpg&w=795&h=622&ei=rvw8UbbADsaL4ATV5oCIDw&zoom=1&ved=1t:3588,r:81,s:0,i:247&iact=rc&dur=1183&page=10&tbnh=183&tbnw=226&ndsp=20&tx=170&ty=126 




Slika Mirela Kanalic
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Mirela Kanalic - utorak, 12. mart 2013, 01:04
 

Do sada nisam imala prilike da radim u CAAD programima, iako su mi oduvek bili vrlo zanimljivi i privlacni. Uvek me odusevljavaju crtezi radjeni u njima. Kao ilustraciju postavljam 3 crteza (preuzeto sa sajta www.architecturalgraphicstandards.wordpress.com) radjena u ArchiCAD -u, potpuno razlicitih sadrzaja, sto govori o sirokom spektru primene ovih programa.




Slika Nikola Jovičić
Odgovor: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Nikola Jovičić - četvrtak, 14. mart 2013, 19:44
 

CAAD za mene predstavlja projektantski alat koji ima veoma široku namenu. U CAAD spada jedan veliki niz programa koji arhitektama i drugim stručnjacima predstavljaju olakšicu pri realizaciji projekata, planova i ostalih ideja. Preuzete slike sa:

1. ArchiCAD (www.pmo.rs)
2. AutoCAD 3D (www.sk.rs)
3. AutoCAD 3D (www.srednja.hr)




Slika Sylvia Nyambeki
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Sylvia Nyambeki - četvrtak, 14. mart 2013, 21:23
 

To me CAAD is a set of graphical presentation and design of facilities, with a result of quick and quality work. This makes it efficient since it has no technical limitations  and has more editing and finishing possibilities.

My knowlegde of these programs is still at a starting level.                                                                  All the three projects below have been drawn on AutoCAD




Slika Anastasija Djurkovic
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Anastasija Djurkovic - četvrtak, 14. mart 2013, 22:34
 

Do sada se nisam susretala sa ovim programima, ali smatram da su od velike pomoci i da ih vredi nauciti. Nadam se da cu uspeti da ih savladam i koristim ubuduce.

1. Autocad

2. Archicad

3. Sketchup 8




Slika Milan Beč
Одговор: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Milan Beč - četvrtak, 14. mart 2013, 23:03
 

Nisam imao prilike da radim ni na jednom od spomenutih programa. Imam zelju da dobro naucim da radim Archicad, jer sam cesto imao priliku da cujem kako znacajno olaksava rad arhitektama na oblikovanju 3D prikaza nacrtanih objekata. Naravno, i dalje ne znam koliko su programi Autocad i Archicad povezani, mislim da je Autocad baza za ucenje svih ostalih programa koji imaju veze sa crtanjem. O Sketch up-u sam prvi put cuo na predavanju, mozda i ranije, ali sigurno nisam pridodavao znacaj ovom programu.

1. Autocad
2. Archicad
3. Sketchup



Slika Katarina Sakic
Odgovor: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Katarina Sakic - petak, 15. mart 2013, 13:12
 

CAAD programi se najvise koriste u arhitekturi, dizajnu, modelovanju i njima bliskim oblastima. U programu se obradjuju 2D i 3D modeli. Moja iskustva u radu sa ovim programima su ili svedena na mimimum ili nikakva. Tek nameravam da ih proucavam.

U prilozima su postavljeni radovi radjeni u Google Scatch Up-u i preostala dva u ArchiCAD-u.




Slika Irena Zivotic
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Irena Zivotic - četvrtak, 21. mart 2013, 22:12
 

CAAD je program u kome se mogu izvoditi precizni inzenjerski I tehnicki crtezi, za predstavljanje ideja. Do sada nisam koristila CAAD programe, samo SketchUp8.




Slika Rajko Andjelic
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Rajko Andjelic - subota, 30. mart 2013, 11:54
 

CAAD je grupa programa koji korisnicima omogucava da brzo i lako izradjuju svoje projekte u obliku 3 D modela ili crteza. Obezbedjuju potrebnu preciznost prilikom crtanja, lakse su mogucnosti otklanjanja gresaka.

Prilog:

1 Sketch UP

2. Auto CAAD 3D

2 Auto CAAD 2D




Slika Dragana Stajić
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Dragana Stajić - subota, 30. mart 2013, 13:19
 

Caad smatram za veoma ozbiljan program koji je neophodan u nasoj struci. Pruza nam mogucnost da brzo i precizno uradimo nas pojekat. Svakako je neophodna alatka u brzom svetu danasnjice.



Slika Зорана Делић
Odgovor: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Зорана Делић - subota, 13. april 2013, 23:22
 

Programi paketa CAAD su neophodni pri projektovanju i modeliranju. Omogucavaju brzi i laksi rad nego ranije.

  1. 1. Archicad
  2. 2. AutoCad
  3. 3. 3D Max



Sta reci? :D
Re: Odgovor: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Katarina Jolovic - ponedeljak, 22. april 2013, 19:00
 

Nisam se do sada sretala sa AutoCad-om, ali kada imam slobdonog vremena uzivam da istrazujem razlicite opcije, da crtam u tom programu, kao i u ArchiCad-u.


Slika Nina Aleksic
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Nina Aleksic - petak, 24. maj 2013, 17:52
 
Od mnogih mogućnosti koje nam CAD pruža, ovdje ću navesti samo neke koje su po mojem mišljenju najvažnije. CAD omogućava:
  • 2D i 3D modeliranje
  • modeliranje površina
  • automatizirani dizajn složenih proizvoda
  • izradu tehničkih nacrta
  • ponovnu upotrebu dizajniranih komponenti
  • relativno jednostavno modificiranje modela
  • automatsko generiranje standardnih dizajnerskih komponenti
  • validaciju dizajna u usporedbi sa specifikacijama i pravilima
  • simulaciju dizajna bez izrade fizičkog modela
  • izradu tehničke dokumentacije
  • prenošenje podataka direktno na proizvodne strojeve za industrijske prototipe
  • izračunavanje svojstava mase sastavnih dijelova
  • kompleksnu vizualizaciju
  • provjeru kinetike i funkcioniranja sastavnih dijelova
  • optimizaciju rješenja


Slika Aleksandra Mladenović
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Aleksandra Mladenović - petak, 24. maj 2013, 17:58
 

Moje vidjenje CAADa je da ga možemo svrstati u grupu programskih paketa namenjenih crtanju, projektovanju i drugim vidovima primene računara u inženjerskoj praksi. Kompjuterski podržano projektovanje (CAD) predstavlja moćnu alatku u rukama savremenog projektanta. Brzina i lakoća s kojom se crteži kreiraju ili modifikuju uz pomoć računara predstavljaju neizmerne prednosti u odnosu na klasičan način rada. 



Slika Ivana Milikic
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Ivana Milikic - ponedeljak, 17. juni 2013, 14:31
 

Programi iz grupe CAAD su osnovni alat svakog arhitekte, zato što omogućava da se na brz i precizan način prikazuju projekti. Do sada se nisam susretala sa ovom grupom programa, ali se nadam da ću ih što pre savladati.

1. AutoCad

2.Revit

3.Rhino




Slika solawote lukoki
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la solawote lukoki - četvrtak, 5. septembar 2013, 22:21
 

Caad programi su korisni i neophodni u nasoj profesiji zato sto su univerzalni, predstavljen projekat je razumljiv svakome, sto nije slucaj sa rucnom skicom, crtezom. Njima je moguce veoma uverljivo predstaviti ideju bez upotrebe maketa.

Prilozi su rađeni u programu AutoCad 3D

 

 

Slika solawote lukoki
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la solawote lukoki - četvrtak, 5. septembar 2013, 22:27
 

Caad programi su korisni i neophodni u nasoj profesiji zato sto su univerzalni, predstavljen projekat je razumljiv svakome, sto nije slucaj sa rucnom skicom, crtezom. Njima je moguce veoma uverljivo predstaviti ideju bez upotrebe maketa.

Prilozi su rađeni u programu AutoCad 3D

 

 

Slika solawote lukoki
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la solawote lukoki - četvrtak, 5. septembar 2013, 22:28
 

Caad programi su korisni i neophodni u nasoj profesiji zato sto su univerzalni, predstavljen projekat je razumljiv svakome, sto nije slucaj sa rucnom skicom, crtezom. Njima je moguce veoma uverljivo predstaviti ideju bez upotrebe maketa.

Prilozi su rađeni u programu AutoCad 3D

 

 

Slika solawote lukoki
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la solawote lukoki - četvrtak, 5. septembar 2013, 22:28
 

Caad programi su korisni i neophodni u nasoj profesiji zato sto su univerzalni, predstavljen projekat je razumljiv svakome, sto nije slucaj sa rucnom skicom, crtezom. Njima je moguce veoma uverljivo predstaviti ideju bez upotrebe maketa.

Prilozi su rađeni u programu AutoCad 3D

 

 

Slika Djordje Jovanovic
Re: Zadatak br. 1 - Vaše trenutno shvatanje CAAD-a
napisao/la Djordje Jovanovic - nedelja, 22. septembar 2013, 14:13
 

Za CAAD mogu da kazem da je moj maticni program .Radio sam u jednom od CAAD-ovih programa (autocaad) koji je napravljen za tekstove, a evoluirao u preko crtackog u modeling program. Mislim da su ovi programi nephodni za rad arhitekture ,gradjevine ... i sve ono sto ova vrsta profesije doseze jer ubrzavaju proces vremena za koje se delo stvara.