U okviru ovog zadatka studenti daju kratak osvrt na svoje poznavanje CAAD-a na početku semestra. U prilogu postavljaju i komentarišu do 3 ilustracije veličine 200/200 piksela koje najbolje ilustruju njihovo trenutno shvatanje CAAD-a...
Zadatak 01
Ove slike predstavljaju asocijaciju moju na CAAD, prva slika predstavlja puno ikonica kao sto se nalazi u svakom programu koji ima veze sa projektovanjem, Druga slika predstavlja zgradu buducnosti radjena u raznim programima za projektovanje i na kraju treca slika koja je puna linija, kao i svaki projekat. Nadam se da sam ovo postavio na dobro mesto :)
Moje vidjenje AutoCada su najvise 2D crtezi:osnove,preseci...(projketni radovi)mogucnost preciznosti olaksavanje drugih funkicija kao sto je npr.kotiranje.
Sto se tice 3D crteza sluze za konacnu prezentaciju projekta,predstavljanje projekta kupcu.
Moje znanje u CAAD-u je skromno,moja ocekivanja oko programa CAAD su pre svega 2d crtezi,osnove i preseci kao i 3d modeli cija je glavna uloga da ostvari neki prvi kontakt izmedju investitora i kupca .
Grupa programa CAAD je izuzetno značajna za arhitekturu, mislim da je stvaranje ovih softvera do neprepoznatljivosti izmenilo proces projektovanja učinivši ga bržim i lakšim, preciznijim, detaljnijim, uverljivijim. Mislim da je CAAD neophodna alatka u rukama svakoga ko se bavi arhitekturom i zbog toga mi je zao sto je moje iskustvo sa istim tako siromašno. To će se svakako promeniti u toku ovog semestra.
Kao ilustraciju mog shvatanja CAAD-a, prilažem 2 moja rada u Google SketchUp-u i jedan rad iz bogatog opusa grupe BIG.
Mislim da ove slike pokazuju neke osobine CAAD-a koje mene fasciniraju: neverovatnu detaljnost, manipulativnost, uverljivost, apsolutnu svemoć u kreiranju formi.
moje poznavanje CAAD-a je mogu reci solidno, u srednjoj skoli najvise sam koristio AutoCAD za tehnicke crteze i projekte uglavnom 2D, dok sam ArchiCAD ucili na primeni racunara u arhitekturi, ali ga nisam nesto preterano koristio osim toga, dok se moje poznavanje google sketchUp-a svodi samo na cisto eksperimentisanje i igranje u njemu .. i evo nekih mojih radova..
Prilicno poznajem program CAAD, jer sam imala priliku da radim u njemu. Jedna od ovih slika koja je radjena u CAD- u je moja, a ostale su preuzete sa interneta i ukljucuju program Archi Cad koji takodje poznajem, ali manje sam imala priliku da radim u njemu. Ovo je neko moje vidjenje i nesto sto se ocekuje tokom semestra.
Za mene AutoCad predstavlja program koji ce mi biti neophodan u buducnosti zato sto su tehnike rucnog crtanja vec zastarele. O ovom programu ne znam skoro nista,osim da postavim neke osnovne geometrijske figure kao sto su piramide,kupe, kocke,valjci itd,sto znaci da ne znam da radim u ovom programu. Sigurna sam da cu ubrzo nauciti jer znam koliko mi je potrebno. Tu su takodje i drugi programi za crtanje i projektovanje objekata koji su tu da olaksaju arhitektama rad. Ovo su neki primeri rada u AutoCad-u:
Na ovom predmetu koliko sam ja shvatila trebalo bi da naučimo kako da koristimo programe koji će nam pomoći da lakše,i brže uradimo naše projekte.Očigledno je da se radi o programima kao što su autocad,arhicad,sketchup,itd...Od nabrojenih programa najviše umem da radim na autocadu,dok na ostalima kao sto su arhicad i sketchup nisam puno vešta.Ovi primeri su skinuti sa interneta,i predstavljaju moje vidjenje ovog predmeta.
Moju predstavu o CAAD-u mozete videti na sledecim primerima koji su radjeni u programima:
Sketch Up, Archi Cad i Auto Cad.
Iz svakog od ovih programa imam osnovu iz srednje skole, ali bih ovde umesto svojih radova koji su u odnosu na profesionalne veoma skromni prezentovala neke od radova Zahe Hadid kao jedne od vrhunskih arhitekti i naravno poznavalaca mnogih programa za projektovanje.
Postojanje ovakvih tipova programa je projektantima veoma olaksalo rad i samim tim realizaciju ideja koje imaju.
Moje poznavanje CAADa je veoma slabo, ali, zbog mogucnosti koje pruza i zbog zelje da buduce radove,projekte radim sto bolje, nadam se da cu ga savladati u sto kracem roku.Tri fotografije koje prilazem pokazuju moje zazmisljanje,mogucnosti i prednosti racunarskog projektovanja.Posebno me privlace 3D modeli zbog prikazivanja zavrsnog projekta i pre nego sto je zapoceta njegova realizacija.
Nisam toliko upoznata sa programom ali je ovo je moje trenutno vidjenje caad-a, koje ce se mozda promeniti tokom vremena kada se bolje upoznam sa programom. Caad je veoma znacajan za arhitektonsko projektovanje i on nam omogucava da projekat vizuelno dozivimo pre nego sto se on ostvari. Ovi programi nam olaksaju i ubrzaju crtanje i takodje nam pruzaju mnogo raznih opcija pri konstrusanju. Caad takodje omogucava laksu komunikaciju izmedju arhitekata i korisnika.
slika 1 - Arhitektonski plan osnove Rez de Chaussée
slika 2 - Diskusije o konstruisanju arhitektonskih objekata na autocadu (studenti u KTH)
slika 3 - 3D prikaz objekta u AutoCaad-u
prva asocijacija mi je na kevu koja svakodnevno radi u autocaad-u.mislim da je neophodan zbog najlakseg nacina sporazumevanja sa investitorima,al jos potrebniji su sketch up i arhicad iz razloga sto mnogi ljudi ne razumeju 2d prikaz,tek kad im se u trecoj dimenziji pokaze objekat tad se moze uci u komunikaciju.imala sam prilike to da vidim.
po mom mišljenju, CAAD programi predstavljaju savremene fundamente projektovanja i bez njih kao takvih danasnja arhitektura je gotovo nezamisliva. pruzaju beskonacan spektar mogucnosti - evolucija ideje koja je ranijim metodama bila nemoguca. kao primer sam izabrala aleksandrijsku biblioteku i njene graficke prikaze kako bih na najbolji nacin pokazala prednosti CAAD-a - kompletno sagledavanje ideje sa lakim korektivnim mogucnostima.
Ono sto ja znam o CAAD-u je to da se sastoji od kompjuterskih programa koji nam sluze za projektovanje arhitektonskih objekata. Postoje oni koji to rade sao u dve dimenzije, ali i onih koji rade kombinacije 2D i 3D (ili samo 3D) prikaza (kako bismo bili u mogucnosti da sto bolje sagledamo ono cijim se projektovanjem bavimo. Ja sam do sada radila samo u autocad-u, ali nista specijalno....
Ove slike predstavljaju moju prvu asocijaciju na skracenicu CAAD.
Rad u caad programima mi nece biti stran, dosta dobro sam se upoznao sa programima Archicad i Autocad jos u srednjoj skoli gde sam sve svoje projekte i crteze radio preko njih. Na slikama sam prikazao neke preseke i perspektivne 3D prikaze nekih mojih objekata radjenih u Archicadu. Radujem se radu u caad-u i ovom predmetu...
Ovim slikama bih zelela da istaknem cilj kojim teze svi programi, a to je za sto realnijom slikom i sto vecom olaksicom samim projektantima.
*dodatak
CAAD programe nisam koristila pre pocetka fakulteta, tako da je moje poznavanje istih jos uvek na pocetnom nivou. Pored toga sto njihovo koriscenje ubrzava, olaksava i pruzaju precizano kreiranje 2D i 3D modela, smatram da mnogobrojne mogucnosti (raznovrsni alati, efekti) omogucavaju dosta realne prikaze. Na taj nacin je nama olaksano da svoje ideje, radove, projekte predstavimo i priblizimo drugima tako da one budu jasne.
Ovako, stvarno se nisam susretao sa ovim programima i ne znam mnogo o njima, osim da su programi za graficke, 2d i 3d prikaze. Ovo je neko moje prvo upoznavanje sa ovim predmetom i predstavicu ga na ovaj nacin.
Smatram da je CAAD pouzdan program za sve koji se bave nekom vrstom projektovanja , zbog preciznosti i opcija koje omogucava . Mogucnost projektovanja i u 2D kao i 3D varijanti , olaksavanje crtanja , kotiranja , modelovanja ... Dosad nisam koristila taj program , alli ga u sustini ovako shvatam .
Ilustracije 1 i 2 predstavljaju 3D i 2D arhitektonsko projektovanje pomoću programa na kompjuteru. Treća fotografija za sada daje najbolji opis mog shvatanja CAAD-a. Sve ono što se nekada radilo lenjirima, šestarima rukom na papiru, sada se radi u programima, izraz kompjuterska podrška arhitektonskom projektovanju to najbolje opisuje.
Za opis mog shvatanja kompjuterske podrške arhitektonskom projektovanju izabrala sam neke svoje radove iz prvog semestra. Prve dve ilustracije su rađene za potrebe kursa Prostor i oblik, i predstavljaju maketu nadogradnje. Treća ilustracija je detalj ispitne makete. Od programa koje smo spominjali na predavanju znam samo SketchUp, koji sam koristila na kursevima Vizuelna istraživanja i Prostor i oblik u prvom semestru.
Kao odgovor na ovaj domaći izabrala sam prikaz jedne od mojih ideja za temu nadogradnja iz predmeta prostor i oblik iz prvog smesetra. Koristila sam program Google SketchUp kako bih pre manuelnog dela posla mogla da sagledam svoju ideju i uočim neke njene eventualne nedostatke, ili je promenim na dosta brži način koji ovaj program sam po sebi omogućava.
Prva asocijacija na CAAD je moj tata. On je gradjevinski inzenjer, pa sobzirom na njegovu struku, bez AutoCAD-a ne moze ( slika 1 - jedan od njegovih projekata ). Odmah zatim pomislila sam na tehnicko crtanje, i na ono kako se to nekada radilo bez racunara ( slika 2 ). I kao poslednje, jedan od mojih prvih samostalnih crteza u Google SketchUp-u, za ispit iz matematike ( slika 3 ).
Moje asocijacije na CAAD su programi za crtanje, projektovanje...Prva slika predstavlja neke od preseka koje sam radila u AutoCAD-u, druga slika je deo mog ispitnog zadatka za Matematiku 1 koji sam radila u Fun3D-u, a treca predstavlja prostorni model u Google SketchUp-u.
O CAADu za sada samo znam da su programi za crtanje i projektovanje.prva fotografija predstavlja na koji nacin je moguce napraviti kucu u CAADu.Druga fotografija predstavlja tehnicki crtez radjen rukom.Ovako nesto je prevazidjeno radi mnogobrojnih programa za crtanje.Poslednja fotografija je osnova kuce radjena u CAADu.
Prva asocijacija na ovaj predmet mi je AutoCad, mislim da je ovaj predmet zapravo moderan nacin prikazivanja arhitektonskih objekata u 3D i 2D...Znaci nekad rapidografi, sine, T-lenjiri, uglomeri, trouglovi, a sada niz programa koji sluze istoj svrsi.
Svaka od ilustracija ukazuje na jednu od tri funkcije CAAD-a koje smatram vaznim:
1. CAAD kao sredstvo komunikacije izmedju investitora i arhitekte, odnosno CAAD priblizava shvatanje prostora i ljudima koji se ne bave arhitekturom, korisnicima.
2. CAAD kao alat za precizno i uredno projektovanje formi koje bi bez CAAD-a bilo gotove nemoguce izvesti.
3. CAAD kao mesto stvaranje arhitekture koju je trenutno ne moguce realizovati. CAAD omogucava takvim projektima i idejama da postoje.
Sa cadd-om se do sada nisam sretala, tako da je moje znanje u ovom podruciju veoma skromno. Prva i treca slika prikazuju kako ja zamisljam caad i sta se sve njime moze napraviti. To su 2D i 3D prikazi i slike su preuzete sa interneta. slika u sredini predstavlja moje trenutno znanje, odnosno ono sto trenutno umem da uradim. Koristila sam google sketchup.
CAAD smatram sredstvom koje arhitekti omogucava prikazivanje i analizu postojecih projekata, alat za stvaranje, realizaciju, osmisljavanje, isprobavanje i na kraju opisivanje i predstavljanje ideja i buducih projekata i najzad ono cime je omoguceno i istrazivanje na polju ostvarivih i neostvarivih, utopijskih i futuristickih ideja. Programi koji se koriste u vidu podrske arhitketi ,po meni, otvaraju niz mogucnosti koje su pre u projektovanju bile znatno nedostupnije i tim unapredjuju arhitekturu u polje gde vise nema granica i gde se vise ne postavllja pitanje da li je nesto ostvarivo ili ne, vec samo na koji ce se nacin to ostvariti.
Shvaranje CAAD-a cu predstaviti kroz 3 ilustracije,ili 3 funkcije.Prva funkcija CAAD je da ustedi vreme pri samoj izradi projekata,druga funkcija je da na neki nacin priblizi korisniku sam izgled projekta sa obzirom da se mogu videti 2D i 3D prikazi i treca funkcija je da stvara projekte koji se ne mogu u danasnje vreme realizovati.
Za mene CAAD predstavlja savremeni nacin izrade projekata.Taj nacin je brzi,sigurniji i laksi od izrade projekata slobodnom rukom.Velika prednost u odnosu na crtanje slobodnom rukom jeste to sto u CAAD programima lakse je predstaviti neki buduci objakat u 3D-u i lakse je izvrsiti neke izmene i u 2D u 3D crtezima.Jos jedna velika prednost je kompletna materijalizacija buduceg objekta.Od programa koje ja trenutno znam da koristima,a koji spadaju u ovu grupu su Google SketchUP,AutoCAD i ArchiCAD.
Prva slika predstavlja 2D prikaz preseka radjen u AutoCAD-u
Druga slika predstavlja 3D model radjen u SketchUp-u
Treca slika predstavlja takodje 3D model radjen u ArchiCAD-u sa materijalizacijom objekta i okoline
Kao odgovor na ovu temu prilazem radove nadogradnje koje sam radila u prvom semestru za predmete prostor i oblik i vizuelna istrazivanja. 3D modele i presek sam radila u Archi CAD-u 13, a rendere fotografija u Artlantis Studiu 4. Smatram da je znanje arhitektonskih programa danas veoma vazno jer pruza nove mogucnosti projektovanja i znatnu ustedu vremena.
Na CAAD gledam kao na savremeni nacin izrade projekata. On je zamenio crtanje, a izradu projekta unapredio kada je reč o brzini i tačnosti. Iako za sada znam samo osnovne kontrole, nadam se da ću napredovati i u potpunosti uspeti da savladam ovaj program.
Slike prikazuju mogućnosti ovog programa.
prva slika predstavlja prvu asocijaciju na caad, pc kao pomocno sredstvo u projektovanju, lenjiri kao pomocno sredstvo pri rucnom projektovanju i treca slika gotov projekat u programu za projektovanje
budući da živimo u veku kada je razvoj tehnologije kao i sam život ljudi drastično ubrzan, smatram da su programi caad deo tehničkih inovacija koji su prilagođeni da daju dobra, efikasna i brza rešenja problema (u slučaju caad-a, to su rešenja projekata i sl.). oni danas zamenjuju sporije i ne tako precizno ručno crtanje i omogućavaju i amaterima lako i jednostavno korišćenje, što je vrlo značajno. programi caad-a se koriste za crtanje osnova, preseka, rešavanje enterijera kao i samo projektovanje objekata.
Ove tri ilustracije prikazuju moje vidjenje CAAD-a. Radi se, u stvari, o programu za modeliranje i crtanje. Nekada je ove funkcije rucno radio covek kao na slici 1, danas se zahvaljujuci programima to radi na kompjuteru sto je mnogo preciznija, urednija i brza metoda. Drugi crtez je moj rad u sketchup-u koji oslikava moje trenutno poznavanje CAAD-a. Treci crtez predstavlja svrhu i ono sto sledi iz radova uradjenih u programu - objekat.
Moja prva asocijacija na CAAD su mi programi za arhitektonsko projektovanje. Nekada komplikovano crtanje projekta, detalja projekta, osnova i preseka (slike 1 i 3) raznim alatima poput T lenjira ili sine zamenjeno je projektovanjem na kompjuteru koje je, kada se u potpunosti savlada, lako i ne predstavlja problem. Projekat radjen na racunaru predstavljen je na slici broj 2.
CA(A)D za mene predstavlja sirok spektar svrsishodnih i nadasve kompleksnih softvera, koji su svojim intenzivnim razvojem doveli do neverovatnog napretka na polju inzenjerstva, dizajna, animacije, samim tim i arhitekture. Smatram da je ovaj vid komunikacije izmedju arhitekte i njegovog projekta doveo do skoro potpunog prevazilazenja postojecih limita kada je u pitanju generisanje bilo kakve forme. Drugaciji pristup i poimanje arhitekture, ona je i dalje konstruktivna, ali mnogo vise vizionarska. Jednom recju - spektakularna.
Ove tri ilustracije se upravo odnose na moje razumevanje CAADa, kao i na sve sto je dostizno uz pomoc koriscenja razlicitih racunarskih tehnika, pa smatram da ih je potpuno neophodno usavrsiti.
Caad nam pomaze da na pravi nacin iskoristimo racunar u svrhu tehnickog crtanja, arhitektonskog projektovanja, konstruisanja objekata...Prva asocijacija na caad jeste da vizuelizujemo objekte i da im damo trecu dimenziju (prilog 3), i postavimo ih prostor (prilog 1 ). Nekada je to bilo nezamislivo i crtalo se rucno pomocu T lenjira, sina, a danas nam je caad i mnogi drugi programi slicni njemu, olaksao crtanje arh.projekata (prilog 2 ).
CAAD za mene predstavlja jedan od modernih vidova predtavljanja objekata ili projekata. Razvojem tehnologije industije i kompleksnih softvera, arhitekta ili inzinjer je u mogucnosti da na izrazito precizan, brz i tacan nacin prikaze svoje ideje i konstrukcije i ovakvim vidom komunikacije priblizi svoje ideje eventualnim korisnicima. Prednost ovih programa sem izrazitog vizuelnog efekta i tacnosti proracuna sa sto manje manuelnog rada je i brzina izrade, kao i prikazivanje idejnih resenja koja u stvarnosti i nisu moguca.
Za mene CAAD predstavlja savremeni nacin izrade projekata.Taj nacin je brzi,sigurniji i laksi od izrade projekata slobodnom rukom.CAAD predstavlja veliku olaksicu za sve arhitekte i izrade projekate u njemu.Omogucava sagledavanje objekate u 2D i 3D prikazu sto je velika olaksica za sve.Omogucava ilustrizaciju objekata, a i okoline.
Po mom misljenju caad predstravlja brz, moderan i efikasan nacin obrade arhitektonski i drugih programa putem softvera koji to dozvoljavaju. Njihovim usavrsavanjem tehnaika izrade crteza se znatno poboljsava kao i njihov kvalitet. Ove slike prestavljaju moje vidjenja caada i obradu projekata u programima kako ja zamisljam.
Za mene CAAD predstavlja laksi i brzi nacin projektovanja i predstavljanja objekata kako kroz crtez tako i kroz 3-D prikaz. Kao odgovor na temu prilazem svoje tri fotografije koje su radjene za potrebe kursa Prostor i oblik, i predstavljaju prikaze osnove jednog od spratova ,presek kao i 3-D prikaz moje makete nadogradnje. Nastale su u Archi-CAD-u.
Do sada sam se jedino upoznala u srednjoj skoli sa programom Auto-Cad. Smatram da svi ovi programi predstavljaju precicu do izrade projekata, a mogu dati i dobre ideje. Prilayem svoje tri fotografije. Uvek sam radila masinske delove u 2d ili 3d prikazu.
Kada sam cula za predmet CAAD, prvo sam pomioslila na programe Archi-Cad i Auto-Cad. Do sada sam imala prilike da radim samo u ova dva programa, ali bih volela da naucim da radim i u ostalim gore navedenim. Ova dva programa su jako zahvalna za izradu arhitektonskih projekata i 3d prikaza i pruzaju dosta mogucnosti za crtanje i obradu radova.
Evo moja tri crteza:
Radujem se ovom predmetu jer zaista nista ne znam o ovim programima, a zelela bih da naucim. U prvom semestru sam dobro prosla i fino sam se snalazila, pa cu valjda tako i nastaviti. Nadam se da sam dobro shvatila ovaj zadatak. Ove ilustracije predstavljaju moje shvatanje caad-a, ili bar ono sto bih ja zelela da caad bude.
CAAD (Computer Aided Architectural Design) - kompjuterska podrška arhitektonskom projektovanju - za mene predstavlja skup kompjuterskih programa, koji pomažu pri projektovanju, ne samo arhitektama, već i drugim inženjerskim strukama. Kao takva celina, programi ove vrste mogu međusobno da "komuniciraju", tj. da se dalje razrađuju prebacujući se u srodne programe. Imala sam priliku da se susretnem sa radom u ovim programima, sem Rhino-a, koji zaista olakšavaju projektovanje, bar što se tiče vremenski. Od mojih ličnih radova, zbog tehničkih problema, trenutno je postavljen samo projekat iz Archi Cad-a.
Moje poznavanje caad-a je još uvek prilično skromno, iako su i auto cad kao i archicad, sketchup i drugi programi ove vrste imperativ pri bavljenju arhitekturom. Moć caad-a danas ,u 21. veku je ogromna. Caad kao idealno mesto za realizaciju ideja. Preciznost, prostornost, dizajn kako enterijera tako i eksterijera,samo su neke od karakteristika caad-a. Omogućava jasno i precizno definisanje ideja, projekata, kao i plodno tle za projekte koji još uvek nisu relazovani,projekte koji predstavljaju deo nekog drugog vremena, uslova i okolnosti. Omogućava prikazivanje projekata koji su deo budućnosti na poprilično realističan način.
Ovo su moji prvi susreti sa CAAD-om. Putem ovih ilustracija,pokusacu da objasnim moje trenutno shvatanje.Na prvoj ilustraciji prikazana je mogucnost da se brze,tacnije i efikasnije prikazuju projekti. Druga ilustracija je radjena u AutoCad-u i na njoj je prikazan racunar u 3d-u. Namerno sam odabrala racunar kako bih prikazala njegov znacaj u arhitektonskom projektovanju. Trecom ilustracijom ukazujem na mogucnost sto realisticnijeg prikazivanja projekata i na taj nacin sto boljeg priblizavanja ideja korisnicima ili potencijalnim investitorima.
Kako CAAD u prevodu na srpski znaci kompjuterska podrska arhitektonskom projektovanju ovo su neki radovi u Autodeskovim programima koje sma ja crtao sto u srednjoj sto iz hobija... Ovako ja dozivljavam CAAD.
CAAD - softver programi koji pomazu arhitekti u realizaciji ideja.
Odlican nacin komunikacije izmedju lica koja se bave projektovanjem i ljudi koji nisu u toj sferi.
Do sada sam radila u AutoCAD-u, ArchiCAD-u i SketchUp-u, tako da mi CADD ne predstavlja potpunu nepoznanicu. Ipak, koliko sam razumela CAAD obuhvata i neke druge programe sa kojima bih zelela da se upoznam i kompletiram svoje znanje u oblasti CAAD-a.
Kratak opis mog shvatanja Caad-a i onoga što pomoću programa može da se realizuje:
1.osnove, preseci,2d crteži- precizno crtanje i merenje pomocu programa(zamena za crtanje pomoću lenjira, šina, rapidografa...)
2.enterijer- detaljan prikaz unutrašnjeg dizajna nekog objekta
3. 3d modeli, od najjednostavnijih oblika( sa kojima smo se sretali na predmetu Matematika1) do potpune relizacije projekata- zgrada, objekata i njihovog okruženja
Prvi put se susrecem sa ovim programima, a dosta sam cula o njima. To je, u stvari, skup programa koji arhitekti pomazu pri ustedi vremena. Computer Aided Design, poznatiji kao CAD, ne nudi sve ono sto je arhitektima potrebno da bi zavrsio do kraja neki projekat, pa je zbog toga razvijen CAAD, Computer Aided Architectural Design, kao posebna klasa softvera da bi se to upotpunilo. Ovi programi omogucavaju prikazivanje objekata u 2D i 3D.
Nadam se da cu na ovom predmetu da naucim dosta toga vezanog za ove programe.
Prvi put se susrecem sa ovim programima, a dosta sam cula o njima. To je, u stvari, skup programa koji arhitekti pomazu pri ustedi vremena. Computer Aided Design, poznatiji kao CAD, ne nudi sve ono sto je arhitektima potrebno da bi zavrsio do kraja neki projekat, pa je zbog toga razvijen CAAD, Computer Aided Architectural Design, kao posebna klasa softvera da bi se to upotpunilo. Ovi programi omogucavaju prikazivanje objekata u 2D i 3D.
Nadam se da cu na ovom predmetu da naucim dosta toga vezanog za ove programe.
O CAAD-u ne znam mnogo, ali se nadam da ce se to tokom ovog semestra promeniti. CAAD je velika olaksica danasnjim arhitektama jer omogucava brze crtanje, modelovanje, koriscenjem CAAD-a lakse se ispravljaju gereske nego kod crteza na papiru. Prva slika ilustruje "teskoce" starih majstora arhitetkure, dok druge dve prikazuju nenadmasivu preciznost i urednost CAAD-a.
Smatram da je osnovna funkcija CAAD-a materijalizacija i prezentacija ideje kroz model. Od navedenih CAAD programa solidno poznajem AutoCAD, SketchUp i ArchiCAD. Prve dve slike prikazuju moje trenutno znanje iz CAAD programa, slika br. 1 prikazuje moj rad iz AutoCad-a iz srednje skole, slika br. 2 prikazuje projekat nadogradnje za kurs Vizuelna istrazivanja radjen u SketchUp-u, a na slici br. 3 je prezentovan model u Rhino-u koji pokazuje nivo modelovanja koji nastojim da dostignem.
CAAD tehnologija omogućava brzu i efikasanu izradu 2D crteža, odnosno prezentacije 3D modela. Imam iskustva sa Auto Cad-om, i to pretežno vezano za izradu 2D crteža (osnove,preseci,detalji). U prvom semestru sam se se upoznao i sa SketchUp-om.
Mislim da poznavanje CAAD tehnologija danas predstavlja osnovnu pismenost jednog arhitekte i uopšte inženjera bilo kakve vrste.
Sto se tice mog poznavanja caad-a, i 3d modelovanja, za sada znam samo da radim u Cinema4D-u, u 3DS Max-u ArchiCAD-u, Autocadu, Artlantisu i jos po nesto, ali nadam se da cu uskoro saznati jos po koji programcic. Evo neki od rendera sto sam uradio do sada.
Evo ga jedan render na timeline-u zajedno sa Borkom...
CAAD me asocira na rad u mnogim programima u kojima se prave projekti, 3d modeli, graficki dizjn itd. zato prva slika pokazuje AutoCAD kao jedan od osnovnih programa u kojima se prave projekti, .druga slika pokazuje rad u google sketchupu, u kom smo svi probali da radimo, a treca slika pokazuje photoshop u kojim smo se dosta bavili tokom prvog semestra.
Prilazem Osnovu tipskog sprata i Poduzni presek koje sam nacrtao u programu AutoCAD tokom srednje skole (dva preseka iz projektne dokumentacije poslovno-stambenog objekta Po+P+3+Pk koji je projektovan u skeletnom sistemu).
Na trecem prilogu je prikazan 3D model Nadogradnje koji sam napravio tokom proslog semestra u okviru predmeta Prostor i oblik.
Kao sto znamo, AutoCAD je jedan od programa iz porodice CAAD koji nam omogucava da na lak, brz i efikasan nacin sprovedemo tok projektovanja. Postoje i drugi programi, kao sto su SketchUp, ArchiCAD, Rhinoceros, i drugi, koji nam omogucavaju da brzo i precizno sprovedemo projektovanje arhitektonskog objekta i izradimo potrebnu tehnicku dokumentaciju koju ce koristiti izvodjaci radova i na osnovu koje ce izgraditi objekat.
Razumem CAAD kao sistemsku-programsku podrsku projektovanju,uz pomoc programa kao sto su AutoCad,ArchiCad,Rhino,SketchUp,se dogadja brzi i precizniji rad iako je po mom misljenju skica pre tog rada neophodna.
Mislim da se koriscenjem ovih programa mozemo lakse pribliziti investitorima jer se dobija jako dobra prezentacija naseg projekta.
Prva slika je rad u AutoCad-u za koji smatram da je osnova znanja iz CAAD-a,u pitanju je osnova objekta.
Na drugoj se nalazi 3d rad u ArchiCad u.
Dok je treca nastala u Rhino programu koji najslabije poznajem i volela bih da ga naucim bolje,kao i koriscenje raznih rendera koji u sustini nose veci deo prezentacije,krajnjeg izgleda.
Moje poznavanje caad-a svodi se na poznavanje programa za 3d modelovanje sa kojima sam do sada upoznat, uključujući 3ds-max ,Cinema 4d, Blender-City Generator,V-ray korišćenih i u priloženoj animaciji radjenoj zajedno sa Urošem Vukovićem...a evo i par statičnih rendera radjenih u 3ds-maxu.
Untitled from Uros Vukovic on Vimeo.
Moja prva asocijacija na naziv CAAD jeste rad u programu Auto Cadu...tj. crtanje osnova ,preseka,detalja, 3D modela...
Smatram da su navedeni programi neophodni prilikom prezentovanja projekata i da oni cine osnovu kompjuterskog projektovanja. Neophodno je znati napraviti 3D model, tako da bih volela to da naucim.
Znam dobro da radim u Auto Cadu..nije mi stran ni Arhicad.
Prva slika je 3d model kuce, koji sam napravila u Arhicadu.
Druga slika je jedna od osnova koju sam crtala u Autocadu.
Treca slika jeste moje vidjenje CAAD-a,preuzeta sa interneta i nesto sto bih volela da naucim da nacrtam.
Ove tri fotografije predstavljaju (prva) rad u programu odnosno kako se dolazi do modela koji prikazuje druga fotografija-gotov model; šta se može dobiti kao rezultat, kao i treća; arhitektonska geometrija se može primetiti.
Ovo je moje trenutno vidjenje caad-a i njene ilustracije.Moje znanje se najvise odnosi na 2D crteze,koji su po meni najbitniji faktor u nekom projektovanju.Dok 3D prikazi sluze za bolje sagledaje date situacije.
Mislim da grafičke prezentacije koje omogućavaju gore navedeni programi daju kompletnu i jasniju sliku projekta. Lakše koordiniramo sopstvenim projektom kada smo u mogućnosti da ga sagledamo u nekim 3D modelima. Takodje, lakše se vrše izmene u presecima i osnovama iscrtanim u programima. Otvara se i jedna nova mogućnost planiranja nečega što možda trenutno nije izvodljivo kao projekat, ali svakako je moguće o tome razmišljati kao o konceptualnom i idejnom rešenju.
Izabrala sam ove tri slike jer smatram da njima mogu da predstavim cemu ustvari programi sluze. Smatram da nam oni pomazu da vidimo projekat pre nego sto se ostvari, da mozemo da shvatimo kako tacno on stoji u prostoru i takodje znatno olaksava samo projektovanje,jer racunanje vrsi on.
Sve tri slike su 3D objekti. Poslednji je uradjen u AUTOCAD-u
Iako nisam preterano upoznata sa CAAD programima, smatram da je kompjuterska podrska projektovanju izuzetno znacajna i korisna, jer povecava preciznost i mogucnosti u crtanju, a pretpostavljam i da skracuje vreme potrebno za izradu projekata, u odnosu na rucno crtanje. Prva asocijacija na CAAD su mi AutoCAD i ArchiCAD. Posto jos uvek ne znam da rukujem ni jednim od ovih programa, postavila sam slike preuzete sa interneta, koje predstavljaju moje shvatanje CAAD-a.
Sl.1: ArchiCAD
Sl. 2: AutoCAD
Sl. 3: Sketchup
Moje trenutno poznavanje CAAD-a odnosi se na nekoliko programa sa kojim sam radio kao što su npr. Google Sketch-Up, 3DS Max i Cinema 4D. Sa programima kao što su AutoCad, ArchiCad, Rhinoceros nisam još radio ali se nadam da ću u ovom semestru naučiti stvari koje će mi biti od velike koristi.
Poznavanje ovih programa za arhitekte je veoma važno jer omogućavaju da se vidi kako će objekat izgledati u konačnoj fazi, i pre početka izgradnje, što prikazuju prve dve ilustracije, dok treća prikazuje na koji se još način mogu koristiti ovi programi, u ovom slučaju za animaciju.
Do sada nisam imala priliku da se upoznam sa programima ove vrste.moje vidjenje programa iz grupe CAAD je osnovano na olaksicama koje ovi programi pruzaju. kombinacijom dva programa iz 3D modela povlacenjem samo je dne linije mozemo izvuci presek za koji bi nam trebalo mnogo vise vremene da ga nacrtamo rucno. takodje pruzaju puno opcija pri kreiranju razlicitih konstrukcija,enterijera,osnova,preseka itd..
CAAD za mene predstavlja pomoć pri iscrtavanju i sagledavanju arhitektonskih, urbanističkih projekata. Pomoć u smislu brzine iscrtavanja, a što se tiče sagledavanja, većina programa ima mogućnost prikazivanja 3D-a.
Prva slika - prikaz projekta u AutoCAD-u
Druga slika - 3D prikaz u ArchiCAD-u urbanističkog rešenja
Treća slika - Presek u ArchiCAD-u
CAAD predstavlja jedan od esencijalnih alata za arhitektu. Alat koji sluzi za stvaranje, razvijanje, osmisljavanje, modifikovanje i na kraju kompjutersko realizovanje buducih projekata. CAAD odmogucava kontakt izmedju arhitekte i korisnika, kojim se bolje prikazuje koncept, ambijent pa i sama ideja projekta u nastajanju. Omogucava efikasno i precizno crtanje i konstruisanje kompleksnih arhitektonskih formi, fotomontazu i predstavljanje konkretne slike objekta, neposredne okoline i uticaja koju objekat ostavlja na nju pre njegove realizovacije. Samim tim omogucava dodatno modifikovanje i unapredjivanje projekta kao i direktno uocavanje tih promena. U krajnjem slucaju omogucava bavljenje utopijiskim i futuristickim idejama o arhitekturi koja mozda ne moze biti ostvarena trenutno ali ipak moze postojati kao ideja i moze se realizovati u digitalnoj formi
CAAD vidim kao neizostavan deo projektantskog procesa, sredstvo da se zamisao i ideja predstave i spreme za realizaciju, ali i kao najbolji način da se ljudima koji ne razumeju arhitektonske crteže projekat predstavi.
slika 1_3D model mog projekta nadogradnje (SketchUp)
slika 2_3D model projekta biroa James Law Cybertecture
slika 3_arhitektonski crtež (AutoCAD)
Prednost CAAD-a je, pored lakseg i preciznijeg iscrtavanja, to sto omogucava savremenom arhitekti/projektantu da na sto jednostavniji i efektniji nacin prezentuje svoju ideju korisniku.
Evo nekih mojih radova iz srednje skole, radjenih u ovim programima. Mada sam ja jos uvek amater u tome.
Programski softveri iz porodice CAAD danas predstavljaju osnovni alat u zanatu zvanom arhitektura. Kako živimo u dinamičnom vremenu ovi programi nam prevashodno omogućavaju bržu, efikasniju i lakšu izradu projekata i komunikaciju sa investitorom. Po mom mišljenju programiranje i iscrtavanje 3D modela objekata je naša stvarnost koja će ne samo predstavljati realan objekat već pomoći izvođačima radova primenom softvera na gradilištu sa svim podacima i merama uključujući perspektivne preseke, osnove i detalje dajući realnu sliku i ubrzavajući izradu objekta.
Od softtvera trenutno znam da koristim samo AutoCad, nisam radio u drugim. Prva slika je fasada objekta koju sam crtao u AutoCad-u. Na drugoj slici je objekat nacrtan u programu ArchiCad(sa interneta), a treća presek kroz jedan objekat.
Programi koji se bave 3D modelovanjem oduvek su mi bili interesantni, iako na zalost, nikada do sada nisam imala priliku da se ozbiljnije bavim nekim od njih. Ovi programi za mene predstavljaju ne buducnost vec sadasnjost u kontekstu nastanka bilo kakvog arhitektonskog projekta. Oni omogucavaju prakticnost a samim tim ustedu vremena i novca i po meni oni su osnovni alat svakog arhitekte. Upotrebom ovih programa mnogo je lakse proracunati sve ono sto je potrebnp za nastanak dosta slozenih formi pa na ovaj nacin ovi programi podsticu inventivnost i kreativnost. Drago mi je sto sam dobila ovaj zadatak jer sam pregledanjem fotografija shvatila koje su sve mogucnosti ovakvih programa. Fotografije koje sam izabrala radjene su u tri prograna : Rhino, AutoCad i Revit.
Ranije sam smatrala da CAAD softvere mogu i znaju da koriste samo profesionalci. Međutim,ovi programi su napravljeni upravo da olaksaju i ubrzaju proces projektovanja, zato su i pravljeni na taj način da budu laki za upotrebu svakome ko zeli da ih koristi. Moje viđenje CAAD-a prikazala sam slikama, gde prva slika pokazuje moje trenutno poznavanje CAAD-a, a ono je korišćenje osnovnih funkcija uz pomoc literature. Druga i treća slika pokuzuju nacin na koju cu, posle ovog kursa i kasnijim usavrsavanjem da prikazujem svoja projekte (na sve bolji i laksi način,manjom upotrebom papira, olovke i lenjira) . . .
Predstojeci prilozeni materijal reprezentuje moje trenutno shvatanje CAAD-a koje se uglavno zasniva na tome da uz pomoc njega mozemo prikazati prostornost samog projekta i na taj nacin ga mozemo pribliziti ljudima koji se ne susrecu svakodnevno sa istim. Zatim, ono predstavlja nesto neprocenjivo za osobu koja se bavi arhitekturom jer postaje nezaobilazna alatka u radu i omogucava svu preciznost i detaljnost koja se rucnim cranjem uz pomoc table, lenjira, sine nezaobliazna. Kada je rec o mom poznavanju programa iz grupe CAAD, ne mogu se pohvaliti da sam vesta, ali ocekujem da ce se to promeniti.
Prva slika predstavlja projekat MVRDV arhitekata
Druga slika predstavlja projekat Adriana Smitha i Gordon Gill arhitekata, kadrirani deo svetski najveceg tornja u Saudijskoj Arabiji
Treca slika je projekat Bjarke Ingels Group
Prva stvar na koju me CAAD asocira jeste tehnicko crtanje, koje je nekada bilo jedina veza izmedju arhitekte i nekog ko je trebao da razume i sagleda njegov rad...
Druga je mogucnost 2D prikaza npr osnove, koja je mnogo preciznija i detaljnija nego radjena rukom..
Treca je jako dobra grafika uz koju rad deluje realno i potpuno je saglediv..
Uz pomoc ovakvih programa, mnogo je jednostavniji prenos informacija, crteza...postalo je mnogo lakshe i brze prikazati neku zamisao i predstaviti neshto shto zelimo da realizujemo.
Nisam imala priliku do sada da koristim AutoCad ili neki drugi program za prikazivanje projekata.
Ali mislim da je to odlican program koji olaksava prezentacije projekata
i lako uvodi sve oni koji nisu u oblasti arhitekture u sam projekat.
Prva slika je primer osnove koja nije rucno crtana, vec koriscenem AutoCad-a.
Znatno brze i preciznije.
Druge dve slike su primeri kako to jos mozemo predstaviti projekat , sagledan sa svih strana
i sa svim mogucim detaljima. Mislim da su mogucnosti CAAD-a vrlo korisne i imaju
kljucnu ulogu u prezentovanju projekata.
Moje dosadasnje poznavanje programa koje smo pomenuli na predhodnom času je izrazito malo, s obzirom da mi je za dosadasji rad ruka bila dovoljna. Ipak CAAD shvatam kao ispomoć aritektima današnjice u sagledavanju i realizaciji njihovih ideja na brži i efikasniji način, što uključuje rad na svim poljima- kako enterijera (slika 1), materijalizacije objekatai osmišljavanja forme objekata (slika 2) ili korišćenja prostora (slika 3)...
Moje trenutno poznavanje CAAD-a je skromno, nadam se da cu se bolje upoznati sa njim. Za sada sto znam o njemu jeste da omogucava lakse i preciznije iscrtavanje, takodje omogucuje arhitekti da lakse prezentuje svoju ideju, i omoguci sto bolje sagledavanje svog projekta . Ovo su 3 slike koje mene asociraju na CAAD.
O CAAD-u ne znam mnogo, ali se nadam da ce se to promeniti tokom ovog semestra . Moje misljenje je da CAAD predstavlja veliku olaksicu danasnjim arhitektama jer omogucava brze crtanje, predstavljanje projekta. Koriscenjem CAAD-a se mogu lako ispraviti sve greske i nedostaci projekta. Ovo su moje asocijacije na CAAD:
Pokusacu da kroz sledece graficke priloge predstavim svoje vidjenje CAADa. Smatram da CAAD ima veliki udeo u arhitektonskom projektovanju.
CAAD za mene predstavlja savremeni nacin crtanja projekata.
To je brz i siguran nacin crtanja projekata. dobro je to sto omogucava sagledavanje objekata u 2D i 3D prikazu.
To je program koji pomaze arhitekti u realizacijama ideja.
Ove tri slike prezentuju moje sagledavanje CAAD-a i njegovih mogucnosti. Veliki sam ljubitelj kompijuterskih programa za crtanje i realizaciju projekata te dosta toga i znam o pojedinim porogramima. Prve dve slike su moji crtezi u AutoCad-u i Google SketchUp-u. One prezentuju moje trenutno znanje. Sto se tice trece slike, ona prezentuje ono sto ocekujem da cu moci da uradim kada zavrsim ovaj kurs.
Ono sto je nekada bilo nezamisljivo u oblasti tehnickog crtanja i projektovanja, sa razvojem CAAD softvera postalo je stvarnost. Brzina i lakoca s kojom se 2D crtezi i 3D modeli kreiraju ili modifikuju u CAAD-u predstavljaju neizmerne prednosti u odnosu na klasican nacin rada. Trenutno ne znam da koristim ni jedan od softvera, ali se nadam da ce se to brzo promeniti. Na slikama cu prikazati samo neke od mogucnosti koje CAAD pruza:
Prva slika: Prikaz preseka i njegovo precizno definisanje u AutoCAD-u;
Druga slika: 3D prikaz enterijera;
Treca slika: 3D prikaz objekta;
Po mom mišljenju, CAAD predstavlja pomoć pri crtanju i sagledavanju arhitektonskih projekata. Značajno je sredstvo prilikom predstavljanja i prezentovanja budućih projekata. Prva i treća slika su preuzete sa Interneta i predstavljaju 3D crteže rađene u AutoCad-u, a druga slika je moj crtež rađen u Sketch up-u.
CAD programi su po mom misljenju jako korisni jer pruzaju brzi i efikasniji rad u odnosu na rad slobodnom rukom. AutoCAD pruza izvanredne mogucnosti sto se tice tehnickih crteza i ima siroku namenu, dok ArchiCAD ima iskljucivo primenu u arhitekturi. Njegova prednost u odnosu na AutoCAD je mogucnost izbacivanja preseka i izgleda iz osnove, kao i 3D modela koji se moze kasnije obradjivati. Sa ostalim CAD programima nisam upoznat dobro.
Auto Cad poznajem dobro,mada bolje 2d nego 3d...Ucila sam ga u skoli i dosta sam radila u njemu,smatram da je odlican program i da dosta olaksava crtanje...Slike ispod su skinute sa interneta i to od prilike pokazuje koliko poznajem Auto Cad,svoje radove nemam sacuvano...nadam se da cu nauciti i sada jos,da cu dopuniti svoje znanje...
Jos uvek imam veoma skromno znanje kompjuterskim programima za arhitektonsko projektovanje, ali sam takodje veoma svesna da je njihovo poznavanje veoma bitna odlika arhitekata, jer u velikoj meri olaksava njihov posao, najvise vremenski, ali i na mnoge druge nacine.. Primeri koje sam pronasla na internetu predstavljaju primere u programima sa kojima jos uvek ne umem da baratam, ali cu se potruditi da u najskorije vreme naucim da koristim i njih, a zatim i mnoge druge..To su Autocad, Archicad,Skechup..
Veoma se radujem ovom predmetu jer se sa CAAD-om jos uvek nisam susretala ali imam veliku zelju da naucim jer svaki uspesan arhitekta vlada znanjem iz ovih programa.Novo tehnicke mogucnosti su nam omogucile da nekadasnji mucan posao projektovanja bude znatno olaksan i ubrzan. U ovim slikama vidi se rad u CAAD-u.
Moje misljenje o nastanku AutoCada je jednostavno. Po meni je ovaj program omogucio pogled na arhitekturu iz dva razlicita ugla. Jedan od njih je posmatranje arhitekture kao procesa stvaranja koji se sastoji vise iz rucnih skica i crteza likovnog karaktera. Cad je omogucio razvoj ovakvog pogleda jer njegovim nastankom proces rucnog tehnickog crtanja nije vise predstavljao problem ili glavno zanimanje arhitekte, kako se ranije verovalo. On je sa druge strane stvorio novu struju istrazivanja, tehnickog usavrsavanja i konstruisanja gradjevina za koje su nekada bili potrebni meseci. Istrazivanje granica kompjuterskog predstavljanja arhitekture je nasa svakodevica o kojoj moramo da znamo sto vise. Na kraju, za koji god nacin projektovanja da se opredelimo uvek cemo zavrsiti sa cadom ispred sebe, pitanje je samo da li cemo pred njim provesti nekoliko minuta ili sati.
Za mene je AutoCad veliki izazov jer vac neko vreme gledam u crni prozor i ne znam da maknem. Radim na tome da se to promeni i nadam se da cu uspeti da do kraja semestra naucim da pravim 3D modele kao sto ovi na slikama.
Rad u programu sigurno da omogućava veću preciznost i pomaže nam da prezentujemo svoju ideju tj. projekat. Ja nisam radila u Auto Cad-u mada sam sada počela da učim neke osnovne funkcije.Nadam se da ću ga savladati. Primeri koje sam postavila jesu 2d prikazi osnove i preseka objekta i 3d modeli.
Moja prva asocijacij na caad je tehnički crtež, uglavnom za prikazivanje 2d crteža kao i za precizno crtanje. služi nam kako bi investitoru ili drugim ljudima bolje i lakše prikazali našu zamisao u prostoru. Tačnije kako bi svoju ideju iz glave premestili na papir. Ne znam puno o ovom programu,ali pokušala sam nešto da uradim u njemu. Moj rad je prikazan na drugom i trećem radu.
Do sada se nisam susretala sa CAAD-om, ali imam zelju i potrebu da naucim da rukujem sa tim, s obzirom da je CAAD postao nezaobilazan faktor. Koliko sam upucena, CAAD omogucava prikazivanje 2D crteza i 3D modela pojekata, ubrzavajuci i olaksavajuci posao, takodje, garantuje i preciznost. Imajuci u vidu razlicite funkicje koje su omogucene, lakse mozemo sagledati i izraziti ideju.
moje poznavanje CAAD-a je veoma skromno, svodi se na iscrtavanj 2 d crteza: osnove, preseci, kotiranje. 3 d crtez je veoma bitan prilikom predstavljanja projekta kupcu.
Do sada se nisam susretala sa caad-om, samim tim nisam bas vesta u koriscenju istog .Smatram da je to program koji olaksava posao svakom arhitekti u realizovanju svojih ideja i projekata.Caad po meni predstavlja brzi i laksi nacin iscrtavanja 2d i 3d modela i njihove osnove i preseke i u mnogome olaksava posao i nama studentima . Tako da se nadam da cu savladati ovaj program, jer smatram da je zanimljiv i da ce nam dosta olaksati posao.
Kada je rec o ovom predmetu,do sada sam imala susreta jedino sa Auto Caad-om. Moje poznavanje ovog programa je dosta skromno,uglavnom se svodi na 2D crteze. Smatram da su ovi programi dosta bitni za dalji rad u arhitekturi.
CAAD smatram programom koji nam pomaže da lakše realizujemo projekat koji smo zamislili, kao i da ga na pravilan način iz zamisli pretvorimo u fizički postojeći projekat. Olakšava projektovanje i savladavanje određenih prepreka koji se tom prilikom javljaju. Omogućava planiranje i vizualizaciju objekata, enterijera i urbanističkih površina.
smatram da je upravljanje programom kao sto je CAAD veoma bitno u mojoj daljoj karijeri. Za sada je moje poznavanje ovog programa veoma malo, uglavnom sam se susrteala sa 2 d ctrezima.
CAAD za mene predstavlja alat koji omogucava precizno i uredno projektovanje formi u arhitekturi.Pomaze pri stvaranju, razvijanju i prikazivanju, kako koncepta, tako i ideje projekta. Samim tim pomaze arhitekti pri analizi, realizaciji i predstavljanju buduceg projekta korisniku, koji pomocu ovih alata bolje vizuelno dozivljava projekat. Zato se kaze da CAAD omogucava kontakt izmedju arhitekte i korisnika. Tim putem predstavlja moderan nacin prikazivanja 2D i 3D arhitektonskih objekata i pruza brze, lakse i efikasnije crtanje u arhitekturi.
moje poznavanje CAAD-a je veoma skromno, uglavnom se svodi na iscrtavanje 2 d skica: osnova preseka i kotiranje. Smatram i da je 3 d crtez veoma bitan, omogucava da na najbolji nacin predstavimo projekat.
S obzirom da do sada nisam imala priliku da radim u njemu, moje znanje o CAAD-u je dosta skromno. Poznato mi je samo toliko da je program usavrsen za precizno i jasno predstavljanje ideja i projekata kroz osnove, presjeke, 2D crteze i 3D modele. Vrlo sam zainteresovana i ocekujem da cu kroz ovaj semestar da naucim dosta o samom programu kao i nacinu njegove primjene, jer sam svjesna vaznosti poznavanja istog.
uz pomoc CAAD-a stvaramo i prikazujemo nove stvari ,drugaciji i bolji svet. radimo nesto sto je do skoro bilo nemoguce.on takodje, kao da ispunjava svaku vasu zamisao sto mi zvuci neverovatno...
Moja prva asocijacija na CAAD je brze i potpunije prikazivanje tehnickim crtezom. Kao zamena za staromodno rucno organizovanje prostora danas koristimo AutoCad. Medjutim, Auto Cad, kao i SketchUp, ArchiCad i drugi programi, ne zaostaju ni sa 3D prikazom objekta, izuzimajuci cinjenicu da on mozda jos uvek nije izvodljiv. CAAD nam sluzi i za potpuno programsko materijalizovanje i dizajniranje kako unutrasnjosti tako i spoljasnjosti objekta i njegov uticaj i polozaj na okolinu.
Moje trenutno poznavanje ovih CAAD-a je oskudno. Nadam se da cu brzo nauciti da upravljam ovim programima. Ovo su neki od radova koji po mom misljenju odgovaraju temi.
CAAD programi, konkretno arhitektama, predstavljaju veliku olaksicu pri radu, odnosno pruzaju (kompjutersku) podrsku arhitektonskom projektovanju. Samim tim pruzaju nam mogucnost da na jednostavniji i efikasniji nacin, sa velikom preciznoscu, bilo u vidu 2D crteza ili 3D modela, saopstimo drugima svoje ideje.
Prva slika, radjena u AutoCAD-u, na jednostavnom primeru prikazuje jednu od karakteristika CAADa koju smatram izuzetno vaznom, a to je da kada imamo izmodelovanu formu, automatski se mogu "izvuci" projekcije.
Druga slika prikazuje maketu moje nadogradje, radjenu u SketchUp-u.
Treca slika, radjena u ArhiCAD-u, predstavlja vec slozeniju formu (objekat), na onaj nacin na koji bih i ja nekada zelela da predstavim sopstvene projekte.
Iako moje znanje CAAD-a i nije najbolje, sa njim sam se prviput srela pre 10ak godina kad je prvi kompjuter usao u nasu kucu. Nazalast, do sada nisam naucila slozenije funkcije, ali sa osnovnim prilicno dobro baratam. U CAAD-u sam se najvise susretala sa tatinim projektima - 2D prikazima osnova razlicitih zgrada. Nikada nisam bila u prilici da radim 3D prikaz. CAAD najcesce vezujem za idejno i glavno resenje objekta, iako mi je na neki nacin zao sto je CAAD bacio u senku rucno crtanje projekta.
slika 1 - Mustafa Music Muzej savremene umetnosti u Novom Sadu, 3D prikaz
slika 2 - Mustafa Music Muzej savremene umetnosti u Novom Sadu, 2D prikaz
slika 3 - Vladimir Lojanica Rekonstrukcija Narodnog muzeja u Beogradu
Nisam se susretala sa CAAD softverom pre polaska na fakultet. Radila sam jedino u SketchUp programu i ove ilustracije predstavljaju moj rad u tom programu za potrebe predmeta Vizuelna istrazivanja. CAAD za mene ne predstavlja trenutno nista narocito, jer nisam valjano ni upucena u kompjutersko projektovanje.
Programi CAAD, po mom mišljenju, umnogome pomažu u prenošenju ideje na papir. Mnoge kompleksne strukture moderne arhitekture ne bi bilo moguće ručno nacrtati, dok ovi programi omogućavaju bolje, efikasnije i tačnije realizovanje.
Još nisam upoznata sa ovim programima,ali bih volela da naučim jer ih smatram veoma korisnim.
Primeri koje sam ovde postavila su rad Doriane i Maksimiliana Fuksasa za Armani radnju u NY i konkursni projekat Sou Fujimota Taiwan Tower. Na prvom primeru vidimo prelazakl sa ručnog na komjuterski crtež,a u drugom 3D prikaz objekta i postupak njegove realizacije.
Do sada se nisam susretao sa programima CAAD. Ono sto znam o njima jeste da nam olaksavaju 3D prezentaciju, kao i da nam omogucavaju crtanje svega sto je neophodno da bi se jedan arhitektonski projekat realizovao.
Za mene CAAD omogućuje brze i potpunije prikazivanje tehnickim crtezom. Grupa programa Auto Cad, kao i SketchUp, ArchiCad, Google sketchup itd, predstavljaju moderne načine stvaranja 2d i 3d prikaza, kao i potpunu virtuelnu materijalizaciju i dizajn objekta i njegove okoline. Lično nemam mnogo iskustva sa ovim programima, ali ih smatram veoma bitnim za našu buduću struku.
CAAD zamenjuje klasično projektovanje na papiru ili trodimenzionalno modelovanje kompleksnih objekata, te znatno olakšava i ubrzava rad. Omogućava prikazivanje 3D moldela, 2D crteža osnova objekata, kao i enterijera. U prethodnom semestru koristila sam, uglavnom, SketchUp. Ne očekujem da će na kraju kursa moji radovi izgledati poput priloženih, ali se nadam da ću steći dobru osnovu za dalja istraživanja i rad.
Prve dve fotografije predstavljaju moje dosadasnje radove u autocad-u i archicad-u, a treca fotografija je urbanisticko resenje koje je radjeno u sketchUp-u.
U srednjoj skoli sam naucila osnovne stvari o autocad-u i archciad-u , gde sam dalje nastavila sama da eksperimentisem i otkrivam nove mogucnosti ovih programa . Smatram da je autocad jako dobar program prvenstveno za 2d prikazivanje projekata, a kao dopuna njemu je archicad koji nam malo vernije daje 3d prikaz od autocada . Programi poput sketchUp-a pa do malo kompleksnijih programa kao sto je 3d max su veoma profesionalni i daju nam najverniju sliku 3d modelovanja ,sto kod investitora ostavlja lep utisak.
Do sada sam imao priliku da radim na CAAD programima kao što su AutoCAD, ArchiCAD. Oni omogućavaju bržu, precizniju izradu arhitektonskih projekata; pored toga poboljšavaju komunikaciju između projektanta i investitora, izvođača. Prikazane fotografije predstavljaju neke od mojih radova (aksonometrija, osnova, presek).
Moje znanje iz CAAD programa je izuzetno skromno, tj gotovo i da ne postoji posto do sada nisam imao priliku da radim u njemu, ali i pored mog trenutnog neznanja imam zelju da savladam te programe iz cistog razloga zato sto smatram da je to gotovo neizbezno sredstvo za svakog savremenog arhitektu. Navedene fotografije su preuzete sa interneta i meni su licno interesantne.
Programe CAAD-a, osim Google Sketchupa, nisam koristila, jer mi do sada nisu bili potrebni..
mislim da je CAAD nov nacin prikazivanja oblika, prostora, objekata i kao takav precizniji. Lakse predstavljanje zamisljenog ili projektovanog objekta(prva slika), brze odredjivanje proporcija i odnosa, ali i mogucnost animacije, verniji prikaz zeljene slike(druga slika), zanimljivije prikazivanje(treca slika) su moje asocijacije na CAAD.
CAAD za mene predstavlja mogucnost za brzi i jednostavniji proces od ideje do realizacije pri cemu je rezultat profesionalno predstavljen arhitektonski projekat. Na zalost, moje poznavanje CAAD-a i slicnih programa je zanemarljivo, tako da prilazem slike tudjih resenja, ali uz nadu da cu po zavrsetku ovog kursa i ja moci da doprinesem data bazi arhitekata sirom sveta.
Do sada nisam imala prilike da radim u CAAD-u. Sad, kao student arhitekture, na CAAD gledam kao na jedan od elementarnih programa u kome dobijamo zeljene forme, proste, a naravno kasnije i kompleksnije. Nadam se da ce mi predstojeci semestar omoguciti da bolje savladam program i da steknem dovoljno znanja kako bih brzo napredovala sa jednostavnijih formi ka slozenijim.
Do sada nikad nisam koristila CAD, ali ono sto sam saznala o njemu zahvaljujuci drugima, navelo me je da posmatram ovaj skup programa kao na sredstvo koje nam omogucava da svoje ideje zapocnemo, procesujemo i konacno realizujemo. Sta vise, koristeci ovaj program, ceo taj proces stvaranja je ubrzan i olaksan. Nadam se da cu tokom ovog kursa nauciti vise o CAD-u i njegovom konkretnom koriscenju i funkcijama.
Za mene CAD predstavlja tehničku podršku izrade crteža, tj. predstavljanja projekata. Sve više se koriste kompjuteri, tako reći kompjuteri su zamenili tehniku ručnog crtanja. Smatram da je jako korisno poznavati auto CAD i programe slične njemu radi bržeg i efikasnijeg predstavljanja osnova, preseka kao i 3D modela.
Nemam puno iskustva u radu u ovom programu, jer mi nikada do sada nisu bili potrebni. Deluje mi da je funkcionalan i zanimljiv, barem onoliko koliko sam videla posmatrajuci druge tokom njihovog koriscenja programa. Mislim da je ovaj program jako koristan i da moze puno da nam olaksa rad, i volela bih sto pre da naucim da radim u njemu. Ovi primeri pokazuju samo neke od primena Cad-a.
Iskustva nemam,nazalost. volela bih da sam na AF dosla sa nekim elementarnim predznanjem.
Inace smatram da je postojanje CAAD programa veoma bitno, jer nam pomazu u kreiranju objekata i sopstvenih zamisli , pruzaju nam mogucnosti oblikovanja kao i istrazivanje i dobijanje novih i zanimljivijih oblika.
A ovo su primeri koriscenja CAADa preuzeti sa interneta.
Ne mogu se pohvaliti poznavanjem CAAD-a, jer se nisam susretala sam navedenim programima u svom ranijem skolovanju. Svakako sam misljenja da je to jako bitno u arhitekturi. Uz samostalan rad i predmet koji pohadjamo u ovom semestru, nadam se da bu savladati koriscenje ovog seta programa. Meni je prva asocijacija na CAAD su preciznost i preglednost. Uz pomoc programa mozemo detaljno sagledati neki objekat iako on nije realizovan i takodje materijalizovati ga u potpunosti. CAAD nam omogucava lakse koriscenje u smisli dopuna i prepravki projekta, koji su znacajna prednot u odnosu na bilo koji drugi nacin projektovanja.
Ovo su neki moji primeri iz proslog semestra (jednostavni), radjeni u Auto Cad-u .. Auto cad je veoma dobar program. Lak je za koriscenje a u njemu se moze nacrtati sve moguce. Najcece se u njemu rade osnove, preseci i izgledi . Detaljno smo ga obradjivali u srednjoj skoli tako da sve sto crtam , crtam u auto cadu .
moje znanje caad-a je dosta pocetnicki... imala sam u 8om razredu jedno polugodiste ovaj predmet u oviru informatike, ali se zavrshavalo na 2d oblicima. Shvatam da je caad program koji omogucava da se bolje svaki projekat obradi i razradi... omogucava nam da virtuelno docaramo kako ce izgledati u stvarnosti....
U Autocad-u uspesno radim s' obzirom da sam imala kao predmet u srednjoj skoli .Nadam se da cu na ovom kursu nauciti nesto vise o programima Revit i Rhino s' obzitom da nisam imala prilike da radim u njima .
1.deo osnove radjen u Autocad-u
2.deo fasade objekta radjen u Arhicad-u
3.enterijer radjen u programu RevitArchitecture
Ranije je za arhitektonsko projektovanje bilo potrebno, pored znanja, mnogo rucnog crtanja i mnogo vremena utroseno na to.. A zahvaljujuci CAAD-u danas je drugacije.. CAAD omogucava da se arhitekta bolje sporazume sa gradjevincem a i sa korisnicima, zatim da mnogo efikasnije i brze vrsi korekciju projekta, naravno i da predstavi i 2D i 3D prezentaciju svog rada..
Nikad ranije nisam imao priliku da koristim CAAD programe, ali voleo bih da znam da koristim neke od njih posto su neophodni na studijama i u praksi. Ti programi olaksavaju projektovanje i sve vise zamenjuju rucno crtanje. Koriste se i u svakodnevnom zivotu kao sto se vidi na primeru ove stolice na trecoj slici koja je projektovana u AutoCad-u.
Po meni CAAD predstavlja skup programa kojima mozemo precizno i jasno da odradimo dodeljeni zadatak bilo da je u 2D-u ili 3D-u. Pomocu ovih programa i funkcija koje nude mi lako i brzo mozemo da uradimo zadatak koji bi mnogo vise vremena oduzeo radeci ga rucno. Prve dve slike su moji radovi koje sam radio odavno, a treca slika predstavlja Auto CAD tj. program koji najvise koristim i poznajem...
Nikad pre nisam koristio CAAD. Znao sam da se koristi za 3D dizajn ali ne i da se koristi za graficke radove. Sto se tice rada u programima jos nisam upoznat sa svim instrukcijama ali nadam se da cu ih brzo savladati. Na slikama dajem primere kako AutoCAD i Google SketchUp mogu da se koriste u arhitektonskom projektovanju.
Do sada se moje poimanje CAAD-a svodilo iskljucivo na AutoCad. Nisam imao predstavu o skupu programa koji u mnogome olaksavaju posao arhitektama pruzajuci brojne mogucnosti u oblasti 2D i 3D prikazivanja. Svaki od njih mi je nepoznat, ali uprkos tome, zelja mi je da sto veci broj uspesno savladam.
Moje poznavanje CAAD-a nije bas veliko, do sada sam imao prilike da savladam samo SketchUp.. Znacaj CAAD-a u arhitekturi i tehnici generalno je zaista veliki, jer brzim, i preciznijim projektima smo u mogucnosti ne da imamo viziju, npr buduceg objekta, (kao nekada dok se radilo rucno), nego imamo realne trodimenzionalne prikaze kako ce taj projekat zaista izgledati u prostoru. Nadam se da cu uskoro dobro ovladati principima CAAD-a, jer su oni kljucni u stavaranju danasnje arhitekture....
Moje poznavanje CAAD-a je trenutno prilicno ograniceno, ali se nadam da ce se to u buducnosti promeniti. Prve asocijacije na CAAD su crtezi osnova, preseka i 3D modeli. Postojanje ovakvih programa(caad,archicad,sketch up) projektantima olaksava rad. Slike koje prilazem su skinute sa internteta i predstavljaju moje asocijacije na caad.
CAAD smatram alatom koji ubrzava i pospješuje proces projektovanja. Omogućava realizaciju i veoma kompleksnih projekata savremene arhitekture. Predstavlja način na koji je moguće predstaviti osnove, presjeke, izglede prostora koji smo oblikovali, kao i okruženje u kojem se projekat nalazi. Mogući su 2D i 3D modeli. CAAD je sredstvo koje olakšava komunikaciju, kako između arhitekata, tako i između arhitekte i čovjeka za kojeg se projektuje.
Moje poznavanje ovog programa je jako slabo. Nisam do sada imala prilike da radim u njemu. Moje vidjenje programa auto cad je povezano i sa 2D i sa 3D crtezima. Preseci, osnove, aksonometrija...sto se tice 2D crteza, crteza osnova, preseka i raznih drugih skica, ovaj program ima mogucnost mnogih funkcija kao sto su npr. lako i brzo crtanje, kotiranje..Sto se tice 3D crteza, sluze kao konacni projekti koji bi investitoru predstavio arhitekta.
Pored ArchiCad-a, AutoCad je program u kom se najbolje snalazim. Trenutno radim na usavršavanju Sketchup-a. Kad neko spomene ove programe, meni na pamet padnu dimenzije, linije različitih boja, 2D i 3D modelovanje.
Nikada pre nisam koristio autoCAD i slicne programe, jer mi nisu bili neophodni, i pod terminom CAAD sam smatrao samo ovaj program, ali sada vidim da on obuhvata mnogo vise od njega. Drago mi je sto cemo krenuti da radimo u ovim programima, jer ce nam biti potrebni u daljem studiranju.
CAAD vidim kao alaktu uz pomoc koje precizno predstavljamo (modelom ili crtezom) projektne forme, kako u arhitekturi tako i u drugim oblastima modelovanja i crtanja. Kroz radove iz AutoCAD-a sam pokusala to i da predstavim.
Od ovih programa najbolje vladam AutoCAD-om, kako u 2D crtanju, tako i u 3D modelovanju.
Slika broj 1 prikazuje ono znanje koje trenutno posedujem u CAAD-u,sa njim znam bez problema da iscrtam najprostije kuce.Slika broj 2 prikazuje da zelim da naucim CAAD,ne u popunosti posto znam da on ima previse razlicitih komandi al dovoljno da se moj nacin rada i projektovanja znatno ubrza.Slika broj 3 prikazuje moja neka ocekivanja,da cu nekada moci da isprojektujem takve objekte...
Tehnologija kao sastavni deo naših života, u velikoj je upotrebi u arhitekturi,kao jednoj izraženo vizuelnoj oblasti, i to na mnoge načine:
Na prvoj slici akcenat je na tehničkim crtežima, i programi poput AutoCAD-a su omogućili znatno bržu izradu,posebno bitnu stavku u vremenu gde je akcenat na brzini i produktivnosti izuzetno naglašen.
Druga ilustracija prikazuje mogućnost kreiranja projekata zasnovanih na složenim matematičkim principima, i razvoj tehnologije omogućio je nastanak mnogih takvih softvera, i sve veću zastupljenost matematike i njenih zakonitosti koje se mogu iskoristiti na izuzetno kreativne načine u arhitekturi.
Treća slika ističe mogućnost stvaranja 3d modela i čitavih urbanih pejzaža, na osnovu kojih se mogu napraviti makete, a i oni sami su dovoljno naglašene prostornosti tako da makete možda više i nisu toliko potrebne.
.
Zaključak je da su softveri u službi arhitektonskog projektovanja od esencijalne važnosti za današnji svet arhitekture, a svakako za sutrašnjicu,jer su omogućili ostvarivanje znatno bržeg projektovanja i unapredili svaki segment arhitektonskog plana, počev od idejnog prostornog prikaza pa i čitavih gradova, do najsitnijih tehničkih detalja.
Bez Caad-a naš budući posao, posao arhitekte, nije moguć, jer sa dobrim poznavanjem kompjuterskih programa možemo mnogo brže, lakše i preciznije sprovesti ideje i zamisli u gotove modele i projekte. Iako sam u srednjoj školi naučio da radim u nekim od osnovnih programa, kao što su ArchiCad i AutoCad, želim da to znanje proširim i da naučim da radim u ostalim programima, koji će mi olakšati studiranje, a kasnije i rad.
Prve dve slike su neki moji modeli rađeni u ArchiCad-u, a treća slika je projekat Zahe Hadid kojim sam želeo da pokažem neograničenost upotrebe i primene kompjuterskih programa za modelovanje.
CAAD se koristi za 2D i 3D crtanje, modelovanje, komunikaciju, razmenu podataka između korisnika, za izradu tehničkih crteža, animaciju, ima primenu u širokom spektru oblasti od igrica do filmova, reklama, arhitekture, mašinstva, brodogradnje... Za sada sam koristila Google SketchUp, 3ds Max, AutoCAD i AutoCAD Architecture.
Prvo što me je asociralo na CAAD su osnove i preseci objekata. Nikada nisam radila u sličnim programima, ali sam se s ovim susrela radeći ispit na temu Vile Savoja. Za potrebe Vizuelnih istraživanja, radila sam u Google SketchUp-u, pa sam za ovaj zadatak nešto novo izmodelovala. Smatram da je ovaj kao i slični programi bitan za prezentovanje finalnih ideja projekata, pa sam kao poslednju sliku odabrala uređen enterijer.
Do sada nisam imala priliku da radim u AutoCAD-u, tako da je moje poznavanje ovog programa jako slabo. Nadam se da cu ga uspesno savladati tokom ovog kursa. Moja predstava o ovom programu se svodi na crteze osnova, kao i preseka, zatim 3D modela, koje se postize znatno brze, nego rucnim crtanjem. Pronasla sam nekoliko zanimljivih primera koje pokazuju neke od mnogobrojnih mogucnosti AutoCAD-a.
Koliko sam ja razumela,ovaj predmet bi trebalo da nam pomogne u laksem predstavljanju kao i dokazivanju i razumevanju arhitektonskih projekata,odnosno da koristi kao olaksica u procesu projektovanja.Na zalost ne mogu se pohvaliti dobrim predznanjem u vezi sa ovim programima,ali se bez obzira na to nadam da cu uspesno savladati sve sto je potrebno u ovom semestru. Slike dole su neke od asocijacija na ono cime cemo se baviti na ovom predmetu.
CAAD je grupa programa bez kojih je danas proces projektovanja gotovo nezamisliv.Prilozene fotografije predstavljaju neke od mnogobrojnih mogucnosti koje oni pruzaju.To su,pre svega,brze i preciznije konstruisanje objekata i lako sagledavanje njegovih elemnata.Do sada sam radila u SketchUp-u,a moje poznavanje ostalih programa je vise nego skromno.
Na prvoj slici sam prikazala nerazdvojnog partnera u životu arhitekte(rapidograf) sve do pre nekih 6 godina kada je tu ulogu preuzeo AUTO CAD i u potpunosti olakšao posao arhitekti. Auto cad je program sa kojim se na najbrži i najlakši način mogu iscrtati 2d crteži(osnove,preseci,detalji...). Sa druge strane imamo Google skech up kao i Archi cad koji nam omogućavaju 3d prikaz objekta i samim tim nam prikazuju kompletan utisak prostornosti.
Ranije je za arhitektonsko projektovanje bilo potrebno, pored znanja, mnogo rucnog crtanja i mnogo vremena utroseno na to.. A zahvaljujuci CAAD-u danas je drugacije.. CAAD omogucava da se arhitekta bolje sporazume sa gradjevincem a i sa korisnicima, zatim da mnogo efikasnije i brze vrsi korekciju projekta, naravno i da predstavi i 2D i 3D prezentaciju svog rada..Sto se tice mog poznavanja CAAD-a, do sada sam imala priliku da koristim neke osnovne alatke u AutoCAD-u i Google SketchUp-u, i to za potrebe vizuelnih istrazivanja, a nadam se da cu uskoro jos bolje ovladati ovim a i drugim programima....
Mislim da je CAAD jako bitan za dalje studiranje arhitekture, trenutno moje poznavanje auto-cada je veoma slabo ali sam upoznat sa sketchup-om. Auto-cad sluzi za pravljenje raznih planova,preseka,osnova i izgleda kuca, kao i dizajn enterijera i eksterijera.
Tri fotografije koje sam prikazala predstavljaju moje prve asocijacije na pomenu CAAD-a. Za mene CAAD predstavlja jedan niz programa koji su na neki nacin podrska arhitekti u realizaciji njegovih ideja. Pomocu ovih programa omogucava se brze, lakse i preciznije osmisljavanje, prikazivanje i predstavljanje buducih projekata. Zasad posedujem oskudno znanje ovih programa, ali se rukovodim time da cu pomenute u narednom periodu uspeti uspesno savladati.
jos u srednjoj skoli imala sam prilike da se upoznam sa autoCAD-om i SketchUp-om...najvise sam radila 2D modele ali verujem da postoji jos mnogo toga sto jos treba da naucim o ovim programima...najzanimljiviji su 3D prikazi jer oni pocinju da zamenjuju nase skice ili cak cele makete.
CAAD nam pruza mogucnosti da preciznije i detaljnije prikazemo nas projekat, da sprovedemo ideju i da je priblizimo korisniku za koga projektujemo. zahvaljujuci CAADu mozemo da zapocnemo realizaciju naseg projekta i da to uradimo u sto kracem roku. CAAD podrazumeva crteze koji omogucavaju izradu, i takodje podrazumeva 3D modele koji nam pomazu da sagledamo nas objekat u finalnoj fazi i pre samog gradjenja.
CAAD je svakom arhitekti danasnjice jedno od glavnih sredstava projektovanja. Kao takav nam stedi vreme i pomocu njega mozemo u neuporedivo kracem roku predstaviti nas projekat sto preciznije i pribliznije. CAAD programi su za mene jako zanimljivi i korisni zato sto kao student ne mogu da projektujem, ali zato mogu da istrazujem i stvaram u tim programima.
Kroz ove 3 ilustracije prikazao sam moje shvatanje 3 osnovna nacina kompijuterskog projektovanja koje sam uradio u programima Autocad ,Skechup i Lightwawe.
U prvoj ilustraciiji sam predstavio 2D crtez arhitektonkog objekta radjen u Autocad-u. Po meni to predstavlja osnov CAAD-a. Na osnovu takvih crteza ,direktno se izvodi objekat.
Druga ilustracija predstavlja idejni 3d model nekog projekta koji sluzi da bi se prikazao zamisljen izgled objekta ,i da bi ideja na osnovu toga mogla dalje da se razvija. Primer je radjen u Skechap-u.
U trecoj ilustraciji vidimo proces preciznijeg modelovanja objekta ,sa vecim obracanjem paznje na materijalizaciju i detalje. Radjeno je u Lightwawe 3d programu. Takvi 3d modeli mogu biti visestruko korisceni.
Ove tri slike pretstavljaju tri koraka ka realizaciji jednog projekta. Rec je o ANZ trznom centru u Melburnu u Australiji. Ovaj projekat me je odusevio prvog trenutka kada sam sa njime bila upoznata, i zato sam ga izabrala da ga ovde prilozim. Naravno rec je o veoma kompleksnom projektu, i njegova realizacija ne bi bila moguca bez koriscenja skupa programa za projektovanje, izradu 2D crteza i 3D modela. Upravo smatram da CAAD to i predstavlja, skup srodnih programa koji sluze za izvodjenje ovakvih i slicnih projekata.
Moje znanje iz caad-a je slabo.Do sada sam imao prilike da se upoznam sa osnovnim funkcijama .Ove slike su moje asocijacije na caad i nacin rada u njemu. . .
Isao sam u arhitektonsku tehnicku skolu , pa samim tim imam neko znanje o Autocad-u i Sketchup-u. Sa ostalim programima jos nisam dolazio u kontakt. Autocad mi je pretezno za 2D crteze odnosno , osnove , preseke i izglede objekata, dok mi Sketch up vise sluzi za brzo i lako crtanje 3D prikaza objekta i najlakse ocrtava materijalizaciju
Vec dve godine aktivno koristim AutoCad, ArchiCad i Google SketchUp, koje sam koristio u srednjoj skoli, i za par konkursa. Ova tri programa su takodje i moja prva asocijacija kada neko spomene CAAD.
Mislim da su veoma korisni, iz vise razloga: preciznost, brzina, 3D modelovanje...sve ovo omogucava nam laksi rad i da lakse predstavimo investitoru svoju zamisao i projekat.
1. slika je osnova koju sam koristio kao ugledni primer za izradu svo maturskog rada.
2. slika 3d modelovanja u ArchiCadu
3. slika 3d modelovanje u Google SketchUp-u.
Када сам први пут у индексу прочитао ЦААД, уистину нисам знао о чему се ради. Прочитавши мало о отме на интернету, схватио сам да о овоме, ипак знам по нешто. Још као мали, са оцем са учио Auto Cad 2001, што и представља моја прва фотографија. Друга фотографија представља сам почетак мог рада у SketchUp-у, док је трећа фотографија један прост, мени занимљив прказ за почетике, онога што могу да пруже програми CAAD-a.
ЦААД би за мени представљао софтверску потпору архитектама у њиховом раду, и могућност виртуелене презентације својих идеја.
Ove je dukementacija jednog projekta u Jagodini, u kome sam ja ucestvovao, dat je 3-D model, presek i osnova, u Auto-Cad-u.
CAAD omogucava lakse i brze projektovanje.
CAAD predstavlja lakse i brze savladavanje arhitektonskih resenja i njihove realizacije. Sa velikim brojem programa koji se koriste u ove svrhe, nastaju izuzetni projekti. Prema tome, ova vrsta podrske arhitektonskom projektovanje od velike su vaznosti. Poznajem i umem da radim u nekoliko programa, AutoCad, ArchiCad, ScetchUp, ...
Ovo su samo neki delovi tehnicke dokumentacije jednog objekta.
Moje predznanje je veoma malo sto smatram velikim nedostatkom ali sam poceo da ucim u ovim programima koji su neophodni u poslu jednog arhitekte. Nadam se da cu dobro savladati programe ove vrste. Ovde su primeri preuzeti sa interneta koji su radjenu u auto CAD-u .
Za mene programi CAAD predstavljaju skup programa pomocu kojih radimo razne projekte. Pomocu njih mozemo uraditi 2D crteze i 3D modele.
Prva slika pokazuje pocetak rada na nekom projektu. Druga pokazuje presek objekta, a treca slika gotov 3D model, koji je u ovom primeru radjen u ArchiCad-u.
Moje znanje kada je u pitanju CAAD je vrlo skromno, svodi se na poznavanje osnovnih AutoCAD-ovih komandi za crtanje u 2D. CAAD-ovi programi uveliko olakšavaju crtanje i predstavljanje prostora, kako u tehničkom tako i u idejnom smislu – pružaju mogućnost lakšeg sagledavanja objekta i njegove izmene i varijacije.
Kao i većina, ja sa CAAD-om nisam imala prilike da radim. Moje poznavanje programa je jako slabo, ali se nadam brzom napretku. Primer br. 1 je mm - Marina + Beach Towers design by Oppenheim Architecture, dok primeri 2 i 3 predstavljaju preseke zatvorenih bazena na Dorćolu.
CAAd,po nekom mom shvatanju,treba da nas uvede u svet tehnologije,programa i alatki sa koji cemo se sluziti kako bi detaljnije,preciznije i slikovitije prikazali nase projekte.2D i 3D programi(AutoCad,ArchiCad,SketchUp) su programi gotovo neophodno znanje za nekoga ko se danas bavi arhitekturom,projektovanjem ili bilo kakvom vrstom dizajna.Ovakva vrsta predavanja bi trebala da nas uputi i nauci osnovnim stvarima u vezi koriscenja programa i nacinu na koji da na najbolji moguci nacin prezentujemo svoju ideju.
moje vidjenje CAAD-a je spoj vise razlicitih programa za bolju prezentaciju projekata koji sadrzi 2D i 3D prikaz. Ono pomaze da se cuva svaka ideja - realizovana ili nerealizovana - ali svakako sacuvana. prva slika je moj pokusaj rada u auto-cadu, druga slika predstavlja osnovu Avalskog tornja u 2D crtezu, i treca slika predstavlja objekat cija mi se prezentacija mnogo dopala i nadam se, da cu se pomocu ovog kursa pribliziti takvom predstavljanju projekta.
CAAD predstavlja kompjutersku podrsku arhitektonskom projektovanju. Pomocu programa poput caad-a, danas je omogucen brzi, laksi i precizniji rad. Predvidjen je za osnove, preseke u 2D ili 3D, enterijere, objekte, prostorno planiranje i uredjenje...
Moje poznavanje CAADa se svodi na rad u SketchUp-u. Sa drugim programima nemam iskustva, ali smatram da su vazan deo obrazovanja i prakse svakog arhitekte. Imaju siroku primenu, od crteza osnova i preseka, do 3D modela. Ovde su prikazani osnova i razliciti 3D modeli koji nam pomazu da bolje isplaniramo i sagledamo kako unutrasnju organizaciju, tako i spoljasnju formu objekata
CAAD smatram za alat pri arhitektonskom projektovanju ili kao sredstvo komunikacije izmedju arhitekte i investitora. Licno imam malo iskustva u radu sa CAAD-om. Prva i druga slika predstavljavaju objekte koji su projektovani pomocu CAAD-a. Treca slika predstavlja osnovu objekta uradjenu u AutoCAD-u.
Buduci da nemam uopste iskustva sa koriscenjem ovih programa, nisam sigurna koliko je moje vidjenje merodavno. Ono sto mogu da zamislim da se moze ostvariti ovom vrstom modelovanja jesu atmosfera i prostornost ambijenta objekta koji projektujemo. Prilozeni prikazi su preuzeti sa ineterneta, a predstavljaju prikaze za koje smatram da imaju te elemente. Prikazi su radjeni u Archicadu, Rhino3d i Sketchupu.
*Projektovati nesto danas, a ne koristiti za to konpijutersku tehniku je nezamislivo, da li se ta lakoca projektovanja i iscrtavanja najbolje postize CAAD programima ostaje da saznamo u narednom semestru. Moje do sadasnje iskustvo sa takvom vrstom projektovanja je prilicno solidno, s obzirom da dolazim iz srednje arhitektonske skole.
*naredne slike pokazuju primere od nekih programa koji su mi koristili u proslom semestru: AutoCad, sketchup 8 sa V-ray renderom.
History of Art & Arts Library Building, Yale University
Ovaj projekat je radio Richard Meier. Prilozene fotografije prikazuju najznacajnije segmente realizovanja ovog projekta, kroz osnovu, izgled i 3D model. Moje poznavanje programa u okviru CAAD-a je veoma malo, ali se nadam da ce se to promeniti.
Doba digitalne stvarnosti, i munjevitog razvoja tehnike i nauke, doveli si arhitekturu na jedan sasvim novi nivo, koji nije magao biti zamisljen ranije. Računarska podrška arhitekonskom dizajnu, zamenila je sve one ustaljene tehnike projektovanja i modelovanja arhitektonske forme. U eri racunara, interneta, i svemogućih softwera, mogucnosti arhitekture se pomeraju. Sve utopijske ideje, snovi vizionara, sada su moguci, ako ne u stvarnosti onda digitalno. Zapravo CAAD danas predstavlja pravu tehnicku osnovu arhitekture, ali takodje " alat" za realizaciju naših ideja.
AutoCAD i ArchiCAD su glavno oruđe arhitekte 21.veka. Oni pružaju daleko veće mogućnosti od rapidografa, šine i lenjira, tradicionalnog pribora za crtanje - osim što u nekoliko sekundi nacrtaju nešto za šta su ručnim crtanjem potrebni sati, čak i dani, omogućavaju savršenu preciznost, mogućnost ispravki, doterivanja, brisanja i docrtavanja, i čine proces projektovanja umnogome udobnijim i zabavnim. Njihova najbitnija odlike je ta što stvaraju pregledne 3D prikaze, kojima je moguće manipulisati jednostavno - sagledati ih iz bilo kog ugla rotacijom, menjati dimenzije čitavog objekta promenom parametara, uklopiti ih u zamišljeno okruženje i videti eventualne nedostatke objekta ( te ih blagovremeno otkloniti).
Moje poznavanje CAAD programa je skromno. Tokom letnjeg raspusta sam ih instalirala i pokušala da sama naučim osnove, kako bih se pripremila za ovaj semestar, međutim nisam mnogo odmakla. Potrebno mi je usmerenje i pomoć u radu. Izabrala sam CAAD kao izborni predmet 3D vizuelne komunikacije kako bih se usavršila i stekla neophodno znanje za budući rad.
Primeri koje dole navodim su:
1. Abu Dhabi Performing arts centre, Zaha Hadid, Abu Dabi, Ujedinjeni arapski Ermirati
2. Linkong economic park / hongqiao SOHO , Zaha Hadid, Šangaj, Kina
3. Eli and Edythe Broad Art Museum, Diller Scofidio + Renfro, Los Angeles, SAD
AutoCAD i ArchiCAD su glavno oruđe arhitekte 21.veka. Oni pružaju daleko veće mogućnosti od rapidografa, šine i lenjira, tradicionalnog pribora za crtanje - osim što u nekoliko sekundi nacrtaju nešto za šta su ručnim crtanjem potrebni sati, čak i dani, omogućavaju savršenu preciznost, mogućnost ispravki, doterivanja, brisanja i docrtavanja, i čine proces projektovanja umnogome udobnijim i zabavnim. Njihova najbitnija odlike je ta što stvaraju pregledne 3D prikaze, kojima je moguće manipulisati jednostavno - sagledati ih iz bilo kog ugla rotacijom, menjati dimenzije čitavog objekta promenom parametara, uklopiti ih u zamišljeno okruženje i videti eventualne nedostatke objekta ( te ih blagovremeno otkloniti).
Moje poznavanje CAAD programa je skromno. Tokom letnjeg raspusta sam ih instalirala i pokušala da sama naučim osnove, kako bih se pripremila za ovaj semestar, međutim nisam mnogo odmakla. Potrebno mi je usmerenje i pomoć u radu. Izabrala sam CAAD kao izborni predmet 3D vizuelne komunikacije kako bih se usavršila i stekla neophodno znanje za budući rad.
Primeri koje dole navodim su:
1. Eli and Edythe Broad Art Museum, Diller Scofidio + Renfro, Los Angeles, SAD
2. Linkong economic park / hongqiao SOHO , Zaha Hadid, Šangaj, Kina
3. Abu Dhabi Performing arts centre, Zaha Hadid, Abu Dabi, Ujedinjeni arapski Ermirati
Moje poznavanje CAAD programa svodi se isključivo na dobro poznavanje programa AutoCAD (srednja škola+rad kući, nisam pohađao kurseve). CAAD programi nam omogućavaju da na efikasniji i lakši način finaliziramo ideju. Doduše, programi se po mom mišljenju ne trebaju nipošto koristiti tokom cele obrade projekta, nego tek onda kada se ideja smatra obrađenom. Naravno, određeni CAAD programi nam daju fleksibilnost u kontekstu preglednosti (npr urađeni objekat se može precizno sagledati iz bezbroj perspektiva u 3D, dok je to sa ručnim radom fizički nepraktično i nemoguće). AutoCAD, kao jedan od korišćenijih programa, npr, ima dosta kompleksan sistem rada u 3D, stoga mislim da je preko potrebno znanje iz još nekoliko programa koji su konfigurisani tako da sa mnogo većom lakoćom možemo izvesti objekat u tri dimenzije.
(AutoCAD, ArhiCAD, Rhino+Lightwave 3D+Maxwell Render+Photoshop)
Do sada nisam imala prilike da koristim programe iz ove grupe, ali nadam se da cu ih savladati, jer smatram da ce mi koristiti u poslu kojim nameravam da se bavim, a i izgledaju veoma zanimljivo. CAAD pomaze prilikom prezentacije nasih projekata i ideja, i omogucava njihovu laksu i brzu izradu, kao i preciznost.
Moje vidjenje CAAD-a su programi AutoCad i ArchiCad koji su neophodni za projektovanje i olaksavaju i ubrzavaju taj proces. Poznajem rad u ovim programima.
Kompjuterska podrska je danas jedan od sastavnih sredstava koja se koriste pri izradi projekata. Sa jedne strane programi uskracuju projektante da usavrse slobodorucno crtanje, ali su i efikasniji u smislu preciznosti u crtanju, kao i ustedi na vremenu, te su svakako korisni, a i neophodni u danasnje doba. Moja prva asocijacija na predmet principi CAAD-a, jeste izucavanje programa kao sto su AutoCad ili Sketchup, koji ce nam biti neophodni u daljem radu.
Uz pomoć tehnologije smanjili smo mogućnost grešaka. Autocad i Archicad su u sadašnjici osnove za digitalno projektovanje. Ja ne znam da radim u tim programima,ali fotošopom se bavim već godinama. To znanje mi pomaže da lakše savladam druge programe. Oni mogu da se medjusobno kombinuju i tako naš projekat izgleda realnije i urednije. Skoro svaki zadatak sa fakulteta može da se uradi digitalno na ovaj način, što je dobra vežba za nas, a i kasnije će nam dosta pomoći, jer su programi usko vezani sa strukom arhitekture. Oni nam smanjuju radno vreme i povećavaju preciznost, što mnogo znači svima koij se bave projektovanjem i kada imaju rokove.
Ranije sam cesto radio u programu ArchiCAD, ali sada, nazalost, nemam primera koje bih pokazao. Na prvoj godini studija pokusavao sam da naucim kako se radi u programu AutoCAD, i prve dve slike koje sam postavio su 3D modeli maketa koje smo dobili za zadatak na predmetu Prostor i oblik, radjeni u AutoCAD-u 2012. Treca slika prikazuje Novi Gugenhajmov muzej u Bilbau, Frenka Gerija, cija je konstrukcija proracunata uz pomoc softvera CATIA, prvobitno namenjenog proizvodnji aviona tipa Miraz.
Moja asocijacija na caad je projektovanje,laksi i brzi nacin realizacije nasih ideje uz pomoc racunara,takodje koristan je za najefikasnije usavrsavanje projekata i grafickih priloga.
Do sad se nisam susretala sa vecim radovima u CAADu s toga je moje poznavanje ovog programa minimalno. Nadam se da cu vrlo brzo savladati tehniku i snaci se u obradi sopstvenih radova. Primeri koje cu prikazati su slike skinute sa interneta gde se jasno vidi da se u ovom programu mogu realizovati sve zamisljene forme,crtezi,skice,2D i 3D modeli...
CAAD predstavlja program uz čiju pomoć se lakše, brže i tačnije obavlja tehnički deo projekta. to je precizan program koji ne obuhvata samo izradu fasade, enterijera i preseka već služi i u rešavanju urbanističkih zadataka i pomaže nam da lako uvidimo problem, ne dozvoljava greške u razmeri i predstavlja jasan jezik između projektanta i izvođača.
Moje dosadasanje poznavanje caad-a je nazalost jako slabo. Upoznata sam samo sa nekim osnovnim funkcijama u GoogleSketchUp-u. Znam da su nam svi ti softveri potrebni u struci jer nam omogucavaju mnogo brze i preciznije predstavljanje projekata, koje se ranije radilo tehnickim crtanjem i bilo znatno sporije. Mogu se raditi 2d ili 3d modeli i preseci. Takodje smatram da nam ovi programi omogucavaju i da predstavimo projekte koji ne mogu da se izvedu u stvarnosti, zbog nekih svojih specificnih karakteristika.
Moje vidjenje CAAD-a je da je to skup programa koji nam omogucavaju da na jedan brz,efikasan i precizan nacin predstavimo nase projekte. Od programa sam radila samo u GoogleSkatchUp-u kada sam predstavljala svoj projekat na predmetu vizuelna istrazivanja. Ovim programima mozemo predstaviti 2D i 3D modele, preseke, enterijere i izglede buducih projekata.
Ne znam da radim ni u jednom CAAD programu tako da su primeri preuzeti sa interneta. Pomocu ovih programa mozemo brze i preciznije uraditi planove za projekte ali i njihove 3D modele, sto nam omogucava da ih vidimo prikazane u prostoru pre nego sto budu izgradjeni. Zbog svojih prednosti i mogucnosti, poznavanje ovih programa je danas neizostavno za svakog arhitektu.
Ne radim ni u jednom od ovih programa, jer ne znam. Ni palačinke ne pravim, jer ne znam. Ali prvih dvadeset se zalepi, posle je rutina. Isto i sa ovim. Valjda.
Nikad me nije posebno interesovalo, pa se nisam ni pomučila. Do sad šta smo radili posao mi je završavao Korel. Rino je super, ovi su nekako čisto arhitektonski [svašta tu nešto može da se radi, ali prva asocijacija na Ked: Nacrt’o sam kuću]. Olakšava posao arhitekti i majstoru i investitoru, al’ neće sam da radi. Strašna stvar.
Ovaj predmet vidim kao unapredjivanje svog znanja o programima za nasu struku, poput AutoCada-a, ArchiCad-a, SketchUP-a. Bice nam potrebni u nasem daljem skolavanju, a i nakon toga. Svaki od njih je vid razlicitog predstavljanja projekata ideja situacija...
Olaksava nas rad, unapredjuje ga, ubrzava i uskoro bez ovih programa, posao arhitekte nece biti moguc.
Apsolutno meni lično, tehnika rada u kompjuterskom sistemu arhitektonskog projektovanja i njegovog razumevanja je TABULA RASA. Moje sećanje na rad u CAAD sistemu je poznato na posredan način negde 1997.kada sam angažovao vrsnog poznavaoca , da uz nadoknadu realizuje dva lista konkursnog rada “ plažnog bara „ u Budvi .Za ovaj zadatak mogu ponuditi svoja dva rada i to :
- prikaz enterijera kupatila ( uradjen u salonu EURODOMa )
- karakteristična osnova , presek i podužni izgled idejnog projekta železničke stanice u Beogradu – PROKOP koju sam radio 1978. god. na predmetu POSEBNI PROBLEMI PROJEKTOVANJA kod prof.Đokića .
Da zaključim, ima sjajnih komentara i odgovora na zadatak mladih kolega .Nadam se da će dobar deo njih naučiti i ovladati savremenim načinom projektovanja za budućnost koje je davno počela.
Prva asocijacija na CAAD mi je program koji pomaze arhitekti kao nacin boljeg izrazavanja njegove ideje i projekta. Moje poznavanje programa je malo, ali ga smatram jako bitnim u zivotu i radu arhitekte. Tri prilozene ilustracije prikazuju to kako ovi programi mogu sluziti za prikazivanje kako jednostavnih, tako i jako slozenih objekata.
Moje znanje iz cad-a je minimalno. Programi za koje sam ja cula i koji su po mom misljenju najpoznatiji jesu AutoCAD, ArhiCAD i 3DMax. Ovi programi nam omogucavaju brzi i efikasniji nacin projektovanja. U danasnje vreme je prosto nezamislivo da arhitekta ne zna da koristi CAD. Nadam se da cu i ja nauciti da koristim barem jedan od 3 navedena programa.
Svojim postom zeleo sam da prikazem uzajaman napredak dizajna i tehnologije.. Na prvoj slici prikazan je niz skica namestaja, odnosno rucni nacrti pre pocetka kompjuterske generacije.. Na drugoj 3d objekat napravljen u auto cad-u i na kraju projekat zahe hadid.. Namerno sam ovim redosledom rasporedio fotografije, zeleci da prikazem vezu tehnologije i arhitekture.. Samim napredkom tehnike dizajneri 21-og veka imaju mnogo vecu slobodu i mnogo vece mogucnosti prilikom rada.. Jedno od vecih odusevljenja je svakako render, koji je najbolje prikazan na 3 slici.. Ja ne znam da li je render ili prava fotografija.. :)
moje vidjenje Caad-a jeste upravo priblizavanje nase ideje klijentu kroz koriscenje programa, lakse resavanje problema i bolji prolaz na trzistu rada. sto bolje znanje, to veci profit i bolji rezultat :]