SketchUp - Varijacije na temu KOCKA

 
SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
petak, 25. maj 2012, 13:54

04a.jpg


Koristeći poznate komande u programu SketchUp, napraviti seriju varijacija na temu KOCKA, kao u datom primeru. Dimenzije inicijalne kocke 10/10m. Kao odgovor na ovaj zadatak napraviti 2 referentna prikaza veličine 200/200 piksela i priložiti izvornu datoteku .skp. U tekstu dati komentar koji ukratko objašnjava postupak crtanja.

Za odgovor na ovaj zadatak predviđeno je 7 dana. Svaki zadatak nosi do 10 poena. Procenat koji će neki zadatak imati u ukupnom broju poena predviđenom za kvalitet redovnog rada, biće određen naknadno.

Using the basic SketcUp commands, make a series of cube variations (see example). Dimensions of the initial cube are 10/10m. Reply with two referent visualisations and an SketchUp file (.skp). Briefly comment the process of creating the variations. Students have one week to complete this assignment.

Slika Uroš Pajović
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Uroš Pajović - subota, 3. mart 2012, 12:41
 

Varijacije na temu KOCKA (2 jpg + skp)

s desna na levo:

1/ Od kocke stranice a=10m na tri mesta su oduzete zapremine kocki stranica a'=3m, a''=2m i a'''=1m. Korišćene komande: Rectangle, Line, Push/Pull, Materials.

2/ Oduzimanjem različitih zapremina sa različitih strana od početne kocke dobijena je nova kubična forma. Korišćene komande: Rectangle, Line, Push/Pull, Materials.

3/ Manja kocka istisnuta je iz osnovne. Korišćene komande: Rectangle, Line, Offset, Push/Pull, Materials.

4/ Pomeranjem različitih ravni, ivica i tačaka od inicijalne kocke je dobijena nova forma. Korišćene komande: Rectangle, Line, Push/Pull, Move, Materials.

5/ Pomeranjem i odsecanjem različitih ravni, ivica i tačaka od inicijalne kocke je dobijena nova forma. Korišćene komande: Rectangle, Line, Push/Pull, Move, Delete, Materials.



Slika Mirjana Devetakovic
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Mirjana Devetakovic - subota, 3. mart 2012, 14:41
 

Odlicno!

Molim vas prilozite i .skp datoteku (model iz SketchUp-a).

Slika Uroš Pajović
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Uroš Pajović - subota, 3. mart 2012, 17:50
 

Meni se u gornjem desnom uglu mog posta vidi prikačeni fajl, moguće da je došlo do neke greške; kačim opet.

Slika Mirjana Devetakovic
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Mirjana Devetakovic - subota, 3. mart 2012, 20:01
 

U pravu ste, nisam primetila...

Slika Vukan Zunić
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Vukan Zunić - sreda, 7. mart 2012, 23:15
 

Od kocke 10*10 sam pravio razne oblike u programu Skatch Up.



Slika Stevan Jevtovic
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Stevan Jevtovic - četvrtak, 19. april 2012, 22:53
 

sto jednostavnijim dubljenjem i izdizanjem delova kocke u sketchupu, pokusao sam da dobijem sto zanimljivije oblike.


Slika Katarina Tomić
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Katarina Tomić - četvrtak, 8. mart 2012, 18:56
 

gledano sa leva na desno,

prva kocka-koriscena je alatka move za razlicite segmente njene povrsine kao i push and pull alatka

druga kocka-oblik dobijen ogranicavanjem delova linijom i potom koriscenjem push and pull alatkom

treca kocka-dobijen oblik smanjenjem povrsine kocke push and pull alatkom

cetvrta kocka-alatka offset i potom push and pull

peta kocka-alatka ofset i potom push and pull


Slika Strahinja Petrovic
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Strahinja Petrovic - četvrtak, 8. mart 2012, 20:36
 

Koristeci alatku push and pull promenio sam oblik prve, druge, trece i cetvrte kocke, dok sam petu deformisao uz pomoc opcije move.



Slika Aleksandra Matic
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Aleksandra Matic - četvrtak, 8. mart 2012, 22:15
 
Gledano s leva na desno ... Prva kocka , dobijena pomocu Circle toola , sa kojim su iscrtavane cetvrtine kruznice , a zatim pomocu Push/Pull-a formirana jedna potpuno nova arhitrktonicna forma . Druga kocka , linijskim iscrtavanjem po povrsini same kocke a zatim koriscenjem Push/Pull alatke na neke njene segmente ,dobijena je zanimljiva forma slova S. Treca kocka , isto kao i kod druge , samo sto je koriscena i Erase alatka za otklanjanje nekih linija ,kao i Line alatka za dodavanje linija . Cetvrta kocka , koriscenjem Line tool-a , Rectangle , Push and Pulla-a formiran je oblik zmije . Peta kocka , koriscenjem alatki koje sam i do sada navela dobijena arhitektonicna konstrukcija Komande koje sam koristila su : Line tool , Rectangle , Select tool, Circle, Arc tool i najvise Push/Pull, ...

Slika Iva Mihaela Babkova
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Iva Mihaela Babkova - petak, 9. mart 2012, 09:22
 

Ove forme sam dobila koristeci komande rectangle,arc,circle,polygon,komandom push & pull sam pomerala,udubljavala i uklanjala oblike.U materijalima sam odabrala raznovrsne boje.



Slika Sara Jeveričić
Odgovor: Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Sara Jeveričić - četvrtak, 15. mart 2012, 20:07
 

Koriscene opcije: Circle, Select tool, Line tool,  Arc tool, Push/Pull, Orbit tool, Rectangle, Tape Measure tool i Pan. Push pull opcijom oblici su podignuti u 3D, zatim su dodavani ili oduzimani odredjeni segmenti, time se dobio odredjeni oblik. Dodata je i senka.



Slika Bojana Pucar
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Bojana Pucar - četvrtak, 8. mart 2012, 23:50
 

Od kocke dimenzija 10*10*10 sam uz pomoc alata rectangle, circle, pull and push, move, scale, rotate i delite istrazivala modele kocke koji mogu da nastanu. Presecanjem povrsina izduzivanjem i uvlacenjem modela dobili su se zanimljivi oblici i forme koje sam obojila i oznacila.


Slika Jovana Lukic
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Jovana Lukic - četvrtak, 8. mart 2012, 23:54
 
- Ovim prikazima predstavljena je  analiza kocke kroz razlicite varijacije njene forme.
-  Pomocu programa SketchUp bavila sam se istrazivanjem prostornosti kocke kao jednostavnog geometrijskog tela koje razlicitim modifikacijama postaje veoma arhitektonicno slozeno telo.
-Proces modelovanja ovih tela je veoma jednostavan i svodi se na iscrtavanje povrsina i linija koje pomocu komande Push/Pull mozemo pomerati u zeljenom pravcu/smeru.
-Koriscene komande:Select tool, Line tool, Rectangle, Circle, Arc tool, Tape Measure tool, Push/Pull, kao i alatke za pomeranje modela Pan i Orbit tool.

Slika Jovan Stamenic
KOCKA+
napisao/la Jovan Stamenic - petak, 9. mart 2012, 00:46
 

Koristeci kontrole: LINE, PUSH/PULL, PAINT BUCKET, ERASER napravljene su varijacije na temu kocka, nacinjene od najjednostavnijih dvodimenzionalnih oblika kao sto su linija i kvadrat daljim modifikacijama


Slika Vuk Ulardzic
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Vuk Ulardzic - četvrtak, 15. mart 2012, 16:23
 

Prilazem i skp fajl :) imao sam problema sa velicinom fajla sto sam naglasio i u prvom postu..

Slika Ana Uzelac
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Ana Uzelac - četvrtak, 15. mart 2012, 23:05
 

 koristila sam rectangle tool, push/pull tool i measure tape tool, a zatim tokom raznih deformacija na kockama koristila sam različite alate, najviše push/pull i offset. 



Slika Ana Uzelac
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Ana Uzelac - četvrtak, 15. mart 2012, 23:16
 

greskom sam sacuvala kao 3d model,i ugasila sketchup.pa sam importovala.valjda je ok?

Slika lazar todorovic
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la lazar todorovic - ponedeljak, 5. mart 2012, 19:56
 

1 koristeci opciju line,podelio sam kocku a zatim push pull komandom dosao do finalnog izlgeda kocke
2 za dobijanje oblika kocke koristio sam komadnde line i rectangle
3 koristio sam alatku arc da bi dobio nesto slicno terenu za skejt,a potom rectangle i pine
4 pomocu circle i offset sam napravio krug i pozicionirao ga u sredinu,da bi nakon toga komandom line oduzeo jedan deo kocke
5 komandom line sam podelio kocku na vise trouglova,onda brisanjem pojedinih dosao sam do forme



Slika Jovana Jelisavac
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Jovana Jelisavac - ponedeljak, 5. mart 2012, 23:18
 

-Ova dva prikaza predstavljaju analizu kocke kroz razlicite varijacije njene forme.

-U ovom zadatku sam se pomocu programa SketchUp bavila istrazivanjem prostornosti kocke kao jednostavnog geometrijskog tela koje razlicitim modifikacijama postaje veoma arhitektonicno slozeno telo.

-Proces modelovanja ovih tela je veoma jednostavan i svodi se na iscrtavanje povrsina i linija koje pomocu komande Push/Pull mozemo pomerati u zeljenom pravcu/smeru.

-Pored forme i prostornosti bavila sam se i senkom, koja utice na sagledavanje prostora u velikoj meri.

-Koriscene komande:Select tool, Line tool, Rectangle, Circle, Arc tool, Tape Measure tool, Push/Pull, kao i alatke za pomeranje modela Pan i Orbit tool.



Slika Marija Jeremic
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Marija Jeremic - četvrtak, 8. mart 2012, 19:01
 

pri izradi domaceg u programu SketchUp koristila sam sledece komande: Line,Rectangle, Circle, Push/Pull, Arc, Move, Rotate, Offset, Delete



Slika Ivana Durkalic
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Ivana Durkalic - četvrtak, 8. mart 2012, 22:41
 

Gledajuci gornju sliku s desna na levo ...

1.Kombinacijom Line tool-a i Push/Pull-a , Delete alatke kao i Circle alatke dobijena jednostavna forma .

2.Koriscenjem Line tool-a i Push and Pull alatke dobijen oblik druge kocke .

3. Istiskivanjem cetvrtina kruznice koje su napravljene Circle alatkom ...

4. Koriscene alatke ...skoro sve. Dobijena je arhitektonicna forma . 

5. Line tool i brisanje odredjenih segmenata kocke dobijena nova konstrukcija tj forma .


Slika Angelina Jokic
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Angelina Jokic - četvrtak, 8. mart 2012, 23:59
 

Koristeci razne alatke u Sketch up-u, poput Line,Rectangle, Circle, Push/Pull,  Move, Rotate, Offset, Orbit itd. pokusala sam da napravim varijacije kocke, jedostavne, ne tako jedostavne, simetricne, asimetricne...



Slika Angelina Jokic
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Angelina Jokic - subota, 10. mart 2012, 13:42
 

Prilazem skp file ponovo. Izgled da je doslo do neke greske pa se nije upload-ovao... 

Slika stevan lazic
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la stevan lazic - četvrtak, 8. mart 2012, 23:35
 

evo jos jedan moj domaci posto nisam bio dobro razumeo zadatak i da kocke moraju biti 10mx10m kao i da je potrebno priloziti model u sketchup-u,radjeno je sad i na razlicitosti dobijanja kocki,za razliku od prvog domaceg gde sam koristio jedan princip samo drugacijim dizjniranjem svake kocke.Crtanjem pomocu linije,brisanjem povrsina,izvlacenjem povrsina sa push/pull,bojenje sa kanticom...



Slika Dragana Gavrić
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Dragana Gavrić - petak, 9. mart 2012, 18:24
 

Korišćenjem opcija line, rectangle, circle, arc, erase, push/pull, offset, follow me dobijeni su oblici iz kocke 10x10m. Bavila sam se istraživanjem oblika.


Slika Andreja Sikimic
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Andreja Sikimic - četvrtak, 8. mart 2012, 18:19
 

U programu SketchUp sam koristila komande: Rectangle, Line, Circle, Arc, Move, Push/Pull, Offset.



Slika Milos Acamovic
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Milos Acamovic - četvrtak, 8. mart 2012, 19:02
 

1.na kocku dobijenu alatkama rectangle+push/pull dodajem krugove+push/pull i dobijam valjke

2.na kocku kombinuje krugove+push/pull i arc+push/pull

3.kovka stvorena pomocu line+push/pull

4.kocka nastala kombinovanjem line+push/pull i lopta dobijena od kruga pomocu alatke follow me.

5. kocka dobijena kombinacijom line=push/pull

zipovao sam sketch up jer je velicina fajla 2,9 MB


Slika Milos Acamovic
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Milos Acamovic - četvrtak, 8. mart 2012, 22:29
 

1.na kocku dobijenu alatkama rectangle+push/pull dodajem krugove+push/pull i dobijam valjke

2.na kocku kombinuje krugove+push/pull i arc+push/pull

3.kovka stvorena pomocu line+push/pull

4.kocka nastala kombinovanjem line+push/pull i lopta dobijena od kruga pomocu alatke follow me.

5. kocka dobijena kombinacijom line=push/pull


Slika Bojana Pucar
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Bojana Pucar - četvrtak, 8. mart 2012, 23:59
 

mala dorada zbog formata



Slika Boba Sekaric
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Boba Sekaric - petak, 9. mart 2012, 00:06
 

Uz pomoc SketchUp programa dobili smo ove oblike iz osnovnog oblika kocke.

Slika Biljana Pavlovic
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Biljana Pavlovic - petak, 9. mart 2012, 00:42
 

Za intervenciju na kocki 10x10x10m koristila komande: line,push and pull,rectangle,circle.Kombinacijom ovih komandi stvorila sam zanimljive forme, koje menjaju ali idalje zadrzavaju formu prvobitnog osnovnog elementa, kocke.   



Slika Danilo Ciganovic
Одговор: Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Danilo Ciganovic - ponedeljak, 5. mart 2012, 21:30
 

1. Da bih izduzio ili udubio neki oblik u kocki, koristio sam opciju Push/ pull
2. Koriscenjem komande Line, Rectangle ili Circle, dobijao sam odredjene povrsi na stranama kocke, u ovom slucaju.
3. Materials komanda mi je pomogla da docaram providnost predmeta, kocka 1m x 1m.
4. Opcijom Orbit sam pomerao prikaze i uglove sagledavanja. 



Slika Danica Dacić
Odgovor: Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Danica Dacić - petak, 9. mart 2012, 00:12
 

Secenje i remodelovanje kocki je uglavnom radjeno sa ractangle.Kocke su prikazane polu konstruktivno


Slika Devon Clyne
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Devon Clyne - subota, 7. april 2012, 13:38
 

Used rectangle, eraser, push/pull, line and paint bucket

Slika Nada Cekic
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Nada Cekic - nedelja, 4. mart 2012, 13:24
 

Posto ne baratam bas sjajno ovim programom, iskoristila sam priliku da se izigram sa raznim komandama, menjajuci boje, srafure, oblike u okviru jedne kocke, dimenzionisanje elemenata unutar kocke, 3D text u okviru elementa, naravno komanda push/pull, koristila sam lukove u okviru jedne stranice kocke da bih dobila neku dinamicnu formu.....i mnogo sam ponosna na svoj rad, iako sam svesna da sam preterala...:D


Slika Milena Asanin
Odgovor: Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Milena Asanin - četvrtak, 8. mart 2012, 18:55
 

Sve kocke su nastale koriscenjem alatki push/pull, line i offset


Slika Aleksandra gigov
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Aleksandra gigov - ponedeljak, 5. mart 2012, 21:15
 

Pocetna dimenzija kocke je 1m sa 1m. Koriscenjem navedenih opcija, dobijala sam izmenjene oblike i tako dobijala razlicite varijacije kocke.
Funkcije koriscenje prilikom istrazivanja Sketchup- a:

Line, Push/ pull, Delete, Rectangle, Circle, Orbit



Slika jovana zgonjanin
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la jovana zgonjanin - četvrtak, 8. mart 2012, 14:55
 

U programu SketchUp napravila sam kvadratne osnove

Nakon toga sam opcijom Push pull te oblike podigla u prostor

Dobijenim kockicama oduzimala sam odredjene djelove kako bih dobila neke neobicne forme

Svakoj kockici dala sam odredjenu teksturu ili boju.



Slika Sandra Valgoni
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Sandra Valgoni - petak, 9. mart 2012, 00:36
 

U programu SketchUp, za dobijanje ovih oblika koristila sam sledece komande : Move, Push, Pull , Offset , Line



Slika Danijela Komnosan
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Danijela Komnosan - četvrtak, 8. mart 2012, 15:25
 

1. Korišćenjem opcija rectangle,push/pull i materials od zapremine kocke oduzimane su manje kocke.

2. Kocka je pomoću opcija rectangle, push/pull podeljena na četiri pravougaonika.

3. Isecanjem središnjeg dela kocke i manjih delova sa ivice dobijeno je telo koje ima oblik slova S.

4. Pomoću opcije line podelila sam kocku na trouglove kojima sam pomoću opcije push/pull izdubila kocku.

5. Kocka je ispresecana kosim ravnima koje sam dobila pomoću opcija line, push/pull.



Slika Tijana Cvijovic
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Tijana Cvijovic - četvrtak, 8. mart 2012, 23:56
 

Za izradu kockica koristila sam komande: Line, Rectangle, Circle, Arc, Move, Push/Pull



Slika Tijana Simikic
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Tijana Simikic - četvrtak, 8. mart 2012, 23:56
 

Za izradu ovih varijacija koristila sam funkcije line,renctangle, circle,arc i push/pull. Varijacije sam vrsila na kocki dimenzije 10*10*10m. Htela sam da predstavim razlicite promene po dijagonali. 


Slika Jovana Zoric
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Jovana Zoric - petak, 9. mart 2012, 08:14
 

Kocke dimenzija 10x10x10 m.

Pri pravljenju modela kocki najvise sam koristila opciju rectangle, cicrcle, push and pull..na pojedinim mestima isprobala sam i rotation. Takodje sam koristila i opciju copy.

Koristila sam opciju shadow , i paint. Measure tool sam upotrebljavala kako bih proverila tacnost dimenzija.



Slika Aleksandra Milosevic
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Aleksandra Milosevic - četvrtak, 8. mart 2012, 16:54
 

nacrtala sam kvadrat stranice 10m, koji sam izdigla za jos 10m (rectangle, push/pull) dobila sam kocku koju sam kopirala jos 4 puta. kako bih sto vise istrazivala program odlucila sam da svih 5 kocki budu u razlicitim stilovima.

1- crtala sam pravougaonike koje sam izdizala ili uvlacila u kocku i farbala dobijene povrsi razlicitim bojama

2- iscrtala sam lukove na kocki koje sam zatim uvukla u nju, ofarbala je teksturom, napisala 3d tekst koji sam pecatirala jos jednom na kocku.

3- iscrtala samnekoliko kvadratnh okvira koje sam uvukla u kocku i potom ih ofarbala i par puta sam zasekla kocku

4- na gornje stranu kocke sam stavila nekoliko proizvoljnih poligona koje sam izbacivala i uvlacila proizvoljno

5- olovkom sam vukla priozvoljne linije i izvlacila i uvlacila povrsi koje su tako nastale


Slika nemanja zlatanovic
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la nemanja zlatanovic - četvrtak, 8. mart 2012, 22:22
 

Koriscenjem prilozenih alatki, tacnije pull/push opcije i retangle dobijene su kocke, koje su izmenile svoju strukturu kombinovanjem retangle, draw, move, eraser, circle opcije



Slika Marija Pavlovic
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Marija Pavlovic - četvrtak, 8. mart 2012, 23:03
 

Za prikazani  izgled modela radjene su modifikacije na kockama dimenzija 10x 10x 10 m. Uglavnom se postipci svode na izmene koje pruzaju opcije pull/ push, ofset, rotate, move, paint bucket i druge.. Prilikom procesa dobijanja finalnog izgleda neki u medjuvremenu dobijeni delovi su brisani ili su pak dodavani novi.


Slika Marija Pavlovic
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Marija Pavlovic - četvrtak, 8. mart 2012, 23:25
 

naknadne slike u izvornom obliku

Slika Milos Uzelac
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Milos Uzelac - četvrtak, 8. mart 2012, 23:12
 

Objekte sam pravio vecinom koriscenjem opcija line,rectangle i circle da oznacim povrsine prvobitne kocke a onda opcijom push/pull kombinovati detalje. Krenuo sam od jednostavnijih do komplikovanijih elemenata. Na kraju sam se igrao bojama odnisno raznim efektima da bi napravljeni elementi delovali kao objekti. Inace ovo mi je prvi put da koristim Sketchup i mogu reci da je dosta jednostavan i zanimljiv...



Slika Stefan Jovanovic
Odgovor: Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Stefan Jovanovic - četvrtak, 8. mart 2012, 23:34
 

U izradi ovih kocki koristio sam Line tool, Rectangle, Push/pull, Move, Polygon, Circle, Delete.



Slika Aleksandra Paunic
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Aleksandra Paunic - četvrtak, 8. mart 2012, 23:44
 

Koriscenjem i kombinacijom Line tool-a i Push and Pull alataka dobijala sam oblike kocki. Koristila sam line tool i delete alatke tako sto sam brisala odredjene delove kocki, koje su zatim dobijale novu konstrukciju. Takodje koriscenjem skoro svih alataka kao sto su Line, Push/Pull, Move, Delete, Rotate itd sam u prostoru dobila nove arhitektonske forme arhitektonske forme.



Slika Aleksandra Paunic
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Aleksandra Paunic - petak, 9. mart 2012, 00:37
 

Skp.

Slika Igor Mikitisin
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Igor Mikitisin - petak, 9. mart 2012, 00:06
 

Prvo sam napravio kvadrat 10x10 pa opcijom push/pull podigao po visini za i dobio potrebnu kocku. Opcijom move + ctrl kopirao sam 4 druge kocke na istom rastojanju.

Najcesce komande su mi bile line za deljenje kocke i njenih povrsina, push/pull za davanje dubine povrsinama i erase za brisanje nepotrebnih delova.

Na 4 kocki sam upotrebio freehand alatku cisto da vidim sta ce ispasti i dodatno push/pull da bih dobio amorfni oblik.



Slika Pavle Nesovic
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Pavle Nesovic - petak, 9. mart 2012, 00:10
 

Koriscenjem prilozenih alata dobija se kocka uz kombinaciju retangle i pull push alata, daljim proucavanjem, ucrtavanjem kvadrata, krugova, kocke se transformisu i dobijaju se potpuno nove forme. u kombinaciji sa move alatkom i pull push postize se dinamicnost. 



Slika Novica Vranic
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Novica Vranic - subota, 10. mart 2012, 16:29
 

Kocke su radjene sa opcijom line iscrtavanja 10mx10m u osnovi pa sa push/pull je dizana visina takodje 10m.

na stranicama su iscrtavane povrsi pomocu circlemrectangle,line... koje su se sa push/pull takodje oduzimale od ukune zapremine ili su samo brisane povrsine.

sve kocke su obojene sa knaticom u boju drveta



Slika Rada Maslesa
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Rada Maslesa - četvrtak, 15. mart 2012, 00:25
 
Za dobijanje ovakvih kocki koristila sam komande Rectangle, Circle, Arc tool, Line tool. Ucrtavanjem geometrijskih oblika, a zatim korišćenjem komande Push/Pull dobijaju se različite varijacije kocke.


Slika Aleksa Sutic
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Aleksa Sutic - ponedeljak, 12. mart 2012, 19:24
 

upotrebom meni poznatih i shvacenih funkcija u sketch-upu poput rotacije,skaliranja,pomeranja odredjenih stranica ili povrsina u kombinaciji sa opcijom hide za uklanjanje odredjenih povrsina dobio sam veoma interesantne varijante date forme.

Slika Aleksa Sutic
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Aleksa Sutic - ponedeljak, 12. mart 2012, 22:49
 

slike 200/200



Slika Tijana Atanasijević
2.rad - varijacije na temu kocka
napisao/la Tijana Atanasijević - sreda, 14. mart 2012, 01:17
 

prva kocka_  iz kocke 10x10x10 m sa svih vidljivih strana oduzet je po kvadar dimenzija 8x8x1m, a zatim dobijene površine obojene transparentno

rectangle + offset + dimensions + push/pull + materials + shadows

 

druga kocka_ sa svih strana kocka je najpre udubljena, 2m od svake ivice, 2m u dubinu. potom su nastale površi izvučene ka spolja po 2m, opet 2m udaljeno od svih ivica. Delom transparentno.

move+ ctrl+ offset + pull/push + materials + shadows

treća kocka_ na početnoj kocki nacrtan kvadrat od jednog temena do po 1m od preostale dve ivice, te je u njega ucrtan novi kvadrat.. ( od kvadrata 9x9 do 1x1) pa je svaki spušten za po 1m od višeg nivoa. sa druge strane kocka je obrađena na isti način samo obrnutim redosledom i iz suprotnog temena

move+ ctrl+ select + offset + pull/push + scale + move + materials + shadows

četvrta kocka_ sa svih strana upisani su kvadrati u kvadratima ( 9x9, 8x8, 7x7, 6x6, 5x5, 4x4, 3x3, 2x2, 1x1) i svaki je za po 1m spušten u odnosu na predhodni. Dobijena mala kocka je transparentna.

move+ ctrl+ select + offset + pull/push + scale + move + materials + shadows

peta kocka_ iz početne kocke izvučeni delovi oblika kvadra, dimenzija 3x3x7 , potom jedan kvadar dodat, i materijalizovan u transparentno plavo staklo

offset + scale + move + eraser + select + pull/push + materials + shadows


Slika Danica Vranić
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Danica Vranić - subota, 16. juni 2012, 18:41
 

koristeci sve funkcije u sketchup-u (line, erase, rectangle, circle, push/pull, paint bucket) dobila sam razlicite varijacije na temu kocka. 



Slika Dimitrije Kojić
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Dimitrije Kojić - subota, 3. mart 2012, 15:42
 

1. Koristeći komandu line podelio sam stranice kocke, a potom idređene delove izbrisao.

2. Pomoću komandi circle i push/pull sam od kocke oduzeo delove u obliku cilindara, a potom sam dodao dva dela koristeći komande line i rectangle.

3. Na jednoj strani kocke sam, koristeći line, ucrtao kvadrat čija se temena nalaze na 1/2 stranice kocke. Posom sam temena naspramne stranice povezao sa temenima ucrtanog kvadrata, i izbrisao delove kocke. Potom sam ucrtao nova dva kvadrata, povezao njihova temena i obrisao delove kocke.

4. Koristeći line sam izdelio svaku stranicu kocke na 16 delova. Potom sam, koristeći eraser i push/pull, obrisao neke delove kocke.

5. Koristeći push/pull sam od kocke prvo oduzeo u 4 kvadra dimenzija 3.75x3.75x10m. Zatim sam, koristeći komande circle push/pull, dodao delove u obliku cilindra.


Slika stevan lazic
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la stevan lazic - nedelja, 4. mart 2012, 18:58
 

1.) pomocu opcije Rectangle sam iscrtao kvadrat u osnovi i zadao mu visinu sa Push/Pull,dodaovao sam kruzne(circle) preseke i kvadratne pa sam ih opet sa Push/Pull povlacio napred-nazad,na kraju sam neke ivice pomerao sa opcijom Move

2.)radjena na isti princio kao i prva samo bez kruznih delova

3.)pomocu rectangle napravio sam 7 pravougaonika pa potom gorne ivice pomocu Move pomerao

4.)od pune kocke sam osupljuo ivice pomocu opcije circle pa potom push/pull,a sredisnji deo sam iscrtao pomocu opcije line i potom sa push/pull uvukao

5.)po istom principu kao i prva kocka samo razlicitih usecanja i pomeranja razlicitih ivica

sve kocke su potom obojene sa Paint Bucket 



Slika Ivana Dičić
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Ivana Dičić - petak, 9. mart 2012, 01:45
 

U pitanju je kocka pocetnih dimenzija 10x10,koje ostaju nepromenjene i samo se unutar njih deluje.

Koriscene su sledece komande u SketchUp-u:

rectangle,circle,arc,line,polygon za iscrtavanje po povrsinama

a onda su im sledece komande dale trecu dimenziju:

move i push/pull

Boja je data pomocu Paint Bucket,a prezentacija preko menija Style.

Koristan zadatak za dobijanje zanimljivih arhitektonicnih formi uz par koraka..



Slika Milica Marinkovic
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Milica Marinkovic - subota, 3. mart 2012, 18:12
 

1. Odredjene stranice kocke sam selektovala i opcijom move nastao je oblik u osnovi a zatim sam kopirala stranicu kocke i translirala do položaja naspramne stranice kocne.

2. Vertikalnu sranicu kocke sam selektovala i opcijom move (prema naspramnoj vertikalnoj stranici) nastao je element ove figure koji sam zatim rotirala.

3. Ovaj oblik je nastao skaliranjem i transliranjem početne kocke.

4. Opcijom move sam horizontalnu stranicu kocke pomerala do njoj naspramnoj horizontalnoj stranici dobivši tako 'ljusku' koju sam translirala po crvenoj osi.



Slika Jelena Jankovic
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Jelena Jankovic - subota, 3. mart 2012, 22:04
 

1. Pomocu Rectangle opcije nacrtala sam osnovu kocke dimenzija 10*10 m, zatim sam uporebila alatku Push/Pull i dobila kocku.Uz pomoc Rectangle i Circle opcija iscrtala sam oblike na kocki, proizvoljnih dimenzija, i jos jednom upotrebila Push/Pul opcije da bih postigla efekat udubljenosti.Nepotrebne delove sam obrisala pomocu Eraser-a.

2. Osnovu sam iscrtala kao i u prvom primeru.Zatim sam pomocu Line opcije iscrtavala linije da bih dobila vertikalne trouglove.

3. Kocka je iscrtana uz pomoc Rectangle i Push/Pull opcije. Zatim je dobijem isecak uz pomoc Circle i Push/Pull alatka.

4. Kocka je dobijena kao i u proslom primeru. Koriscena je jos i Eraser opcija da bi se obrisali nepotrebni delovi kao i Line opcija da bi se dobila tela u praznom medjuprostoru.

5. U poslednjoj kocki koriscene su Rectangle, Line, Eraser i Push/Pull opcije. Dobijena je kocka, zatim su brisani nepotrebni delovi, a iscrtavani oni koji nedostaju.



Slika Mirjana Devetakovic
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Mirjana Devetakovic - nedelja, 4. mart 2012, 00:51
 

Odlicno!

Slika Miljan Salata
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Miljan Salata - nedelja, 4. mart 2012, 20:53
 

Gledano sa leva ka desno:

1) Na kvadratu 10x10, postavljenom vertikalno iscrtao sam proizvoljnu krivu površ. Opcijom OFFSET dobijena je jedna manja unutar nje. Dalje su sledile opicje EXTRUDE, COPY i FLIP AROUND. Kvadrat (desna strana kocke) je potom obrisan.

2) Varijacija na temu OFFSET I PUSH/PULL. dobijena gotovo identičnim postupkom samo je ovog puta u pitanju zadnja strana kocke.

3) U kocki 10x10x10 ucrtan je pravougaonik cije su dijagonale iste kao i dijagonale kocke. Dalje su korišćene opcije OFFSET PUSH/PULL i MOVE, a jedan deo kocke je potom obrisan.

4) Još jedna varijacija na temu OFFSET/PUSH/PULL/COPY/FLIP AROUND, kao kod prve kocke. Ovog puta je u gornja str kocke offsetovana ka unutra.

5) Na inicijalnoj kocki sam ucrtao dva proizvoljna trougla. Opet su korišćene iste opcije kao i u prethodnim primerima, samo je kod donjeg zanimljivo što je hipotenuza kod svakog podignuta opcijom push/pull do dijagonale prednje str kvadrata. Onda sam opcijom line iscrtavao površi koje sam potom oduzimao kocke.  "Stubovi" su iscrtani pomoću circle-push/pull.



Slika Sasa Dimitric
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Sasa Dimitric - utorak, 6. mart 2012, 19:46
 

 Pomocu Rectangle opcije sam iscrtao osnovu kocke 10x10, pomocu opcije Push/pull sam  dobio trecu dimenziju kocke. Sve 4 kocke su nastale po istom principu koji prethodno naveden. Razliciti oblici kocki se razlikuju po tome, kako su nastali. Kocka sa leve strane nastala je pomocu opcije Line sa kojom sam iscrtao oblike na postojecoj kocki, a isecak je nastao pomocu Push/Pull opcije i Eraser opcije.Slicno prvoj nastale su i sledece dve koceke. Poslednja kocka je nastala po istom principu, ali sam ovde pored opcije Push/Pull koristio opciju Offset. Sve kocke su obojene pomocu Paint Bucket.



Slika Milena Stefanovic
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Milena Stefanovic - četvrtak, 8. mart 2012, 23:52
 

Koristeci RECTANGLE i PUSH/PULL nastaje kocka. Varijacije kocke nastaju koriscenjem ovih, kao i alatki LINE,CIRCLE i MOVE.

 

 

 

 


Slika Milena Stefanovic
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Milena Stefanovic - četvrtak, 8. mart 2012, 23:56
 

 

 
Slika Milena Stefanovic
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Milena Stefanovic - subota, 10. mart 2012, 21:23
 

Jos jedan prikaz.


Slika Sara Petrovic
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Sara Petrovic - subota, 3. mart 2012, 21:05
 

1., 2. i 5. forma su dobijene jednostavnim oduzimanjem zapremine od pocetne kocke (a=10m)

3. je dobijena ubacivanjem manje kocke (a=5m) u konturu inicijalne kocke.

2. forma je dobijena ubacivanjem 3d ispisa KOCKA sa unutrasnje stranje kocke a=10m, i zatim brisanjem same kocke, tako da dimenzije ostanu 10x10x10m.

 

(Ovaj redosled se odnosi na sredisnji prikaz)

Da li postoji neki nacin da se .skp fajl smanji, posto ne mogu da ga ubacim uz slike jer je preveliki (cak i kad ga prebacim u zip ima 1.6MB)? 



Slika Mirjana Devetakovic
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Mirjana Devetakovic - subota, 3. mart 2012, 22:48
 

Saro, da li mozete da pokusate ovo da uradite na beloj pozadini?

 

Slika Sara Petrovic
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Sara Petrovic - nedelja, 4. mart 2012, 02:19
 

Naravno. Evo slika.



Slika Mirjana Devetakovic
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Mirjana Devetakovic - nedelja, 4. mart 2012, 16:28
 

Odlicno!

Slika Sara Petrovic
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Sara Petrovic - subota, 10. mart 2012, 19:47
 

.skp fajl

Slika Marija Petreska
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Marija Petreska - nedelja, 4. mart 2012, 17:53
 

1. Kocka je dobivena koriscenjem naredbe Arc i Delete

2. Kocka je dobivena koriscenjem komande Rectangle i Push/pull

3. Kocka je dobivena koriscenjem komande Line i Delete

4. Kocka je dobivena koriscenjem komandi Line, Arc, Push/pull u delete



Slika Aleksa Radovanovic
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Aleksa Radovanovic - nedelja, 4. mart 2012, 05:10
 

1) Od kocke su oduzimane zapremine manjih kocki. Koriscene komande: Rectangle, Line, Push/Pull, Subtract, Materials.

2) Iskosene ravni su dobijene oduzimanjem zapremine kvadra pod uglom. Koriscene komande: Rectangle, Push/Pull, Subtract, Materials.

3) Ova forma je dobijena oduzimanjem zapremine 3Dtext-a (slova A) od zapremine kocke. Koriscene komande: Rectangle, 3D text, Push/Pull, Subtract, Materials.

4) Prvo je od kvadra (2 strane 10x10, ostale 4 strane 10x1) napravljen 'sablon' za oduzimanje tako sto su na njegovoj kvadratnoj strani napravljene 2 rupe takodje kvadratnog oblika na naspramnim temenima, a zatim je iz centralnog dela kocke oduzimana zapremina sablona pritom rotirajuci sablon za 90 stepeni. Konacno napravljene su i rupe u osnovama pomocu novog kvadra. Koriscene komande: Rectangle, Push/Pull, Subtract, Materials.

5) Iz centra koceke je napravljena sfera precnika 14,2m. Sfera je napravljena pomocu komande Follow Me tako sto je jedna kruznica postavljena horizontalno a druga vertikalno tako da im se poklapaju centri, a zatim je horizontalna kruznica dodeljena vertikalnoj kao putanja i potom je izbrisana. Koriscene komande: Rectangle, Circle, Push/Pull, Follow Me, Scale, Materials.

.skp fajl je prevelik (4mb [2mb kompresovan]), ali mogu da ga postavim na mediafire i da vam dam link da skinete ako je to uredu.



Slika Nataša Radić
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Nataša Radić - nedelja, 4. mart 2012, 10:51
 

Varijacije na temu kocka:

1) Na modelu kocke a=10m iscrtane su puzle, a potom su oduzimani i dodavani oblici koji su na kraju stovrili krajnji oblik. Koriscene komande: Line, arc, eraser, push/pull, materials.

2) Ovaj model se sastoji iz 2 osnovna oblika. Jedan je "ploca" dimenzija 9x9x0.5m, a drugi je kocka ivice a=3m. Ploca je umnozena 6 puta a kocka 27 puta. Potom su dobijeni elementi sklopljeni tako da zajedno opet sacinjavaju vecu kocku. Koriscenje komande: Rectangle, line, push/pull, materials, make group. (Inspiracija za ovaj model mi je bila Rubikova kocka :D )

3) Ovaj jednostavan model dobijen je tako sto su iscrtane ivice kocke a=10m, a potom su docrtane kljucne dijagonale. Posle dobijenih povrsina pojedine su izbrisane tako da ostane prikazani oblik. Koriscene komande: Line, eraser, materials.

4) Svajcarski sir je dobijen tako sto je napravljena kocka a=10m, a potom docrtavanjem krugova na stranice kocke i njihovim pomeranjem dobijeni je zeljeni oblik. Koriscene komande: Rectangle, circle, push/pull, materials.

5) Ovaj oblik dobijen je tako sto sam na kocki a=10m ucrtala traku (za poklone :D) na svakoj strani kocke. Posle ucrtavanja trake, uvuceni su oblici koji su se dobii od nje, tako da 8 manjih kocki ostaje da viri u odnosu na traku. Koriscene komande: Recatngle, line, eraser, push/pull, materials.



Marija Stanic
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Marija Stanic - nedelja, 4. mart 2012, 14:28
 

1)Od modela kocke 10x10m sam oduzela 4 vertikalna pravougaonike. Koriscene komande su za sve dobijene oblike iste i to su rectangle, push/ pull, materials.

2)Drugi oblik je dobijen od kocke  dimenzija 10x10m sam oduzela 4 vertikalna pravougaonika.

3)Ova neobicna forma je dobijena tako sato sam od  kocke a=10  oduzela 4 pravougaonika i tu sam isto dodala 4 pravougaonika ali manja.

4)Od kocke sam oduzela veliki pravougaonik ali tu sam isto i ubacila manja pa i iz njega izvadila jos jedan pravougaonik.

5)Ova supljikava kocka je dobijena tako sto sam od kocke oduzela 2 kocke suplje jednu vecu i jednu manju.



Slika Mirjana Devetakovic
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Mirjana Devetakovic - nedelja, 4. mart 2012, 16:54
 

Natasa, nesto nije u redu sa proporcijom kocki... Deluju izduzene... Inace odlicno...

Slika Nataša Radić
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Nataša Radić - nedelja, 4. mart 2012, 20:06
 

Znam na sta mislite. Editovala sam post 15 puta zbog tih slika. Stvar je u tome sto kad exportujem sliku i posle editujem i smanjim na 200/200 pixela sve se poremeti i onda ocajno ispadne. Stavljala sam i vece slike ali sam zbog poena za svaki slucaj vratila na manje dimenzije.

Imate .skp fajl prilozen u postu pa kad otvorite videcete da je sve u proporciji, sad sam i premerila za svaki slucaj.

 

Inace za ubuduce,da li mozemo da prilazemo vece slike? Lepse i jasnije ce izgledati.

Hvala

 

 

P.S. Za sve novajlije u sketchup-u: Ne morate da radite PrintScr ili sta god vec koristite za fotke. U programu odete na meni File->Exoprt->2D Graphic i samo sacuvajte prilog kao .jpg sliku. Donekle se i cuva kvalitet slike tako da kad se zumira nije toliko lose kao sa PrintScreen-om.

Pozdrav

Slika Jelena Jovovic
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Jelena Jovovic - četvrtak, 8. mart 2012, 15:59
 

1. Kocku 10x10 sam zasecala sa pravougaonicima razlicitih dimenzija, medjusobno ih povezujuci.

2. ,,Busenjem'' kocke kvadratom sam dobila putanju koja ide od jednog do drugog kraja prvobitne kocke i na taj nacin je definise.

3.Valjci koji prodiru u kocku definisu njen oblik i prave ,,traku'' kretanja kroz kocku.

4.Slicno kao kod prvog primera, sa vise izbrisanih strana..Sagledava se polovina unutrasnjosti kocke.

5.Smicanje ravni u razlicitim pravcima, krecuci od dijagonale kocke.

skp file je velicine 2.27 mb, kako da ga postavim?



Slika Jelena Jovovic
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Jelena Jovovic - četvrtak, 8. mart 2012, 23:08
 

Evo i skp fajla :)

jelena_slovic
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Jelena Slović - nedelja, 4. mart 2012, 14:17
 

budući da mi je ovo prvi susret sa ovim programom, primeri su jednostavniji nego što sam planirala da budu :)

1_ crtanjem pravougaonika pomoću opcije rectangle nacrtala sam kvadrat dimenzija 10mx10m. zatim sam komadom push/pull izvukla kvadrat do visine 10m i dobila kocku. iscrtavanjem različitih pravougaonika po fasadi i ponovnim korišćenjem push/pull opcije dobila sam datu formu koja bi u nekom trenutku mogla biti i koncept za neki budući objekat/stambenu jedinicu.

2_ na sličan način kao i u prethodnom slučaju sam ponovo dobila kocku ali ovaj put sam, umesto iscrtavanja pravougaonika na fasadi, koristila opciju circle kojom sam dobila valjkasta udubljenja u objektu.

3_ iscrtavši kocku kao u prethodnim slučajevima, opcijom move sam pomerala ivice i krajnje tačke kocke u različitim pravcima i smerovima da bih dobila neki oblik. zatim sam par dobijenih traugaonih površina izvukla opcijom push/pull

4_ u ovom primeru sam opet imala na umu rešenje za neki objekat. ova forma je dobijena kao i u trećem slučaju, s tim što nije korišćena opcija push/pull na trougaonim površinama.



Slika Jelena Memarovic
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Jelena Memarovic - nedelja, 4. mart 2012, 15:12
 

1. Iscrtavanjem dva kruga na jednoj od strana i koriscenjem alatke Push/Pull, pobila sam probuseni deo kocke, a zatim, sam sa alaktom MOve pomerila jednu ivicu i dobia zelejnu formu.

2. Postipak je gotovo identican, samo sto je ovde odstranjen deo koji se nalazio izvan ucrtanog kruga.

3. Ucrtala sam kvadrat na tri strane kocke i koriscenjem Push/Pull alatke dobila udubljenja u kocki.

4. Izdelila sam kvadrat na jednake trouglove i zatim uklanjanjem svakog drugog dobila posmatrani oblik.

5. Koristeci mrezu koju smo radili na predmetu Arfitektonska Grafika, i njenim iscrtavanjem na jednoj stranu kocke, a zatim uklanjanjem odredjenih delova alatkama Eraser & Push/Pull, dobila sam oblik koji cu u ovom semestru koristiti na predmetu AG.



Slika Mirjana Devetakovic
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Mirjana Devetakovic - nedelja, 4. mart 2012, 18:52
 

Jelena (Slovic), pokusajte da kadrirate malo krupnije (koliko moze) i da iskljucite koordinatne ose (View, Axes...), ako radite print screen...

jelena_slovic
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Jelena Slović - nedelja, 4. mart 2012, 21:48
 

_ispravljeno




Slika Strahinja Simic
Odgovor: Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Strahinja Simic - petak, 9. mart 2012, 00:02
 
Napravio sam prvu kocku 10x10x10 i nju sam umnozio 5 puta. Potom sam koristio komande rectangle, circle, push/pull, paint bucket, move, rotate i druge.


Slika Anica Maksic
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Anica Maksic - nedelja, 4. mart 2012, 15:18
 

Svaku inicijalnu kocku sam nacrtala pomoću opcija Rentangle i Push/Pull.

1. Na inicijalnoj kocki sam nacrtala luk tako da dobijem deo osnove valjka i kvadrate na stranama kocke. Uz pomoć opcije Push/Pull sam od kocke oduzela deo valjka i 2 kvadra.

2. Strane inicijalne kocke sam pomoću Line opcije podelila na trouglove. Nepotrebne sam izbrisala,a od preostalih napravila piramide koje vizuelno čine kocku, iako nije naglašena svaka ivica kocke.

3. Na prednjoj strani inicijalne kocke sam ucrtala 3 pravougaonika i pomoću opcija Push/Pull i Eraser sam uklonila delove kocke. Zatim sam nacrtala krug na gornjoj osnovi kocke i opcijom Push/Pull oformila valjak, kako bih povezala sve "nivoe" kocke. I na kraju, na najvišem "nivou" docrtala još jedan mali valjak, koji je horizontalan, kako bih naglasila prvobitnu formu kocke.

4. Na stranama inicijalne kocke sam nacrtala kvadrate i krugove. Pomoću opcije Push/Pull sam kocku udubila na više mesta. Određene strane kocke sam izbrisala, a na jednoj oformila  veliki kružni otvor.

5. Inicijalnu kocku sam deformisala, tako što sam na njenoj prednjoj strani nacrtala kvadrat. Zatim sam opcijom Push/Pull udubila kocku, a istom opcijom i istim tim oblikom na zadnjoj strani kocke dodala kvadar. Istu stvar sam ponovila na gornjoj strani kocke, samo sa manjim kvadratom.



Slika Lidija Ivkovic
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Lidija Ivkovic - utorak, 6. mart 2012, 19:34
 

Zadata kocka je nacrtana u koordinatnom sistemu, stranice i visine 1m. Pomocu opicija Rectangle i Push/ Pull.
Na prilozenim primerima, mogu se videti odredjeni oblici varijacije kocke.
1* Povlacenjem linija, dobila sam odredjenu podelu na kocki i tako, opcijom Push/ Pull izvlacila ili udubljivala odredjene delove.
2* Podelom kocke na sestine i opcijama Push/ Pull, Circle i Line, dobila sam nepravilan geometrijski oblik.
3* Koriscenjem komande Circle sam na kocki iscrtala krugove i dobila slobodne poluprecnike, od kojih sam neke povrsine obrisala.
4* Brisanjem strana kocke i samo spajanjem dijagonala, dobila sam neodredjen oblik koji asocira na zvezdu.
5* Komandom Arc sam iscrtala moguce uglove i poluprecnike, opcijama Push/ Pull i Delete podizala ili odstranjivala delove, kako bih dobila neku formu.



Slika Ena Takač
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Ena Takač - nedelja, 4. mart 2012, 15:24
 

1.na savakoj stranici kocke 2,17mx2,17m, sam skalirala i translatorno pomerala ka njenom centru. potom sam ih neizmenično uvukla ka njegovom središtu. komande: rectangle, offset, push i paint tool.

2. na bazičnom kvadratu 2,17mx2,17m ucrtala sam njene dijagonale koje sam potom translatorno pomerala ka njenim ivicama. potom sam dobijene obilke izvlačila na odredjene visine. komande: line, rectangle, offset, push  i paint tool.

3. ovaj model kocke sam napravila tako što sam na njenim stranicama iscrtala jednakokrake trouglove koje sam pomoću komande move uvlačila . komande: rectangle, line, move i paint

4. ovim modelom sam prikazala apstrakciju kocke. praveći štapiće koje se nalaze na ivici zamišljene kocke. komande: rectangle,line i paint.

5. ovaj model sam napravila tako što sam podizala bazični kvadrat u vis koje sam povezivala u jednu završnu formu. komande: rectangle i paint.



Slika Aleksandra Aleksic
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Aleksandra Aleksic - nedelja, 4. mart 2012, 16:04
 

1) Prvo sam napravila kocku odgovarajucih dimenzija pomocu alatke Rectangle, a zatim sam iscrttavala na svim njenim stranicama linije dobijene pomocu alatke Arc. Uklanjanjem odgovarajucih delova i koriscenjen Push/pull-a dobila sam zeljeni oblik.

2) Ova kocka je dobijena tako sto sam na stranice kocke iscrtavala linije pomocu alatke Line, a onda sam koristila Push/pull. 

3) Za ovu kocku je bila dovoljna alatka Line i uklanjanje odgovarajucih delova pomocu Erase.

4) Ovde je takodje koriscena alatka Line, a zatim alatka Push/pull.

5) Koristila sam i ovdje alatku Line a onda pomocu alatke Arc je dobijen odgovarajuci oblik.
 



Slika Aleksandra Aleksic
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Aleksandra Aleksic - nedelja, 4. mart 2012, 20:41
 

evo i .skp datoteka. 

Slika Nina Jotanović
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Nina Jotanović - nedelja, 4. mart 2012, 16:55
 

1. Pocetna kocka Rectangle i Push/Pull. Potom iscrtavanje opcijom Polygon, Push/Pull odredjenih delova poligona. Podizanje i spustanje odredjenih povrsina (Push/Pull), razvlacenje ivica Move, rotacija ivica Rotate.

2. Iscrtavanje lopti razlicitih precnika: Iscrtavanje kruznice, podizanje vertikale, iscrtavanje polukruga u ravni vertikale, Follow me alatka. Smestanje lopti u zeljene pozicije u odnosu na kocku. Selektovanje povrsina na kojima ce se javiti preseci, opcija Intersect Faces (With Selection).

3. Iscrtavanje rama i trouglova u ravni Line, Push/Pull.

4. Iscrtavanje polovine strane kocke Rectangle, Push/Pull, Move+ctrl.

5. Pocetna kocka Rectangle i Push/Pull, iscrtavanje oblika na jednoj strani Line, Move+ctrl na drugu stranu kocke, Push/Pull.



Slika Nikola Jovanović
Одговор: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Nikola Jovanović - nedelja, 4. mart 2012, 16:56
 

1. Ovu kocku sam napravio koristeci samo komandu Rotate. Naravno, pre toga sam za pravljenje kocke iskoristio komandu Rectangle.

2. Na drugom primeru sam isto koristio komande Rectangle i Rotate, samo sam sad bio slobodniji u koriscenju komande Rotate.

3. Na trecem primeru, jednu stranu kocke sam podelio na tacno 32 jednakokraka trouglova, i koristeci komandu Push/Pull sam menjao visinu svakog elementa.

4. Na cetvrtom primeru sam jednu stranu kocke podelio na oblik koji podseca na latinicno slovo L i zatim sam komandom Push / Pull podesio visinu svakog elementa.

5. Na petom primeru sam sam koristio komande Line i Push/Pull, samo sto u ovom slucaju menjao sirinu elemenata, ne visinu.



Slika Jelena Veljic
Re: Одговор: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Jelena Veljic - nedelja, 4. mart 2012, 17:40
 

1. od kocke stranice 10m, na pet mesta su oduzeti horiontalni pravougaonici.

2. od drugog oblika kocke, oduzela sam tri vertikalna pravougaonika.

3. od treceg oblika kocke oduzela sam sedam cilindra.

4. pomeranjem razlicitih ravni, tacki i ivica, dobijena je nova forma.

5. pomeranjem i odsecanjem ivice kocke, dobijena je nova forma inicijalne kocke.

Koriscene komande su: Restangle, Line, Push/Pool, Materials



Slika Tara Acimovic
SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Tara Acimovic - sreda, 7. mart 2012, 16:19
 

ovo su kocke.... koristila sam razne funkcije... i tako

Slika Natasa Petkovic
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Natasa Petkovic - četvrtak, 8. mart 2012, 23:23
 

Komande koriscene na kocki dimenzija 1mx1mx1m: 
rectangle, circle, push/ pull, select...
Odredjene delove sam brisala, kako bih dobila kocke vizuelno manjeg gabarita. Opcijom shadows i materials sam dodala senku i promenila boju kocki.



Slika Marijana Milosevic
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Marijana Milosevic - nedelja, 4. mart 2012, 21:46
 

Na svih 5 varijacija isprobavane su i radjene razne komande : push and pull,rectangle,line,follow me...svaka kocka je zapoceta osnovnom kockom 10x10x10 a dalje je u glavnom oduzimano od njih...



Slika Nevena Radanovic
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Nevena Radanovic - nedelja, 4. mart 2012, 22:14
 

Sve varijacije na kocku su bile pokusaji da se nizom odredjenih pravila dobije kubicna kontura.

1- Izabrane su dve referentne tacke u koje se "utapaju" stranice kocke i stvaraju dozivljaj stranica koje se ne vide. Koriscene su opcije rectangle, line, push/pull, erase.

2- Cilindricne forme ugradjene su u svaku stranicu tako da izgleda kao da ce se spojiti na sredini kocke, pri cemu stvaraju konturu kocke. Koriscene su opcije rectangle, line, push/pull, arc, erase.

3- Inicijalni kvadrat je osam puta skaliran i transliran za 1 m. Koriscene su opcije rectangle, line, push/pull.

4- Deo cilindra je ugradjen u kocku 10x10m i sece se sa kvadratima skaliranim za 1 m u odnosu na duzinu prethodnog. Koriscene su opcije rectangle, push/pull, line, circle, erase.

5- Iscrtavanjem i pomeranjem ravni dobija se nova forma, koja unutar sebe zadrzava konturu kocke. Koriscene su opcije rectangle, line, push/pull, erase.



Slika Jelenko Simovic
Odgovor: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Jelenko Simovic - nedelja, 4. mart 2012, 23:25
 

Na slikama je prikazano 5 modela. Modeli su dobijeni na način opisan ispod. Prikaz prvog modela je na prvoj slici gore levo. Drugi model je gore desno itd.

Model 1 - Za početak je formirana kocka stranica 10m korišćenjem komandi Rectangle i Push/Pull. Zatim su na dve suprotne strane kocke nacrtana po 2 luka korišćenjem komande Arc, nakon čega su komandom Push/Pull formirane zaobljene naspramne ivice kocke. Nakon toga korišćenjem komandi Circle, Offset i Push/Pull formirana su kružna udubljenja sa osovinom u centru. Na kraju su ponovljene komande Arc i Push/Pull za oblikovanje detalja na bočnim stranicama kocke.

Model 2 - Model 2 je dobijen formiranjem kocke stranica 10m komandama Rectangle i Push/Pull a zatim su nacrtani lukovi na stranicama komandom Arc, nakon čega su zaobljene ivice komandom Push/Pull. Nakon toga su primenjene komande Offset i Push/Pull za dobijanje udubljenja na prednjoj i zadnjoj stranici kocke.

Model 3 - Na početku je formirana kocka stranica 10m korišćenjem komandi Rectangle i Push/Pull. Na stranicama kocke su zatim nacrtani likovi korišćenjem komandi Line, Arc, Offset i Circle. Nakon toga je komandom Push/Pull dobijena konačna forma kocke.

Model 4 - Za početak je formirana kocka stranica 10m korišćenjem komandi Rectangle i Push/Pull. Zatim su na stranicama nacrtani manji kvadrati korišćenjem komande Offset. Upotrebljena je i komanda Line za oblikovanje završnog dela elemenata koji izlaze iz centra kocke. Zatim je upotrebljena komanda Push/Pull. Na kraju je upotrebljena komanda Line i Push/Pull za uklanjanje polovina završnih elemenata koji su predstavljali ivice kocke.

Model 5 - Za početak je formirana kocka stranica 10m. Nakon toga su na stranicama nacrtani koncentrični krugovi korišćenjem komandi Line, Circle, Offset. Korišćenjem komande Push/Pull su uvučene stranice kocke a prostor između koncentričnih krugova udubljen. Još jednom su upotrebljene komande Line i Push/Pull za dobijanje uvučenih delova na gornoj i donjoj stranici kocke.

Prilažem izvornu datoteku u DAE File-u kompresovanu. SketchUp Model je imao 5,10MB.

*Napomena: Nakon nekoliko pokušaja otvorio sam DAE File za moj 3D Model na sledeći način:

1) Prvo sam otvorio Google SketchUp 8.

2) Zatim sam išao na File > Import (pronašao sam *.dae file mog modela a u polju "Files of type" podesio na Google Earth/COLLADA Files (*.kmz, *.dae).

3) Nakon toga se pojavila kao neka greška; išao sam na "Yes" i nakon toga se otvorilo.

Nadam se da će funkcionisati. Problem je bio u tome što je SketchUp Model imao 5,10MB pa nisam mogao da ga priložim uz slike.

 



Slika Suzana Petrović
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Suzana Petrović - nedelja, 4. mart 2012, 23:29
 

Inicijalnu kocku sam dobila koriscenjem rectangle tool-a uz pomoc koga sam nacrtala kvadrat 10x10 m,a zatim sam na njemu primenila push/pull tool.

Opcije koje sam koristala su push/pull (preveci udubljenja i ispupcenja),rectangle (iscrtavajuci kvadrate i pravougaonike po povrsinama kocki),polygone(petougao),circle,eraser( brisuci nepotrebne linije) i paintbucket.



Slika Jelica Živulj
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Jelica Živulj - četvrtak, 8. mart 2012, 22:06
 

Koriscenjem opcija retangle i push/pull formirane su kocke 10x10x10m a zatim transformisane na sledeci nacin: 

-koriscenjem opcije circle u kombinaciji sa push/ pull alatkom

-koriscenjem retangle da bi se formirale prodori

-zatim alatka move koja je u kombinaciji sa draw alatkom omogucila formiranje rogljaste dubine

- uz sve to je i koriscena i paint alatka koja je obojila dobijena tela



Slika Damjana Lojanicic
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Damjana Lojanicic - nedelja, 4. mart 2012, 23:35
 

1. Od kocke stranice 10m, oduzeti su oblici dobijeni pomocu alatki arc i line. Korišćene alatke : rectangle, push/pull,materials, arc, line;

2. Od kocke stranice 10m, oduzeti su oblici dobijeni pomocu alatke arc. Korišćene alatke : rectangle, push/pull, materials, arc ;

3. Od kocke stranice 10m, oduzeti oblici dobijeni pomocu alatki line. Korišćene alatke : rectangle, push/pull, materials, line ;

4. Od kocke stranice 10m oduzete kocke stranice 2m. Korišćene alatke: rectangle, push/pull, materials ;

5. Od kocke stranice 10m oduzeti su oblici dobijeni alatkama circle i rectangle. Korišćene alatke: rectangle, push/pull, materials, circle.



Slika Martina Milic
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Martina Milic - ponedeljak, 5. mart 2012, 01:12
 

za sve kocke sam kombinovala razne komande....
prvo, da bih ih dobila, koristila sam rectangle, a potom push/pull opciju.
prilikom igranja 
najvise sam koristila olovku za iscrtavanje razlicitih rastera po stranama kocke, obrazujuci povrsine, posle cega sam brisala visak i dobijala razne oblike. pri kraju sam eksperimentisala i sa 'follow me' opcijom rotiranjem..


Slika Ana Ognjanović
Odgovor: Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Ana Ognjanović - ponedeljak, 5. mart 2012, 07:43
 

Svih pet kocki je nastalo pomoću komande Rectangle, zatim komandom Push/Pull. Dimenzije početnih kocki jesu 10x10x10m. 

1. Ovaj model je nastao kombinovanjem više komandi. Na samom početku komanda Rotate, pa uz pomoć Rectanlge-a i Circle-a isctrane površine, a potom one postaju ispupčene ili udubljene komandom Push/Pull. Nakon toga komandama Copy, Paste nastali su istovetni delovi, koji su pomerani komandom Move. 

2. Model kocke broj 2. je nastao isključivo iscrtavanjem površina komandama Rectangle i Circle, a potom nivelisanjem opcijom Push/Pull.

3. Kocka broj 3. je nastala uz pomoć komandi Rectangle, Offset i Push, različitih nivelacija sa svih strana.

4. Sledeći model je dobijen crtanjem površina koje su pravougaonog oblika, uz pomoć komande Rectangle, zatim opcijom Push pomeren, tako da dobija dubinu. I ceo taj postupak ponovljen na svakom "spratu" u različitom pravcu. Dok se sa druge dve strane modela nalaze polutuneli kružnog oblika, dobijeni opcijom Circle, potom Push/Pull.

5. Poslednji model je nastao pomoću komande Rectangle, dobijanjem površina različitih dimenzija i sličnih oblika, a zatim samo jednim pomeranjem površine koja je ostala komandom Push/Pull. Nakon toga je dodato još površina i pomereno opcijom Pull.

Na kraju je kockama dodata materijalizacija - plava boja, na nekim modelina samo na horizontalnhim površinama, na nekim samo na vertikalnim, a nekim kombinovano. Dodata je senka koju modeli bacaju, u 6.30h ujutru, 24.maja.


Slika Nevena Masovic
Re: Odgovor: Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Nevena Masovic - ponedeljak, 5. mart 2012, 10:35
 

Prilikom formiranja kocki koristila sam rectangle tool, push/pull tool i measure tape tool, a zatim tokom raznih deformacija na kockama koristila sam različite alate, ali najviše push/pull i offset. Estetike radi, dodala sam i plavu boju. Rotacija i pan alati su mi olaksali formiranje ovih varijacija jer su mi omogućili preglednost iz svih željenih uglova, i sprečavali su mogućnost deformacije veličina kocki.



ja
Re: Odgovor: Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Maja Udilovic - utorak, 6. mart 2012, 00:39
 

1.na prvom modelu sam koristila line i rectangle tool i push-pull komandu. Slične komande upotrebila sam i za drugi, treći i četvrti model s tim što je korišćena i komanda scale dok sam za petu kocku pored navedenih opcija iskoristila i follow me komandu.



Slika Dusan Vuckovic
Re: Odgovor: Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Dusan Vuckovic - petak, 9. mart 2012, 00:06
 

Uglanom sam koristio ractagle tool za modelovanje kocki , da bi se zadrzale ostre ivice kao kod pocetnog nedeformisanog oblika.



Slika Sonja Mijovic
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Sonja Mijovic - sreda, 7. mart 2012, 15:54
 

Sve kocke su nastale slicnim principom. Zapocete opcijom rectangle, a varijacije nastajale kombinovanjem opcija rectangle, circle, arc. Iscrtavanjem odredjenih oblika, razlicitih dimenzija, i koristeci najvise opciju push/pull dobiljala sam varijacije kocke dimenzija 10x10x10. Varijacije su prikazane iz razlicitih uglova.



Slika Djordje Avramovic
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Djordje Avramovic - četvrtak, 8. mart 2012, 21:59
 

Kocke su nastale slicnim principom.Koriscene su opcije rectangle,circle,arc.line,pus/pull.offset.Varijacije su prikazane iz razlicitih uglova......



Slika Milica Radeč
Одговор: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Milica Radeč - ponedeljak, 5. mart 2012, 19:39
 

- Prva, treća i peta varijacija na temu kocka dobijene su korišćenjem opcija Rectangle, Select i Delete.

- Druga varijacija je nastala Iscrtavanje krugova opcijom Circle po stranicama kocke, dobijanjem oblika opcijom Push/Pull- valjci, brisanje opcijama Select i Delete i pomeranje sa Move.

- Peta varijacija na temu kocke dobijena je pomoću opcija Line (iscrtavanjem razlicitih trouglova po stranicama kocke) i opcijom Push/Pull. Opcijom Move kocka je pomerena.

 

*** Različite boje kocki dobijene su opcijom Paint Bucket i biranjem željene boje. Senka preko opcije Window/Shadows/UTC -7:00. Dodatno korišćenje opcije su Window/Fog i Rotate.



Slika Milica Radeč
Одговор: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Milica Radeč - ponedeljak, 5. mart 2012, 20:20
 
- Prva, treća i peta varijacija na temu kocka dobijene su korišćenjem opcija Rectangle, Select i Delete. - Druga varijacija je nastala Iscrtavanje krugova opcijom Circle po stranicama kocke, dobijanjem oblika opcijom Push/Pull- valjci, brisanje opcijama Select i Delete i pomeranje sa Move. - Peta varijacija na temu kocke dobijena je pomoću opcija Line (iscrtavanjem razlicitih trouglova po stranicama kocke) i opcijom Push/Pull. Opcijom Move kocka je pomerena. *** Različite boje kocki dobijene su opcijom Paint Bucket i biranjem željene boje. Senka preko opcije Window/Shadows/UTC -7:00. Dodatno korišćenje opcije su Window/Fog i Rotate.


Slika Jovana Jankovic
Re: Одговор: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Jovana Jankovic - utorak, 6. mart 2012, 18:22
 

Pre svega napravila sam kvadrat dimenzija 10m x10m , uz pomoc funkcije Rectangle ,a zatim ga uz pomoc funkcije Push/Pull podigla na visini od 10m. Time sam dovila kocku dimenzija 10m x10m x10m . Tu kocku iskopirala sam josh cetiri puta. 

Ovde se nalaze pet primera sa intervencijama na kockama.

Primer 1 : Pomocu funkcija Rectangle i Push/Pull oduzela sam vise kocki i kvadara razlicitih dimenzija od pocetne kocke.

Primer 2: Pomocu funkcija Arc i Push/Pull oduzela delove kocke razlicitih dimenzija. 

Primer 3: Pomocu funkcija Circle i Push/Pull oduzela sam od kocke vise malih valjaka .  Primer predstavlja kockicu za drustvene igre. 

Primer 4: Pomocu svih ovih funkcija prethodno pomenutih oduzela sam od kocke razne oblike raznih dimenzija. 

Primer 5 :Takodje pomocu svih funkcija prethodno pomenutih u ovom primeru sam oduzimala i dodavala razne elemente.  Pomeranjem ovih izbacenih elemenata i rupe gde su oduzete odredjene povrsine dobija seprvobitna kocka dimenzija 10m x10m x 10m . 


Slika Emina Tomic
Odgovor: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Emina Tomic - utorak, 6. mart 2012, 17:49
 

I Kocka stranice a=10m je dobijena pomocu opcije rectangle, nakon cega je kada je dobijena zeljena forma kocke od nje su oduzeti po dijagonali delovi oblika valjka.

II Kocka stranice a=10m dobijena oduzimanjem kubusa.

III Kocka stranice a=10m dobijena oduzimanjem kubusa i provlacenjem novog kubusa kroz dobijenu formu.

IV Kocka stranice a=10m napravljena je po uzoru na gradivo iz matematike 1, fraktali.

V Kocka stranice a=10m dobijena pomeranjem i odsecanjem razlicitih ivica, ravni i tacaka.



Slika Emina Tomic
Odgovor: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Emina Tomic - utorak, 6. mart 2012, 17:59
 

Varijacije kocki sa razlicitom materijalizacijom.


Slika Miloš Šćekić
SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Miloš Šćekić - utorak, 6. mart 2012, 19:02
 

1. Oduzimanjem različitih zapremina sa različitih strana od početne kocke dobijena je nova kubična forma. Korišćene komande: Rectangle, Line, Arc, Push/Pull, Materials.

2. Oduzimanjem različitih zapremina sa različitih strana od početne kocke dobijena je nova kubična forma. Korišćene komande: Rectangle, Line, Push/Pull, Materials.

3. Pomeranjem različitih ravni, ivica i tačaka od inicijalne kocke je dobijena nova forma. Korišćene komande Rectangle, Line, Push/Pull, Materials.

4. Pomeranjem različitih ravni, ivica i tačaka od inicijalne kocke je dobijena nova forma. Korišćene komande: Rectangle, Line, Push/Pull, Move, Materials.

5. Pomeranjem i odsecanjem različitih ravni, ivica i tačaka od inicijalne kocke je dobijena nova forma. Korišćene komande: Rectangle, Line, Push/Pull, Move, Delete, Materials.



autoportret
Odgovor: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Miloš Stojković - utorak, 6. mart 2012, 21:43
 

1. Pomocu Rectangle opcije nacrtao sam osnovu kocke dimenzija 10*10 m, zatim sam uporebio alatku Push/Pull i dobio kocku. Pomocu linija sam podelio kocku na pet jednakih delova i alatkom Push/Pull dobio formu.

2. Osnovu sam iscrtao kao i u prvom primeru.Zatim sam pomocu Circle iscrtao krugove i alatkom Push/Pull dobio formu.

 

3. Kocka je iscrtana uz pomoc Rectangle i Push/Pull opcije. Zatim su iscrtani krugovi pomoc Circle i Push/Pull alatkom dobijena forma.

4. Kocka je dobijena kao i u proslom primeru. Koriscena je Arc i Rectangle u uglu  zatim opcijom puch/pull dobijen je oblik.

5. U poslednjoj kocki koriscene su Rectangle, i Push/Pull opcije sa prednje i bocne strane kao i na gornjoj strani kocke da bi se dobila forma.



Slika Filip Cevrljakovic
Re: Odgovor: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Filip Cevrljakovic - utorak, 6. mart 2012, 22:43
 

Svih pet varijanti dobijene su oblikovanjem inicijalne kocke opicajama push/pull,tj oduzimanjem i dodavnjem odredjenih geometrijskih oblika kocki.


Slika Jana Filipovic
Re: Odgovor: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Jana Filipovic - četvrtak, 8. mart 2012, 22:33
 

Sve kocke su dobijene na slican nacin, Koriscene opcije su push/pull, line, circle, rectangle, follow me.



Slika Bogdan Nikolicic
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Bogdan Nikolicic - sreda, 7. mart 2012, 14:20
 

Po kocki koju sam dobio push/pull alatkom samo iscrtavao rectangle i circle alatkom krugove i pravougaonike i push/pull alatkom ih izvlacio i povlacio.. Takodje sam koristio i Move alatku i pomerao ivice i temena kocki...

Na prvoj kocki sam koristio i Follow me alatku tako sto sam krug povukao po ivici kocke.

Zanimljivost formi je u tome sto su vecinom transparentne a obojeni delovi bacaju neobicne senke.



Slika Ana Ivkovic
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Ana Ivkovic - sreda, 7. mart 2012, 14:55
 

1. Iz kocke sam isekla sa ivica cetvrtine krugove i pomocu koamnde push/pull uvukla kvadrate i pravougaonike koje sma nacrtala na jednoj strani kocke.

2.Pomocu Line komande sam povukla na kocki trougao, move alatkom taj trougao uvukla u unutrasnjost kocke i onda pomerala ivice kocke sa move komandom.

3. Iz jednog temena kocke sam povuka koncentricne krugove i pomocu push/pull alatke dobila prikazanu formu.

4. Poslednju formu sam takodje dobila kombinacijom koriscenja push/pull i move alatke...



Slika Jelena Milosavljevic
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Jelena Milosavljevic - sreda, 7. mart 2012, 15:37
 

Na kocku 10x10x10 sam ucrtavala kvadrate pravougaonike i krugove pomocu rectangle i circle tool-a. Zatim sam ih pomocu push/pull tool-a izvlacila i odsecala iz kocke i dobijala prikazane oblike. Obojila sam ih pomocu paint bucketa, a senka je postavljena random.



Slika Marko Blazic
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Marko Blazic - sreda, 7. mart 2012, 15:56
 

Kocke su obradjivane alatima Push/Pull, i brisanjem povrsi. Neke su obradjivane povrsinski a neke u 3 dimenzije.



Slika Danilo Nikic
Odgovor: Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Danilo Nikic - sreda, 7. mart 2012, 20:02
 

* Uz pomoc komande rectangle sam najpre iscrtao kocku;

* Zatim,tu kocku sam komandom line izdelio na nekoliko celina;

* Onda sam komandama push i erase pravio razlicite oblike,kao i circle;

* Tako sam dobio isecane kocke u razlicitim oblicima.



Slika Milena Stanojevic
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Milena Stanojevic - sreda, 7. mart 2012, 19:53
 

Kocku dimenzije 10*10 sam dobila opcijom rectangle i push/pull,ostale oblike na kocki sam dobila koristeci opcije line,circle,arc,paint bucket,push/pull kao i opcije orbit i pan



Slika Marko Nikolic
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Marko Nikolic - sreda, 7. mart 2012, 20:08
 

1. Napravio sam kocku 10*10 cm.

2. Koristeci komande line,circle,rectangle sam iscrtavao oblike po toj kocki.

3. Zatim sam komandama push/pull kao i erase te oblike pomerao.

4. Tako sam dobio isecene delove kocke koji su vrlo zanimljivi.



Slika Jelena Žurić
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Jelena Žurić - sreda, 7. mart 2012, 20:21
 

1. od unutrasnjeg dela kocke sam obrisala kvadar, opcijom rectangle i push/pull, dva okvirna dela sam istim opcijama segmentisala i denivelisala

2. opcijom arc tool i push/pull tool sam napravila ovu formu

3. circle tool, push pull, delete tool sam koristila za ovu formu

4. cetvrtu varijaciju sam dobila koristeci circle tool, push/pull tool i delete tool

5. arc tool i push/pull tool sam koristila za petu formu

za sve vaijacije sam takodje koristila materials opciju



Slika Nedeljko Colic
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Nedeljko Colic - petak, 9. mart 2012, 01:37
 

Prilikom deformacija pocetne kocke (10x10) koristio sam sledece komande:

1.circle,rectangle,push/pull

2.rectangle,push pull

3.circle,offset,push/pull

4.arc,line,push/pull

5.rectangle,line i move

Na kraju,pomocu alata Paint bucket dodao boje radi lakseg sagledavanja.



Slika Anastasija Simovic
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA by Anastasija Simovic
napisao/la Anastasija Simovic - sreda, 7. mart 2012, 22:17
 

koristeci opcije rectangle, circle, push/pull predstavila sam neke od primera kako mozemo napraviti kocku..


Slika Filip Susic
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Filip Susic - sreda, 7. mart 2012, 22:23
 

 Na 5 modela kocki stranice a=10m, isprobane su različite modifikacije, u cilju ispitivanja prostornih formi u okruženju porgrama SketchUp. Prikazanin modeli su editovani pomoću sledećih komandi:

1. kocka - circle, push/pull, materials

2. kocka - polygon (tiranlge), push/pull, matertials

3. kocka - polygon (hexagon), push/pull, materials

4. kocka - rectangle, push/pull, materials

5. kocka - rectangle, polygon, push/pull, rotate, materials



Slika Ana Kontic
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Ana Kontic - sreda, 7. mart 2012, 22:44
 

1. Na prvoj kocki je korišćena opcija push/pull, kao i rotate. Forma je dobijena deljenjem osnove kocke na 5 delova i pravljenjem mreže.Određeni delovi su izbrisani i podignuta im je III dimenizija. Prilog se sastoji od dve takve kocke od kojih je jedna zarotirana za 90 stepeni.

2. druga kocka je dobijena koriscenjem alatki Line, i brisanjem odr delova, kao i push/pull

3. Naredna forma je dobijena iscrtavanjem proizvoljne linije uz pomoc alatke freehand na osnovi kocke, i potom je deo izbrisan.

4.Cetvrta kocka se sastoji od cetiri kvadra, iste osnove kao i kocka ali visine jednake cetvrtini visine kocke.Forma koja je prikazana dobijena je slaganjem tih delova jedan na drugi i rotiranjem. Opcije koje su koriscene su rotate, push pull

5. Forma rama dobijena iscrtavanjem kvadrata na bocnim stranama i brisanjem delova. koriscenje alatke line.

Za svaku od prilozenih kocki na kraju je upotrebljena alatka Materials. 



Slika Denis Turanović
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Denis Turanović - sreda, 7. mart 2012, 23:08
 

1. Prva kocka izmodelirana je komandama offset i push odnosno pull alatkom. Ponavljajući proces guranja i izvlačenja određenih delova kocke dobijena je ova forma.

2. U ovoj kocki korišćena je alatka push/pull kao i reactangle tool. Uspomoć reactanlge alatke crtao sam kvadrate i pravouganike na površini kocke i alatkam push i pull izvlačio i udubljivao te oblike.

3. Ova kocka je dobijena tako što se na svakoj strani kocke napravio krug čiji je poluprečnik polovina stranice jedne strane kvadrata, koji sam komandom erase izbrisao sa strana kocke.

4. Ova forma je dobijena slično kao i kocka broj 3. samo što sam, umesto krugova, brisao kvadrate sa strana kocke. Takođe sam napravio još jednu istu kocku samo umanjenu i ubacio   u prethodnu rotirajući je..

5. Poslednja kocka dobijena je brisanjem kvadrata sa strana kocke. Korišćene komande offset i erase.



Slika Tamara Djuric
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Tamara Djuric - četvrtak, 8. mart 2012, 00:58
 

Prilikom formiranja ovih kocki koristila sam najviše push/pull alat, kao i metar radi proveravanja tačnih dimenzija kocke. Zatim sam kombinovala vise alata poput rectangle toola ili crtanja krugova primenjujući ih na sve četiri kocke. Posebno zanimljiv efekat stvarao je erase tool koji je brisao pojedine delove kocki čineći ih zanimljivijim. Tu takođe spadaju i offset i arc tool.



Slika Teodora Zekavica
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Teodora Zekavica - četvrtak, 8. mart 2012, 01:13
 

1. Za pocetnu kocku 10x10 koriscene su opcije Rectangle i Push/Pull. Zatim Circle za iscrtavanje kruznica i delova kruznice, Push/Pull odredjenih segmenata. Opcija Eraser za brisanje nepotrebih linija. Koriscena je i opcija Materials.
2. Iscrtavanje linija na kocki opcijom Line, Push/Pull kao i Materials.
3. Za ovu kocku koriscene su sledece opcije: Rectangle, Push/Pull, Arc za iscrtavanje krivih linija, Circle i Materials.

4. Pocetna kocka Rectangle, Push/Pull, Materials i Orbit za sagledavanje iz razlicitih uglova.

5. Iscrtavanje pocetne kocke Rectangle, Push/Pull, Line, Move, Shadows.



Slika Ivana Gajić
Odgovor: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Ivana Gajić - četvrtak, 8. mart 2012, 09:59
 

// Na kocki stranice a=10m su isrtani različiti pravougaonici koji su zatim utisnuti.Korišćene komande: Rectangle, Line, Push/Pull, Materials.

2/ Na kocki su iscrtane linije koje su zatim pomerane i rotirane. Korišćene komande: Line, Move,Rotate, Materials.

3/Na kocki su iscrtani oblici a zatim njihovi delovi izbrisani,a drugi utisnuti Rectangle, Line,Circle,Polygon,Delete, Materials.

4/ Iscrtane su manje kocke koje su zatim utisnute,pa su iscrtane linije i neki delovi uvučeni,drugi izvučeni. Korišćene: Rectangle, Line,Offset, Push/Pull, Materials.

5/ Strane kocke su izbrisane,a zatim je volumen inicijalne kocke popunjen manjim kockama.Korišćene komande: Rectangle, Line, Push/Pull, Move, Delete, Materials



Slika Jovana Kazic
Odgovor: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Jovana Kazic - četvrtak, 8. mart 2012, 12:59
 

Prvi korak bio je iscrtavanje kocke stranice 10m i njeno kopiranje 4 puta. Kopirala sam koristeci opciju Select pa Copy, Paste i Move.

Zelenu kocku dobila sam tako sto sam gornju stranu kocke podelila na 16 malih kvadrata pomocu alatke Line. Njih sam pomocu alatke Push/Pull pomerala gore dole.

Crvena kocka je dobijena takodje iscrtavanjem pomocu alatke Line, ovaj put trouglova, na stranama kocke i njihovim pomeranjem pomocu funkcije Push/Pull.

Plavu kocku sam dobilla iscrtavanjem krugova (funkcija Circle) na 2 susedne strane kocke i njihovim povlacenjem funkcijom  Push/Pull do naspramne strane tako da se dobije rupa oblika valjka. Kada se dve rupe preklope dobije se plavi oblik u sredini.

Zuta kocka je dobijena istim postupkom kao plava samo sto su umesto krugova iscrtani trouglovi pa je dobijeni zuti oblik tetraedar.

Ljubicasta kocka je dobijena iscrtavanjem debelih linija na jednoj strani kocke i njihovim povlacenjem  (Push/Pull) do naspramne strane. Linije su dobijene pomocu alatke Line i njihova debljina je 1/16 visine kocke. Kvadar koji je oduzet na gornjoj polovini ima bazu 2/8 kvadratne strane kocke.



Slika Jovana Kazic
Odgovor: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Jovana Kazic - četvrtak, 8. mart 2012, 15:42
 

Izvorna datoteka koju sam zaboravila.

Slika Anja Milojevic
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Anja Milojevic - četvrtak, 8. mart 2012, 15:19
 

Sve intervencije sam radila na pocetnoj kocki dimenzija 1x1 metar.

1. Manju kocku sam komandom push/pull izvadila iz velike, a zatim sam to, vrlo zanimljivom komandom, move, dovela do sadasnjeg oblika.

2. Od kocke sam oduzela 2 pravougaonika, zatim ih namestala komandom move.

3. Ovog puta sam od kocke oduzela krugove i kvadrat i njih menjala.

4. Od kocke sam oduzela kvadrate i krug

5. Od kocke sam oduzela sestouglove.

Pomocu samo nekoliko komadni dobila sam vrlo zanimljive oblike, i zatim sam koristila razne materijale i stilove.



Slika Ana Maria Gašpar
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Ana Maria Gašpar - četvrtak, 8. mart 2012, 15:32
 

5 kocki dimenzija 10x10m pomoću opcija rectangle i push/pull.

1. Pomoću opcije rectangle na prednjoj površini kocke ucrtala sam 25 kvadratića dimenzija 2x2m i opcijom push/pull dobila prvi primer.

2.Na prednjoj površini kocke sam pomoću opcija circle i arc iscrtala krugove i polukrugove i opcijom push/pill dobila drugi primer.

3.Na gornjoj površini kocke opcijom line ucrtala sam trouglove razlicitih dimenzija i opcijom push/pull dobila treći primer

4.U četvrtom primeru koristila sam opcije arc i push/pull

5. Peti primer dobila sam iscrtavanjem pravougaonika na prednjoj površini kocke pomoću opcija offset i line i opcijom push/pull.



Slika Sofija Mitrovic
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Sofija Mitrovic - četvrtak, 8. mart 2012, 17:05
 

prvu kocku sam dobila umnozavanjem kvadara kvadratne osnove, koji kada se poredjaju jedan uz drugi dobijaju dimenzije kocke.

drugi sam dobija slaganjem kvadratnih povrsina koji na jednakim rastojanjima, zejedno, daju iluziju kocke.

trecu sam dobila tako sto sam nacrtala krugove na povrsini kocke i onda pomocu opcije push/pull napravila od njega valjak koji prodire celu kocku.

cetvrtu sam uradila isto kao i trecu, s tim sto su u pitanju bili kvadrati, a ne krugovi.

petu sam pomocu opcija push/pull, move, line, rectangle, circle idt, usecala razlicite forme u kocku.

sve kocke su radjene pomocu opcija select, move, push/pull, circle, rectangle, rotate, paint, line..

 


Slika Borislava Ivankovic
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Borislava Ivankovic - četvrtak, 8. mart 2012, 17:13
 

Koristeci krug, kvadrat,pravougaonik, slobodnorucne linije i prave linije ošupljivala sam kocke na različite načine. Tada sam koristila push/pull alatku. Svidelo mi se što je moguće predstaviti materijalizaciju na mnogo načina, i bojom i texturom i šrafurom. ja sam se odlučila za dve boje. Pored toga, senka koju  je moguce dodati, još realnije prikazuje naše kocke.



Slika Andrijana Zivanovic
Odgovor: Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Andrijana Zivanovic - četvrtak, 8. mart 2012, 21:58
 

U programu SketchUp nacrtane su kvadratne osnove.

Push pull opcijom oblici su podignuti u 3D, zatim su dodavani ili oduzimani odredjeni segmenti, time se dobio odredjeni oblik. Dodata je i senka.

Koriscene opcije: Circle, Select tool, Line tool,  Arc tool, Push/Pull, Orbit tool, Rectangle, Tape Measure tool i Pan.



Slika Marko Rapajic
Odgovor: SketchUp zadati zadatak
napisao/la Marko Rapajic - četvrtak, 8. mart 2012, 16:56
 

Analizu kocke kroz razlicite varijacije njene forme.

Programa SketchUp i istrazivanje prostornosti kocke kao geometrijskog tela koje razlicitim modifikacijama dobija formu slozenog tela.

Relativno jednostavan program uz pomoc cije komande Push/Pull dobijamo zeljeni efekat. Nakon biranja raznih oblika osvetljenja, na kraju sam odabrao senku jer osecam da ona najvise doprinosi efektu koji sam zeleo da postignem.

-Koriscene komande: Select tool, Line tool, Rectangle, Circle, Tape Measure tool, Push/Pull, kao i alatke za pomeranje modela Pan i Orbit tool, kao i brojne druge koje nisu ucestvovale u dobijenoj formi.

Dodatnu fotografiju(200/200) saljem kasnije jer u racunskom centru nesto ne radi. :(

Slika Jovana Filić
Odgovor: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Jovana Filić - četvrtak, 8. mart 2012, 17:25
 

s' leva na desno
1. Ucrrtavanjem kvadrata i opcijom follow me dobijena je prikazana kocka.
2. Model je nastao ucrtavanjem linija po stranicama kocke (line) i odbacivanjem ucrtanih delova komandom push/pull.
3. Oduzimanjem vise pravougaonih oblika nastala je sledeca forma. Koriscene komande-rectangle i push/pull.
4. Ucrtavanjem trouglova i brisanjem povrsina, zatim spajanjem susednih ivica dijagonalom, nastao je prikazani model. Koriscene komande-line i eraser.
5. Iscrtavanjem kvadrata (rectangle) i njihovim uvlacenjem (push/pull) nastao je poslednji prikaz kocke.



Slika Marija Antonijevic
Odgovor: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Marija Antonijevic - četvrtak, 8. mart 2012, 17:32
 

kocke 10x10 sa obradjival tako sto sam  pomerala i zasecala drugim geometrijskim oblicima.Na ovaj nacin dobila sam sledece forme.



Slika Marija Antonijevic
Odgovor: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Marija Antonijevic - četvrtak, 15. mart 2012, 16:22
 

kocke 10x10 sam obradila tako što sam tako što sam ih pomerala i zasecala drugim geometriskim telima. na ovaj način dobila sam sledeće varijacije kocke



Slika Filip Mamula
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Filip Mamula - četvrtak, 8. mart 2012, 17:45
 

Sve forme dobijene su od kocke 10x10x10 metara korišćenjem opcije Push/pull kao i obeležavanjem i brisanjem pojedinih ravni. Na kraju sam na nekim ravnima dodao boju radi kontrasta i boljeg uočavanja prostornosti.



Slika Jelena Skerovic
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Jelena Skerovic - četvrtak, 8. mart 2012, 17:58
 

koristeci opcije push/pull i folow me pomerala sam i brisala delove kocke koje sam prethodno iscrtala( oznacila) pravim linijama, kruznim linijama, geometrijskim oblicima(kocka, kvadar, trougao). da bi se primetila razlika izmedju prvobitnog stanja kocke i intervencije koje sam izvrsila spoljasnjost sam obojila jednom, a unutrasnjost drugom bojom. dodavanjem senke naglasila sam prostornost novostvorenih oblika.



Slika Mihajlo Petkovic
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Mihajlo Petkovic - četvrtak, 8. mart 2012, 18:12
 

1.od kocke stranice 10m oduzete su ivice i delovi stranica. koriscene komande:line, delete

2.obrisane su stranice kocke i dodata je nova mreza linija izmedju kojih se formiraju povrsine. koriscene komande:line, delete

3.iz kocke su iseceni pravougaonici. koriscene komande:rectangle, push/pull

4.obrisane su stranice kocke i postavljene su razlicite trostrane i cetvorostrane prizme. koriscene komande:line, push/pull, delete

5.kroz punu kocku provucene su prizme razlicitog nagiba. koriscene komande: push/pull, delete, ractangle



Slika Nevena Masovic
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Nevena Masovic - četvrtak, 8. mart 2012, 18:24
 

Prilikom formiranja ovih kocki koristila sam push/pull i metar, a zatim sam se poigravala kombinacijama različizih alata, od kojih mi je najzanimljiviji bio puh/pull i offset alat. Takođe sam koristila i erase tool da bih brisala neke delove kocke, kao i rectangle, i arc tool.



Slika Aleksandra Najdanovic
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Aleksandra Najdanovic - četvrtak, 8. mart 2012, 19:37
 

Kocke 10x10 obradjivala sam koristeci opcije line, push/pull, erase tool, rectangle,  metar. Izdizuci, spustajuci, uvlaceci i izvlaceci pojedine delove kocki dobila sam sledce forme.



Slika Maja Vasilev
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Maja Vasilev - četvrtak, 8. mart 2012, 19:33
 

1 - Na stranama kocke 10x10m crtani su različiti oblici (uglavnom trougaoni) koji su zatim tretirani alatkom Push/Pull, a zatim su površine obojene.

2 - Korišćene su alatke Offset (na unutra i ka spolja) kao i alatka Push/Pull. Na kraju je, naravno, obojeno zahvaljujući Paint Bucket alatki uz odabir željne boje.

3 - Za razliku od prethodnih slučajeva, u ovom primeru nisam krenula od kocke već je ona nastala na malo drugačiji način. Inicijalni kvadrat je tretiran sa Offset i Push/Pull, zatim je to isto primenjeno na krug i tako je nastao donji segment. Gornji segment je nastao kopiranjem i rotacijom donjeg (Copy ... Flip Along - Blue Direction). Za bojenje kvadrata, koji su bukvalno zatvorili formu kocke, korišćen je Translucent-ni materijal.

4 - Forma dobijena rotacijom 5 istovetnih segmenata u obliku slova Ж (Push/Pull, Copy, Rotate, Paint Bucket)

5 - Kvadrat 2x2m (u vertikalnoj ravni) tretiran alatkom Follow me (transliran je po zadatoj liniji/putanji i dobijeno slovo S koje je prateći liniju prešlo i u drugi nivo). Tako dobijeni oblik je kopiran i rotiran...



Slika Bojana Zavađa
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Bojana Zavađa - četvrtak, 8. mart 2012, 18:24
 

Na prve dve kocke je vršena intervencija tako što su odsecani i dodavani delovi, na prvoj u nepravilnoj, a u drugoj pravilnoj podeli na 8 delova sa svake strane kocke. Oduzimanjem različitih zapremina sa različitih strana od početne kocke dobijena je nova kubična forma. Korišćene komande: Rectangle, Line, Push/Pull, Move, Eraser, Materials uz Tape measure tool

Na trećoj kocki je pored pomenutih komandi korišćena i offset komanda

Na četvrtoj je korišćena komanda freehand a zatim sve ostale te je napravljen specifičan model

Peta kocka je dobijena čistim korišćenjem rotate komande.

Zatim su sve složene jedna uz drugu na jednakim rastojanjima uz pomoć tape measure tool



Slika Tamara Djuric
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Tamara Djuric - četvrtak, 8. mart 2012, 18:34
 

Napravila sam ove kocke koristeći najviše push/pull alat, kao i metar radi proveravanja tačnih dimenzija kocke. Zatim sam koristila alate poput rectangle toola ili crtanja krugova primenjujući ih na sve 4 kocke. Poesbno zanimljiv efekat stvarao je erase tool brišući delove kocki. Tu takođe spadaju offset i arc tool.



Slika Zora Starcevic
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Zora Starcevic - četvrtak, 8. mart 2012, 18:32
 

Za prilozenu seriju varijacija na temu kocka koristila sam komande Push/Pull, Rectangle, Circle, Move, Rotate, Materials i Eraser.



Slika Jovana Milojković
Odgovor: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Jovana Milojković - četvrtak, 8. mart 2012, 18:43
 

Osnovu kocke 10x10 napravila sam pomoću komande Line, pa komandom Push/Pull došla do finalnog izgleda inicijalne kocke. Za bojenje kocki korišćena je komanda Materials.

- odsecanje dela kocke u obliku slova L korišćenem komandi Rectangle i Push/Pull

- pomoću komande Arc nacrtana dva luka, koja su zatim odsečena od kocke

- Rectangle, Push/Pull i Offset da bi se dobila forma kocke sastavljena iz ploča

- komandom Circle crtala sam krugove, koje sam ili brisala  ili izvlačila iz kocke Push/Pull komandom kako bi se dobila zanimljiva forma. 



Slika Milica Belić
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Milica Belić - četvrtak, 8. mart 2012, 18:36
 

Upotrebom kocke,kao modula,upotrebila sam osnovne funkcije programa kako bhi dobila elemente  koje sam vadila iz same kocke. Dodatno sam upotrebila senku,boju,srafuru i matreijal kako bih naglasila formu.



Slika Olga Savic
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Olga Savic - četvrtak, 8. mart 2012, 19:00
 

Modeli su nastali modifikovanjem kocke,usecanjem i isecanjem elemenata i transformacijom ivica. Za crtanje su koriscene alatke: Line,Arc,Rectangle, Circle,a upotrebom opcija Move, Push,Scale i Offset dobijeni su finalni modeli.


Slika Sava Lukić
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Sava Lukić - četvrtak, 8. mart 2012, 19:01
 

1. Kreirao sam kocku upisujuci njne tacne dimenzije ( rectangle > upis dimenzije > enter > pull push da bi se dobila treca dimenzija)

2. Kopirao sam je metodom array ( move command + ctrl )

3. Na prvoj kocki sam komandom free line delio povrsinu stranice kocke i komandom pull/push menjao njenu dimnziju

Na drugoj kocki sam intervenisao njenim secenjem, prvo deljeci povrsinu na 3 dela, a zatim komandom push/pull sam srednju sekciju deformisao. Zatim sam nacrtao krgu na gornjoj stranici i opet komandom pull/push produbio do dna.

Na trecoj kocki sam uradio slican postupak, ovog puta koristeci alatku Arc da nacrtam pravilan polukrug.

Na cetvrtoj kocki sam uradio isto, ali uz pomoc free hand toola.

4. Uz pomoc alatke za farbanje obojio sam markantne povrsine u plavu boju



Slika Stefan Bolic
Odgovor: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Stefan Bolic - četvrtak, 8. mart 2012, 19:03
 

od modela kocke 10x10m uz primenu osnovnih funkcija (pull/push, retangle, circle, line, delete) na razlicite nacine dobijeni su modeli raznovrsnih formi



Slika Marko Rapajic
Odgovor: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Marko Rapajic - četvrtak, 8. mart 2012, 19:10
 

200/200 pixels slika Sketshup slika


Slika Ivana Radovic
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Ivana Radovic - četvrtak, 8. mart 2012, 19:25
 

Varijacije na temu KOCKE:

Alatkom Rectangle nacrtana je osnova kocke, kvadrat 10x10m, zatim alatkom Push/Pull dobijena je kocka 10x10x10m. Tako je napravljeno 5 kocki navedenih dimenzija. Daljim koriscenjem alatki dobila sam razlicite varijacije.

1. Za kocku 1 uz pomoc alatke Line po kocki su iscrtane linije, koristeci alatku Eraser obrisani su nepotrebni delovi.

2. Za kocku 2 uz pomoc alatke Line po kocki su iscrtane lineje, koristeci alatku Push/Pull odredjeni delovi su izdignuti, a odredjeni spusteni.

3. Za kocku 3 uz pomoc alatke Offset dobijeni su kvadrati iscrtani na stranicama kocke, koristeci alatke Push/Pull i Eraser dobijena je prilozena varijacija.

4. Za kocku 4 uz pomoc alatke Line iscrtani su oblici po stranicama kocke, alatkom Push/Pull delovi su izdignuti i spusteni.

5. Za kocku 5 uz pomoc alatke Line iscrtani su oblici po stranicama kocke, koristeci Eraser uklonjeni su nepotrebni delovi.



Slika Marta Minic
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Marta Minic - četvrtak, 8. mart 2012, 19:35
 

Prilikom izrade svih kocki koriscene su komande Orbit, Pan i Move radi lakseg manipulisanja istih.

  1. Koriscenjem push/pull komande, od kocke stranice a= 10cm istisnuti su delovi pocetnog oblika pravougaonika. Komande: Rectangle, Push/Pull, Paint Bucket.
  2. Uz pomoc Arc komande oduzeti su delovi kocke. Komande: Rectangle, Arc, Push/Pull, Paint Bucket.
  3. Rectangle komandom, kocka je podeljena na dva dela. Komande: Rectangle, Push/Pull, Paint Bucket.     
  4. Napravljen je presek date kocke sa cilindrom. Komande: Rectangle, Circle, Push/Pull. Paint Bucket
  5. Oduzet je deo kocke da bi se postigla nova forma. Komande: Rectangle, Line, Push/Pull, Paint Bucket.


Slika Rastko Krstic
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Rastko Krstic - petak, 18. maj 2012, 23:48
 

Koriscene komande: push/pull, move, circle, square, line..

 



Slika Rastko Krstic
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Rastko Krstic - subota, 19. maj 2012, 12:26
 

Sketchup file

Slika Ivana Radovic
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Ivana Radovic - nedelja, 11. mart 2012, 21:31
 

Naknadna SketchUp verzija kocki.

Slika Aleksandar Stamenkovic
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Aleksandar Stamenkovic - četvrtak, 8. mart 2012, 19:43
 
1. Pomocu Rectangle opcije nacrtao sam osnovu kocke dimenzija 10*10 m, zatim sam upotrebio alatku Push/Pull i dobo kocku.Uz pomoc Rectangle i Circle opcija iscrtao sam oblike na kocki, proizvoljnih dimenzija, Nepotrebne delove sam obrisao pomocu Eraser-a.

2. Osnovu sam iscrtao kao i u prvom primeru.Zatim sam pomocu opcije Rotate gornju stranu kocke okrenuo za neki ugao i uvio kocku, i dobio razne preseke stranica kocke

3. Kocka je iscrtana uz pomoc Rectangle i Push/Pull opcije. Zatim je dobijen isecak uz pomoc rectangle i Push/Pull alatka. i zarotirani neki delovi opciom Rotate.

4. Kocka je dobijena kao i u proslom primeru. Koriscenjem opcije Freehand iscrtao krivu liniju i zatim opciom Push/Pull izbacio deo kocke i dobio tu neku krivu povrsinu..
 
5. U poslednjoj kocki koriscene su Rectangle, Line,Follow me  opcije. Dobijena je kocka, zatim sam opciom Follow me po ivicama kocke prevukao mali kvadrat i taj dobijeni oblik obrisao..

Slika Vuk Ulardzic
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Vuk Ulardzic - četvrtak, 8. mart 2012, 19:46
 

Prilozene kocke sam dobio koristeci komande Rectangle, Line, Push/Pull, Move, Delete, Materials. Pri dobijanju odredjenih formi nisam imao nikakva pravila i sve je dobijeno proizvoljno bez nekog posebnog reda. Nisam uspeo da prilozim skp file zato sto je veci od 3 mb :/ mogu da prosledim na mail..ali ne znam zasto je toliki...



Slika Aleksandra Kračunović
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Aleksandra Kračunović - četvrtak, 8. mart 2012, 20:08
 

Kocku sam tretirala adicijom i oduzimanjem razlicitih volumena i tako sam dobila razne varijacije. Volumene sa kojima sam radila sam birala tako da pojavom njihove geometrije u okviru kocke ona ne gubi svoj identitet i da se moze razaznati gde su se nalazile njene konture. 



Slika Jelena Krstic
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Jelena Krstic - četvrtak, 8. mart 2012, 20:04
 

Pomocu opicije Rectangle i Push/Pull dobila sam osnovnu kocku koju sam kopirala jos četiri puta. Nove forme dobila sam iscrtavanjem oblika pomocu opcija Rectangle, Line, Arc, Circle i koristeći  Push/Pull. Sve kocke su obojene pomocu Paint Bucket.



Slika Nikola Perisic
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Nikola Perisic - četvrtak, 8. mart 2012, 20:39
 

  Formiranje kocke stranica 10x10x10m koriscenjem komandi Rectangle i Push/Pull.

1. Iscrtavanje opcijom Line i Arc,a zatim Push/Pull na odredjene delove kocke. Koriscene komande: Push/Pull, Rectangle, Line, Arc, Erase, Materials.

2.Komandom Offset pocetni kvadrat smanjen nekoliko puta. Komande:  Push/Pull, Rectangle, Line, Offset, Erase, Materials, Rotate.

3.Opcijom Line na kocki iscrtani trouglovi, a zatim primenjena opcija Move na odredjene tacke. Komande: Push/Pull, Rectangle, Line, Move, Materials.

4. Opcijom Polygon, Rectangle i Arc iscrtani oblici, a zatim primenjena opcija Push/Pull. Komande:  Push/Pull, Rectangle, Line, Arc, Materials, Polygon.

5. Na kocku su naneseni oblici komandom Circle i Rectangle, a zatim primenjena opcija Push/Pull i Erase na njih. Komande: Push/Pull, Rectangle, Line, Arc, Erase, Materials, Circle.



Slika Tatjana Kocovic
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Tatjana Kocovic - četvrtak, 8. mart 2012, 20:01
 

U programu SketchUp sam pravila razne oblike kocki. Prvo sam iscrtala kvadrat zadate velicine (opcija Rectangle), zatim uz pomoc opcije Push/Pull napravila sablon kocke. Igrala sam se raznim oblicima koje sam iscrtavala na stranama kocke i opet koristeci Push/Pull dobila sledece neobicne forme:



Slika Aleksandar Plazinic
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Aleksandar Plazinic - četvrtak, 8. mart 2012, 20:23
 

Na kocki stranice a=10m su isrtani različiti pravougaonici, krugovi, lukovi koji su zatim utisnuti.Korišćene komande: Rectangle, Line, Push/Pull, Materials.

Takodje, koriscena je i opcija Move za deformaciju kocki.



Slika Jelena Ilic
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Jelena Ilic - četvrtak, 8. mart 2012, 20:33
 

Kvadrat 10x10 dobila sam koristeci opciju  Rectangle, taj kvadrat pomoću opcije Push/Pull je postao kocka. Kocku sam kopirala jos 4 puta. Nove forme dobila sam iscrtavanjem oblika pomocu opcija Rectangle, Line, Arc, Circle i koristeći  Push/Pull. Sve kocke su obojene pomocu Paint Bucket.



Slika Tamara Ljubic
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Tamara Ljubic - četvrtak, 8. mart 2012, 20:56
 

U ovom zadatku sam pokusala da koristim sto veci broj razlicitih funkcija, kako bih se sto bolje upoznala sa programom. Isctrla sam kvadrat odgovarajucih dimenzija, zatim sam opcijom push/pull dobila kocke. Na njima sam razlicitim zasecanjima, brisanjem i dodavanjem odgovarajucih delova dolazila do zanimljivih formi...



Slika Magdalena Maslacevic
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Magdalena Maslacevic - četvrtak, 8. mart 2012, 20:20
 

Ove modele sam napravila koristeci komande: rectangle, line, circle, move, push/pull.



Slika Aleksandra Obradovic
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Aleksandra Obradovic - četvrtak, 8. mart 2012, 20:26
 

aVarijacije na temu kocka

1. Pomocu opcija Draw line i Push/Pull, osnovna kocka dimenzija 10/10m smanjena je za pola zapremine

2. Pomocu opcije Offset, jedna stranica kocke je smanjena za po 2m, a zatim unutrasnji deo izbrisan pomocu Push/Pull opcije

3.Na prednjoj strani kocke je "probusen" krug, a na dva ugla kocke jos po 1/4 kruga, na koju je primenjena Push/Pull opcija

4.Iz osnovne kocke su izvucena dva dela dimenzija 10/1/1m i uvucena dva dela dimenzija 5/1/2m i 5/1/1m. Zatim su po dijagonalama izbacene dve 1/16 kocke

5.Od osnovne kocke su oduzimane manje kocke dimenzija 1/1/1m, 2/2/2m, i prizme 1/1/5m, 2/2/5m, 2/1/1m, 2,5/2,5/1m



Slika Milica Dukic
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Milica Dukic - četvrtak, 8. mart 2012, 20:52
 

 *Prilikom formiranja kocke broj 1, podelila sam kocku lukovima, odnosno koristila opciju arc. Potom sam opcijom push/pull akcentovala podelu, a zatim i brisanjem odredjenih delova dobila konacnu formu.

*Kocki broj dva sam iscrtavala dvostruke kvadrate u uglovima, a potom ih spustila do odredjenog nivoa opcijom push/pull.

*Kod kocke broj 3, spajala sam cetvrtine susednih strana kocke na svakoj njenoj strani, a potom opcijom push/pull povlacila do njihove granice.

*Prednje strane kocke broj 4 sam izdelila radijalno, a potom opcijom push/pull izmestala dobijene trouglove u periodu od 0,5.

*Na kocki broj 5 sa obe strane dijagonala sam izvukla lukove, i izmedju lukova opcijom push/pull sam izvukla odredjeno telo i taj proces sam ponovila na svakoj strani kocke, a potom izbrisala suvisne delove



Slika Ana Jovanovic
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Ana Jovanovic - četvrtak, 8. mart 2012, 20:33
 

Koristeci skoro sve komande u SketchUp-u, sasvim slobodnim intervencijama dobila sam zeljene forme, polazeci od kocke 10x10..



aleksandra
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la aleksandra dzuverovic - četvrtak, 8. mart 2012, 20:55
 

za varijacije kocke 10x10cm sam koristila komande:draw line,polidon,circle,delete,pull/push,rotate,move,scale,shadow..



Slika Dušan-Stefan Alić
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Dušan-Stefan Alić - petak, 9. mart 2012, 00:50
 

SketchUp je jednostavan i zanimljiv program. Uz pomoc opcija rectangle, line, circle, rotate, offset i pre svega push/pull obicne kocke postale su mnogo interesantnije...



Slika Nemanja Ristić
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Nemanja Ristić - četvrtak, 8. mart 2012, 20:41
 

Prikaz 1 gledano od najblize kocke

1.kod kocke ivice 10 cm uz pomoc komandi line,rectangle,push/pull dobijen je oblik kao na prikazu

2. kod kocke ivice 10 cm uz pomoc komandi circle i push/pull dobijen je oblik kao na prikazu

3. kod kocke ivice 10 cm uz pomoc komandi line,circle,push/pull dobijen je oblik kao na prikazu

4. kod kocke ivice 10 cm uz pomoc komandi circle i push/pull dobijen je oblik kao na prikazu

 5. kod kocke ivice 10 cm uz pomoc komandi circle,line,rectangle i push/pull dobijen je oblik kao na prikazu

 


Slika Irena Veljovic
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Irena Veljovic - četvrtak, 8. mart 2012, 20:49
 

Koristeci opcije move, delete, copy dobijala sam bolji uvid u ono sto pravim. Vecina kocki je radjena pomocu opcije rectange i push/pull, kao i circle i push/pull


Slika Sofija Conic
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Sofija Conic - četvrtak, 8. mart 2012, 21:50
 

Za formiranje ovih kocki koristila sam opcije u :

1. push/pull, arc, erase, rectangle

2. Move, rotate, push/pull, rectangle

3. arc, circel,push/pull, erase.

4. Circle, push/pull



Slika Marija Savic
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Marija Savic - četvrtak, 8. mart 2012, 20:52
 
prikaz 5 kocki

Slika Milica Brankovic
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Milica Brankovic - četvrtak, 8. mart 2012, 21:00
 

Svih 5 prikaza su rađeni uz pomoć line, rectangle, push/pull, circle i offset komandi

1. kombinacija line, circle, push/pull, offset

2. kombinacija line, rectangle, push/pull, offset

3. kombinacija circle, offset, push/pull

4. kombinacija rectangle, push/pull, line, circle

5. kombinacija rectangle, push/pull, line



Slika Nikola Stepanovic
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Nikola Stepanovic - četvrtak, 8. mart 2012, 21:20
 

-Pocetna kocka koja je koriscena kao telo koje se deformise je 10x10,dobijena je: rectangle---push/pull u visinu

1.Na jednoj od ravni crtao sam rectangle pa ih umnozio,zatim sa alatkom push/pull "udubio" te pravougaonike

2.Alati-rectangle i push/pull,takodje crtano na ravnim kocke pa udubljeno

3.Rectangle zatim alatka move

4.Polygon,sestougaonik pomeren sa push/pull+rectangle takodje sa push/pull

5.Oblik iscrtan sa Arc,pa push/pull + circle pa push/pull



Slika Marija Lukic
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Marija Lukic - četvrtak, 8. mart 2012, 23:28
 

1: napravila sam kocku pomocu opcija rectangle i push/pull. Odsekla trostranu piramidu od jedne ivice i produbila kocku sa trostranom prizmom pomocu push/pull,Line,rectangle...

2: pomocu push/pull napravljenu kocku sam smanjila za polovinu, produbila vise puta cetvorostranim prizmama pomocu push/pull, i takodje izbacila nekoliko istih.

3: zasecala sam kocku piramidama pomocu Line.

4: napravljenu kocku sam zasekla delom valjka i dodala joj cetvorostranu prizmu. Takodje sam je produbila sa dve cetvorostrane prizme.opcije push/pull, line,rectangle, circle.

5: kocku dobijenu pomocu rectangle sam produbila i zasekla sa dve cetvorostrane prizme i dodala valjak. Opcije Line, push/pull i circle.



Slika Dragana Bogojević
Одговор: Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Dragana Bogojević - četvrtak, 8. mart 2012, 22:22
 

Приказане су четири коцке. При обради коцки коришћени су различити алати попут: push, pull, move, select, rectangle, circle, line и други.


Slika Nevena Grujic
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Nevena Grujic - četvrtak, 8. mart 2012, 21:53
 

Opcijom rectangle sam nacrtala osnovu kocke 10x10m. Zatim alatkom push/pull dobila njen pun oblik. Kocku sam kopirala jos cetiri puta. Nove forme unutar njih dobila sam opcijama Rectangle, Line, Arc, Circle i Push/Pull. Potom ih obojila.



Slika Ana Milićević
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Ana Milićević - četvrtak, 8. mart 2012, 21:12
 

Inicijalne kocke dimenzija 10x10m nastale su korišćenjem Rectangle i Push/Pull tool-a. Za dalje obrađivanje ovih kocki koristila sam jos i Circle, Polygon, Arc, Line. Pomoću opcija Orbit i Pan odabrala sam ugao sagledavanja.



Slika Devon Clyne
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Devon Clyne - četvrtak, 8. mart 2012, 21:18
 

my cube variations



Slika Slobodan Jevtic
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Slobodan Jevtic - četvrtak, 8. mart 2012, 21:32
 

Na seriji od pet modela kocki 10x10 pokusao sam da slicnim polaznim oblicima, ali njihovim razlicitim pozicioniranjem i dimensionisanjem postignem razlicite arhitektonicne i prostorno logicne finalne forme, dodatno se pomazuci bojom kao zamenom za objasnjenje realnih tekstura... 



Slika Ivana Vratonjic
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Ivana Vratonjic - četvrtak, 8. mart 2012, 21:24
 

koriscene komande: rectangle, line ,offset,push-pull,...pomeranjem razl. ivica ,ravni, tacaka...oduzimanjem razl.zapremina sa razl. strana kocke dobija se nova forma



Slika Elena Maksimovic
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Elena Maksimovic - četvrtak, 8. mart 2012, 21:39
 

U ovom zadatku koriscena je kocka 10x10,cijom modifikacijom smo dobili razlicite zanimljive oblike.Koriscene komande:

line,rectangle,pull,push,offset,move,rotate...



Slika M N
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la M N - četvrtak, 8. mart 2012, 22:04
 

1., 2. i 5. forma su dobijene jednostavnim oduzimanjem zapremine od primarne forme kocke (a=10m)

3. forma je nastala oduzimanjem određene zapremine od primarne forme kocke, kao i iscrtavanjem linija i površina na ravni kocke.

4. forma je dobijena kao i prethodne, oduzimanjem zapremine, kao i dodavanjem različitih površi unutar praznina kocke.

 

Korišćene komande: Rectangle, Line, Push/Pull, Move, Delete, Materials.



Slika M N
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la M N - ponedeljak, 12. mart 2012, 13:57
 

Naknadno.

Slika Dusan Kitanovic
Odgovor: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Dusan Kitanovic - četvrtak, 8. mart 2012, 21:30
 

koriscenjem opcija push, pull, line, rectangle, arch,circle i follow me pokusao sam da dobijem arhitektonicne i prstorno logicne forme , koje aktiviraju okolinu i unutrasnjost objekta stvarajuci utisak dinamicnosti i razbijajuci eventualno ocekivanu monotoniju pocetne forme kocke. 



Slika Danica Jovanovic
Re: Odgovor: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Danica Jovanovic - četvrtak, 8. mart 2012, 21:37
 

Kocka dimenzija 10x10,koja je dalje trpela deformacije ali unutar njenih dimenzija:

1.Alatka arc pa push/pull

2.alat offset(prednje ravni kocke)zatim svaku drugu sa push/pull alatom

3.rectangle pa onda push/pull

4.arc+circle zatim push/pull duz cele dimenzije kocke

5.alat movex2 a prethodno rectangle koji je i pomeran, i polygon pomeren sa push/pull alatom duz cele ivice..



Slika Nemanja Dačić
Re: Odgovor: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Nemanja Dačić - četvrtak, 8. mart 2012, 22:02
 

Od početne kocke dimenzija 10x10m u programu SketchUp napravio sam varijacije 5 različitih kocki simetričnih i asimetričnih oblika, smeštenih u inicijalnu kocku. Koristio sam sve osnovne alate i najviše alat push and pull sa kojim se vrlo lako dodaje ili oduzima zapremina pojedinih delova.



Slika Nemanja Dačić
Re: Odgovor: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Nemanja Dačić - četvrtak, 8. mart 2012, 22:06
 

imam problem ne mogu da uploadujem scp file jer je veći od 2 mb....Šta da radim?

Slika Nemanja Dačić
Re: Odgovor: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Nemanja Dačić - četvrtak, 8. mart 2012, 22:23
 

Šaljem vam skp file mog zadatka koji sam sačuvao u skp5 formatu a ne u skp8 je jedino tako je manji od 2mb...

Slika Marija Stanković
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Marija Stanković - četvrtak, 8. mart 2012, 21:37
 

kocke stranica a=10m su menjane korišćenjem komandi rectangle, line, push/pull, materials, circle, arch, offset, kao i move i rotate.




Slika Ljubica Perisic
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Ljubica Perisic - četvrtak, 8. mart 2012, 21:47
 

- Osnovni model kocke, cija je velicina 10x10x10 sam modifikovala razlicitim alatkama i   u razlicitim kombinacijama.      

- Najvise sam koristila opciju Push/Pull, jer ima sasvim dovoljan opseg mogucih izmena same forme kocke, tacnije neogranicen.  

- Zavrsna obrada dobijenih formi se sastojala u ubacivanju senke i bojenju povrsina.


Slika Veljko Dinic
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Veljko Dinic - četvrtak, 8. mart 2012, 22:13
 

1- pomocu opcije rectangle sam iscrtao kvadrat u osnovi 10x10.Pomocu opcije push/pull zadao visinu. Od dobijene kocke oduzeo tri trostrane prizme. Na gornjoj strani kocke sam ucrtao kvadrat spojivsi sredista ivice.

2- pomocu opcije line iscrtao konturu kocke u kojoj sam pomocu push/pull napravio dve trostrane prizme koje se seku.

3- pomocu push/pull sam napravio trostranu prizmu i presekao je cetvorostranim prizmama koje se nadovezuju u vidu ,,zmijica,,.

4- kocka izbusena sa dve prizme pomocu push/pull od kojih jedna izlazi van okvira zadate kocke.

5- iz kocke sam izvadio cetvorostranu prizmu i na to mesto dodao novu smaknutu u odnosu na prvobitnu.



Slika Katarina Zlatic
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Katarina Zlatic - četvrtak, 8. mart 2012, 21:46
 

6 kocki, kojima je postepteno oduzimana zapremina.

Kombinovanjem komandi push-pull, line tool, rectangle tool, square, circle tool, doslo se do novih oblika.

Uz pomoc paint bucket-a segmenti kocki su obojeni u zuto.

Lak i zanimljiv program za rad mi je omogucio da brzo i jednostavno uradim zadatak.


Slika Nevena Veličković
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Nevena Veličković - četvrtak, 8. mart 2012, 21:49
 

Od pocetne kocke dimenzija 10x10x10 sam daljom intervencijom dobijala razlicite forme. Sve izmene na kocki, dobijene su koriscenjem opcija push/pull, uz pomoc kojih sam pravila ispupcenja i udubljenja, rectangle, za crtanje kvadrata i pravougaonika, kao i circle za krugove.


Slika Angelina Matic
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Angelina Matic - četvrtak, 8. mart 2012, 23:47
 

Prvo sam napravila 5 kocki 10 x 10 m . Zatim, pomeranjem različitih ravni, ivica i tačaka formirala sam nove oblike koji i dalje asociraju na inicijalnu kocku. Koriscenjem najvise Line tool-a i Push and Pull-a i kombinovanjem razlicitih elemenata dobijene su arhitektonicne forme.


Slika Tamara Vukovic
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Tamara Vukovic - četvrtak, 8. mart 2012, 22:02
 

Prilikom izrade rada koristila sam se većinom funkcija iz programa Sketchup. Mislim da je konačni rezultat manje-više uspešan.



Slika Tamara Vukovic
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Tamara Vukovic - četvrtak, 8. mart 2012, 22:46
 

i skp.

Slika Mina Vuckovic
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Mina Vuckovic - četvrtak, 8. mart 2012, 22:02
 

Svaka inicijalna kocka dobijena je komandama: rectangle; push/pull (vodeći pritom računa o dimenzijama 10/10/10m). Gledajući s leva na desno:

1. dekompozicija inicijalne kocke izvršena je najpre iscrtavanjem jednakostraničnih trouglova u uglovima kocke (komanda "Line"), stranice d/2; smicanjem linija trouglova (kom. "Move") stranice kocke "izlomljene" su na više ravni u vidu trougaonih površina;

2. Prednja stranica kocke izdeljena je linijama na četvrtine (Line), zatim je korišćenjem komande "Push/Pull" dobijen konačni oblik;

3. Na sličan način kao u prethodna 2 primera, kombinovane su komande "Move" i "Push/Pull";

4.Isti princip kao u primeru 2, s tim što je stranica izdeljena na 16 delova, što znači i veći potencijal za oblikovanje;

5. Usečeni cilindri u kocku dobijeni su korišćenjem komande "Push/Pull".



Slika Milos Nikolic
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Milos Nikolic - četvrtak, 8. mart 2012, 22:16
 

SketchUp - Varijacije na temu KOCKA

s leva na desno:

1. Koriscenjem komandi OFFSET i PULL/PUSH dobijena je prikazana forma

2. Koriscenjem komandi OFFSET i PULL/PUSH dobijena je prikazana forma

3. Forma dobijena komandom MOVE u kombinaciji sa OFFSET i PULL/PUSH

4. Prvobitnim OFFSETom, povrsina je podeljena a zatim sa PULL/PUSH.

iscrtana je kontura oblika, a komandom OFFSET, dobijeno je vise istih formi koje su smicane komandom PULL/PUSH.


U svim varijacijama koricen je PAINT BUCKET.



DATOTEKA .skp JE VECEG OBIMA OD DOZVOLJENOG LIMITA OD 2 MB, NE MOZE BITI UPLOADOVANA, PA JE PREBACENA U 5. VERZIJU  SKETCH UP-A.



Slika Helena Drinić
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Helena Drinić - četvrtak, 8. mart 2012, 22:07
 

Dobijeni modeli nastali su oduzimanjem povrsina od inicijalne kocke 10x10 cm za koju sam koristila komande rectangle i push/pull. Koristeci komande rectangle, circle i line iscrtavala sam zeljene oblike, dok sam nepotrebne linije i povrsine uklanjala. Nakon iscrtavanja prodora na jednom od kubusa, upotrebila sam opciju intersect. Takodje, sluzila sam se i opciom hide, sto mi je dodatno olaksalo iscrtavanje odredjenih segmenata.



Ja :D
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Predrag Stanojevic - četvrtak, 8. mart 2012, 22:10
 

Od pocetne kocke dimenzija 10x10m sam uz pomoc komande pokusavao da napravim razlicite konstrukcije,prvo sam po stranicama kocke iscrtao razne geometrijske oblike pa sam uz pomoc komade push/pull modifikovao kocke...

 



Slika Miloš Bešević
Odgovor: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Miloš Bešević - četvrtak, 8. mart 2012, 22:34
 

Koristeci alatku line crtao sam preko kockica a nakon toga ,koristeci opciju push and pull ,promenio sam oblik .


Slika Nemanja Jovicic
Re: Odgovor: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Nemanja Jovicic - četvrtak, 8. mart 2012, 22:16
 

Kocka dimenzija 10x10 koju dalje oblikujemo unutar njenih ivica
1.rectangle koji je ponavljan a zatim sa alatom push/pull naizmenicno udubljeni celom duzinom ivice
2.crtano sa line zatim delimicno udubljeno sa push/pull
3.alat freehand pa onda delimicno i sasvim udubljene te povrsine sa push/pull
4.circle i arc alati crtani na povrsinama kocke pa onda udubljene sa push/pull
5.Alat rectangle i line pa onda sa move deformisana forma kocke



Slika Ivan Sekulić
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Ivan Sekulić - četvrtak, 8. mart 2012, 22:16
 

-Pet modela kocki dimenzija: 10mx10mx10m, radjene osnovnim opcijama u SketchUp-u.

skp datoteku ne mogu da priilozim. Iako je kompresovana, zauzima 3,4 MB. Pokusavao sam, ali ne mogu nikako da je postavim !

kocke s leva na desno

1. Kocka je dobijena uz pomoc opcija line-earser. Iscrtavanjem dijagonalnih linija i brisanjem    viska povrsine.

2. Kocka je dobijena opcijama subbdivide/smooth-knife subbdivide-push/pull. Pretvorivsi model kocke u sferu sa opcijom subbdivide, njenim presecanjem i ekstrudiranjem dobijamo formu kocke  kakvu vidimo.

3. Kocka je dobijena opcijama line-push/pull. Spajanjem polovine stranica u svakom uglu i ostatku ka uglu kocke kao i njenim ekstrudiranjem dobijamo prikazanu formu.

4. Kocka je dobijena opcijama line-circle-rectangle-polygon-arc-push/pull-subbdivide and smooth. Iscrtavanjem otvora uz pomoc gore navedenih opcija i samim prebacivanjem u subbdivide/smooth dobijamo formu kocke koja kao da je organskog porekla.

5. Kocka je dobijena opcijama line-circle-arc-follow me. Iscrtavanjem putanje koijm cilindar treba da ide uradjen je najveci deo posla, nakon cega sledi opcija follow me i dobijanje prikazane forme.

Render dobijenih modela iz SketchUp-a radjen je u C4D sa drugim materijalom.



Slika Jelena Birčević
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Jelena Birčević - četvrtak, 8. mart 2012, 22:18
 

Na svih 5 kocki sam koristila alatku Push-pull uz dodatne intervencije kao sto je brisanje suvisnih planarnih elemenata i dodavanje linijskih el. kako bi se "zatvorile" nedostajuce povrsi. Bele povrsine predstavljaju originalnu konturu pocetne kocke, dok su delovi u boji unutrasnjost. Otvore koje sam "sekla" sam pravila ili Line Tool-om ili koriscenjem nekih od osnovnih geometrijskih figura (krug, kvadrat..)



Slika Ivana Kostov
Odgovor: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Ivana Kostov - četvrtak, 8. mart 2012, 22:21
 

Za pravljenje kocke najpre sam koristila line, a zatim push/pull. za dobijanje deformacija najvise sam koristila circle, rectangle, offset, i jos po neke. isprobavala sam materijale ali sam se na kraju odlucila za zelenu boju u kombinaciji sa belom. 



Slika Aleksandra Puric
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Aleksandra Puric - četvrtak, 8. mart 2012, 22:23
 

Forme su dobijene koriscenjem sledecih alata: Push/Pull; Rectangle; Circle; Polygon; Move, Rotate; Line i Paint Bucket. Koriscena je tekstura stakla, a neke povrsine su obojene. 



Slika Milica Novakovic
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Milica Novakovic - četvrtak, 8. mart 2012, 22:26
 

Varijacije na temu KOCKA

1. Nacrtala kocku pomocu rectangle i line alata zatim na njoj iscrtala odredjene oblike i pomocu push/pull ih izmestala.

2. Na kocki iscrtala linije,zatim koristila push/pull i eraser.

3. Kocku podelila mrezom linija na manje kvadrate i zatim ih izmestala komandom push/pull.

4. i 5. Kocke su deformisane pomocu rotate komande.



Slika Jovana Marinkovic
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Jovana Marinkovic - četvrtak, 8. mart 2012, 22:29
 

I povrsine kocke stranice 10 cm sam prvo iscrtala opcijom RECTANGLE iscrtala skalirane kvadrate , a zatim sam im opcijom PUSH dala volumen dobivsi pritom supljine u kocki.

II opcijama CIRCLE I ERASE i ARC dobila sam delove kruznica iscrtane po kocki . Koristeci PUSH na tim povrsinama dobila sam udubljenja i ispupcenja.

III koristeci LINE isctrala sam trouglove na povrsini kocke, a potom  opcijama ROTATE. MOVE i PUSH dobila isecke u kocki.

IV koriscenjem opcije OFSET I RECTANGLE i PUSH , uz kopiranje dobijena je data forma kocke.

V opcije RECTANGLE uz MOVE vise puta, potom ERASER I PUSH da bi se dobile supljine, i na kraju CIRCLE pri cemu sam dosla do valjka koji se provlaci kroz ovu strukturu.



Slika Ivana Milanovic
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Ivana Milanovic - četvrtak, 8. mart 2012, 22:39
 

Forme proizasle iz kocke, koriscenjem komandi: line, circle, rectangle, move, push/pull, rotate, paint bucket.


Slika Nemanja Ćurčić
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Nemanja Ćurčić - četvrtak, 8. mart 2012, 22:30
 

Gledajuci sa leva na desno ,prvu kocku sam napravio tako sto sam rotirao izdeljene segmente kocke za odredjeni broj stepeni ,tako da se na kraju dobila deformisana kocka.

Druga slika predstavlja oblik slozen od kubicnih elemenata. Nastao je izvlacenjem odredjenih kvadratnih delova u visinu i sirinu push-pull komandom.

U trecoj slici sam se bavio busenjem kocke sestougaonim elementima ,i stavljanjem transparentnosti.

U cetvrtoj kocki sam ispitivao reljef i povrsinu kocke. Krivim linijama sam iscrtavao oblike ,a zatim ih izvlacio i utiskivao u kocku.

Zadnji oblik nastao je komandom ofset i push-pull. Ofsetovao sam i uvlacio delove ,dok nisam dosao do ove forme.



Slika Mirjana Devetakovic
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Mirjana Devetakovic - subota, 10. mart 2012, 12:48
 

Zasto se ne vide slike?


Slika Nemanja Ćurčić
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Nemanja Ćurčić - četvrtak, 15. mart 2012, 18:04
 

ne razumem? tu su slike...

Slika Jelena Stojic
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Jelena Stojic - četvrtak, 8. mart 2012, 22:34
 

Forme su dobijene isecanjem odredjenih delova i zapremina kocki 10x10. Koristila sam alate Rectangle, Circle, Line, Push/Pull, Rotate. 



Slika Jovana Petrović
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Jovana Petrović - četvrtak, 8. mart 2012, 23:57
 

varijacije



Slika Jovana Prodanovic
SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Jovana Prodanovic - petak, 9. mart 2012, 02:00
 

Ove forme su dobijene isecanjem razlicitih delova kocke 10x10 uzduzno i poprecno. Korisceni su alati Back Edges/Shaded, Push/Pull, Circle, Line, Rotate, Move, Follow me.



Slika Branko Stefanovic
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Branko Stefanovic - četvrtak, 8. mart 2012, 22:43
 

Ovo su 3 prikaza 5 kocki sa istom prvobitnom dimenzijom 10/10/10. Koriscenjem Sketchup-a, istrazivao sam varijacije forme tih kocki i dosao sam do ovih rezultata. 2 primera su prikazi simetrije, jedan je vrsta likovno istrazivanje, a za ostala 2 sam pokusao da prikazem neke moguce forme objekata, iako su dosta komplikovane. Kroz svih 5 radova, koristio sam komande Push Up i Push Down, i Linije. Na nekim sam koristio i Elipse, Pravougonike i Krugove, a na drugim ne.



:)
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la aleksandra urosevic - četvrtak, 8. mart 2012, 22:45
 

Koriscenjem opcija Push/Pull , Line, Rectangle, kao i dodatnim podesavanjima u opciji Styles, dosla sam do prozracnih kocki dimenzija 3x3m cije sam dizajniranje dobila pomocu navedenih opcija i osnovnim geometrijskim oblicima.



Slika Jana Filipovic
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Jana Filipovic - četvrtak, 8. mart 2012, 22:48
 

Kod svih pet kocki koriscene su slicne opcije da bi se dobile forme koje su sada, Te opcije su rectangle, circle, line, push/pull, follow me.



Slika Natalija Bjekic
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Natalija Bjekic - četvrtak, 8. mart 2012, 22:42
 

Od kocke sam oduzimala i dodavala razne oblike i konacan ishod sam izrazila bojom.


Slika Sofija Vuceta
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Sofija Vuceta - četvrtak, 8. mart 2012, 22:51
 

Kao pocetni oblik imamo kocku dimenzija 10x10,kojom dalje manipulishemo.

1.Pomocu komande rectangle iscrtani kvadrati i zatim sa push/pull utisnuti celom duzinom

2.Komanda circle iscrtani na stranama kocke i udubljeni pomocu push/pull

3.Komande line i rectangle,zatim move da bi se izvrsila deformacija

4.komanda rectangle i deformacije pomocu push/pull,delimicno pomeranje

5.komanda line i onda push/pull da bi se dobio konacan oblik



Slika Natalija Bjekic
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Natalija Bjekic - četvrtak, 8. mart 2012, 22:56
 

Zaboravila sam da okacim u skp. pa evo sad...

Slika Nemanja Trajilović
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Nemanja Trajilović - četvrtak, 8. mart 2012, 22:47
 

Sve kocke su nastale koriscenjem alatki push/pull, line, rectangle, i offset. 



Slika Nikola Solunac
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Nikola Solunac - četvrtak, 8. mart 2012, 23:57
 

Upotrebio sam komande poput Push/Pull, Orbit, Rectangle, Line i istrazio jos mnoge druge pomocne opcije  kao sto su styles, materials i ostalo. Pomocu ovih opcija dobio sam zeljenu 3D formu.



Slika Kristina Ljujic
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Kristina Ljujic - četvrtak, 8. mart 2012, 22:52
 

Koristila sam komande Rectangle, Pull,Move, line,Paint bucket, materials, shadow.



Slika Petrija Rajic
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Petrija Rajic - četvrtak, 8. mart 2012, 23:07
 

Nacrtala sam kvadrat pomoću opcije rectangle,zatim mu podigla visinu uz pomoć funkcije puss and pull i time dobila kocku. Korišćenjem osnovnih geometrijskih oblika iscrtavanih linijom, offset komandom, circle komandom ili već pomenutom rectangle i pull dobila sam različite varijacije na datu temu. Boju sam zadavala paint bucket funkcijom.



Slika Kristina Azarić
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Kristina Azarić - četvrtak, 8. mart 2012, 23:27
 

Inicijalne kocke su odrađene pomoću opcija Rectangle i Push/Pull.

Prva ilustracija (s leva na desno)

Za prvu kocku sam iskoristila opicju Line da bi dobila trouglove, i na kraju pošto sam želela da razlika u visinama bude jasno uočljiva iskoristila sam opciju Push/Pull.

Za formu druge kocke je karakteristična opcija Offset, kao i Draw - Line i Push/Pull.

Treća kocka je dobijena pomoću opcija Rectangle i Push/Pull kao i Line i Push/Pull - da bi formirala šupljine u obliku kockica.

Četvrta kocka: korišćene opcije Draw Line, Push/Pull i Offset.

Kod pete kocke koristila sam opcije Rectangle i Push/Pull.



Slika Andrijana Batalo
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Andrijana Batalo - četvrtak, 8. mart 2012, 23:04
 

koriscenjem alatki push pull  rectangle circle move dobila sam raznolike oblike cija je pocetna forma bila kocka ivice a=10m


Slika Andrija Martinovic
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Andrija Martinovic - četvrtak, 8. mart 2012, 23:29
 

Koristeci osnovne alatke programa SketchUp, od osnovnog oblika kocke (ivice 10m) nastale su ove slozenije figure.

Slika Jelena Djurovic
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Jelena Djurovic - četvrtak, 8. mart 2012, 23:08
 

Od kocke 10*10 sam pravila razne oblike u programu Skatc Up,koriscenjem alatki Push,Pull,Move,Rectangle Tool.



Slika Marijana Milanovic
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Marijana Milanovic - četvrtak, 8. mart 2012, 23:11
 

Ova dva prikaza dobijena u Sketch Up-u,predstavlja analizu kocke. Koriscenjem alatki poput Move,Push,Pull i ostale dobijene su razlicite transformacije kocki.



Slika Milica Petrovic
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Milica Petrovic - četvrtak, 8. mart 2012, 23:12
 

Svaka kocka je nacrtana uz pomoc funkcije rectangle i push/pull, a razmak je pravljen tape mesure toolom.

ostali alati:

1. circle, offset, rotate, push-pull

2. offset, push-pull, move

3. line, move, rotate

4. circle, push-pull, line

5. line, offset, push-pull

*forme su malo haoticne zato sto sam htela da istrazim sve funkcije GoogleSketchUPa



Slika Sandra Dusic
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Sandra Dusic - četvrtak, 8. mart 2012, 23:19
 

<p>Moje varijacije na temu oblikovanja kocke i rešavanja prostornih odnosa unutar nje, na pet razrađenih primera.Koristeći program Sketchup, unutar njega koristila sam komande:rectangular,push/pull, line, circle, offset, move.Osnovni princip rukovođenja bio je taj da se kroz pun 3d kubus stranica 10m vrše prodori raznih geometrijskih tela i da se na taj način, pomoću pomenutih komandi, vrši reoblikovanje inicijalne kocke.</p>



Slika Nemanja Radojicic
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Nemanja Radojicic - četvrtak, 8. mart 2012, 23:15
 

1. prva struktura je nastala kombinovanjem komandi rectangle, line i push/pull. Neki delovi su obojeni u crveno da bi se dobila

2. druga kompozicija nastaje kombinacijom komandi circle, line i push/pull.

3. središte trece kompozicije je nastala smicanjem krugova nastalih komandom circle, i njihovim pomeranjem sa push/pull.

4. struktura koja spaja komande push/pull i rectangle.

5, kompozicija nastala naizmeničnim kombinovanjem komandi rectangle i push/pull.


Slika Mihajlo Zikic
Odgovor: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Mihajlo Zikic - četvrtak, 8. mart 2012, 23:22
 

Za dobijanje oblika koriscene su alatke rectangle, circle, hand. Njihovi 3D oblici su dobijeni alatkom push/pull. Osnova je kvadrat dimenzija 10m x 10m.



Slika Nadja Pavlovic
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Nadja Pavlovic - četvrtak, 8. mart 2012, 23:16
 

U programu Sketch Up sam ispitivala varijacije forme kocke. Pomocu razlicitih vrsta komandi(Move,Select Tool,Circle,Push,Pull..) dobila sam razlicite transformacije kocke.



Slika Aleksandra Perić
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Aleksandra Perić - četvrtak, 8. mart 2012, 23:22
 

Kocke nastale koriscenjem alatki push/pull, circle, line, offset, follow me
1. Kvadrat izdignut push/pull u kocku nakon cega pomocu alatke arc+push/pull pravimo valjke u kocki.
2. Kocka nastaje isto kao i u primeru 1, a nakon toga koristimo alatku offset i izdubljujemo kocku posmocu pull/push alatne. Valjke pravimo isto kao i u prvom primeru.
3. U osnovi kvadrata u uglovima crtamo 4 mala kvadrata dimenzija 1x1m i pomocu push/pull alatke dizemo u vis. Na stapovima pomocu alatke line cratamo kvardatice u dnu i na vrhu stuba i opet push/pulL. Oblik u sredini pomocu opcije follow me.
4. Nacin pravljenja kocke kao primer 1 i potom pomocu alatke line delimo bocne strane na 8 jednakih pravougaonika i onda push/pull.


Slika Dragana Joksimovic
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Dragana Joksimovic - četvrtak, 8. mart 2012, 23:17
 

od početne kubične forme, raznim komanda su dobijane potpuno različiti oblici.  način rada.. - alatkom line su crtani kvadrati dimenzija 10x10 koji su zatim alatkom push/pull pretvarani u kocke. dalje, alatima line, circle i rectangle iscrtavani su razni oblici, koji su dalje izvlačeni/uvlačeni alatkom push/pull ili su komandom eraser brisane čitave površine dobijene iscrtavanjem. tako dobijene forme su pomoću alatke paint bucket bojene ili komandom translucent pretvarane u transparentne površine.



Slika Sanja Bokic
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Sanja Bokic - četvrtak, 8. mart 2012, 23:19
 
Krenuvsi od pocetne dimenzije kocke i koristeci opcije Sketch Up-a (Line,Move,Push,Pull,Rectangle Tool i Circle) dobijala sam izmenjene forme kocke.


Slika Sanja Kostic
Одговор: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Sanja Kostic - četvrtak, 8. mart 2012, 23:19
 

sve kocke su uradjdjene komandom move sa raznim usecanjem..kod 1. 3. 4. i 5. je koriscena komanda circle.. takodje kod svih kocki je koriscena komanda line i push/ pull..


Slika Jelena Dzaleta
Re: Одговор: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Jelena Dzaleta - četvrtak, 8. mart 2012, 23:28
 

Koriscena je kocka 10x10

Prilikom deformacija prve kocke koriscene su sledece komande: rectangle,line i push/pull

Kod druge kocke:Freehand i push/pull

Kod trece kocke:Offset i push/pull,duplo(sa obe strane)

Kod cetvrte kocke:Rectangle,offset i push/pull

Kod pete kocke:arc i circle i onda push/pull

Uglavnom si svi alati bili dvodimenzionalni(arc,line,circle,rectangle) i da bi se dobila trodimenzionalnost koriscen je alat push/pull odnosno move.



Slika Danica Novakovic
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Danica Novakovic - četvrtak, 8. mart 2012, 23:25
 

Kocke sam deformisala uz pomoć opcija Push/pull, Move, Offset i Rotate na osnovu segmenata koje sam odvojila od povrsine kocke opcijama LIne, Rectangle i Circle. 



Slika Aleksa Cvejic
Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Aleksa Cvejic - četvrtak, 8. mart 2012, 23:26
 

Pri modelovanju koristio sam komande iz large tool seta, kao sto su push/pull, arch, rotate, scale, folow me, offset, paint bucket i ostale. Pokusao sam, koristeci osnovne geometrijske oblike i naucene komande da predstavim izrazene arhitektonske forme. Svedenom geometrijom odredjenih kocaka parirao sam lucnim formama i kruznim otvorima.



Slika Jelena Djokic
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Jelena Djokic - četvrtak, 8. mart 2012, 23:34
 

Dobijene forme nastale su kombinovanjem opcija push/pull,rectangle,arc,line,move..



Slika Natasa Lajovic
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Natasa Lajovic - četvrtak, 8. mart 2012, 23:29
 

za pocetne kocke koristila sam rectangle da bih dobila kvadrat i onda push/pull za visinu. kasnije, koriscenjem rectangle, line, arc, eraser i push/pull dobijala sam konacne kocke.


Slika Aleksandra Pavlovic
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Aleksandra Pavlovic - četvrtak, 8. mart 2012, 23:31
 

ono sto ranije nisam koristila u sketchup-u je large tool set.. sad sam ga pronasla pa cu malo da se pozabavim time...


Slika Natasa Petrovic
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Natasa Petrovic - četvrtak, 8. mart 2012, 23:32
 

Koristeci program sketch up,pravila sam zanimljive forme ovih pet kocaka.Komande koj sam upotrebljavala su: rectangle,push/pull,move,scale,rotate i offset.


Slika Milos Milicevic
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Milos Milicevic - četvrtak, 8. mart 2012, 23:33
 

Koriscene komande:Select tool, Line tool, Rectangle, Circle, Folow me, Offset, Tape Measure tool, Push/Pull, kao i alatke za pomeranje modela Pan i Orbit tool.



Slika Ivana Petrovic
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Ivana Petrovic - četvrtak, 8. mart 2012, 23:59
 

Svaku inicajalnu kocku dobila sam pomocu opcije Rectangle i Push/Pull

Za svaku kocku koriscene su jos i opcije Line,Erase, Arc, Folow Me, Rotate, Move, Offset, Intersect faces. Uglavnom sam se bavila oduzimanjem zapremine kocke, prodorom odredjenih ravni, dobijanjem novih ravni njihovim ponavljanjem,smanjivanjem, usecanjem, sve to u dozvoljenoj dimenziji kocke 10x10.

View- Shadows

Edge style- No edges

Window- Styles



Slika Aleksandra Ognjanov
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Aleksandra Ognjanov - četvrtak, 8. mart 2012, 23:33
 

varijacije na temu kocka 10x10m


Aleksandra Ugrinovic
Odgovor: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Aleksandra Ugrinovic - četvrtak, 8. mart 2012, 23:34
 

1. Za dobijanje prvekocke koristila sam funkcije Line, Ofset, Push/ Pull

2. Forma druge kocke je nastala korišćenjem funkcija Line, Rectangle, Push/ Pull

3. Treća forma je dobijena korišćenjem funkcija Line, Rectangle, Rotate

4. Funkcije korišćene za dobijanje četvrte forme su Line , Rectangle, Push/ Pull

5. Peta kocka je dobijena korišćenjem funkcija Line, Rectangle, Push/ Pull



Slika Stefan Jovanovic
Odgovor: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Stefan Jovanovic - četvrtak, 8. mart 2012, 23:45
 

Za izradu ovih kocki koristio sam Line, Rectangle, Circle, Polygon, Move, Arch, Delete.



Slika Nikola Avramovic
Одговор: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Nikola Avramovic - četvrtak, 8. mart 2012, 23:41
 

koriscene komande su : Rectangle, Line, Circle, Arc, Move, Push/Pull i PaintBucket

pokusao sam da napravim zanimljive forme oduzimajuci pojedine delove zapremine



Slika Ivan Blagojevic
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Ivan Blagojevic - četvrtak, 8. mart 2012, 23:56
 

1. U ram kocke 10/10m ubaceni su elementi geometrije kvadra kojima je prostor kocke popunjen.(Rectangle, Line, Push/Pull, Materials)

2. Iz kocke 10/10m odstranjen je valjak, pa zatim u taj prosor ubacena lopta.(Rectangle, Line, Circle, Push/Pull, Follow me, Rotate, Materials)

3.Iz kocke 10/10m odstanjeno je nekoliko trostranih prizmi.(Rectangle, Line, Push/Pull, Materials)

4.Iz kocke 10/10m odstranjena su dva delimicna valjka(Rectangle, Line, Circle, Push/Pull, Materials)

5.Iz kocke 10/10m odstanjena je jedan deo geometrije visestane prizme u cijoj osnovi se javlja pravilnost u vidu izlomljene linije.(Rectangle, Line, Push/Pull, Materials)



Slika Bojana Bjelic
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Bojana Bjelic - četvrtak, 8. mart 2012, 23:45
 

Za dobijanje oblika koriscene su alatke rectangle, circle, hand. Njihovi 3D oblici su dobijeni alatkom push/pull. Osnova je kvadrat dimenzija 10m x 10m


Slika Jelena Simić
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Jelena Simić - četvrtak, 8. mart 2012, 23:59
 

Osnova kocke je kvadrat dimenzija 10m x 10m. Iscrtavanjem osnovnih geometrijskih oblika i korišćenjem komande Push/Pull dobijaju se različite varijacije kocke. Korišćene komande: Rectangle, Circle, Arc tool, Line tool.



Slika Isidora Milovic
Odgovor: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Isidora Milovic - četvrtak, 8. mart 2012, 23:48
 

Da bih što bolje prikazala varijacije na zadatu temu koristila sam veliki broj opcija, pre svega Push/Pull, Move, Rectangle, Line, Rotate i pomoću njih dobila željene forme. Za sagledavanje sam koristila Orbit, Pan i Zoom i na kraju kao finalnu opciju Paint Bucket da bih na novim oblicima naznačila promene koje su nastale.



Slika Aleksandar Cosic
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Aleksandar Cosic - četvrtak, 8. mart 2012, 23:48
 

Prikazani modeli predstavljaju različite modifikacije kocke, stranice a=10cm. Kocke su modifikovane u programu SketchUp kombinacijom komandi kao što su line, arc, circle, polygon, rectangle, materials...


Slika Vanja Aškrabić
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Vanja Aškrabić - petak, 9. mart 2012, 00:08
 

Za svaku kocku 10x10x10: osnova rectangle 10x10; visina push/pull 10m.
1. Rectangle; push/pull; materials/colors. Ponavlja se za svaku kocku.
2. Circle; push/pull; materials/colors. Ponavlja se za svaki cilindar.
3. 1/4 circle; push/pull; materials/solors.
4. Oduzete su četvrtine strana opcijom push/pull; materials/colors.
5. Oduzeti su pravougaonici na dvije suprotne strane push/pull opcijom, a zatim kroz dvije preostale strane circle, takođe push/pull opcijom; materials/colors.



Slika Nikola Jovanović
Одговор: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Nikola Jovanović - četvrtak, 8. mart 2012, 23:53
 

Evo jos nekoliko varijacija.



Slika Jovana Radujko
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Jovana Radujko - četvrtak, 8. mart 2012, 23:53
 

Nemam previse iskustva u google sketchup-u, ali sam isprobala shto vise komandi (najvishe sam se koristila sa rectangle, line, push/pull) i dobila rezultat sa kojim sam zadovoljna. 



Slika Milos Jelisavcic
Одговор: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Milos Jelisavcic - četvrtak, 8. mart 2012, 23:53
 

Koristeci alatke Rectangle, Line, Push/Pull, Materials,circle,arc..dobio sam razne forme,dobijene modifikacijom kocke 10/10/10cm...



Slika Bojan Jovancevic
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Bojan Jovancevic - četvrtak, 8. mart 2012, 23:55
 

Na temu varijacije kocke u programu SketchUp koristio sam model kocke stranice 10m. Isecanjem, izvlacenjem, brisanjem i bojenjem određenih delova dobila se interaktivna forma. Alatke prilikom ostvarivanja određene strukture su:

1/ kocka Rectangle, Line, Eraser

2/ kocka Rectangle, Eraser, Push/Pull

3/ kocka Rectangle, Eraser, Push/Pull

4/ kocka Rectangle, Eraser, Push/Pull, Circle

5/ kocka Line, Eraser



Slika Bojan Jovancevic
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Bojan Jovancevic - nedelja, 11. mart 2012, 00:06
 

Na temu varijacije kocke u programu SketchUp koristio sam model kocke a=10m. Isecanjem, izvlacenjem, brisanjem i bojenjem određenih delova dobila se interaktivna forma. Alatke prilikom ostvarivanja određene strukture su:

1/ kocka Rectangle, Line, Eraser

2/ kocka Rectangle, Eraser, Push/Pull

3/ kocka Rectangle, Eraser, Push/Pull

4/ kocka Rectangle, Eraser, Push/Pull, Circle

5/ kocka Line, Eraser



Slika Andjelka Vlajic
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Andjelka Vlajic - petak, 9. mart 2012, 00:05
 

koristeći SketchUp program, od istovetne početne forme sam dobila zanimljive varijacije zahvaljujući prostim komandama line, circle, rectangle, eraser... način rada - prvobitno iscrtavanje osnovnog oblika - kvadrata dimenzija 10x10 komandom line, a zatim kombinovanjem ostalih pomenutih alata dobijanje raznih formi. takođe su korišćene opcije push/pull kao i eraser da bi od dobijenih površina napravila krajnji oblik koji se potpuno razlikuje od inicijalnog - kocke.



Slika Ana Popovic
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Ana Popovic - četvrtak, 8. mart 2012, 23:57
 

Sve kocke su dobijene opcijom push/pull. Obradjene su opcijama rectangle,line,circle,push/pull.



Slika Luka Kitanovic
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Luka Kitanovic - petak, 9. mart 2012, 00:02
 

modeli su dobijeni isecanjem i opcijom push n pull.


Slika Luka Rajkovic
Odgovor: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Luka Rajkovic - četvrtak, 8. mart 2012, 23:58
 

Koriristeci uglvnom alatku push and pull i u Google sketchUp dobio sam razne varijante izdubljenih kocki.


Slika Srecko Cvetic
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Srecko Cvetic - četvrtak, 8. mart 2012, 23:59
 

Koristeci program Sketchup,od kocke 10/10/10.dobio sam razlicite oblike,pomocu komandi  Rectangle, Line, Push/Pull, Materials,scale,arc,offset...



Slika Andjelija Djoric
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Andjelija Djoric - četvrtak, 8. mart 2012, 23:59
 

Koriscene su alatke rectangle circle push pull move... Stranice kocke su duzine 10m.


Slika tijana radojicic
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la tijana radojicic - petak, 9. mart 2012, 00:00
 

Koristila sam SketchUp da prikazem varijacije ovih 5 kocki. Ovo su moji rezultati. Njih sam dobila uz pomocu linija, pravougonika, elipsa, push up i down i brisanje



Slika Marijana Miljkovic
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Marijana Miljkovic - petak, 9. mart 2012, 00:04
 

varijacije nastale od trazene kocke iscrtavanjem po njenim ivicama i opcijom  push/pull 


Slika Nikolina Janković
Odgovor: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Nikolina Janković - petak, 9. mart 2012, 00:05
 

Varijacije na temu kocka

Pri izradi sledecih modela u SketchUp-u koriscene su sledece komande: Push/Pull, Offset, Rectangle, Line, Move, Circle, Zoom, Paint Bucket...



Slika Ninoslav Janković
SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Ninoslav Janković - petak, 9. mart 2012, 01:41
 

Svi oblici su nastali iz osnovne kocke dimenzija 10x10x10m (okruženje: Engineering template u metrima) uz pomoć alata Rectangle i Push/Pull.Korišćenjem alata Rectangle, Line i Arc dobijaju se definisane podele,a alatom Push/Pull su pomerane ravni i definisani novi oblici. Pored alata Push/Pull u središnjoj kociki su korišćeni i alati Polygon, Circle i Follow Me.



Slika Mirjana Devetakovic
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Mirjana Devetakovic - subota, 10. mart 2012, 12:27
 

Sta je razlog sto se ne vide slike?


Slika Nevena Veličković
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Nevena Veličković - petak, 9. mart 2012, 00:10
 

I skp 

Slika Nikola Jokanovic
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Nikola Jokanovic - petak, 9. mart 2012, 00:12
 

Koristeci osnovne funkcije u Sketchupu sam dobio ove oblike...podelom, push/pull i raznim drugim opcijama...



Slika Petar Ječmenica
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Petar Ječmenica - petak, 9. mart 2012, 00:16
 

Za dobijanje ovih krajnje neobicnih formi u glavnom sam koristio opcije kao sto su push/pull, follow me, offset, move tool.., a za postizanje sto boljeg vizuelnog efekta iskljucio sam opciju edges i dodao senku.


Slika Violeta Jovanovic
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Violeta Jovanovic - petak, 9. mart 2012, 00:25
 

Usecanjem, odsecanjem, oduzimanjem i dodavanjem odredjenih segmenata, nastalo je svih 5 kocki, pomocu sledecih alatki: Rectangle, Circle, Arc, Offset, Push/Pull, kao i pomocu opcija u statusnim trakama View, Edit, Camera, Draw i Tools.



Slika Melina Rebronja
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Melina Rebronja - petak, 9. mart 2012, 00:26
 

Koristila sam rectangle, circle, arc, line, polygon i push/pull komandu.



Slika Sanjin Subic
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Sanjin Subic - petak, 9. mart 2012, 00:27
 

1. korišćene komande rectangle, push/pull, materials, scale

2. korišćene komande rectangle, push/pull, circle, materials

3. korišćene komande rectangle, arc, line, materials

4. korišćene komande rectangle, push/pull, line, materials

5. korišćene komande rectangle, push/pull, circle, materials



Slika Kristina Milovanovic
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Kristina Milovanovic - petak, 9. mart 2012, 00:28
 

1. Oblik sam dobila isecanjem dva polukruga iz kocke i izvlacenjem jedne prizme iz kocke pomocu komande push/pill

2. Podelila sam jenu stranu kocke po dijagonali povukla pararele toj idjagonali i zati pomocu alatke push/pull izvukla deo po deo ..

3. oblik sam dobila komandom follow me tako sto sam u uglovima kocke nacrtala pocetki oblik a forma je takva zbog transarentosti stranica kocke

4. samo oblik nije specijalan ali mi je bio zanimljiv zbog senke isto je dobijen pomocu komande push/pill



Slika Tijana Srdanovic
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Tijana Srdanovic - petak, 9. mart 2012, 00:33
 

koriscene  opcije : push, pull, line, rectangle, arch


imam najbolju profil sliku!!!
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Stefan Bandur - petak, 9. mart 2012, 00:31
 

Koristio sam cetiri kocke dimenzija 10x10x10m, koristio sam razne funkcije u SketchUp-u poput Push/Pull (najcesce), zatim i Orbit i Rectangle, Circle i Line, Paint Bucket i naravno Eraser :)

U opcijama sam podesavao doba dana pa samim tim i pad senke. To bi bilo to :)



Slika Bozena Stojic
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Bozena Stojic - petak, 9. mart 2012, 00:40
 

Sve kocke su nastale koriscenjem opcija Arc, Circle, Rectangle, Offset, Push/Pull, Orbit, Shadows, Shaded with textures.



Slika Bojana Djordjevic
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Bojana Djordjevic - petak, 9. mart 2012, 00:41
 

Prilikom modifikacije kocki koristila sam sledece opcije: Rectangle, Line, Circle, Arc, Push/Pull, Offset. Kada sam napravila formu koju sam zelela, koristila sam boje i materijale, a nakon toga sam podesila i senku.



Slika Ilija Bekcic
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Ilija Bekcic - petak, 9. mart 2012, 01:13
 

 Oblike sam dobijao isecanjem svakakvih oblika koje sam koristio i to pomocu komande push/pill. Isprobavao sam rayne opcije sa kojim asam radio i istrazivao,kocke, prizma, valjak,lopta,sve te oblike sam koristio i poveyivao da bih dobio odgovarajuci oblik sa kockom.Onda opcije koje sam isto koristio su bile Arc, line, Circle, Rectangle, Rotate.



Slika Aleksandra Nedeljkovic
Odgovor: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Aleksandra Nedeljkovic - petak, 9. mart 2012, 00:56
 

Upotrebom komandi: line, push and pull, rectangle, izvrsena je intervencija na kocki dimenzija 10x10x10m. Dobijene su zanimljivi oblici od osnovnog elementa.



Slika Viktor Dukovski
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Viktor Dukovski - petak, 9. mart 2012, 00:57
 

Koriscenjem komandi line, rectangle, push/pull, kao i subtract-ovanjem odredjenih geometrijskih tela (valjak,lopta,kupa), dobijeni su razliciti prodori i razlicite forme.



Slika Dragan Miskovic
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Dragan Miskovic - petak, 9. mart 2012, 01:01
 

Kocke su iscrtane pomoću komande line (a=10m), da bi se dalje komadama line i circle dobile željene površine od kojih su neke komandom erase brisane. Komandom materials su dodate boje i translucent efekat, dalje je korišćena komanda styles: x-ray. Ostale korišćene komande su: push/pull, move, rectangle, perspective.



Slika Mirjana Devetakovic
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Mirjana Devetakovic - petak, 9. mart 2012, 10:15
 

Odlicno Dragane!

Slika Bojan Balević
Odgovor: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Bojan Balević - petak, 9. mart 2012, 01:03
 

1. iz kocke dobijene alatkom rectangle i push/pull izvući sa line dijagonale, zatim sa move skratiti na tetraedar. Tetraedar kopirati i rotirati za 90o.

2. iz kruga dobijenog alatkom circle ofsetovati manje krugove i push/pull. Dobijeno telo kopirati i rotirati za 180o.

3. ram kocke napravljen pomoću offset i push/pull. Zarubljena piramida  napravljena pomoću offset, push/pull, move, eraser, rotate.

4. telo dobijeno pomoću line, push/pull, move, polygon (3).

5. telo napravljeno sa line, move+ i push/pull.



Slika Irina Pop-Manic
Re: Odgovor: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Irina Pop-Manic - petak, 9. mart 2012, 01:51
 

1. Od kocke stranice 10m, koriscenjem opcija push i pull nastala su osupljenja na kocki, koja su prethodno iscrtana olovkom.

2. Na 3 stranice kocke ivice 10m, olovkom je docrtana dijagonala po kojoj je obrisan odredjen segment stranice kocke, zatim su u unutrasnjosti kocke olovkom docrtani novi segmenti.

3. Opcijom push su prvo nastali izdignuti elementi, zatim je istom opcijom dodato jos jedno osupljenje u kocki, ovog puta horizontalno.

4. Za udubljenja na 4. primeru, koriscena je opcija arc, zatim pull.

5. Stranice kocke na ovom primeru, su prvo dijagonalama podeljene na polovinu kvadrata, zatim su olovkom spojeni njihovi vrhovi.




Slika Irina Pop-Manic
Re: Odgovor: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Irina Pop-Manic - petak, 9. mart 2012, 02:03
 

Nisam mogla u istom postu da stavim i sketchup fajl, pa je zato ovo u zasebnom.

Slika Bojana Novakovic
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Bojana Novakovic - petak, 9. mart 2012, 01:47
 

Na zadnjem delu prve kocke sam koristila push/pull komandu. Follow komandu sam koristila na svim kockama. Iscrtavala sam nekruznice i u njihovim presecima sam nasla neke neobicne oblike. Taj oblik sam izdvojila i odradila follow me komandu po ivici kocke. 



Slika Milos Usljebrka
Одговор: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Milos Usljebrka - petak, 9. mart 2012, 01:53
 

Задатак је сачињен од 5 просторних облика уписаних у коцку задатих димензија 10х10. Облици исте намерно су исте једнлочне сиве боје, да би до изражаја дошле просторне варијације коцке. У добијању ових варијација елемента коришћене су команде arc, circle, polygon, line, rectangle, materials, али пре свега команда push/pull.



Slika Bojan Baroš
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Bojan Baroš - petak, 9. mart 2012, 01:57
 

Sve kocke nastale su uz pomoć alatke Push/Pull iz osnove dimenzija 10x10m. Opcijom Divide podelio sam kocke na određene brojeve jednakih delova. Spajanjem karakterističnih tačaka alatkom Line (u jednom slučaju i alatkom Arc) dobio sam ivice i izvodnice novih geometrijskih tela. Stranicama tela dodao sam boju pomoću alatke Paint Bucket.



:)
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Jelena Polic - petak, 9. mart 2012, 04:52
 

prvi put radim u ovom programu,ne znam kako da postavim sve kocke u nizu ,niti kako da one budu podjednako rasporedjene u prostoru sa svih strana,jer kad rotiram,sve ispadne iz prvobitne forme...radila sam sa svim mogucim alatkama...ali znam da ovo nije pravi odgovor na zadatak,kao sto ste trazili i zato bih vas zamolila da mi na sledecem casu to pojasnite.


Slika Tijana Atanasijević
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Tijana Atanasijević - petak, 9. mart 2012, 07:37
 

Ја сам направила коцку из које сам вадила и додавала облике користећи опцију pull а затим сам обојила добијене форме, тачније површинама сам додала металну и стаклену материјализацију. Имала сам пуно проблема током рада јер ми се програм гасио сваки пут када бих пожелела да сачувам рад, зато и прилажем само snapshot-ове без фајла са радом.

 

P.S.

Молим вас да ми допустите да урадим овај домаћи поново, са другог рачунара. Нисам знала да је мој рачунар толико слаб и да нећу успети да радим у њему нормално .



Slika Kristina Ljujic
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Kristina Ljujic - petak, 9. mart 2012, 14:10
 

zbog tehnickih razloga tek dodajem file, slike sam postavila na vreme.

Slika Borjan Maksimovic
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Borjan Maksimovic - petak, 9. mart 2012, 14:55
 

kocke sam dobio kombinacijom komandi push/pull follow me i pomeranja ivica kocke pomocu komande move.



Slika Pantelija Micic
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Pantelija Micic - petak, 9. mart 2012, 15:00
 

Koristio sam komande push/pill i move...

Krenuo sam od prostijeg i manje slozenog do sve komplikovanijeg oblika.. iscrtavao sam oblike sa rectangle tool-om po stranama kocke i pomerao ih push/pull alatkom, a zati neke ivice pomerao move alatkom. 



Slika Djura Stijacic
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Djura Stijacic - petak, 9. mart 2012, 18:39
 

Upotrebom komandi push, pull, line, rectangle izvrsena je intervencija na kocki dimenzija 10x10x10. Boja je data pomocu paint bucket-a.



Slika Leona Mijic
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Leona Mijic - petak, 9. mart 2012, 20:31
 

Varijacije na temu kocka, napravila sam koriscenjem sledecih alatki: line, rectangle, push/pull, move, offset, paint bucket..


Slika Ivan Sekulić
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Ivan Sekulić - petak, 9. mart 2012, 18:48
 

Zbog tehnickih problema sad postavljam skp file koji je kompresovan

Slika Ivana Janosevic
Odgovor: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Ivana Janosevic - petak, 9. mart 2012, 21:47
 

Za stvaranje kocke sam koristila opcije line i push/pull, i tu jednu sam kopirala 4 puta.

Onda sam sa opcijom line stvarala oblike a push alatom vadila delove i dobila moje varijacije.



Slika Ivana Janosevic
Odgovor: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Ivana Janosevic - petak, 9. mart 2012, 21:53
 

Posto sam imala problema sa kacenjem datoteke .skp,  evo prilazem je kompresovanu.

Slika Aleksandra Antonic
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Aleksandra Antonic - subota, 10. mart 2012, 14:08
 

Od kocke 10x10x10 sam uz pomoc alata rectangle, circle, line, arc, push, pull, move, scale, rotate, delete istrazivala modele kocke koji mogu da nastanu. Boju sam dobila pomocu paint bucket-a.



Slika Samir Rogti
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Samir Rogti - nedelja, 11. mart 2012, 18:33
 

kombinacijom tehnika obrade prvobitne forme kocke izveo sam nove forme koje u granicama zadrzavaju osobine kocke sa izmenjenim segmentima.

Slika Samir Rogti
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Samir Rogti - ponedeljak, 12. mart 2012, 23:00
 

slike sa zakasnjenjem...izvinjavam se xD



Slika Jelena Tesic
Odgovor: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Jelena Tesic - ponedeljak, 12. mart 2012, 13:12
 
ANALIZA KOCKE
Pomocu programa SketchUp bavila sam se istrazivanjem prostornosti kocke kao jednostavnog geometrijskog tela koje razlicitim modifikacijama postaje  arhitektonicno slozeno telo.
 
Proces modelovanja ovih tela je veoma jednostavan i svodi se na iscrtavanje povrsina i linija koje uz pomoc komandi Push  i Pull mozemo pomerati u zeljenom smeru.
 
Koriscene komande:Select tool, Line tool, Rectangle, Circle, Arc tool, Tape Measure tool, Push/Pull, kao i alatke za pomeranje modela Pan i Orbit tool.



Slika Jelena Vujovic
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Jelena Vujovic - ponedeljak, 12. mart 2012, 21:06
 

u programu SketchUp sam zahvaljujući prostim komandama dobijala interesantne oblike od inicijalne kocke. alatima, line, push/pull, rectangle, eraser sam se "igrala" sa formom i na taj način istraživala program. kao rezultat toga, dobila sam prikazane elemente.



Slika Aleksandar Simic
Odgovor: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Aleksandar Simic - četvrtak, 15. mart 2012, 15:22
 

Kocke u svih 5 slucajeva su dimenzija 10x10x10 cm. Kod svih primera su koriscene komande LINE, ERASER, PUSH/PULL. Kod prve kocke koriscena je i komanda CIRCLE. Takodje kocke su obojene a za to je koriscena komanda PAINT BUCKET...



Shumakosarame
Kocka
napisao/la Slobodanka Erceg - četvrtak, 15. mart 2012, 17:45
 

Van osnovnih opcija jedino sam koristila podešavanje senke.



Slika Marina Urošević
Kocka
napisao/la Marina Urošević - četvrtak, 15. mart 2012, 20:58
 

1. Od kocke stranice 10m, oduzeti su oblici dobijeni pomocu alatke line. Korišćene alatke : rectangle, push/pull,materials, line;

2. Od kocke stranice 10m, oduzeti su oblici dobijeni pomocu alatke arc. Korišćene alatke : rectangle, push/pull, materials, arc ;

3. Od kocke stranice 10m, oduzeti oblici dobijeni pomocu alatki line. Korišćene alatke : rectangle, push/pull, materials, line ;

4.  Korišćene alatke: rectangle, push/pull, materials ;

5. Od kocke stranice 10m oduzeti su oblici dobijeni alatkama arc i rectangle. Korišćene alatke: rectangle, push/pull, materials, arc.



Slika Jelena Markovic
Kocka
napisao/la Jelena Markovic - četvrtak, 15. mart 2012, 21:57
 

1. Oduzimanjem različitih zapremina sa različitih strana od početne kocke dobijena je nova kubična forma. Korišćene komande: Rectangle, Line, Push/Pull, Materials.

2. Oduzimanjem različitih zapremina sa različitih strana od početne kocke dobijena je nova kubična forma. Korišćene komande: Rectangle, Line, Push/Pull, Materials.

3. Pomeranjem različitih ravni, ivica i tačaka od inicijalne kocke je dobijena nova forma. Korišćene komande : Rectangle, Line, Push/Pull, Materials.

4. Pomeranjem različitih ravni, ivica i tačaka od inicijalne kocke je dobijena nova forma. Korišćene komande: Rectangle, Line, Push/Pull, Move, Materials.

5. Pomeranjem i odsecanjem različitih ravni, ivica i tačaka od inicijalne kocke je dobijena nova forma. Korišćene komande: Rectangle, Line, Push/Pull, Move, Delete, Materials.



Slika Mladen Simic
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Mladen Simic - četvrtak, 15. mart 2012, 21:44
 

Kontrole korišćene prilikom izrade radova su: push / pull, line eraser, paint bucket, circle, rectangle.

Kombinovanjem raznih kontrola dobijaju se malo složeniji objekti, a samim tim njihov oblik uslovljen je kombinacijom korišćenih kontrola.



Slika Jelena Djakonovic
Odgovor: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Jelena Djakonovic - četvrtak, 15. mart 2012, 22:09
 

pri crtanju sam koristila komande push/pull follow me rectangle i circle...



Slika Nikola Antonic
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Nikola Antonic - četvrtak, 15. mart 2012, 22:44
 

line, delete, push/pull, move, rotate, su funkcije koje sam koristio da bih dobio ove oblike.


Slika Petar Veselinović
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Petar Veselinović - četvrtak, 15. mart 2012, 23:57
 

kako bih dobio ove oblike, koristio sam opcije line, rectangle, arc, circle, delete, rotate, moze i push/pull



Slika Uros Vukovic
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Uros Vukovic - petak, 16. mart 2012, 07:31
 

Sketchup: Line,Rectangle, Circle, Push/Pull, Arc, Move, Rotate, Offset, Delete

Render u cinemi 4d

Jos jedan video sa Borkom.

Dinamika kocke 1080p



Slika Borko Markovic
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Borko Markovic - petak, 16. mart 2012, 09:10
 

Sketchup komande : Select tool, Line tool, Rectangle, Circle, Arc tool, Tape Measure tool, Push/Pull, kao i alatke za pomeranje modela Pan i Orbit tool

Kratak klip sa Urosem:



Slika Marko Bulajic
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Marko Bulajic - subota, 17. mart 2012, 02:22
 

Za izradu svog rada koristio sam osnovne alatke osim dodatnog programa indigo renderer!



Slika Petar Tatic
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Petar Tatic - utorak, 20. mart 2012, 17:08
 

koristio sam osnovne alate, line, circle, push pull, kao i paint bucket


Slika Sara Spanovic
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Sara Spanovic - četvrtak, 22. mart 2012, 17:53
 

Uz pomoc tool-ova "line", "box,  " arc", i "puah up/down", uspela sam da dobijem ove rezultate na temi varijacije kocke



Slika Filip Marinković
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Filip Marinković - četvrtak, 22. mart 2012, 22:44
 

Koristio sam komande line, push&pull, rotate, paint bucket, scale, move, folow me...izvinjavam se zbog kasnjenja i neodgovornosti...



Slika Đorđe Marinković
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Đorđe Marinković - petak, 23. mart 2012, 01:11
 

Koristio sam opcije kao sto su line, push-pull... Izvinjavam se sto sam ovako kasno postavio ovo, ali sta da se radi...



Slika Rastko Krstic
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Rastko Krstic - petak, 23. mart 2012, 13:26
 

Prilikom pravljenja ovih kocaka, koristio sam komande:
Push/Pull, Offset, Erese, Line, Rectangle, Circle, Arch...




Slika Jovana Petrović
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Jovana Petrović - četvrtak, 24. maj 2012, 20:55
 

koristila sam: line, rectangle, circle, push/pull, ofset..



Slika Tijana Lazic
Re: SketchUp - Varijacije na temu KOCKA
napisao/la Tijana Lazic - ponedeljak, 18. juni 2012, 00:00
 

Koristila sam komande rectangle,circle,line,push/pull,move,materials,shadows,paint bucket...