Zadatak 01

 
Zadatak 01
petak, 25. maj 2012, 13:53

U okviru ovog zadatka studenti daju kratak osvrt na svoje poznavanje CAAD-a na početku semestra. U prilogu postavljaju i komentarišu do 3 ilustracije veličine 200/200 piksela koje najbolje ilustruju njihovo trenutno shvatanje CAAD-a...

Slika Djura Stijacic
Re: Zadatak 01
napisao/la Djura Stijacic - subota, 25. februar 2012, 16:12
 

Ove slike predstavljaju asocijaciju moju na CAAD, prva slika predstavlja puno ikonica kao sto se nalazi u svakom programu koji ima veze sa projektovanjem, Druga slika predstavlja zgradu buducnosti radjena u raznim programima za projektovanje i na kraju treca slika koja je puna linija, kao i svaki projekat. Nadam se da sam ovo postavio na dobro mesto :)




Slika stevan lazic
Re: Zadatak 01
napisao/la stevan lazic - nedelja, 26. februar 2012, 19:14
 

Moje vidjenje AutoCada su najvise 2D crtezi:osnove,preseci...(projketni radovi)mogucnost preciznosti olaksavanje drugih funkicija kao sto je npr.kotiranje.

Sto se tice 3D crteza sluze za konacnu prezentaciju projekta,predstavljanje projekta kupcu.




Slika lazar todorovic
Re: Zadatak 01
napisao/la lazar todorovic - sreda, 29. februar 2012, 13:00
 

Moje znanje u CAAD-u je skromno,moja ocekivanja oko programa CAAD su pre svega 2d crtezi,osnove i preseci kao i 3d modeli cija je glavna uloga da ostvari neki prvi kontakt izmedju investitora i kupca .




Slika Marija Antonijevic
Odgovor: Re: Zadatak 01
napisao/la Marija Antonijevic - četvrtak, 1. mart 2012, 20:52
 

Moja iskusta iz ove oblasti su skromna. Tako da su ponudjeni primeri preuzeti sa interneta.


Slika Danica Novakovic
Re: Zadatak 01
napisao/la Danica Novakovic - četvrtak, 1. mart 2012, 21:01
 

Grupa programa CAAD je izuzetno značajna za arhitekturu, mislim da je stvaranje ovih softvera do neprepoznatljivosti izmenilo proces projektovanja učinivši ga bržim i lakšim, preciznijim, detaljnijim, uverljivijim. Mislim da je CAAD neophodna alatka u rukama svakoga ko se bavi arhitekturom i zbog toga mi je zao sto je moje iskustvo sa istim tako siromašno. To će se svakako promeniti u toku ovog semestra.

Kao ilustraciju mog shvatanja CAAD-a, prilažem 2 moja rada u Google SketchUp-u i jedan rad iz bogatog opusa grupe BIG.

  Mislim da ove slike pokazuju neke osobine CAAD-a koje mene fasciniraju: neverovatnu detaljnost, manipulativnost, uverljivost, apsolutnu svemoć u kreiranju formi. 




Slika Lana Nedic
Одговор: Re: Zadatak 01
napisao/la Lana Nedic - petak, 2. mart 2012, 00:09
 

Na slikama sam zeljela predstaviti moje trenutno shvatanje CAAD-a. Prikazani su plan kuce,plan grada i slobodnostojeca visespratnica.




Slika Stevan Jevtovic
Re: Zadatak 01
napisao/la Stevan Jevtovic - četvrtak, 8. mart 2012, 23:30
 

google sketchup je program koji (po mom misljenju) koriste ljudi koji nemaju iskustva u auto/archi cadu (koji su kompleksniji programi).

kada pomislim na autocad, odmah pomislim na program koji sluzi za 2d crteze. dok archicad po meni predstavlja program koji se najcesce koristi za 3d crtanje.

 




Slika Katarina Stojkovic
Re: Zadatak 01
napisao/la Katarina Stojkovic - nedelja, 18. mart 2012, 21:23
 

Na slikam sam htela da prikazem moje shvatenje caad-a. To je program koji ima siroku primenu i koristi se u raznim oblastima, ne samo u arhitekturi. 



Slika Petar Tatic
Re: Zadatak 01
napisao/la Petar Tatic - petak, 9. mart 2012, 00:02
 

za mene cad predstavlja neizostavan program pri projektovanju.




Slika Aleksandar Stamenkovic
Re: Zadatak 01
napisao/la Aleksandar Stamenkovic - petak, 2. mart 2012, 00:27
 

moje poznavanje CAAD-a  je mogu reci solidno, u srednjoj skoli najvise sam koristio AutoCAD za tehnicke crteze i projekte uglavnom 2D, dok sam ArchiCAD  ucili na primeni racunara u arhitekturi, ali ga nisam nesto preterano koristio osim toga, dok se moje poznavanje google sketchUp-a svodi samo na cisto eksperimentisanje i igranje u njemu .. i evo nekih mojih radova..



Slika Igor Mikitisin
Re: Zadatak 01
napisao/la Igor Mikitisin - četvrtak, 8. mart 2012, 20:51
 

Arhitektonski programi predstavljaju moderni pomocni alat pri crtanju osnova,preseka,skica,3d modela. Mislim da ce nas ovaj kurs nauciti osnovama najbitnijih programa bez kojih vise savremeni arhitekta ne moze da funkcionise.




Slika Igor Mikitisin
Re: Zadatak 01
napisao/la Igor Mikitisin - četvrtak, 8. mart 2012, 20:54
 

Arhitektonski programi predstavljaju moderni pomocni alat pri crtanju osnova,preseka,skica,3d modela. Mislim da ce nas ovaj kurs nauciti osnovama najbitnijih programa bez kojih vise savremeni arhitekta ne moze da funkcionise.




Slika Lidija Ivkovic
Re: Zadatak 01
napisao/la Lidija Ivkovic - nedelja, 26. februar 2012, 23:08
 

Prilicno poznajem program CAAD, jer sam imala priliku da radim u njemu. Jedna od ovih slika koja je radjena u CAD- u je moja, a ostale su preuzete sa interneta i ukljucuju program Archi Cad koji takodje poznajem, ali manje sam imala priliku da radim u njemu. Ovo je neko moje vidjenje i nesto sto se ocekuje tokom semestra.




Slika Kristina Milovanovic
Re: Zadatak 01
napisao/la Kristina Milovanovic - četvrtak, 1. mart 2012, 16:30
 

Za mene AutoCad predstavlja program koji ce mi biti neophodan u buducnosti zato sto su tehnike rucnog crtanja vec zastarele. O ovom programu ne znam skoro nista,osim da postavim neke osnovne geometrijske figure kao sto su piramide,kupe, kocke,valjci itd,sto znaci da ne znam da radim u ovom programu. Sigurna sam da cu ubrzo nauciti jer znam koliko mi je potrebno. Tu su takodje i drugi programi za crtanje i projektovanje objekata koji su tu da olaksaju arhitektama rad. Ovo su neki primeri rada u AutoCad-u:




Slika Iva Mihaela Babkova
Re: Zadatak 01
napisao/la Iva Mihaela Babkova - četvrtak, 1. mart 2012, 16:31
 

Na ovom predmetu koliko sam ja shvatila trebalo bi da naučimo kako da koristimo programe koji će nam pomoći da lakše,i brže uradimo naše projekte.Očigledno je da se radi o programima kao što su autocad,arhicad,sketchup,itd...Od nabrojenih programa najviše umem da radim na autocadu,dok na ostalima kao sto su arhicad i sketchup nisam puno vešta.Ovi primeri su skinuti sa interneta,i predstavljaju moje vidjenje ovog predmeta.

 




Slika Emina Tomic
Odgovor: Re: Zadatak 01
napisao/la Emina Tomic - sreda, 29. februar 2012, 11:52
 

Moju predstavu o CAAD-u mozete videti na sledecim primerima koji su radjeni u programima:

Sketch Up, Archi Cad i Auto Cad.

Iz svakog od ovih programa imam osnovu iz srednje skole, ali bih ovde umesto svojih radova koji su u odnosu na profesionalne veoma skromni prezentovala neke od radova Zahe Hadid kao jedne od vrhunskih arhitekti i naravno poznavalaca mnogih programa za projektovanje.

Postojanje ovakvih tipova programa je projektantima veoma olaksalo rad i samim tim realizaciju ideja koje imaju. 




Slika Jovana Prodanovic
Re: Zadatak 01
napisao/la Jovana Prodanovic - četvrtak, 1. mart 2012, 21:47
 

Moje znanje u CAAD-u je svedeno na sami minimum. Ocekujem da u skorije vreme savladam programe, vezane za projektovanje. Moji primeri pokazuju 2D osnove i 3D model,




Slika jovana zgonjanin
Re: Zadatak 01
napisao/la jovana zgonjanin - sreda, 29. februar 2012, 14:25
 

CAAD predstavlja skup programa koji nam pruzaju brze i lakse crtanje u arhitekturi. Moje znanje o ovim programima je jako malo jer se do sada nikada niam susretala sa njima. Nadam se da nece biti pretesko i da cemo ih brzo savladati.




Slika Sonja Mijovic
Re: Zadatak 01
napisao/la Sonja Mijovic - sreda, 29. februar 2012, 14:34
 

Moje poznavanje CAADa je veoma slabo, ali, zbog mogucnosti koje pruza i zbog zelje da buduce radove,projekte radim sto bolje, nadam se da cu ga savladati u sto kracem roku.Tri fotografije koje prilazem pokazuju moje zazmisljanje,mogucnosti i prednosti racunarskog projektovanja.Posebno me privlace 3D modeli zbog prikazivanja zavrsnog projekta i pre nego sto je zapoceta njegova realizacija.




Slika Jelena Jovovic
Re: Zadatak 01
napisao/la Jelena Jovovic - četvrtak, 1. mart 2012, 15:13
 

Moje poznavanje CAAD- a je vrlo slabo, ali se nadam da cu tokom ovog semestra uspeti da naucim sto vise, jer me jako zanima i smatram da je koristan u radu svakog arhitekte. Prilozene slike opisuju moje vidjenje caad-a. Najvise me zanimaju 3D modeli.




Slika Aleksandra Paunic
Re: Zadatak 01
napisao/la Aleksandra Paunic - sreda, 29. februar 2012, 23:31
 

Nisam toliko upoznata sa programom ali je ovo je moje trenutno vidjenje caad-a, koje ce se mozda promeniti tokom vremena kada se bolje upoznam sa programom. Caad je veoma znacajan za arhitektonsko projektovanje i on nam omogucava da projekat vizuelno dozivimo pre nego sto se on ostvari. Ovi programi nam olaksaju i ubrzaju crtanje i takodje nam pruzaju mnogo raznih opcija pri konstrusanju. Caad takodje omogucava laksu komunikaciju izmedju arhitekata i korisnika.

slika 1 - Arhitektonski plan osnove Rez de Chaussée
slika 2 - Diskusije o konstruisanju arhitektonskih objekata na autocadu (studenti u KTH)
slika 3 - 3D prikaz objekta u AutoCaad-u




Slika Nadja Pavlovic
Re: Zadatak 01
napisao/la Nadja Pavlovic - sreda, 29. februar 2012, 23:40
 

Kada je rec o ovom predmetu,do sada sam se susrela jedino sa Auto Caad-om. Samo moje poznavanje Auto Caad-a je dosta umereno,to su uglavnom 2D crtezi. Smatram da su ovi kompjuterski programi za crtanje dosta bitni za dalji rad u arhitekturi.




Slika Nadja Pavlovic
Re: Zadatak 01
napisao/la Nadja Pavlovic - sreda, 29. februar 2012, 23:46
 

Kada je rec o ovom predmetu,do sada sam se jedino susrela sa Auto Caad-om. Samo moje poznavanje Auto Caad-a je prilicno umereno,uglavnom se svodi na 2D crteze. Smatram da je poznavanje ovih kompjuterskih programa za crtanje dosta bitno za dalji rad u arhitekturi.




Slika Katarina Tomić
Re: Zadatak 01
napisao/la Katarina Tomić - četvrtak, 1. mart 2012, 13:04
 

prva asocijacija mi je na kevu koja svakodnevno radi u autocaad-u.mislim da je neophodan zbog najlakseg nacina  sporazumevanja sa investitorima,al jos potrebniji su sketch up i arhicad iz razloga sto mnogi ljudi ne razumeju 2d prikaz,tek kad im se u trecoj dimenziji pokaze objekat tad se moze uci u komunikaciju.imala sam prilike to da vidim.


Slika Andjelka Vlajic
Re: Zadatak 01
napisao/la Andjelka Vlajic - četvrtak, 1. mart 2012, 14:37
 

po mom mišljenju, CAAD programi predstavljaju savremene fundamente  projektovanja i bez njih kao takvih danasnja arhitektura je gotovo nezamisliva. pruzaju beskonacan spektar mogucnosti - evolucija ideje koja je ranijim metodama bila nemoguca. kao primer sam izabrala aleksandrijsku biblioteku i njene graficke prikaze kako bih na najbolji nacin pokazala prednosti CAAD-a - kompletno sagledavanje ideje sa lakim korektivnim mogucnostima.




Slika Danijela Komnosan
Re: Zadatak 01
napisao/la Danijela Komnosan - četvrtak, 1. mart 2012, 15:37
 

CAAD nam u velioj meri pomaze u projektovanju, omogucava nam brzu izradu projekata. Bez njega veliki broj danasnjih objekata ne bi bilo moguce isprojektovati.




Slika Aleksandra gigov
Re: Zadatak 01
napisao/la Aleksandra gigov - četvrtak, 1. mart 2012, 16:15
 

Volim da crtam u Auto Cad-u. Mislim da su to povezani programi i da mi nece biti problem da ih povezem. Ovo su neki od mojih radova i neki koji ukazuju na ono sto nas ocekuje.

Slika Aleksandra gigov
Re: Zadatak 01
napisao/la Aleksandra gigov - četvrtak, 1. mart 2012, 16:17
 

Volim da crtam u Auto Cad-u. Mislim da su to povezani programi i da mi nece biti problem da ih povezem. Ovo su neki od mojih radova i neki koji ukazuju na ono sto nas ocekuje.




Slika Martina Milic
Re: Zadatak 01
napisao/la Martina Milic - četvrtak, 1. mart 2012, 16:58
 

Ono sto ja znam o CAAD-u je to da se sastoji od kompjuterskih programa koji nam sluze za projektovanje arhitektonskih objekata. Postoje oni koji to rade sao u dve dimenzije, ali i onih koji rade kombinacije 2D i 3D (ili samo 3D) prikaza (kako bismo bili u mogucnosti da sto bolje sagledamo ono cijim se projektovanjem bavimo. Ja sam do sada radila samo u autocad-u, ali nista specijalno....
Ove slike predstavljaju moju prvu asocijaciju na skracenicu CAAD.




Slika Marija Savic
Re: Zadatak 01
napisao/la Marija Savic - četvrtak, 1. mart 2012, 21:44
 

Prva asocijacija na caad mi je tehnicko predstavljanje tacnije crtanje. Uz pomoc ovog programa mozemo brze i lakse predstaviti neki objekat ili element u prostoru. Nisam imala prilike da radim u ovom programu, ali nadam se da cu ga brzo savladati.




Slika Djordje Avramovic
Re: Zadatak 01
napisao/la Djordje Avramovic - četvrtak, 1. mart 2012, 18:27
 

Moje poznavanje Caad-a je skromno imao sam prilike da se upoznam sa osnovnim karakteristika tj,fukcijama. Ove slike su moja prva asocijacija na Caad i nacin rada u njemu kao i ostalim arhitektonsko -grafickim programima.....




Slika Nemanja Dačić
Re: Zadatak 01
napisao/la Nemanja Dačić - četvrtak, 1. mart 2012, 19:34
 

Rad u caad programima mi nece biti stran, dosta dobro sam se upoznao sa programima Archicad i Autocad jos u srednjoj skoli gde sam sve svoje projekte i crteze radio preko njih. Na slikama sam prikazao neke preseke i perspektivne 3D prikaze nekih mojih objekata radjenih u Archicadu. Radujem se radu u caad-u i ovom predmetu...




Slika Olga Savic
Re: Zadatak 01
napisao/la Olga Savic - četvrtak, 1. mart 2012, 20:00
 

Ovim slikama bih zelela da istaknem cilj kojim teze svi programi, a to je za sto realnijom slikom i sto vecom olaksicom samim projektantima.




Slika Olga Savic
Re: Zadatak 01
napisao/la Olga Savic - četvrtak, 1. mart 2012, 20:51
 

*dodatak

CAAD programe nisam koristila pre pocetka fakulteta, tako da je moje poznavanje istih jos uvek na pocetnom nivou. Pored toga sto njihovo koriscenje ubrzava, olaksava i pruzaju precizano kreiranje 2D i 3D modela, smatram da mnogobrojne mogucnosti (raznovrsni alati, efekti) omogucavaju dosta realne prikaze. Na taj nacin je nama olaksano da svoje ideje, radove, projekte predstavimo i priblizimo drugima tako da one budu jasne.

Slika Danilo Ciganovic
Одговор: Re: Zadatak 01
napisao/la Danilo Ciganovic - četvrtak, 1. mart 2012, 21:55
 

Ovako, stvarno se nisam susretao sa ovim programima i ne znam mnogo o njima, osim da su programi za graficke, 2d i 3d prikaze. Ovo je neko moje prvo upoznavanje sa ovim predmetom i predstavicu ga na ovaj nacin.




Slika Marina Urošević
Re: Одговор: Re: Zadatak 01
napisao/la Marina Urošević - petak, 2. mart 2012, 00:04
 

Za mene je program AutoCad program sa bezbroj mogucnosti, pogodnih za modelovanje,graficko konstruisanje, pravljenje planova i slicno. Nadam se da cu ga brzo i uspesno savladati. Na slikama su predstavljeni plan grada, plan odredjenog objekta kao i deo urbane sredine.




Slika Aleksandra Matic
Re: Zadatak 01
napisao/la Aleksandra Matic - četvrtak, 1. mart 2012, 23:46
 

Smatram da je CAAD pouzdan program za sve koji se bave nekom vrstom projektovanja , zbog preciznosti i opcija koje omogucava . Mogucnost projektovanja i u 2D kao i 3D varijanti , olaksavanje crtanja , kotiranja , modelovanja ... Dosad nisam koristila taj program , alli ga u sustini ovako shvatam .


Slika Ivana Durkalic
Re: Zadatak 01
napisao/la Ivana Durkalic - četvrtak, 1. mart 2012, 23:39
 

Nisam imala prilike da koristim CAAD  ali se nadam da cu ga savladati u skorije vreme bas zbog mogucnosti koje pruza , olaksanja pri izradi projekata , nacrta , 3D modela ... 


Slika Andrijana Zivanovic
Odgovor: Re: Zadatak 01
napisao/la Andrijana Zivanovic - petak, 2. mart 2012, 00:45
 

Danas veliku ulogu u arhitekturi imaju racunari, omogucavajuci brzi i jednostavniji put stvaranja jednog projekta, tako da je neophodno poznavanje 3D programa. U prvom semestru koristila sam programe AutoCad, Photoshop i Sketch Up. Prilozeni primeri radjeni su  u programu auto CAD.




Slika Marko Nikolic
Re: Zadatak 01
napisao/la Marko Nikolic - četvrtak, 14. juni 2012, 22:47
 

Iskreno jedino sto mi odmah padne na pamet je ekran za ucitavanje koji mi ispadne kada ulazim u samu aplikaciju...pored toga vezujem ga za 2D crteze ali najvise u glavi mi je lep 3d dizajn same aplikacije


Slika Ana Maria Gašpar
Re: Zadatak 01
napisao/la Ana Maria Gašpar - subota, 25. februar 2012, 16:56
 

Ilustracije 1 i 2 predstavljaju 3D i 2D arhitektonsko projektovanje pomoću programa na kompjuteru. Treća fotografija za sada daje najbolji opis mog shvatanja CAAD-a. Sve ono što se nekada radilo lenjirima, šestarima rukom na papiru, sada se radi u programima, izraz kompjuterska podrška arhitektonskom projektovanju to najbolje opisuje.




Slika Kristina Azarić
Re: Zadatak 01
napisao/la Kristina Azarić - subota, 25. februar 2012, 17:24
 

Za opis mog shvatanja kompjuterske podrške arhitektonskom projektovanju izabrala sam neke svoje radove iz prvog semestra. Prve dve ilustracije su rađene za potrebe kursa Prostor i oblik, i predstavljaju maketu nadogradnje. Treća ilustracija je detalj ispitne makete. Od programa koje smo spominjali na predavanju znam samo SketchUp, koji sam koristila na kursevima Vizuelna istraživanja i Prostor i oblik u prvom semestru.




Slika Dragana Joksimovic
Re: Zadatak 01
napisao/la Dragana Joksimovic - subota, 25. februar 2012, 17:51
 

Kao odgovor na ovaj domaći izabrala sam prikaz jedne od mojih ideja za temu nadogradnja iz predmeta prostor i oblik iz prvog smesetra. Koristila sam program Google SketchUp kako bih pre manuelnog dela posla mogla da sagledam svoju ideju i uočim neke njene eventualne nedostatke, ili je promenim na dosta brži način koji ovaj program sam po sebi omogućava.




Slika Jelena Jankovic
Re: Zadatak 01
napisao/la Jelena Jankovic - subota, 25. februar 2012, 20:19
 

Prva asocijacija na CAAD je moj tata. On je gradjevinski inzenjer, pa sobzirom na njegovu struku, bez AutoCAD-a ne moze ( slika 1 - jedan od njegovih projekata ). Odmah zatim pomislila sam na tehnicko crtanje, i na ono kako se to nekada radilo bez racunara ( slika 2 ). I kao poslednje, jedan od mojih prvih samostalnih crteza u Google SketchUp-u, za ispit iz matematike ( slika 3 ).




Slika Borislava Ivankovic
Re: Zadatak 01
napisao/la Borislava Ivankovic - subota, 25. februar 2012, 21:25
 

Moje asocijacije na CAAD su programi za crtanje, projektovanje...Prva slika predstavlja neke od preseka koje sam radila u AutoCAD-u, druga slika je deo mog ispitnog zadatka za Matematiku 1 koji sam radila u Fun3D-u, a treca predstavlja prostorni model u Google SketchUp-u.




Slika Elena Maksimovic
Re: Zadatak 01
napisao/la Elena Maksimovic - nedelja, 26. februar 2012, 00:19
 

O CAADu za sada samo znam da su programi za crtanje i projektovanje.prva fotografija predstavlja na koji nacin je moguce napraviti kucu u CAADu.Druga fotografija predstavlja tehnicki crtez radjen rukom.Ovako nesto je prevazidjeno  radi mnogobrojnih programa za crtanje.Poslednja fotografija je osnova kuce radjena u CAADu.




Slika Nada Cekic
Re: Zadatak 01
napisao/la Nada Cekic - nedelja, 26. februar 2012, 18:16
 

Prva asocijacija na ovaj predmet mi je AutoCad, mislim da  je ovaj predmet zapravo moderan nacin prikazivanja arhitektonskih objekata u 3D i 2D...Znaci nekad rapidografi, sine, T-lenjiri, uglomeri, trouglovi, a sada niz programa koji sluze istoj svrsi.




Slika Sasa Dimitric
Re: Zadatak 01
napisao/la Sasa Dimitric - nedelja, 26. februar 2012, 19:56
 

Primena programa za kompijutersko crtanje, omogucava lakse, brze i preciznije crtanje projekata. Takodje je moguce na nekim prgraima raditi kako 2D tako i 3D crteze. Ja sam do sad koristio najvse AutoCad, ArchiCad, i nesto malo sa Google Sketchup-om, na kojma sam radio 2D i 3D crteze. 




Slika Milos Acamovic
Re: Zadatak 01
napisao/la Milos Acamovic - sreda, 29. februar 2012, 13:18
 

Programi poput AutoCad-a, SketchUp-a omogucavaju nam brze, lakse i jednostavnije crtanje 2D i 3D modela. Do sada sam koristio samo SketchUp i prve dve slike predstavljaju neke od mojih radova u tom programu, dok je treci primer koriscenja AutoCad-a preuzet sa interneta.


Slika Nina Jotanović
Re: Zadatak 01
napisao/la Nina Jotanović - subota, 25. februar 2012, 23:46
 

Svaka od ilustracija ukazuje na jednu od tri funkcije CAAD-a koje smatram vaznim:

1. CAAD kao sredstvo komunikacije izmedju investitora i arhitekte, odnosno CAAD priblizava shvatanje prostora i ljudima koji se ne bave arhitekturom, korisnicima.

2. CAAD kao alat za precizno i uredno projektovanje formi koje bi bez CAAD-a bilo gotove nemoguce izvesti.

3. CAAD kao mesto stvaranje arhitekture koju je trenutno ne moguce realizovati. CAAD omogucava takvim projektima i idejama da postoje.




Slika Milena Stefanovic
Re: Zadatak 01
napisao/la Milena Stefanovic - ponedeljak, 27. februar 2012, 18:41
 

Moje prve asocijacije za kompjutersku podršku arhitektonskom projektovanju su 2D crteži osnova i preseka različitih arhitektonskih objekata, kao i 3D modeli istih. Do sada sam koristila AutoCAD.

1/// AutoCAD - 2D osnove

2/// ArchiCAD - 3D model

3/// Google SketchUp - 3D model

 



Slika Sara Petrovic
Re: Zadatak 01
napisao/la Sara Petrovic - nedelja, 26. februar 2012, 00:57
 

Sa cadd-om se do sada nisam sretala, tako da je moje znanje u ovom podruciju veoma skromno. Prva i treca slika prikazuju kako ja zamisljam caad i sta se sve njime moze napraviti. To su 2D i 3D prikazi i slike su preuzete sa interneta. slika u sredini predstavlja moje trenutno znanje, odnosno ono sto trenutno umem da uradim. Koristila sam google sketchup.




Slika Jovana Marinkovic
Re: Zadatak 01
napisao/la Jovana Marinkovic - nedelja, 26. februar 2012, 13:24
 

CAAD smatram sredstvom koje arhitekti omogucava prikazivanje i analizu postojecih projekata, alat za stvaranje, realizaciju, osmisljavanje, isprobavanje i na kraju opisivanje i predstavljanje ideja i buducih projekata i najzad ono cime je omoguceno i istrazivanje na polju ostvarivih i neostvarivih, utopijskih i futuristickih ideja. Programi koji se koriste u vidu podrske arhitketi ,po meni, otvaraju niz mogucnosti koje su pre u projektovanju bile znatno nedostupnije i tim unapredjuju arhitekturu u polje gde vise nema granica i gde se vise ne postavllja pitanje da li je nesto ostvarivo ili ne, vec samo na koji ce se nacin to ostvariti.




Marija Stanic
Re: Zadatak 01
napisao/la Marija Stanic - nedelja, 26. februar 2012, 13:55
 

Shvaranje CAAD-a cu predstaviti kroz 3 ilustracije,ili 3 funkcije.Prva funkcija CAAD je da ustedi vreme pri samoj izradi projekata,druga funkcija je da na neki nacin priblizi korisniku sam izgled projekta sa obzirom da se mogu videti 2D i 3D prikazi i treca funkcija je da stvara projekte koji se ne mogu u danasnje vreme realizovati.




Slika Nemanja Ristić
Re: Zadatak 01
napisao/la Nemanja Ristić - nedelja, 26. februar 2012, 13:59
 

Za mene CAAD predstavlja savremeni nacin izrade projekata.Taj nacin je brzi,sigurniji i laksi od izrade projekata slobodnom rukom.Velika prednost u odnosu na crtanje slobodnom rukom jeste to sto u CAAD programima lakse je predstaviti neki buduci  objakat u 3D-u i lakse je izvrsiti neke izmene i u 2D u 3D crtezima.Jos jedna velika prednost je kompletna materijalizacija buduceg objekta.Od programa koje ja trenutno znam  da koristima,a koji spadaju u ovu grupu su Google SketchUP,AutoCAD i ArchiCAD.

Prva slika predstavlja 2D prikaz preseka radjen u AutoCAD-u

Druga slika predstavlja 3D model radjen u SketchUp-u

Treca slika predstavlja takodje 3D model radjen u ArchiCAD-u sa materijalizacijom objekta i okoline

 


Slika Aleksa Radovanovic
Re: Zadatak 01
napisao/la Aleksa Radovanovic - nedelja, 26. februar 2012, 15:31
 

Moje poznavanje caad programa je veoma skromno, ali imam predstavu o tome sta se pomocu njih moze napraviti. Ove slike prikazuju neke od mogucnosti ovih programa i zelim da shvatim proces dolazenja do resenja kako bih i sam bio u stanju da svoje ideje prezentujem na ovaj nacin.




Slika Jovana Jelisavac
Re: Zadatak 01
napisao/la Jovana Jelisavac - nedelja, 26. februar 2012, 16:01
 

Kao odgovor na ovu temu prilazem radove nadogradnje koje sam radila u prvom semestru za predmete prostor i oblik i vizuelna istrazivanja. 3D modele i presek sam radila u Archi CAD-u 13, a rendere fotografija u Artlantis Studiu 4. Smatram da je znanje arhitektonskih programa danas veoma vazno jer pruza nove mogucnosti projektovanja i znatnu ustedu vremena. 




Slika Marija Stanković
Re: Zadatak 01
napisao/la Marija Stanković - nedelja, 26. februar 2012, 16:10
 

Na CAAD gledam kao na savremeni nacin izrade projekata. On je zamenio crtanje, a izradu projekta unapredio kada je reč o brzini i tačnosti. Iako za sada znam samo osnovne kontrole, nadam se da ću napredovati i u potpunosti uspeti da savladam ovaj program. 

Slike prikazuju mogućnosti ovog programa.




Slika Danilo Nikic
Odgovor: Zadatak 01
napisao/la Danilo Nikic - nedelja, 26. februar 2012, 17:55
 

prva slika predstavlja prvu asocijaciju na caad, pc kao pomocno sredstvo u projektovanju, lenjiri kao pomocno sredstvo pri rucnom projektovanju i treca slika gotov projekat u programu za projektovanje 




jelena_slovic
Re: Odgovor: Zadatak 01
napisao/la Jelena Slović - četvrtak, 1. mart 2012, 19:12
 

budući da živimo u veku kada je razvoj tehnologije kao i sam život ljudi drastično ubrzan, smatram da su programi caad deo tehničkih inovacija koji su prilagođeni da daju dobra, efikasna i brza rešenja problema (u slučaju caad-a, to su rešenja projekata i sl.). oni danas zamenjuju sporije i ne tako precizno ručno crtanje i omogućavaju i amaterima lako i jednostavno korišćenje, što je vrlo značajno. programi caad-a se koriste za crtanje osnova, preseka, rešavanje enterijera kao i samo projektovanje objekata.


Slika Tatjana Kocovic
Re: Zadatak 01
napisao/la Tatjana Kocovic - nedelja, 26. februar 2012, 18:15
 

Ove tri ilustracije prikazuju moje vidjenje CAAD-a. Radi se, u stvari, o programu za modeliranje i crtanje. Nekada je ove funkcije rucno radio covek kao na slici 1, danas se zahvaljujuci programima to radi na kompjuteru sto je mnogo preciznija, urednija i brza metoda. Drugi crtez je moj rad u sketchup-u koji oslikava moje trenutno poznavanje CAAD-a. Treci crtez predstavlja svrhu i ono sto sledi iz radova uradjenih u programu - objekat.




Slika Nikola Jovanović
Одговор: Zadatak 01
napisao/la Nikola Jovanović - nedelja, 26. februar 2012, 18:20
 

Moja prva asocijacija na CAAD su mi programi za arhitektonsko projektovanje. Nekada komplikovano crtanje projekta, detalja projekta, osnova i preseka (slike 1 i 3) raznim alatima poput T lenjira ili sine zamenjeno je projektovanjem na kompjuteru koje je, kada se u potpunosti savlada, lako i ne predstavlja problem. Projekat radjen na racunaru predstavljen je na slici broj 2.


Slika Nevena Radanovic
Re: Одговор: Zadatak 01
napisao/la Nevena Radanovic - nedelja, 26. februar 2012, 19:22
 

CA(A)D za mene predstavlja sirok spektar svrsishodnih i nadasve kompleksnih softvera, koji su svojim intenzivnim razvojem doveli do neverovatnog napretka na polju inzenjerstva, dizajna, animacije, samim tim i arhitekture. Smatram da je ovaj vid komunikacije izmedju arhitekte i njegovog projekta doveo do skoro potpunog prevazilazenja postojecih limita kada je u pitanju generisanje bilo kakve forme. Drugaciji pristup i poimanje arhitekture, ona je i dalje konstruktivna, ali mnogo vise vizionarska. Jednom recju - spektakularna.

Ove tri ilustracije se upravo odnose na moje razumevanje CAADa, kao i na sve sto je dostizno uz pomoc koriscenja razlicitih racunarskih tehnika, pa smatram da ih je potpuno neophodno usavrsiti.




Slika Milena Asanin
Odgovor: Re: Одговор: Zadatak 01
napisao/la Milena Asanin - nedelja, 26. februar 2012, 21:08
 

Caad nam pomaze da na pravi nacin iskoristimo racunar u svrhu tehnickog crtanja, arhitektonskog projektovanja, konstruisanja objekata...Prva asocijacija na caad jeste da vizuelizujemo objekte i da im damo trecu dimenziju (prilog 3), i postavimo ih prostor (prilog 1 ). Nekada je to bilo nezamislivo i crtalo se rucno pomocu T lenjira, sina, a danas nam je caad i mnogi drugi programi slicni njemu, olaksao crtanje arh.projekata (prilog 2 ).




Slika Danica Vranić
Re: Odgovor: Re: Одговор: Zadatak 01
napisao/la Danica Vranić - petak, 11. maj 2012, 23:51
 

Crtanje osnova, preseka i 3D modela je dosta olakšano od kada su u upotrebu ušli mnogobrojni softveri koji pružaju mogućnost preciznog, arhitektonskog crtanja.




Slika Bojana Pucar
Re: Одговор: Zadatak 01
napisao/la Bojana Pucar - ponedeljak, 27. februar 2012, 19:42
 

CAAD za mene predstavlja jedan od modernih vidova predtavljanja objekata ili projekata. Razvojem tehnologije industije i kompleksnih softvera, arhitekta ili inzinjer je u mogucnosti da na izrazito precizan, brz i tacan nacin prikaze svoje ideje i konstrukcije i ovakvim vidom komunikacije priblizi svoje ideje eventualnim korisnicima. Prednost ovih programa sem izrazitog vizuelnog efekta i tacnosti proracuna sa sto manje manuelnog rada je i brzina izrade, kao i prikazivanje idejnih resenja koja u stvarnosti i nisu moguca.




Slika Ilija Bekcic
Re: Одговор: Zadatak 01
napisao/la Ilija Bekcic - utorak, 28. februar 2012, 19:25
 

Za mene CAAD predstavlja savremeni nacin izrade projekata.Taj nacin je brzi,sigurniji i laksi od izrade projekata slobodnom rukom.CAAD predstavlja veliku olaksicu za sve arhitekte i izrade projekate u njemu.Omogucava sagledavanje objekate u 2D i 3D prikazu sto je velika olaksica za sve.Omogucava ilustrizaciju objekata, a i okoline.




Slika tijana radojicic
Re: Одговор: Zadatak 01
napisao/la tijana radojicic - četvrtak, 1. mart 2012, 21:51
 

Po mom misljenju caad predstravlja brz, moderan i efikasan nacin obrade arhitektonski i drugih programa putem softvera koji to dozvoljavaju. Njihovim usavrsavanjem tehnaika izrade crteza se znatno poboljsava kao i njihov kvalitet. Ove slike prestavljaju moje vidjenja caada i obradu projekata u programima kako ja zamisljam.




Slika Jelena Markovic
Odgovor: Re: Одговор: Zadatak 01
napisao/la Jelena Markovic - četvrtak, 1. mart 2012, 23:29
 

CAAD je za nasu struku jedan od osnovnih programa za konstruisanje arhitektonskih objekata. Moje znanje ovog softvera nije veliko,ali cu se snaci u projektovanju zadatih konstrukcija. Dati su sematski prikazi osnova i frontova objekata i 3d prikaz rotirajuceg tornja.




autoportret
Odgovor: Zadatak 01
napisao/la Miloš Stojković - nedelja, 26. februar 2012, 18:42
 

Za mene CAAD predstavlja laksi i brzi nacin projektovanja i predstavljanja objekata kako kroz crtez tako i kroz 3-D prikaz. Kao odgovor na temu prilazem svoje tri fotografije koje su radjene za potrebe kursa Prostor i oblik, i predstavljaju prikaze osnove jednog od spratova ,presek kao i 3-D prikaz moje makete nadogradnje. Nastale su u Archi-CAD-u.




Slika Aleksandra Milosevic
Re: Odgovor: Zadatak 01
napisao/la Aleksandra Milosevic - nedelja, 26. februar 2012, 19:08
 

Do sada sam se jedino upoznala u srednjoj skoli sa programom Auto-Cad. Smatram da svi ovi programi predstavljaju precicu do izrade projekata, a mogu dati i dobre ideje. Prilayem svoje tri fotografije. Uvek sam radila masinske delove u 2d ili 3d prikazu.




Slika Ivana Janosevic
Odgovor: Re: Odgovor: Zadatak 01
napisao/la Ivana Janosevic - nedelja, 26. februar 2012, 19:17
 

Kada sam cula za predmet CAAD, prvo sam pomioslila na programe Archi-Cad i Auto-Cad. Do sada sam imala prilike da radim samo u ova dva programa, ali bih volela da naucim da radim i u ostalim gore navedenim. Ova dva programa su jako zahvalna za izradu arhitektonskih projekata i 3d prikaza i pruzaju dosta mogucnosti za crtanje i obradu radova.

Evo moja tri crteza:




Slika Irena Veljovic
Re: Odgovor: Re: Odgovor: Zadatak 01
napisao/la Irena Veljovic - nedelja, 26. februar 2012, 19:49
 

Radujem se ovom predmetu jer zaista nista ne znam o ovim programima, a zelela bih da naucim. U prvom semestru sam dobro prosla i fino sam se snalazila, pa cu valjda tako i nastaviti. Nadam se da sam dobro shvatila ovaj zadatak. Ove ilustracije predstavljaju moje shvatanje caad-a, ili bar ono sto bih ja zelela da caad bude.




Slika Ana Ognjanović
Odgovor: Re: Odgovor: Zadatak 01
napisao/la Ana Ognjanović - nedelja, 26. februar 2012, 20:23
 

CAAD (Computer Aided Architectural Design) - kompjuterska podrška arhitektonskom projektovanju - za mene predstavlja skup kompjuterskih programa, koji pomažu pri projektovanju, ne samo arhitektama, već i drugim inženjerskim strukama. Kao takva celina, programi ove vrste mogu međusobno da "komuniciraju", tj. da se dalje razrađuju prebacujući se u srodne programe. Imala sam priliku da se susretnem sa radom u ovim programima, sem Rhino-a, koji zaista olakšavaju projektovanje, bar što se tiče vremenski. Od mojih ličnih radova, zbog tehničkih problema, trenutno je postavljen samo projekat iz Archi Cad-a.


Slika Ana Kontic
Re: Odgovor: Zadatak 01
napisao/la Ana Kontic - nedelja, 26. februar 2012, 19:33
 

Moje poznavanje caad-a je još uvek prilično skromno, iako su i auto cad kao i archicad, sketchup i drugi programi ove vrste imperativ pri bavljenju arhitekturom. Moć caad-a danas ,u 21. veku je ogromna. Caad kao idealno mesto za realizaciju ideja. Preciznost, prostornost, dizajn kako enterijera tako i eksterijera,samo su neke od karakteristika caad-a. Omogućava jasno i precizno definisanje ideja, projekata, kao i plodno tle za projekte koji još uvek nisu relazovani,projekte koji predstavljaju deo nekog drugog vremena, uslova i okolnosti. Omogućava prikazivanje projekata koji su deo budućnosti na poprilično realističan način.





Slika Anica Maksic
Re: Zadatak 01
napisao/la Anica Maksic - nedelja, 26. februar 2012, 20:06
 

Ove 3 slike ukazuju na bitne karakteristike CAAD-a, u pogledu:

1. preciznog definisanja osnove objekta, preseka, itd...

2. prikazivanja celokupnog izgleda objekta spolja, uklopljenog u okruženje

3. enterijera




Slika Milica Novakovic
Re: Zadatak 01
napisao/la Milica Novakovic - nedelja, 26. februar 2012, 21:00
 

Ovo su moji prvi susreti sa CAAD-om. Putem ovih ilustracija,pokusacu da objasnim moje trenutno shvatanje.Na prvoj ilustraciji prikazana je mogucnost da se brze,tacnije i efikasnije prikazuju projekti. Druga ilustracija je radjena u AutoCad-u i na njoj je prikazan racunar u 3d-u. Namerno sam odabrala racunar kako bih prikazala njegov znacaj u arhitektonskom projektovanju. Trecom ilustracijom ukazujem na mogucnost sto realisticnijeg prikazivanja projekata i na taj nacin sto boljeg priblizavanja ideja korisnicima ili potencijalnim investitorima.




Slika Damjana Lojanicic
Re: Zadatak 01
napisao/la Damjana Lojanicic - nedelja, 26. februar 2012, 21:39
 

Ovi prilozi ilustruju mogućnosti CAAD-a značajne za arhitektonsko izražavanje. Prikazana je mogućnost projektovanja unutrašnjeg prostora (enterijer), predstavljanja 3D modela i 2D crteža osnove objekta.




Slika Bogdan Nikolicic
Re: Zadatak 01
napisao/la Bogdan Nikolicic - nedelja, 26. februar 2012, 22:10
 

Kako CAAD u prevodu na srpski znaci kompjuterska podrska arhitektonskom projektovanju ovo su neki radovi u Autodeskovim programima koje sma ja crtao sto u srednjoj sto iz hobija... Ovako ja dozivljavam CAAD.



Slika Jelena Memarovic
Re: Zadatak 01
napisao/la Jelena Memarovic - nedelja, 26. februar 2012, 22:37
 

CAAD - softver programi koji pomazu arhitekti u realizaciji ideja.

Odlican nacin komunikacije izmedju lica koja se bave projektovanjem i ljudi koji nisu u toj sferi.

Do sada sam radila u AutoCAD-u, ArchiCAD-u i SketchUp-u, tako da mi CADD ne predstavlja potpunu nepoznanicu. Ipak, koliko sam razumela CAAD obuhvata i neke druge programe sa kojima bih zelela da se upoznam i kompletiram svoje znanje u oblasti CAAD-a.




Slika Ivana Petrovic
Re: Zadatak 01
napisao/la Ivana Petrovic - nedelja, 26. februar 2012, 23:48
 

Kratak opis mog shvatanja Caad-a i onoga što pomoću programa može da se realizuje:

1.osnove, preseci,2d crteži- precizno crtanje i merenje pomocu programa(zamena za crtanje pomoću lenjira, šina, rapidografa...)

2.enterijer- detaljan prikaz unutrašnjeg dizajna nekog objekta

3. 3d modeli, od najjednostavnijih oblika( sa kojima smo se sretali na predmetu Matematika1) do potpune relizacije projekata- zgrada, objekata i njihovog okruženja




Slika Aleksandra Aleksic
Re: Zadatak 01
napisao/la Aleksandra Aleksic - nedelja, 26. februar 2012, 23:55
 

Prvi put se susrecem sa ovim programima, a dosta sam cula o njima. To je, u stvari, skup programa koji arhitekti pomazu pri ustedi vremena. Computer Aided Design, poznatiji kao CAD, ne nudi sve ono sto je arhitektima potrebno da bi zavrsio do kraja neki projekat, pa je zbog toga razvijen CAAD, Computer Aided Architectural Design, kao posebna klasa softvera da bi se to upotpunilo. Ovi programi omogucavaju prikazivanje objekata u 2D i 3D.
Nadam se da cu na ovom predmetu da naucim dosta toga vezanog za ove programe. 




Slika Aleksandra Aleksic
Re: Zadatak 01
napisao/la Aleksandra Aleksic - nedelja, 26. februar 2012, 23:56
 

Prvi put se susrecem sa ovim programima, a dosta sam cula o njima. To je, u stvari, skup programa koji arhitekti pomazu pri ustedi vremena. Computer Aided Design, poznatiji kao CAD, ne nudi sve ono sto je arhitektima potrebno da bi zavrsio do kraja neki projekat, pa je zbog toga razvijen CAAD, Computer Aided Architectural Design, kao posebna klasa softvera da bi se to upotpunilo. Ovi programi omogucavaju prikazivanje objekata u 2D i 3D.
Nadam se da cu na ovom predmetu da naucim dosta toga vezanog za ove programe. 




Slika Filip Cevrljakovic
Re: Zadatak 01
napisao/la Filip Cevrljakovic - ponedeljak, 27. februar 2012, 00:05
 

CAAD programi su moderan rapidograf i alatka kojom bi svaki arhitekta morao da zna da se sluzi,olakasavaju posao arhitektama pa ce tako nadam se i meni kada ih savladam.Navedene ilustracije predstavljaju ono cemu ti programi najcesce sluze




Slika Milos Milicevic
Re: Zadatak 01
napisao/la Milos Milicevic - nedelja, 26. februar 2012, 23:53
 

O CAAD-u ne znam mnogo, ali se nadam da ce se to tokom ovog semestra promeniti. CAAD je velika olaksica danasnjim arhitektama jer omogucava brze crtanje, modelovanje, koriscenjem CAAD-a lakse se ispravljaju gereske nego kod crteza na papiru. Prva slika ilustruje "teskoce" starih majstora arhitetkure, dok druge dve prikazuju nenadmasivu preciznost i urednost CAAD-a.




Slika Marko Blazic
Re: Zadatak 01
napisao/la Marko Blazic - ponedeljak, 27. februar 2012, 00:31
 

Smatram da je osnovna funkcija CAAD-a materijalizacija i prezentacija ideje kroz model. Od navedenih CAAD programa solidno poznajem AutoCAD, SketchUp i ArchiCAD. Prve dve slike prikazuju moje trenutno znanje iz CAAD programa, slika br. 1 prikazuje moj rad iz AutoCad-a iz srednje skole, slika br. 2 prikazuje projekat nadogradnje za kurs Vizuelna istrazivanja radjen u SketchUp-u, a na slici br. 3 je prezentovan model u Rhino-u koji pokazuje nivo modelovanja koji nastojim da dostignem.




Slika Miljan Salata
Re: Zadatak 01
napisao/la Miljan Salata - ponedeljak, 27. februar 2012, 03:34
 

CAAD tehnologija omogućava brzu i efikasanu izradu 2D crteža, odnosno prezentacije 3D modela. Imam iskustva sa Auto Cad-om, i to pretežno vezano za izradu 2D crteža (osnove,preseci,detalji). U prvom semestru sam se se upoznao i sa SketchUp-om.

    Mislim da poznavanje CAAD tehnologija danas predstavlja osnovnu pismenost jednog arhitekte i uopšte inženjera bilo kakve vrste.




Slika Dimitrije Kojić
Re: Zadatak 01
napisao/la Dimitrije Kojić - ponedeljak, 27. februar 2012, 19:59
 

Po mom mišljenju je bitno da CAAD omogući jednostavnije realizovanje projekata, kao i kvalitetnije predstavljanje tih projekata. 

1. Projektovanje osnova i preseka

2. Projektovanje 3D modela

3. Predstavljanje finalnog izgleda projekta




Slika Uros Vukovic
Re: Zadatak 01
napisao/la Uros Vukovic - ponedeljak, 27. februar 2012, 22:10
 

Sto se tice mog poznavanja caad-a, i 3d modelovanja, za sada znam samo da radim u Cinema4D-u, u 3DS Max-u ArchiCAD-u, Autocadu, Artlantisu i jos po nesto, ali nadam se da cu uskoro saznati jos po koji programcic. Evo neki od rendera sto sam uradio do sada.

Evo ga jedan render na timeline-u zajedno sa Borkom...




Slika Mirjana Devetakovic
Re: Zadatak 01
napisao/la Mirjana Devetakovic - ponedeljak, 27. februar 2012, 22:17
 

:) Odlicno!

Slika Vukan Zunić
Re: Zadatak 01
napisao/la Vukan Zunić - ponedeljak, 27. februar 2012, 22:24
 

CAAD me asocira na rad u mnogim programima u kojima se prave projekti, 3d modeli, graficki dizjn itd. zato prva slika pokazuje AutoCAD kao jedan od osnovnih programa u kojima se prave projekti, .druga slika pokazuje rad u google sketchupu, u kom smo svi probali da radimo, a treca slika pokazuje photoshop u kojim smo se dosta bavili tokom prvog semestra.




Slika Jelenko Simovic
Odgovor: Re: Zadatak 01
napisao/la Jelenko Simovic - ponedeljak, 27. februar 2012, 22:54
 

Prilazem Osnovu tipskog sprata i Poduzni presek koje sam nacrtao u programu AutoCAD tokom srednje skole (dva preseka iz projektne dokumentacije poslovno-stambenog objekta Po+P+3+Pk koji je projektovan u skeletnom sistemu).

Na trecem prilogu je prikazan 3D model Nadogradnje koji sam napravio tokom proslog semestra u okviru predmeta Prostor i oblik.

Kao sto znamo, AutoCAD je jedan od programa iz porodice CAAD koji nam omogucava da na lak, brz i efikasan nacin sprovedemo tok projektovanja. Postoje i drugi programi, kao sto su SketchUp, ArchiCAD, Rhinoceros, i drugi, koji nam omogucavaju da brzo i precizno sprovedemo projektovanje arhitektonskog objekta i izradimo potrebnu tehnicku dokumentaciju koju ce koristiti izvodjaci radova i na osnovu koje ce izgraditi objekat.




Slika Danica Jovanovic
Re: Odgovor: Re: Zadatak 01
napisao/la Danica Jovanovic - ponedeljak, 27. februar 2012, 23:43
 

Razumem CAAD kao sistemsku-programsku podrsku projektovanju,uz pomoc programa kao sto su AutoCad,ArchiCad,Rhino,SketchUp,se dogadja brzi i precizniji rad iako je po mom misljenju skica pre tog rada neophodna.

Mislim da se koriscenjem ovih programa mozemo lakse pribliziti investitorima  jer se dobija jako dobra prezentacija naseg projekta.

Prva slika je rad u AutoCad-u za koji smatram da je osnova znanja iz CAAD-a,u pitanju je osnova objekta.

Na drugoj se nalazi 3d rad u ArchiCad u.

Dok je treca nastala u Rhino programu koji najslabije poznajem i volela bih da ga naucim bolje,kao i koriscenje raznih rendera koji u sustini nose veci deo prezentacije,krajnjeg izgleda.




Slika Borko Markovic
Re: Zadatak 01
napisao/la Borko Markovic - četvrtak, 1. mart 2012, 22:22
 

Moje poznavanje caad-a svodi se na poznavanje programa za 3d modelovanje sa kojima sam do sada upoznat, uključujući 3ds-max ,Cinema 4d, Blender-City Generator,V-ray korišćenih i u priloženoj animaciji radjenoj zajedno sa Urošem Vukovićem...a evo i par statičnih rendera radjenih u 3ds-maxu.

Untitled from Uros Vukovic on Vimeo.




Slika Jovana Zoric
Re: Zadatak 01
napisao/la Jovana Zoric - utorak, 28. februar 2012, 00:31
 

Moja prva asocijacija na naziv CAAD jeste rad u programu Auto Cadu...tj. crtanje osnova ,preseka,detalja, 3D modela...

Smatram da su navedeni programi neophodni prilikom prezentovanja projekata i da oni cine osnovu kompjuterskog projektovanja. Neophodno je znati napraviti 3D model, tako da bih volela to da naucim.

Znam dobro da radim u Auto Cadu..nije mi stran ni Arhicad.

Prva slika je 3d model kuce, koji sam napravila u Arhicadu.

Druga slika je jedna od osnova koju sam crtala u Autocadu.

Treca slika jeste moje vidjenje CAAD-a,preuzeta sa interneta i nesto sto bih volela da naucim da nacrtam.




Slika Bojana Zavađa
Re: Zadatak 01
napisao/la Bojana Zavađa - utorak, 28. februar 2012, 18:54
 

Ove tri fotografije predstavljaju (prva) rad u programu odnosno kako se dolazi do modela koji prikazuje druga fotografija-gotov model; šta se može dobiti kao rezultat, kao i treća; arhitektonska geometrija se može primetiti.




Slika Boba Sekaric
Re: Zadatak 01
napisao/la Boba Sekaric - četvrtak, 1. mart 2012, 21:58
 

CAAd je program koji nam omogucuje brze i lakse projektovanje.Nemam iskustva sa CAADom,ali se nadam da cu ga brzo i lako savladati.




Slika Miloš Šćekić
Odgovor: Zadatak 01
napisao/la Miloš Šćekić - utorak, 28. februar 2012, 19:05
 

Ovo je moje trenutno vidjenje caad-a i njene ilustracije.Moje znanje se najvise odnosi na 2D crteze,koji su po meni najbitniji faktor u nekom projektovanju.Dok 3D prikazi sluze za bolje sagledaje date situacije.




Slika Petrija Rajic
Re: Odgovor: Zadatak 01
napisao/la Petrija Rajic - utorak, 28. februar 2012, 20:13
 

Mislim da grafičke prezentacije koje omogućavaju gore navedeni programi daju kompletnu i jasniju sliku projekta. Lakše koordiniramo sopstvenim projektom kada smo u mogućnosti da ga sagledamo u nekim 3D modelima. Takodje, lakše se vrše izmene u presecima i osnovama iscrtanim u programima. Otvara se i jedna nova mogućnost planiranja nečega što možda trenutno nije izvodljivo kao projekat, ali svakako je moguće o tome razmišljati kao o konceptualnom i idejnom rešenju.


Slika Marija Petreska
Re: Zadatak 01
napisao/la Marija Petreska - utorak, 28. februar 2012, 20:05
 

Izabrala sam ove tri slike jer smatram da njima mogu da predstavim cemu ustvari programi sluze. Smatram da nam oni pomazu da vidimo projekat pre nego sto se ostvari, da mozemo da shvatimo kako tacno on stoji u prostoru i takodje znatno olaksava samo projektovanje,jer racunanje vrsi on.

Sve tri slike su 3D objekti. Poslednji je uradjen u AUTOCAD-u




Slika Ivan Sekulić
Re: Zadatak 01
napisao/la Ivan Sekulić - utorak, 28. februar 2012, 20:36
 

Arihitektura je oduvek isla uporedo sa razvojem tehnologije, i oduvek je prihvatala novine. Ovi programi nam jednostavno omogucuju bolilji prikaz nasih ideja, narocito onima kojima to nije blisko. Takodje ubrzava I olaksava nas rad, jer oduzima manje vremena pri izradi projekata.




Slika Ana Popovic
Re: Zadatak 01
napisao/la Ana Popovic - utorak, 28. februar 2012, 21:08
 

 Iako nisam preterano upoznata sa CAAD programima, smatram da je kompjuterska podrska projektovanju izuzetno znacajna i korisna, jer povecava preciznost i mogucnosti u crtanju, a pretpostavljam i da skracuje vreme potrebno za izradu projekata, u odnosu na rucno crtanje. Prva asocijacija na CAAD su mi AutoCAD i ArchiCAD. Posto jos uvek ne znam da rukujem ni jednim od ovih programa, postavila sam slike preuzete sa interneta, koje predstavljaju moje shvatanje CAAD-a.

 Sl.1: ArchiCAD

Sl. 2: AutoCAD

Sl. 3: Sketchup 




Slika Denis Turanović
Re: Zadatak 01
napisao/la Denis Turanović - utorak, 28. februar 2012, 21:37
 

Moje trenutno poznavanje CAAD-a odnosi se na nekoliko programa sa kojim sam radio kao što su npr. Google Sketch-Up, 3DS Max i Cinema 4D. Sa programima kao što su AutoCad, ArchiCad, Rhinoceros nisam još radio ali se nadam da ću u ovom semestru naučiti stvari koje će mi biti od velike koristi.

Poznavanje ovih programa za arhitekte je veoma važno jer omogućavaju da se vidi kako će objekat izgledati u konačnoj fazi, i pre početka izgradnje, što prikazuju prve dve ilustracije, dok treća prikazuje na koji se još način mogu koristiti ovi programi, u ovom slučaju za animaciju.
 




Slika Jana Filipovic
Re: Zadatak 01
napisao/la Jana Filipovic - utorak, 28. februar 2012, 21:44
 

Sto se tice CAAD-a nemam posebnih znanja o njemu, tacnije ne znam da ga koristim. Moje asocijacije su pokazane pomocu ovih slika. Tu su pokazani crteyi koji su u njemu crtani. Mislim da je ovaj program jako vazan i da cu na ovom predmetu steci neka znanja o njemu.




Slika Jelena Skerovic
Re: Zadatak 01
napisao/la Jelena Skerovic - utorak, 28. februar 2012, 22:21
 

Do sada nisam imala priliku da se upoznam sa programima ove vrste.moje vidjenje programa iz grupe CAAD je osnovano na olaksicama koje ovi programi pruzaju. kombinacijom dva programa iz 3D modela povlacenjem samo je dne linije mozemo izvuci presek za koji bi nam trebalo mnogo vise vremene da ga nacrtamo rucno. takodje pruzaju puno opcija pri kreiranju razlicitih konstrukcija,enterijera,osnova,preseka itd..




Slika Ana Milićević
Re: Zadatak 01
napisao/la Ana Milićević - utorak, 28. februar 2012, 22:26
 

CAAD za mene predstavlja pomoć pri iscrtavanju i sagledavanju arhitektonskih, urbanističkih  projekata. Pomoć u smislu brzine iscrtavanja, a što se tiče sagledavanja, većina programa ima mogućnost prikazivanja 3D-a.

 Prva slika - prikaz projekta u AutoCAD-u

 Druga slika - 3D prikaz u ArchiCAD-u urbanističkog rešenja

 Treća slika - Presek u ArchiCAD-u




Slika Dusan Kitanovic
Odgovor: Zadatak 01
napisao/la Dusan Kitanovic - utorak, 28. februar 2012, 23:29
 

CAAD predstavlja jedan od esencijalnih alata za arhitektu. Alat koji sluzi za stvaranje, razvijanje, osmisljavanje, modifikovanje i na kraju kompjutersko realizovanje buducih projekata. CAAD odmogucava kontakt izmedju arhitekte i korisnika, kojim se bolje prikazuje koncept, ambijent pa i sama ideja projekta u nastajanju. Omogucava efikasno i precizno crtanje i konstruisanje kompleksnih arhitektonskih formi, fotomontazu i predstavljanje konkretne slike objekta, neposredne okoline i uticaja koju objekat ostavlja na nju pre njegove realizovacije. Samim tim omogucava dodatno modifikovanje i unapredjivanje projekta kao i direktno uocavanje tih promena. U krajnjem slucaju omogucava bavljenje utopijiskim i futuristickim idejama o arhitekturi koja mozda ne moze biti ostvarena trenutno ali ipak moze postojati kao ideja i moze se realizovati u digitalnoj formi




Slika Uroš Pajović
Re: Zadatak 01
napisao/la Uroš Pajović - utorak, 28. februar 2012, 23:32
 

CAAD vidim kao neizostavan deo projektantskog procesa, sredstvo da se zamisao i ideja predstave i spreme za realizaciju, ali i kao najbolji način da se ljudima koji ne razumeju arhitektonske crteže projekat predstavi.

slika 1_3D model mog projekta nadogradnje (SketchUp)

slika 2_3D model projekta biroa James Law Cybertecture

slika 3_arhitektonski crtež (AutoCAD)




Slika Jovana Filić
Odgovor: Zadatak 01
napisao/la Jovana Filić - sreda, 29. februar 2012, 00:25
 

Prednost CAAD-a je, pored lakseg i preciznijeg iscrtavanja, to sto omogucava savremenom arhitekti/projektantu da na sto jednostavniji i efektniji nacin prezentuje svoju ideju korisniku.

Evo nekih mojih radova iz srednje skole, radjenih u ovim programima. Mada sam ja jos uvek amater u tome. 




Slika Ninoslav Janković
Re: Odgovor: Zadatak 01
napisao/la Ninoslav Janković - sreda, 29. februar 2012, 02:38
 

Programski softveri iz porodice CAAD danas predstavljaju osnovni alat u zanatu zvanom arhitektura. Kako živimo u dinamičnom vremenu ovi programi nam prevashodno omogućavaju bržu, efikasniju i lakšu izradu projekata i komunikaciju sa investitorom. Po mom mišljenju programiranje i iscrtavanje 3D modela objekata je naša stvarnost koja će ne samo predstavljati realan objekat već pomoći izvođačima radova primenom softvera na gradilištu sa svim podacima i merama uključujući perspektivne preseke, osnove i detalje dajući realnu sliku i ubrzavajući izradu objekta.

Od softtvera trenutno znam da koristim samo AutoCad, nisam radio u drugim. Prva slika je fasada objekta koju sam crtao u AutoCad-u. Na drugoj slici je objekat nacrtan u programu ArchiCad(sa interneta), a treća presek kroz jedan objekat.




ja
Re: Odgovor: Zadatak 01
napisao/la Maja Udilovic - sreda, 29. februar 2012, 02:26
 

Programi koji se bave 3D modelovanjem oduvek su mi bili interesantni, iako na zalost, nikada do sada nisam imala priliku da se ozbiljnije bavim nekim od njih. Ovi programi za mene predstavljaju ne buducnost vec sadasnjost u kontekstu nastanka bilo kakvog arhitektonskog projekta. Oni omogucavaju prakticnost a samim tim ustedu vremena i novca i po meni oni su osnovni alat svakog arhitekte. Upotrebom ovih programa mnogo je lakse proracunati sve ono sto je potrebnp za nastanak dosta slozenih formi pa na ovaj nacin ovi programi podsticu inventivnost i kreativnost. Drago mi je sto sam dobila ovaj zadatak jer sam pregledanjem fotografija shvatila koje su sve mogucnosti ovakvih programa. Fotografije koje sam izabrala radjene su u tri prograna : Rhino, AutoCad i Revit.




Slika Tamara Ljubic
Re: Odgovor: Zadatak 01
napisao/la Tamara Ljubic - sreda, 29. februar 2012, 12:30
 

Ranije sam smatrala da CAAD softvere mogu i znaju da koriste samo profesionalci. Međutim,ovi programi su napravljeni upravo da olaksaju i ubrzaju proces projektovanja, zato su i pravljeni na taj način da budu laki za upotrebu svakome ko zeli da ih koristi. Moje viđenje CAAD-a prikazala sam slikama, gde prva slika pokazuje moje trenutno poznavanje CAAD-a, a ono je korišćenje osnovnih funkcija uz pomoc literature. Druga i treća slika pokuzuju nacin na koju cu, posle ovog kursa i kasnijim usavrsavanjem da prikazujem svoja projekte (na sve bolji i laksi način,manjom upotrebom papira, olovke i lenjira) . . .    


Slika Jelica Živulj
Re: Odgovor: Zadatak 01
napisao/la Jelica Živulj - četvrtak, 1. mart 2012, 22:12
 

Predstojeci prilozeni materijal reprezentuje moje trenutno shvatanje CAAD-a koje se uglavno zasniva na tome da uz pomoc njega mozemo prikazati prostornost samog projekta i na taj nacin ga mozemo pribliziti ljudima koji se ne susrecu svakodnevno sa istim. Zatim, ono predstavlja nesto neprocenjivo za osobu koja se bavi arhitekturom jer postaje nezaobilazna alatka u radu i omogucava svu preciznost i detaljnost koja se rucnim cranjem uz pomoc table, lenjira, sine nezaobliazna. Kada je rec o mom poznavanju programa iz grupe CAAD, ne mogu se pohvaliti da sam vesta, ali ocekujem da ce se to promeniti. 

Prva slika predstavlja projekat MVRDV arhitekata

Druga slika predstavlja projekat Adriana Smitha i Gordon Gill arhitekata, kadrirani deo svetski najveceg tornja u Saudijskoj Arabiji

Treca slika je projekat Bjarke Ingels Group




Slika Jovana Radujko
Re: Zadatak 01
napisao/la Jovana Radujko - sreda, 29. februar 2012, 11:38
 

Prva stvar na koju me CAAD asocira jeste tehnicko crtanje, koje je nekada bilo jedina veza izmedju arhitekte i nekog ko je trebao da razume i sagleda njegov rad...

Druga je mogucnost 2D prikaza npr osnove, koja je mnogo preciznija i detaljnija nego radjena rukom..

Treca je jako dobra grafika uz koju rad deluje realno i potpuno je saglediv..

Uz pomoc ovakvih programa, mnogo je jednostavniji prenos informacija, crteza...postalo je mnogo lakshe i brze prikazati neku zamisao i predstaviti neshto shto zelimo da realizujemo.




Slika Jelena Tesic
Odgovor: Zadatak 01
napisao/la Jelena Tesic - sreda, 29. februar 2012, 13:01
 

Nisam imala priliku do sada da koristim AutoCad ili neki drugi program za prikazivanje projekata.

Ali mislim da je to odlican program koji olaksava prezentacije projekata

i lako uvodi sve oni koji nisu u oblasti arhitekture u sam projekat.

Prva slika je primer osnove koja nije rucno crtana, vec koriscenem AutoCad-a. 

Znatno brze i preciznije.

 

Druge dve slike su primeri kako to jos mozemo predstaviti projekat , sagledan sa svih strana 

i sa svim mogucim detaljima. Mislim da su mogucnosti CAAD-a vrlo korisne i imaju 

kljucnu ulogu u prezentovanju projekata.




Slika Danica Dacić
Odgovor: Zadatak 01
napisao/la Danica Dacić - sreda, 29. februar 2012, 13:18
 

Moje dosadasnje poznavanje programa koje smo pomenuli na predhodnom času je izrazito malo, s obzirom da mi je za dosadasji rad ruka bila dovoljna. Ipak CAAD shvatam kao ispomoć aritektima današnjice u sagledavanju i realizaciji njihovih ideja na brži i efikasniji način, što uključuje rad na svim poljima- kako enterijera (slika 1), materijalizacije objekatai osmišljavanja forme objekata (slika 2) ili  korišćenja prostora (slika 3)...




Slika Aleksandra Antonic
Re: Zadatak 01
napisao/la Aleksandra Antonic - sreda, 29. februar 2012, 13:58
 

Moje trenutno poznavanje CAAD-a je skromno, nadam se da cu se bolje upoznati sa njim. Za sada sto znam o njemu jeste da omogucava lakse i preciznije iscrtavanje, takodje omogucuje arhitekti da lakse prezentuje svoju ideju, i omoguci sto bolje sagledavanje svog projekta . Ovo su 3 slike koje mene asociraju na CAAD. 




Slika Teodora Zekavica
Re: Zadatak 01
napisao/la Teodora Zekavica - sreda, 29. februar 2012, 14:30
 

O CAAD-u ne znam mnogo, ali se nadam da ce se to promeniti tokom ovog semestra . Moje misljenje je da CAAD predstavlja veliku olaksicu danasnjim arhitektama jer omogucava brze crtanje, predstavljanje projekta. Koriscenjem CAAD-a se mogu lako ispraviti sve greske i nedostaci projekta. Ovo su moje asocijacije na CAAD:




Slika Milica Belić
Re: Zadatak 01
napisao/la Milica Belić - sreda, 29. februar 2012, 14:52
 

Pokusacu da kroz sledece graficke priloge predstavim svoje vidjenje CAADa. Smatram da CAAD ima veliki udeo u arhitektonskom projektovanju. 




Slika Jelena Veljic
Re: Zadatak 01
napisao/la Jelena Veljic - sreda, 29. februar 2012, 16:23
 

CAAD za mene predstavlja savremeni nacin crtanja projekata.

To je brz i siguran nacin crtanja projekata. dobro je to sto omogucava sagledavanje objekata u 2D i 3D prikazu. 

To je program koji pomaze arhitekti u realizacijama ideja. 




Slika Nataša Radić
Zadatak 01
napisao/la Nataša Radić - sreda, 29. februar 2012, 19:06
 

Ove tri slike prezentuju moje sagledavanje CAAD-a i njegovih mogucnosti. Veliki sam ljubitelj kompijuterskih programa za crtanje i realizaciju projekata te dosta toga i znam o pojedinim porogramima. Prve dve slike su moji crtezi u AutoCad-u i Google SketchUp-u. One prezentuju moje trenutno znanje. Sto se tice trece slike, ona prezentuje ono sto ocekujem da cu moci da uradim kada zavrsim ovaj kurs.




Slika Nikola Perisic
Odgovor: Zadatak 01
napisao/la Nikola Perisic - sreda, 29. februar 2012, 19:08
 

 Ono sto je nekada bilo nezamisljivo u oblasti tehnickog crtanja i projektovanja, sa razvojem CAAD softvera postalo je stvarnost. Brzina i lakoca s kojom se 2D crtezi i 3D modeli kreiraju ili modifikuju u CAAD-u predstavljaju neizmerne prednosti u odnosu na klasican nacin rada. Trenutno ne znam da koristim ni jedan od softvera, ali se nadam da ce se to brzo promeniti. Na slikama cu prikazati samo neke od mogucnosti koje CAAD pruza:

Prva slika: Prikaz preseka i njegovo precizno definisanje u AutoCAD-u;

Druga slika: 3D prikaz enterijera;

Treca slika: 3D prikaz objekta;




Slika Jovana Milojković
Odgovor: Zadatak 01
napisao/la Jovana Milojković - sreda, 29. februar 2012, 19:10
 

Po mom mišljenju, CAAD predstavlja pomoć pri crtanju i sagledavanju arhitektonskih projekata. Značajno je sredstvo prilikom predstavljanja i prezentovanja budućih projekata. Prva i treća slika su preuzete sa Interneta i predstavljaju 3D crteže rađene u AutoCad-u, a druga slika je moj crtež rađen u Sketch up-u. 




Slika Sava Lukić
Re: Zadatak 01
napisao/la Sava Lukić - sreda, 29. februar 2012, 20:41
 

CAD programi su po mom misljenju jako korisni jer pruzaju brzi i efikasniji rad u odnosu na rad slobodnom rukom. AutoCAD pruza izvanredne mogucnosti sto se tice tehnickih crteza i ima siroku namenu, dok ArchiCAD ima iskljucivo primenu u arhitekturi. Njegova prednost u odnosu na AutoCAD je mogucnost izbacivanja preseka i izgleda iz osnove, kao i 3D modela koji se moze kasnije obradjivati. Sa ostalim CAD programima nisam upoznat dobro.




Slika Marijana Milosevic
Re: Zadatak 01
napisao/la Marijana Milosevic - sreda, 29. februar 2012, 20:46
 

Auto Cad poznajem dobro,mada bolje 2d nego 3d...Ucila sam ga u skoli i dosta sam radila u njemu,smatram da je odlican program i da dosta olaksava crtanje...Slike ispod su skinute sa interneta i to od prilike pokazuje koliko poznajem Auto Cad,svoje radove nemam sacuvano...nadam se da cu nauciti i sada jos,da cu dopuniti svoje znanje...




Slika Leona Mijic
Re: Zadatak 01
napisao/la Leona Mijic - sreda, 29. februar 2012, 21:08
 

Jos uvek imam veoma skromno znanje kompjuterskim programima za arhitektonsko projektovanje, ali sam takodje veoma svesna da je njihovo poznavanje veoma bitna odlika arhitekata, jer u velikoj meri olaksava njihov posao, najvise vremenski, ali i na mnoge druge nacine.. Primeri koje sam pronasla na internetu predstavljaju primere u programima sa kojima jos uvek ne umem da baratam, ali cu se potruditi da u najskorije vreme naucim da koristim i njih, a zatim i mnoge druge..To su Autocad, Archicad,Skechup..




imam najbolju profil sliku!!!
Re: Zadatak 01
napisao/la Stefan Bandur - sreda, 29. februar 2012, 20:50
 

Moje vidjenje ovog predmeta. Mislim da je veoma koristan i upotrebljiv, da nam je to vrsta olaksice u procesu projektovanja. Dosta dobro poznajem programe kao sto su AutoCad i Arhicad, samim tim i mislim da mi nece biti problem da savladam ovaj predmet...




Slika Andrijana Batalo
Re: Zadatak 01
napisao/la Andrijana Batalo - sreda, 29. februar 2012, 21:57
 

Iako ne znam da koristim CAAD, smatram da je to program koji pruza puno mogucnosti,olaksava i ubrzava posao arhitekti.Program koji je postao nezaobilazan u ovom trenutku.




Slika Milos Jelisavcic
Одговор: Zadatak 01
napisao/la Milos Jelisavcic - sreda, 29. februar 2012, 22:12
 

Od pomenutih programa koja obuhvata CAAD,vec neko vreme koristim: autocad,archicad,sketchup,coreldraw,artlantis..Kao odgovor na zadatak prilozicu tri svoja rada: Prva dva radjena u archicad-u i treci u google sketchup-u. 




Slika Natalija Bjekic
Re: Zadatak 01
napisao/la Natalija Bjekic - sreda, 29. februar 2012, 22:18
 

Veoma se radujem ovom predmetu jer se sa CAAD-om jos uvek nisam susretala ali imam veliku zelju da naucim jer svaki uspesan arhitekta vlada znanjem iz ovih programa.Novo tehnicke mogucnosti su nam omogucile da nekadasnji mucan posao projektovanja bude znatno olaksan i ubrzan. U ovim slikama vidi se rad u CAAD-u.




Slika Jovana Kazic
Odgovor: Re: Zadatak 01
napisao/la Jovana Kazic - sreda, 29. februar 2012, 22:52
 

Moje misljenje o nastanku AutoCada je jednostavno. Po meni je ovaj program omogucio pogled na arhitekturu iz dva razlicita ugla. Jedan od njih je posmatranje arhitekture kao procesa stvaranja koji se sastoji vise iz rucnih skica i crteza likovnog karaktera. Cad je omogucio razvoj ovakvog pogleda jer njegovim nastankom proces rucnog tehnickog crtanja nije vise predstavljao problem ili glavno zanimanje arhitekte, kako se ranije verovalo. On je sa druge strane stvorio novu struju istrazivanja, tehnickog usavrsavanja i konstruisanja gradjevina za koje su nekada bili potrebni meseci. Istrazivanje granica kompjuterskog predstavljanja arhitekture je nasa svakodevica o kojoj moramo da znamo sto vise. Na kraju, za koji god nacin projektovanja da se opredelimo uvek cemo zavrsiti sa cadom ispred sebe, pitanje je samo da li cemo pred njim provesti nekoliko minuta ili sati.

Za mene je AutoCad veliki izazov jer vac neko vreme gledam u crni prozor i ne znam da maknem. Radim na tome da se to promeni i nadam se da cu uspeti da do kraja semestra naucim da pravim 3D modele kao sto ovi na slikama.




Slika Milos Nikolic
Re: Zadatak 01
napisao/la Milos Nikolic - sreda, 29. februar 2012, 22:27
 

Navedene fotografije predstavljaju moj dozivljaj CAAD-a i onako kako ja shvatam CAAD sa dosadanjim iskustvom i poznavanjem software-a u kome cemo raditi. Kroz 2D i 3D projekcije, mocicemo da nase ideje prezentujemo na najbolji nacin, prikazujuci sustinu naseg koncepta.




Aleksandra Ugrinovic
Odgovor: Zadatak 01
napisao/la Aleksandra Ugrinovic - sreda, 29. februar 2012, 22:44
 

Rad u programu sigurno da omogućava veću preciznost i pomaže nam da prezentujemo svoju ideju tj. projekat. Ja nisam radila u Auto Cad-u mada sam sada počela da učim neke osnovne funkcije.Nadam se da ću ga savladati. Primeri koje sam postavila jesu 2d prikazi osnove i preseka objekta i 3d modeli.




Slika Tijana Simikic
Re: Zadatak 01
napisao/la Tijana Simikic - sreda, 29. februar 2012, 22:46
 

Moja prva asocijacij na caad je tehnički crtež, uglavnom za prikazivanje 2d crteža kao i za precizno crtanje. služi nam kako bi investitoru ili drugim ljudima bolje i lakše prikazali našu zamisao u prostoru. Tačnije kako bi svoju ideju iz glave premestili na papir. Ne znam puno o ovom programu,ali pokušala sam nešto da uradim u njemu. Moj rad je prikazan na drugom i trećem radu.




Slika Mihajlo Zikic
Odgovor: Zadatak 01
napisao/la Mihajlo Zikic - sreda, 29. februar 2012, 22:47
 

O CAAD-u znam samo da je program za pomoc pri projektovanju. 2D i 3D projektovanje. Nikad nisam imao prilike da radim u CAAD-u. 




Slika Ivana Radovic
Re: Zadatak 01
napisao/la Ivana Radovic - sreda, 29. februar 2012, 22:52
 

Do sada se nisam susretala sa CAAD-om, ali imam zelju i potrebu da naucim da rukujem sa tim, s obzirom da je CAAD postao nezaobilazan faktor. Koliko sam upucena, CAAD omogucava prikazivanje 2D crteza i 3D modela pojekata, ubrzavajuci i olaksavajuci posao, takodje, garantuje i preciznost. Imajuci u vidu razlicite funkicje koje su omogucene, lakse mozemo sagledati i izraziti ideju.




Slika Sanja Bokic
Re: Zadatak 01
napisao/la Sanja Bokic - sreda, 29. februar 2012, 23:21
 

moje poznavanje CAAD-a je veoma skromno, svodi se na iscrtavanj 2 d crteza: osnove, preseci, kotiranje. 3 d crtez je veoma bitan prilikom predstavljanja projekta kupcu.


Slika Ana Jovanovic
Re: Zadatak 01
napisao/la Ana Jovanovic - sreda, 29. februar 2012, 23:53
 

Do sada se nisam susretala sa caad-om, samim tim nisam bas vesta u koriscenju istog .Smatram da je to program koji olaksava posao svakom arhitekti u realizovanju svojih ideja i projekata.Caad po meni predstavlja brzi i laksi nacin iscrtavanja 2d i 3d modela i njihove osnove i preseke i u mnogome olaksava posao i nama studentima . Tako da se nadam da cu savladati ovaj program, jer smatram da je zanimljiv i da ce nam dosta olaksati posao.




Slika Magdalena Maslacevic
Re: Zadatak 01
napisao/la Magdalena Maslacevic - sreda, 29. februar 2012, 23:30
 

O CAAD-u vrlo malo znam jer nisam imala priliku dosad da radim u ovim programima. Fotografije su moja prva asocijacija na CAAD.




Slika Violeta Jovanovic
Re: Zadatak 01
napisao/la Violeta Jovanovic - sreda, 29. februar 2012, 23:42
 

Prilicno slabo poznajem program CAAD,jer do sad nisam imala prilike da radim u njemu. Ove slike predstavljaju neko moje vidjenje na program CAAD. One prikazuju mogucnosti ovog programa,kao sto su npr 2d i 3d crtezi.




Slika Nadja Pavlovic
Re: Zadatak 01
napisao/la Nadja Pavlovic - sreda, 29. februar 2012, 23:55
 

Kada je rec o ovom predmetu,do sada sam imala susreta jedino sa Auto Caad-om. Moje poznavanje ovog programa je dosta skromno,uglavnom se svodi na 2D crteze. Smatram da su ovi programi dosta bitni za dalji rad u arhitekturi.




Slika Nevena Masovic
Re: Zadatak 01
napisao/la Nevena Masovic - četvrtak, 1. mart 2012, 00:42
 

CAAD smatram programom koji nam pomaže da lakše realizujemo projekat koji smo zamislili, kao i da ga na pravilan način iz zamisli pretvorimo u fizički postojeći projekat. Olakšava projektovanje i savladavanje određenih prepreka koji se tom prilikom javljaju. Omogućava planiranje i vizualizaciju objekata, enterijera i urbanističkih površina.




Slika Jelena Djurovic
Re: Zadatak 01
napisao/la Jelena Djurovic - sreda, 29. februar 2012, 23:57
 

smatram da je upravljanje programom kao sto je CAAD veoma bitno u mojoj daljoj karijeri. Za sada je moje poznavanje ovog programa veoma malo, uglavnom sam se susrteala sa 2 d ctrezima.




Slika Nikola Solunac
Re: Zadatak 01
napisao/la Nikola Solunac - četvrtak, 1. mart 2012, 01:31
 

CAAD za mene predstavlja alat koji omogucava precizno i uredno projektovanje formi u arhitekturi.Pomaze pri stvaranju, razvijanju i prikazivanju, kako koncepta, tako i ideje projekta. Samim tim pomaze arhitekti pri analizi, realizaciji i predstavljanju buduceg projekta korisniku, koji pomocu ovih alata bolje vizuelno dozivljava projekat. Zato se kaze da CAAD omogucava kontakt izmedju arhitekte i korisnika. Tim putem predstavlja moderan nacin prikazivanja 2D i 3D arhitektonskih objekata i pruza brze, lakse i efikasnije crtanje u arhitekturi.

 




Slika Sanja Bokic
Re: Zadatak 01
napisao/la Sanja Bokic - četvrtak, 1. mart 2012, 00:06
 

moje poznavanje CAAD-a je veoma skromno, uglavnom se svodi na iscrtavanje 2 d skica: osnova preseka i kotiranje. Smatram i da je 3 d crtez veoma bitan, omogucava da na najbolji nacin predstavimo projekat.




Slika Aleksandar Plazinic
Re: Zadatak 01
napisao/la Aleksandar Plazinic - četvrtak, 1. mart 2012, 22:59
 

Nazalost, slabo poznajem sve pomenute programe, ali ce se to promeniti:)

 




Slika Marijana Milanovic
Re: Zadatak 01
napisao/la Marijana Milanovic - četvrtak, 1. mart 2012, 00:44
 
Moje poznavanje Auto Caad-a je prilicno slabo, svodi se na 2D crteze, ali posto se sve ono sto se nekada radilo lenjirima, rucno, sada radi u programima, potrudicu se da sto pre savladam ove programe. Poznato mi je da se Auto Caad koristi za prikazivanje preseka i 3D modela, kako eksterijera, tako i enterijera.



Slika Rada Maslesa
Re: Zadatak 01
napisao/la Rada Maslesa - četvrtak, 1. mart 2012, 00:49
 

S obzirom da do sada nisam imala priliku da radim u njemu, moje znanje o CAAD-u je dosta skromno. Poznato mi je samo toliko da je program usavrsen za precizno i jasno predstavljanje ideja i projekata kroz osnove, presjeke, 2D crteze i 3D modele. Vrlo sam zainteresovana i ocekujem da cu kroz ovaj semestar da naucim dosta o samom programu kao i nacinu njegove primjene, jer sam svjesna vaznosti poznavanja istog.




:)
Re: Zadatak 01
napisao/la Jelena Polic - četvrtak, 1. mart 2012, 02:02
 

uz pomoc CAAD-a stvaramo i prikazujemo nove stvari ,drugaciji i bolji svet. radimo nesto sto je do skoro bilo nemoguce.on takodje, kao da ispunjava svaku vasu zamisao sto mi zvuci neverovatno...




:)
Re: Zadatak 01
napisao/la aleksandra urosevic - četvrtak, 1. mart 2012, 03:00
 

Moja prva asocijacija na CAAD je brze i potpunije prikazivanje tehnickim crtezom. Kao zamena za staromodno rucno organizovanje prostora danas koristimo AutoCad. Medjutim, Auto Cad, kao i SketchUp, ArchiCad i drugi programi, ne zaostaju ni sa 3D prikazom objekta, izuzimajuci cinjenicu da on mozda jos uvek nije izvodljiv. CAAD nam sluzi i za potpuno programsko materijalizovanje i dizajniranje kako unutrasnjosti tako i spoljasnjosti objekta i njegov uticaj i polozaj na okolinu.




Slika Sandra Valgoni
Re: Zadatak 01
napisao/la Sandra Valgoni - četvrtak, 1. mart 2012, 15:13
 

Moje trenutno poznavanje ovih CAAD-a je oskudno. Nadam se da cu brzo nauciti da upravljam ovim programima. Ovo su neki od radova koji po mom misljenju odgovaraju temi.




Slika Maja Vasilev
Re: Zadatak 01
napisao/la Maja Vasilev - četvrtak, 1. mart 2012, 15:59
 

CAAD programi, konkretno arhitektama, predstavljaju veliku olaksicu pri radu, odnosno pruzaju (kompjutersku) podrsku arhitektonskom projektovanju. Samim tim pruzaju nam mogucnost da na jednostavniji i efikasniji nacin, sa velikom preciznoscu, bilo u vidu 2D crteza ili 3D modela, saopstimo drugima svoje ideje.

Prva slika, radjena u AutoCAD-u,  na jednostavnom primeru prikazuje jednu od karakteristika CAADa koju smatram izuzetno vaznom, a to je da kada imamo izmodelovanu formu, automatski se mogu "izvuci" projekcije.

Druga slika prikazuje maketu moje nadogradje, radjenu u SketchUp-u.

Treca slika, radjena u ArhiCAD-u, predstavlja vec slozeniju formu (objekat), na onaj nacin na koji bih i ja nekada zelela da predstavim sopstvene projekte.




Slika Anja Milojevic
Re: Zadatak 01
napisao/la Anja Milojevic - četvrtak, 1. mart 2012, 13:36
 

Iako moje znanje CAAD-a i nije najbolje, sa njim sam se prviput srela pre 10ak godina kad je prvi kompjuter usao u nasu kucu. Nazalast, do sada nisam naucila slozenije funkcije, ali sa osnovnim prilicno dobro baratam. U CAAD-u sam se najvise susretala sa tatinim projektima - 2D prikazima osnova razlicitih zgrada. Nikada nisam bila u prilici da radim 3D prikaz. CAAD najcesce vezujem za idejno i glavno resenje objekta, iako mi je na neki nacin zao sto je CAAD bacio u senku rucno crtanje projekta.

slika 1 - Mustafa Music Muzej savremene umetnosti u Novom Sadu, 3D prikaz

slika 2 - Mustafa Music Muzej savremene umetnosti u Novom Sadu, 2D prikaz

slika 3 - Vladimir Lojanica Rekonstrukcija Narodnog muzeja u Beogradu




Slika Jelena Birčević
Re: Zadatak 01
napisao/la Jelena Birčević - četvrtak, 1. mart 2012, 14:22
 

Nisam se susretala sa CAAD softverom pre polaska na fakultet. Radila sam jedino u SketchUp programu i ove ilustracije predstavljaju moj rad u tom programu za potrebe predmeta Vizuelna istrazivanja. CAAD za mene ne predstavlja trenutno nista narocito, jer nisam valjano ni upucena u kompjutersko projektovanje.




Slika Milica Petrovic
Re: Zadatak 01
napisao/la Milica Petrovic - četvrtak, 1. mart 2012, 14:37
 

Programi CAAD, po mom mišljenju, umnogome pomažu u prenošenju ideje na papir. Mnoge kompleksne strukture moderne arhitekture ne bi bilo moguće ručno nacrtati, dok ovi programi omogućavaju bolje, efikasnije i tačnije realizovanje.

Još nisam upoznata sa ovim programima,ali bih volela da naučim jer ih smatram veoma korisnim.

Primeri koje sam ovde postavila su rad Doriane i Maksimiliana Fuksasa za Armani radnju u NY i konkursni projekat Sou Fujimota Taiwan Tower. Na prvom primeru vidimo prelazakl sa ručnog na komjuterski crtež,a u drugom 3D prikaz objekta i postupak njegove realizacije.




Slika Andrija Martinovic
Re: Zadatak 01
napisao/la Andrija Martinovic - četvrtak, 1. mart 2012, 14:55
 

Do sada se nisam susretao sa programima CAAD. Ono sto znam o njima jeste da nam olaksavaju 3D prezentaciju, kao i da nam omogucavaju crtanje svega sto je neophodno da bi se jedan arhitektonski projekat realizovao.

Slika Slobodan Jevtic
Re: Zadatak 01
napisao/la Slobodan Jevtic - četvrtak, 1. mart 2012, 15:02
 

Za mene je CAAD u svojim konkretnik funkcijama nepoznat, ali kao ideju ga vezujem za sire mogucnosti, strucniji i brzi rad , jednostavno ocekivano sredstvo u radu svakog arhitekte.


Slika Aleksandra Perić
Re: Zadatak 01
napisao/la Aleksandra Perić - četvrtak, 1. mart 2012, 16:47
 

Za mene CAAD omogućuje brze i potpunije prikazivanje tehnickim crtezom. Grupa programa Auto Cad, kao i SketchUp, ArchiCad, Google sketchup itd, predstavljaju moderne načine stvaranja 2d i 3d prikaza, kao i potpunu virtuelnu materijalizaciju i dizajn objekta i njegove okoline. Lično nemam mnogo iskustva sa ovim programima, ali ih smatram veoma bitnim za našu buduću struku. 




Slika Helena Drinić
Re: Zadatak 01
napisao/la Helena Drinić - četvrtak, 1. mart 2012, 15:23
 

CAAD zamenjuje klasično projektovanje na papiru ili trodimenzionalno modelovanje kompleksnih objekata, te znatno olakšava i ubrzava rad. Omogućava prikazivanje 3D moldela, 2D crteža osnova objekata, kao i enterijera. U prethodnom semestru koristila sam, uglavnom, SketchUp. Ne očekujem da će na kraju kursa moji radovi izgledati poput priloženih, ali se nadam da ću steći dobru osnovu za dalja istraživanja i rad.




Slika Jelena Krstic
Re: Zadatak 01
napisao/la Jelena Krstic - četvrtak, 1. mart 2012, 15:47
 

Fotografije predtavljaju moje dosadasnje projekte. Poznajem rad u AutoCad-u, ArchiCad-u, Artlantisu, SketchUp-u i pocela sam da istrazujem i Revit Architecture... Nadam se da cu ove programe jos vise izuciti i usavrstiti kao i da cu savladati neki novi.




Slika Jelena Ilic
Zadatak 01
napisao/la Jelena Ilic - četvrtak, 1. mart 2012, 22:08
 

Prve dve fotografije  predstavljaju moje dosadasnje radove u autocad-u i archicad-u, a treca fotografija je urbanisticko resenje koje je radjeno u sketchUp-u.

U srednjoj skoli sam naucila osnovne stvari o autocad-u i archciad-u , gde sam dalje nastavila sama da eksperimentisem i otkrivam nove mogucnosti ovih programa . Smatram da je autocad jako dobar program prvenstveno za 2d prikazivanje projekata, a kao dopuna njemu je archicad koji nam malo vernije daje 3d prikaz od autocada . Programi poput sketchUp-a pa do malo kompleksnijih programa kao sto je 3d max su veoma  profesionalni i daju nam najverniju sliku 3d modelovanja ,sto kod investitora ostavlja lep utisak.




Slika Aleksandar Cosic
Re: Zadatak 01
napisao/la Aleksandar Cosic - četvrtak, 1. mart 2012, 15:34
 

Do sada sam imao priliku da radim na CAAD programima kao što su AutoCAD, ArchiCAD. Oni omogućavaju bržu, precizniju izradu arhitektonskih projekata; pored toga poboljšavaju komunikaciju između projektanta i investitora, izvođača. Prikazane fotografije predstavljaju neke od mojih radova (aksonometrija, osnova, presek).


Slika Vuk Ulardzic
Re: Zadatak 01
napisao/la Vuk Ulardzic - četvrtak, 1. mart 2012, 15:43
 

Moje znanje iz CAAD programa je izuzetno skromno, tj gotovo i da ne postoji posto do sada nisam imao priliku da radim u njemu, ali i pored mog trenutnog neznanja imam zelju da savladam te programe iz cistog razloga zato sto smatram da je to gotovo neizbezno sredstvo za svakog savremenog arhitektu. Navedene fotografije su preuzete sa interneta i meni su licno interesantne.




Slika Jelena Žurić
Re: Zadatak 01
napisao/la Jelena Žurić - četvrtak, 1. mart 2012, 16:31
 

Programe CAAD-a, osim Google Sketchupa, nisam koristila, jer mi do sada nisu bili potrebni..

mislim da je CAAD nov nacin prikazivanja oblika, prostora, objekata i kao takav precizniji. Lakse predstavljanje zamisljenog ili projektovanog objekta(prva slika), brze odredjivanje proporcija i odnosa, ali i mogucnost animacije, verniji prikaz zeljene slike(druga slika), zanimljivije prikazivanje(treca slika) su moje asocijacije na CAAD. 


Slika Sofija Mitrovic
Re: Zadatak 01
napisao/la Sofija Mitrovic - četvrtak, 1. mart 2012, 16:01
 

CAAD za mene predstavlja mogucnost za brzi i jednostavniji proces od ideje do realizacije pri cemu je rezultat profesionalno predstavljen arhitektonski projekat. Na zalost, moje poznavanje CAAD-a i slicnih programa je zanemarljivo, tako da prilazem slike tudjih resenja, ali uz nadu da cu po zavrsetku ovog kursa i ja moci da doprinesem data bazi arhitekata sirom sveta.




Slika Aleksandra Nedeljkovic
Odgovor: Zadatak 01
napisao/la Aleksandra Nedeljkovic - četvrtak, 1. mart 2012, 16:22
 

Do sada nisam imala prilike da radim u CAAD-u. Sad, kao student arhitekture, na CAAD gledam kao na jedan od elementarnih programa u kome dobijamo zeljene forme, proste, a naravno kasnije i kompleksnije. Nadam se da ce mi predstojeci semestar omoguciti da bolje savladam program i da steknem dovoljno znanja kako bih brzo napredovala sa jednostavnijih formi ka slozenijim.




Slika Marta Minic
Re: Odgovor: Zadatak 01
napisao/la Marta Minic - četvrtak, 1. mart 2012, 16:55
 

Do sada nikad nisam koristila CAD, ali ono sto sam saznala o njemu zahvaljujuci drugima, navelo me je da posmatram ovaj skup programa kao na sredstvo koje nam omogucava da svoje ideje zapocnemo, procesujemo i konacno realizujemo. Sta vise, koristeci ovaj program, ceo taj proces stvaranja je ubrzan i olaksan. Nadam se da cu tokom ovog kursa nauciti vise o CAD-u i njegovom konkretnom koriscenju i funkcijama.




Slika Rastko Krstic
Re: Odgovor: Zadatak 01
napisao/la Rastko Krstic - petak, 18. maj 2012, 23:29
 

CAD omogucava brzu I laksu prezentaciju, a samim tim I realizaciju ideja I projekata. S ovim programom sam se susreo jos u srednjoj skoli, gde sam se I uverio u mogucnosti istog. Nadam se da cu nadograditi svoje znanje pomenutog programa I na taj nacin jos lakse razradjivati svoje ideje.

Slika Rastko Krstic
Re: Odgovor: Zadatak 01
napisao/la Rastko Krstic - petak, 18. maj 2012, 23:38
 

Evo i slika.




Slika Milica Marinkovic
Re: Zadatak 01
napisao/la Milica Marinkovic - četvrtak, 1. mart 2012, 16:58
 

Za mene CAD predstavlja tehničku podršku izrade crteža, tj. predstavljanja projekata. Sve više se koriste kompjuteri, tako reći kompjuteri su zamenili tehniku ručnog crtanja. Smatram da je jako korisno poznavati auto CAD i programe slične njemu radi bržeg i efikasnijeg predstavljanja osnova, preseka kao i 3D modela.


Slika Andreja Sikimic
Re: Zadatak 01
napisao/la Andreja Sikimic - četvrtak, 1. mart 2012, 17:04
 

Nemam puno iskustva u radu u ovom programu, jer mi nikada do sada nisu bili potrebni. Deluje mi da je funkcionalan i zanimljiv, barem onoliko koliko sam videla posmatrajuci druge tokom njihovog koriscenja programa. Mislim da je ovaj program jako koristan i da moze puno da nam olaksa rad, i volela bih sto pre da naucim da radim u njemu. Ovi primeri pokazuju samo neke od primena Cad-a. 




Slika Jelena Vujovic
Re: Zadatak 01
napisao/la Jelena Vujovic - četvrtak, 1. mart 2012, 17:42
 

Nisam imala priliku za rad u ovom programu, tako da nemam iskustvo. Smatram da je to nesto sto ce mi svakako trebati u daljem skolovanju i radu. 




Slika Ivana Vratonjic
Re: Zadatak 01
napisao/la Ivana Vratonjic - četvrtak, 1. mart 2012, 17:27
 

Iskustva nemam,nazalost. volela bih da sam na AF dosla sa nekim elementarnim predznanjem.

Inace smatram da je postojanje CAAD programa veoma bitno, jer nam pomazu u kreiranju objekata i sopstvenih zamisli , pruzaju nam mogucnosti oblikovanja kao i istrazivanje i dobijanje novih i zanimljivijih oblika.

A ovo su primeri koriscenja CAADa preuzeti sa interneta.




Slika Aleksandra Kračunović
Re: Zadatak 01
napisao/la Aleksandra Kračunović - četvrtak, 1. mart 2012, 17:51
 

Ne mogu se pohvaliti poznavanjem CAAD-a, jer se nisam susretala sam navedenim programima u svom ranijem skolovanju. Svakako sam misljenja da je to jako bitno u arhitekturi. Uz samostalan rad i predmet koji pohadjamo u ovom semestru, nadam se da bu savladati koriscenje ovog seta programa. Meni je prva asocijacija na CAAD su preciznost i preglednost. Uz pomoc programa mozemo detaljno sagledati neki objekat iako on nije realizovan i takodje materijalizovati ga u potpunosti. CAAD nam omogucava lakse koriscenje u smisli dopuna i prepravki projekta, koji su znacajna prednot u odnosu na bilo koji drugi nacin projektovanja.  




aleksandra
Re: Zadatak 01
napisao/la aleksandra dzuverovic - četvrtak, 1. mart 2012, 18:08
 

Do sada nisam puno koristila CAAD programe...Koristila sam jednostavnije programe za izradu 3D modela(npr. Sketch up-slika br.1),ali sam svesna mogucnosti programa i njihove pomoci u projektovanju,kako u 2D(slika br 2) tako i u 3D modelima (slika br.3).




Slika Jovana Jankovic
Re: Zadatak 01
napisao/la Jovana Jankovic - četvrtak, 1. mart 2012, 18:18
 

Ovo su neki moji primeri iz proslog semestra (jednostavni), radjeni u Auto Cad-u .. Auto cad je veoma dobar program. Lak je za koriscenje a u njemu se moze nacrtati sve moguce.  Najcece se u njemu rade osnove, preseci i izgledi . Detaljno smo ga obradjivali u srednjoj skoli tako da sve sto crtam , crtam u auto cadu . 




Slika Tara Acimovic
Re: Zadatak 01
napisao/la Tara Acimovic - četvrtak, 1. mart 2012, 18:01
 

moje znanje caad-a je dosta pocetnicki... imala sam u 8om razredu jedno polugodiste ovaj predmet u oviru informatike, ali se zavrshavalo na 2d oblicima. Shvatam da je caad program koji omogucava da se bolje svaki projekat obradi i razradi... omogucava nam da virtuelno docaramo kako ce izgledati u stvarnosti....

 

Slika Milena Stanojevic
Re: Zadatak 01
napisao/la Milena Stanojevic - četvrtak, 1. mart 2012, 18:03
 

U Autocad-u uspesno radim s' obzirom da sam imala kao predmet u srednjoj skoli .Nadam se da cu na ovom kursu nauciti nesto vise o programima Revit i Rhino s' obzitom da nisam imala prilike da radim u njima .

1.deo osnove radjen u Autocad-u

2.deo fasade objekta radjen u Arhicad-u

3.enterijer radjen u programu RevitArchitecture




Slika Tijana Srdanovic
Re: Zadatak 01
napisao/la Tijana Srdanovic - četvrtak, 1. mart 2012, 18:41
 

Ranije je za arhitektonsko projektovanje bilo potrebno, pored znanja, mnogo rucnog crtanja i mnogo vremena utroseno na to..   A zahvaljujuci CAAD-u danas je drugacije.. CAAD omogucava da se arhitekta bolje sporazume sa gradjevincem a i sa korisnicima, zatim da mnogo efikasnije i brze vrsi korekciju projekta, naravno i da predstavi i 2D i 3D prezentaciju svog rada..




Slika Jelena Dzaleta
Re: Zadatak 01
napisao/la Jelena Dzaleta - četvrtak, 1. mart 2012, 19:10
 

Nisam neki poznavalac Caad-a,nemam puno iskustva u ovom programu.Znam da se Caad koristi za prikazivanje enterijera,osnova,preseka,3D modela.Volela bih da naucim da radim u ovom programu jer mislim da je jako koristan.




Slika Jelena Stojic
Re: Zadatak 01
napisao/la Jelena Stojic - četvrtak, 1. mart 2012, 18:16
 

Moje poznavanje CAAD-a je prilicno slabo, nisam se ranije sretala sa ovim programima. Slike prikazuju kako se CAAD koristi u arhitekturi, olaksava i ubrzava proces projektovanja i pomaze nam da bolje sagledamo projekte koristeci kako 2D tako i 3D prikaze.




Slika Filip Mamula
Re: Zadatak 01
napisao/la Filip Mamula - četvrtak, 1. mart 2012, 18:20
 

Nikad ranije nisam imao priliku da koristim CAAD programe, ali voleo bih da znam da koristim neke od njih posto su neophodni na studijama i u praksi. Ti programi olaksavaju projektovanje i sve vise zamenjuju rucno crtanje. Koriste se i u svakodnevnom zivotu kao sto se vidi na primeru ove stolice na trecoj slici koja je projektovana u AutoCad-u.




Slika Aleksandar Simic
Odgovor: Zadatak 01
napisao/la Aleksandar Simic - četvrtak, 1. mart 2012, 18:25
 

Po meni CAAD predstavlja skup programa kojima mozemo precizno i jasno da odradimo dodeljeni zadatak bilo da je u 2D-u ili 3D-u. Pomocu ovih programa i funkcija koje nude mi lako i brzo mozemo da uradimo zadatak koji bi mnogo vise vremena oduzeo radeci ga rucno. Prve dve slike su moji radovi koje sam radio odavno, a treca slika predstavlja Auto CAD tj. program koji najvise koristim i poznajem...




Slika Branko Stefanovic
Re: Zadatak 01
napisao/la Branko Stefanovic - četvrtak, 1. mart 2012, 18:32
 

Nikad pre nisam koristio CAAD. Znao sam da se koristi za 3D dizajn ali ne i da se koristi za graficke radove. Sto se tice rada u programima jos nisam upoznat sa svim instrukcijama ali nadam se da cu ih brzo savladati. Na slikama dajem primere kako AutoCAD i Google SketchUp mogu da se koriste u arhitektonskom projektovanju.




Slika Aleksandra Ognjanov
Re: Zadatak 01
napisao/la Aleksandra Ognjanov - četvrtak, 1. mart 2012, 18:43
 

CAAD za mene predstavlja medij izmedju arhitekte i sveta,kao i neophodnost u obrazovanju jednog arhitekte.


Slika Nemanja Trajilović
Re: Zadatak 01
napisao/la Nemanja Trajilović - četvrtak, 1. mart 2012, 18:45
 

Nisam upoznat sa CAAD-om i nikada nisam koriste slicne programe, nadam se da ce se to promeniti, deluje mi kao zanimljiv i pre svega koristan program, koji omogucava da ono sto zamislimo i prikazemo. Sledece tri slike me najvise asociraju kada se CAAD pomene.




Slika Petar Ječmenica
Re: Zadatak 01
napisao/la Petar Ječmenica - četvrtak, 1. mart 2012, 18:46
 

Do sada se moje poimanje CAAD-a svodilo iskljucivo na AutoCad. Nisam imao predstavu o skupu programa koji u mnogome olaksavaju posao arhitektama pruzajuci brojne mogucnosti u oblasti 2D i 3D prikazivanja. Svaki od njih mi je nepoznat, ali uprkos tome, zelja mi je da sto veci broj uspesno savladam.


Slika M N
Re: Zadatak 01
napisao/la M N - četvrtak, 1. mart 2012, 19:06
 

Moje poznavanje CAAD-a je prilično slabo, tako da mi je drago što ću najzad imati priliku da naučim da radim na programima koji su sastavni deo ove profesije. Priložila sam tri fotografije koje predstavljaju moje viđenje ovog predmeta kao i prednosti računarskog projektovanja. 




Slika Luka Kitanovic
Re: Zadatak 01
napisao/la Luka Kitanovic - četvrtak, 1. mart 2012, 19:32
 

Moje poznavanje CAAD-a nije bas veliko, do sada sam imao prilike da savladam samo SketchUp.. Znacaj CAAD-a u arhitekturi i tehnici generalno je zaista veliki, jer brzim, i preciznijim projektima smo u mogucnosti ne da imamo viziju, npr buduceg objekta, (kao nekada dok se radilo rucno), nego imamo realne trodimenzionalne prikaze kako ce taj projekat zaista izgledati u prostoru. Nadam se da cu uskoro dobro ovladati principima CAAD-a, jer su oni kljucni u stavaranju danasnje arhitekture....




Slika Marija Jeremic
Re: Zadatak 01
napisao/la Marija Jeremic - četvrtak, 1. mart 2012, 19:15
 

Moje poznavanje CAAD-a je trenutno prilicno ograniceno, ali se nadam da ce se to u buducnosti promeniti. Prve asocijacije na CAAD su crtezi osnova, preseka i 3D modeli. Postojanje ovakvih programa(caad,archicad,sketch up) projektantima olaksava rad. Slike koje prilazem su skinute sa internteta i predstavljaju moje asocijacije na caad.




Slika Vanja Aškrabić
Re: Zadatak 01
napisao/la Vanja Aškrabić - četvrtak, 1. mart 2012, 19:11
 

CAAD smatram alatom koji ubrzava i pospješuje proces projektovanja. Omogućava realizaciju i veoma kompleksnih projekata savremene arhitekture. Predstavlja način na koji je moguće predstaviti osnove, presjeke, izglede prostora koji smo oblikovali, kao i okruženje u kojem se projekat nalazi. Mogući su 2D i 3D modeli. CAAD je sredstvo koje olakšava komunikaciju, kako između arhitekata, tako i između arhitekte i čovjeka za kojeg se projektuje.




Slika Aleksandra Najdanovic
Re: Zadatak 01
napisao/la Aleksandra Najdanovic - četvrtak, 1. mart 2012, 19:39
 

Moje poznavanje ovog programa je jako slabo. Nisam do sada imala prilike da radim u njemu. Moje vidjenje programa auto cad je povezano i sa 2D i sa 3D crtezima. Preseci, osnove, aksonometrija...sto se tice 2D crteza, crteza osnova, preseka i raznih drugih skica, ovaj program ima mogucnost mnogih funkcija kao sto su npr. lako i brzo crtanje, kotiranje..Sto se tice 3D crteza, sluze kao konacni projekti koji bi investitoru predstavio arhitekta.




Slika Dragana Bogojević
Одговор: Zadatak 01
napisao/la Dragana Bogojević - četvrtak, 1. mart 2012, 19:09
 

Pored ArchiCad-a, AutoCad je program u kom se najbolje snalazim. Trenutno radim na usavršavanju Sketchup-a. Kad neko spomene ove programe, meni na pamet padnu dimenzije, linije različitih boja, 2D i 3D modelovanje.




Slika Strahinja Petrovic
Re: Одговор: Zadatak 01
napisao/la Strahinja Petrovic - četvrtak, 1. mart 2012, 19:42
 

Nikada pre nisam koristio autoCAD i slicne programe, jer mi nisu bili neophodni, i pod terminom CAAD sam smatrao samo ovaj program, ali sada vidim da on obuhvata mnogo vise od njega. Drago mi je sto cemo krenuti da radimo u ovim programima, jer ce nam biti potrebni u daljem studiranju.




Slika Anastasija Simovic
Zadatak 01
napisao/la Anastasija Simovic - četvrtak, 1. mart 2012, 21:32
 

CAAD vidim kao alaktu uz pomoc koje precizno predstavljamo (modelom ili crtezom) projektne forme, kako u arhitekturi tako i u drugim oblastima modelovanja i crtanja. Kroz radove iz AutoCAD-a sam pokusala to i da predstavim.
Od ovih programa najbolje vladam AutoCAD-om, kako u 2D crtanju, tako i u 3D modelovanju.


Ja :D
Re: Zadatak 01
napisao/la Predrag Stanojevic - četvrtak, 1. mart 2012, 19:22
 

Slika broj 1 prikazuje ono znanje koje trenutno posedujem u CAAD-u,sa njim znam bez problema da iscrtam najprostije kuce.Slika broj 2 prikazuje da zelim da naucim CAAD,ne u popunosti posto znam da on ima previse razlicitih komandi al dovoljno da se moj nacin rada i projektovanja znatno ubrza.Slika broj 3 prikazuje moja neka ocekivanja,da cu nekada moci da isprojektujem takve objekte...




Slika Sandra Dusic
Re: Zadatak 01
napisao/la Sandra Dusic - četvrtak, 1. mart 2012, 19:55
 

Tehnologija kao sastavni deo naših života, u velikoj je upotrebi u arhitekturi,kao jednoj izraženo vizuelnoj oblasti, i to na mnoge načine:

 

Na prvoj slici akcenat je na tehničkim crtežima, i programi poput AutoCAD-a su omogućili znatno bržu izradu,posebno bitnu stavku u vremenu gde je akcenat na brzini i produktivnosti izuzetno naglašen.

Druga ilustracija prikazuje mogućnost kreiranja projekata zasnovanih na složenim matematičkim principima, i razvoj tehnologije omogućio je nastanak mnogih takvih softvera, i sve veću zastupljenost matematike i njenih zakonitosti koje se mogu iskoristiti na izuzetno kreativne načine u arhitekturi.

Treća slika ističe mogućnost stvaranja 3d modela i čitavih urbanih pejzaža, na osnovu kojih se mogu napraviti makete, a i oni sami su dovoljno naglašene prostornosti tako da makete možda više i nisu toliko potrebne.

.

Zaključak je da su softveri u službi arhitektonskog projektovanja od esencijalne važnosti za današnji svet arhitekture, a svakako za sutrašnjicu,jer su omogućili ostvarivanje znatno bržeg projektovanja i unapredili svaki segment arhitektonskog plana, počev od idejnog prostornog prikaza pa i čitavih gradova, do najsitnijih tehničkih detalja. 




Slika Nemanja Radojicic
Re: Zadatak 01
napisao/la Nemanja Radojicic - četvrtak, 1. mart 2012, 19:35
 

Bez Caad-a naš budući posao, posao arhitekte, nije moguć, jer sa dobrim poznavanjem kompjuterskih programa možemo mnogo brže, lakše i  preciznije sprovesti ideje i zamisli u gotove modele i projekte. Iako sam u srednjoj školi naučio da radim u nekim od osnovnih programa, kao što su ArchiCad i AutoCad, želim da to znanje proširim i da naučim da radim u ostalim programima, koji će mi olakšati studiranje, a kasnije i rad.

Prve dve slike su neki moji modeli rađeni u ArchiCad-u, a treća slika je projekat Zahe Hadid kojim sam želeo da pokažem neograničenost upotrebe i primene kompjuterskih programa za modelovanje. 


Slika Jelena Simić
Re: Zadatak 01
napisao/la Jelena Simić - četvrtak, 1. mart 2012, 19:49
 

CAAD se koristi za 2D i 3D crtanje, modelovanje, komunikaciju, razmenu podataka između korisnika, za izradu tehničkih crteža, animaciju, ima primenu u širokom spektru oblasti od igrica do filmova, reklama, arhitekture, mašinstva, brodogradnje... Za sada sam koristila Google SketchUp, 3ds Max, AutoCAD i AutoCAD Architecture.




Slika Tijana Cvijovic
Re: Zadatak 01
napisao/la Tijana Cvijovic - nedelja, 4. mart 2012, 18:24
 

Caad za mene pretstavlja savremeni nacin crtanja i predstavljanja projekata nevezanih samo za arhitekturu vec i za dizajn. Omogucava izradu 3d modela, kao i 2d tehnickih crteza.




Slika Isidora Milovic
Odgovor: Zadatak 01
napisao/la Isidora Milovic - četvrtak, 1. mart 2012, 19:42
 

Prvo što me je asociralo na CAAD su osnove i preseci objekata. Nikada nisam radila u sličnim programima, ali sam se s ovim susrela radeći ispit na temu Vile Savoja. Za potrebe Vizuelnih istraživanja, radila sam u Google SketchUp-u, pa sam za ovaj zadatak nešto novo izmodelovala. Smatram da je ovaj kao i slični programi bitan za prezentovanje finalnih ideja projekata, pa sam kao poslednju sliku odabrala uređen enterijer. 




Slika Tamara Djuric
Re: Odgovor: Zadatak 01
napisao/la Tamara Djuric - četvrtak, 1. mart 2012, 20:06
 

Do sada nisam imala priliku da radim u AutoCAD-u, tako da je moje poznavanje ovog programa jako slabo. Nadam se da cu ga uspesno savladati tokom ovog kursa. Moja predstava o ovom programu se svodi na crteze osnova, kao i preseka, zatim 3D modela, koje se postize znatno brze, nego rucnim crtanjem. Pronasla sam nekoliko zanimljivih primera koje pokazuju neke od mnogobrojnih mogucnosti AutoCAD-a.




Slika Sara Spanovic
Re: Zadatak 01
napisao/la Sara Spanovic - četvrtak, 1. mart 2012, 19:59
 

Koliko sam ja razumela,ovaj predmet bi trebalo da nam pomogne u laksem predstavljanju kao i dokazivanju i razumevanju arhitektonskih projekata,odnosno da koristi kao olaksica u procesu projektovanja.Na zalost ne mogu se pohvaliti dobrim predznanjem u vezi sa ovim programima,ali se bez obzira na to nadam da cu uspesno savladati sve sto je potrebno u ovom semestru. Slike dole su neke od asocijacija na ono cime cemo se baviti na ovom predmetu.




Slika Jelena Djokic
Re: Zadatak 01
napisao/la Jelena Djokic - četvrtak, 1. mart 2012, 20:06
 

CAAD je grupa programa bez kojih je danas proces projektovanja gotovo nezamisliv.Prilozene fotografije predstavljaju neke od mnogobrojnih mogucnosti koje oni pruzaju.To su,pre svega,brze i preciznije konstruisanje objekata i lako sagledavanje njegovih elemnata.Do sada sam radila u SketchUp-u,a moje poznavanje ostalih programa je vise nego skromno.




Slika Tamara Vukovic
Re: Zadatak 01
napisao/la Tamara Vukovic - četvrtak, 1. mart 2012, 20:11
 

Smatram da će nam CAAD biti i više nego potreban, što zbog svoje preciznosti, što zbog toga što nam znatno olakšava posao. Nažalost moje znanje ovih programa je skoro nepostojeće, te se nadam da će mi ova predavanja pomoći da ih što brže i bolje naučim.




Slika Ena Takač
Re: Zadatak 01
napisao/la Ena Takač - četvrtak, 1. mart 2012, 20:12
 

Na prvoj slici sam  prikazala nerazdvojnog partnera u životu arhitekte(rapidograf) sve do pre nekih 6 godina kada je tu ulogu preuzeo AUTO CAD i u potpunosti olakšao posao arhitekti. Auto cad je program sa kojim se na najbrži i najlakši način mogu iscrtati 2d crteži(osnove,preseci,detalji...). Sa druge strane imamo Google skech up kao i Archi cad koji nam omogućavaju 3d prikaz objekta i samim tim nam prikazuju kompletan utisak prostornosti.




Slika Tijana Srdanovic
Re: Zadatak 01
napisao/la Tijana Srdanovic - četvrtak, 1. mart 2012, 20:13
 

Ranije je za arhitektonsko projektovanje bilo potrebno, pored znanja, mnogo rucnog crtanja i mnogo vremena utroseno na to.. A zahvaljujuci CAAD-u danas je drugacije.. CAAD omogucava da se arhitekta bolje sporazume sa gradjevincem a i sa korisnicima, zatim da mnogo efikasnije i brze vrsi korekciju projekta, naravno i da predstavi i 2D i 3D prezentaciju svog rada..Sto se tice mog poznavanja CAAD-a, do sada sam imala priliku da koristim neke osnovne alatke u AutoCAD-u i Google SketchUp-u, i to za potrebe vizuelnih istrazivanja, a nadam se da cu uskoro jos bolje ovladati ovim a i drugim programima....




Slika Kristina Ljujic
Re: Zadatak 01
napisao/la Kristina Ljujic - četvrtak, 1. mart 2012, 20:15
 

Do sada nisam koristila programe koji pripadaju ovoj grupi. Drago mi je sto imamo ovaj predmet,bice nam od velike pomoci za dalji rad na fakultetu.




Slika Nikola Stepanovic
Re: Zadatak 01
napisao/la Nikola Stepanovic - četvrtak, 1. mart 2012, 20:31
 

Mislim da je CAAD jako bitan za dalje studiranje arhitekture, trenutno moje poznavanje auto-cada je veoma slabo ali sam upoznat sa sketchup-om. Auto-cad sluzi za pravljenje raznih planova,preseka,osnova i izgleda kuca, kao i dizajn enterijera i eksterijera.




Slika Marija Pavlovic
Re: Zadatak 01
napisao/la Marija Pavlovic - četvrtak, 1. mart 2012, 20:51
 

Tri fotografije koje sam prikazala predstavljaju moje prve asocijacije na pomenu CAAD-a. Za mene CAAD predstavlja jedan niz programa koji su na neki nacin podrska arhitekti u realizaciji njegovih ideja. Pomocu ovih programa omogucava se brze, lakse i preciznije osmisljavanje, prikazivanje i predstavljanje buducih projekata. Zasad posedujem oskudno znanje ovih programa, ali se rukovodim time da cu pomenute u narednom periodu uspeti  uspesno savladati.


Slika Andjelija Djoric
Re: Zadatak 01
napisao/la Andjelija Djoric - četvrtak, 1. mart 2012, 23:37
 

Poznavanje AutoCad-a, ArchiCad-a i slicnih programa je u danasnje vreme neophodno za arhitekte. Crtanje u njima je preciznije i brze, a greske se lakse uklanjaju. Sa ovim programima se do sada nisam susretala.




Slika Nikolina Janković
Odgovor: Zadatak 01
napisao/la Nikolina Janković - četvrtak, 1. mart 2012, 21:09
 

Kompijuterska podrška projektovanju za arhitekte ima veoma veliki značaj. Smatram da programi potpomažu i ubrzavaju izradu i prezentaciju projekata. Iako se moje poznavanje CAAD-a sada svodi na Google SketchUp, želim da naučim da radim i u drugim programima.




Slika Ivana Kostov
Odgovor: Zadatak 01
napisao/la Ivana Kostov - četvrtak, 1. mart 2012, 20:56
 

jos u srednjoj skoli imala sam prilike da se upoznam sa autoCAD-om i SketchUp-om...najvise sam radila 2D modele ali verujem da postoji jos mnogo toga sto jos treba da naucim o ovim programima...najzanimljiviji su 3D prikazi jer oni pocinju da zamenjuju nase skice ili cak cele makete.




Slika Sanja Kostic
Одговор: Zadatak 01
napisao/la Sanja Kostic - četvrtak, 1. mart 2012, 21:06
 

CAAD poboljsava, olaksava i unapredjuje izradu radova. Omogucava laksu prezentaciju projekta. Pomocu programa projekti se brze izradjuju, na primer ne gubi se vreme na srafiranje. Izrada projekta je preciznija i moguce je izraditi radove detaljnije.




Slika Milica Dukic
Re: Zadatak 01
napisao/la Milica Dukic - četvrtak, 1. mart 2012, 21:12
 

CAAD nam pruza mogucnosti da preciznije i detaljnije prikazemo nas projekat, da sprovedemo ideju i da je priblizimo korisniku za koga projektujemo. zahvaljujuci CAADu mozemo da zapocnemo realizaciju naseg projekta i da to uradimo u sto kracem roku. CAAD podrazumeva crteze koji omogucavaju izradu, i takodje podrazumeva 3D modele koji nam pomazu da sagledamo nas objekat u finalnoj fazi i pre samog gradjenja.




Slika Nikola Jokanovic
Re: Zadatak 01
napisao/la Nikola Jokanovic - četvrtak, 1. mart 2012, 21:18
 

CAAD je svakom arhitekti danasnjice jedno od glavnih sredstava projektovanja. Kao takav nam stedi vreme i pomocu njega mozemo u neuporedivo kracem roku predstaviti nas projekat sto preciznije i pribliznije. CAAD programi su za mene jako zanimljivi i korisni zato sto kao student ne mogu da projektujem, ali zato mogu da istrazujem i stvaram u tim programima.




Slika Zora Starcevic
Re: Zadatak 01
napisao/la Zora Starcevic - četvrtak, 1. mart 2012, 21:18
 

Moje poznavanje CAAD programa svodi se na SketchUp i osnovne funkcije Auto Caad-a. Smatram ih dodatkom koji omogucava bolje, detaljnije sagledavanje projekta i lakse prezentovanje investitorima. 




Slika Stefan Bolic
Odgovor: Zadatak 01
napisao/la Stefan Bolic - četvrtak, 1. mart 2012, 21:24
 

za mene caad predstavlja podrsku projektovanje, lakse prikazivanje u prostoru, iscrtavanje tehnickih crteza, brze i jednostavnije predstavljanje projekta.




Slika Nemanja Ćurčić
Re: Zadatak 01
napisao/la Nemanja Ćurčić - četvrtak, 1. mart 2012, 21:19
 

Kroz ove 3 ilustracije prikazao sam moje shvatanje 3 osnovna nacina kompijuterskog projektovanja koje sam uradio u programima Autocad ,Skechup i Lightwawe.

U prvoj ilustraciiji sam predstavio 2D crtez arhitektonkog objekta radjen u Autocad-u. Po meni to predstavlja osnov CAAD-a. Na osnovu takvih crteza ,direktno se izvodi objekat.

Druga ilustracija predstavlja idejni 3d model nekog projekta koji sluzi da bi se prikazao zamisljen izgled objekta ,i da bi ideja na osnovu toga mogla dalje da se razvija. Primer je radjen u Skechap-u.

U trecoj ilustraciji vidimo proces preciznijeg modelovanja objekta ,sa vecim obracanjem paznje na materijalizaciju i detalje. Radjeno je u Lightwawe 3d programu. Takvi 3d modeli mogu biti visestruko korisceni.




Slika Stefan Jovanovic
Odgovor: Re: Zadatak 01
napisao/la Stefan Jovanovic - četvrtak, 1. mart 2012, 22:04
 

CAAD za mene predstavlja olaksicu u projektovanju i razumevanju istog, kao i enormnu ustedu vremena. Samim tim meni CAAD predstavlja alat kojim menjamo menualne metode projektovanja i samim tim usavrsavamo isto sa krajnjom preciznoscu i lakocom prepravke.




Slika Ljubica Perisic
Re: Zadatak 01
napisao/la Ljubica Perisic - četvrtak, 1. mart 2012, 21:27
 

Ove tri slike pretstavljaju tri koraka ka realizaciji jednog projekta. Rec je o ANZ trznom centru u Melburnu u Australiji. Ovaj projekat me je odusevio prvog trenutka kada sam sa njime bila upoznata, i zato sam ga izabrala da ga ovde prilozim. Naravno rec je o veoma kompleksnom projektu, i njegova realizacija ne bi bila moguca bez koriscenja skupa programa za projektovanje, izradu 2D crteza i 3D modela. Upravo smatram da CAAD to i predstavlja, skup srodnih programa koji sluze za izvodjenje ovakvih i slicnih projekata.




Slika Angelina Jokic
Re: Zadatak 01
napisao/la Angelina Jokic - četvrtak, 1. mart 2012, 21:29
 

Ove tri slike jesu moji radovi radjeni u autoCAD-u i ArchiCAD-u i render u Artlantis-u i predstavljaju moj dozivljaj CAAD-a i dosadasnje iskustvo. CAAD shvatam kao alat pomocu kojeg mozemo da realizujemo svoje ideje u najboljem mogucem izdanju.




Slika Miloš Bešević
Odgovor: Zadatak 01
napisao/la Miloš Bešević - četvrtak, 1. mart 2012, 21:32
 

Moje znanje iz caad-a je slabo.Do sada sam imao prilike da se upoznam sa osnovnim funkcijama .Ove slike su moje asocijacije na caad i nacin rada u njemu. . .




Slika Ana Ivkovic
Re: Odgovor: Zadatak 01
napisao/la Ana Ivkovic - četvrtak, 1. mart 2012, 23:32
 

Sto se tice CAAD-a vrlo malo sam upoznata sa njim.. samo sa programom Google Stechup i ovo su neki od radova iz tog programa...




Slika Milos Uzelac
Re: Zadatak 01
napisao/la Milos Uzelac - četvrtak, 1. mart 2012, 21:38
 

Isao sam u arhitektonsku tehnicku skolu , pa samim tim imam neko znanje o Autocad-u i Sketchup-u. Sa ostalim programima jos nisam dolazio u kontakt. Autocad mi je pretezno za 2D crteze odnosno , osnove , preseke i izglede objekata, dok mi Sketch up vise sluzi za brzo i lako crtanje 3D prikaza objekta i najlakse ocrtava materijalizaciju




Slika Nemanja Jovicic
Re: Zadatak 01
napisao/la Nemanja Jovicic - četvrtak, 1. mart 2012, 21:50
 

Vec dve godine aktivno koristim AutoCad, ArchiCad i Google SketchUp, koje sam koristio u srednjoj skoli, i za par konkursa. Ova tri programa su takodje i moja prva asocijacija kada neko spomene CAAD. 

Mislim da su veoma korisni, iz vise razloga: preciznost, brzina, 3D modelovanje...sve ovo omogucava nam laksi rad i da lakse predstavimo investitoru svoju zamisao i projekat. 

1. slika je osnova koju sam koristio kao ugledni primer za izradu svo maturskog rada.

2. slika 3d modelovanja u ArchiCadu

3. slika 3d modelovanje u Google SketchUp-u.




Slika nemanja zlatanovic
Re: Zadatak 01
napisao/la nemanja zlatanovic - četvrtak, 1. mart 2012, 23:48
 

Sto se tice moga znanja o caad-u, nemam ga. Pretpostavljam da se radi o nekom programu pomocu kojeg se prave 3d prikazi koji kasnije mogu posluziti u razlicite svrhe. Nadam se da je program lak za koriscenje. 




Slika Milos Usljebrka
задатак 1
napisao/la Milos Usljebrka - četvrtak, 1. mart 2012, 21:44
 

Када сам први пут у индексу прочитао ЦААД, уистину нисам знао о чему се ради. Прочитавши мало о отме на интернету, схватио сам да о овоме, ипак знам по нешто. Још као мали, са оцем са учио Auto Cad 2001, што и представља моја прва фотографија. Друга фотографија представља сам почетак мог рада у SketchUp-у, док је трећа фотографија један прост, мени занимљив прказ за почетике, онога што могу да пруже програми CAAD-a.

ЦААД би за мени представљао софтверску потпору архитектама у њиховом раду, и могућност виртуелене презентације својих идеја.




Slika Nevena Grujic
Re: Zadatak 01
napisao/la Nevena Grujic - četvrtak, 1. mart 2012, 22:02
 

Ove ilustracije predstavljaju moje vidjenje CAAD-a. Prva predstavlja 3d model u Sketchup-u, druga 3d prikaz objekta, a treca osnovu radjenu u Autocad-u. Sa pomenuta dva programa susrela sam se u srednjoj skoli, i stekla solidno znanje od njima.




Slika Veljko Dinic
Re: Zadatak 01
napisao/la Veljko Dinic - četvrtak, 1. mart 2012, 21:47
 

Ove je dukementacija jednog projekta u Jagodini, u kome sam ja ucestvovao, dat je 3-D model, presek i osnova, u Auto-Cad-u.

CAAD omogucava lakse i brze projektovanje.




Slika Marija Lukic
Re: Zadatak 01
napisao/la Marija Lukic - četvrtak, 1. mart 2012, 23:23
 

CAAD predstavlja lakse i brze savladavanje arhitektonskih resenja i njihove realizacije. Sa velikim brojem programa koji se koriste u ove svrhe, nastaju izuzetni projekti. Prema tome, ova vrsta podrske arhitektonskom projektovanje od velike su vaznosti. Poznajem i umem da radim u nekoliko programa, AutoCad, ArchiCad, ScetchUp, ...

Ovo su samo neki delovi tehnicke dokumentacije jednog objekta.




Slika Bojan Balević
Odgovor: Zadatak 01
napisao/la Bojan Balević - četvrtak, 1. mart 2012, 21:47
 

Od CAAD programa koristio sam AutoCAD. U njemu sam radio najviše 2D i malo 3D. Želim da u narednim semestrima naučim što više programa za 3D modelovanje i renderovanje. Prva dva rada su moja, a treći je preuzet sa interneta.




Slika Nikola Avramovic
Одговор: Zadatak 01
napisao/la Nikola Avramovic - četvrtak, 1. mart 2012, 21:49
 

Moje predznanje je veoma malo sto smatram velikim nedostatkom ali sam poceo da ucim u ovim programima koji su neophodni u poslu jednog arhitekte. Nadam se da cu dobro savladati programe ove vrste. Ovde su primeri preuzeti sa interneta koji su radjenu u auto CAD-u .




Slika Milica Brankovic
Re: Одговор: Zadatak 01
napisao/la Milica Brankovic - četvrtak, 1. mart 2012, 23:12
 

Radom kroz srednju skolu stekla sam iskustva u programima, ali ne toliko dovoljno koliko bi mi pomoglo na studijama. Za mene caad predstavlja spoj realnog i imaginarnog.




Slika Strahinja Simic
Odgovor: Zadatak 01
napisao/la Strahinja Simic - četvrtak, 1. mart 2012, 21:52
 

Za mene programi CAAD predstavljaju skup programa pomocu kojih radimo razne projekte. Pomocu njih mozemo uraditi 2D crteze i 3D modele.

Prva slika pokazuje pocetak rada na nekom projektu. Druga pokazuje presek objekta, a treca slika gotov 3D model, koji je u ovom primeru radjen u ArchiCad-u.




Slika Mina Vuckovic
Re: Zadatak 01
napisao/la Mina Vuckovic - četvrtak, 1. mart 2012, 21:54
 

Moje znanje kada je u pitanju CAAD je vrlo skromno, svodi se na poznavanje osnovnih AutoCAD-ovih komandi za crtanje u 2D. CAAD-ovi programi uveliko olakšavaju crtanje i predstavljanje prostora, kako u tehničkom tako i u idejnom smislu – pružaju mogućnost lakšeg sagledavanja objekta i njegove izmene i varijacije.




Slika Mihajlo Petkovic
Re: Zadatak 01
napisao/la Mihajlo Petkovic - četvrtak, 1. mart 2012, 22:01
 

nisam do sada koristio cad, ali koliko sam razumeo koristi se za iscrtavanje osnova, preseka, za montze i rendere.




Slika Milica Radeč
Одговор: Zadatak 01
napisao/la Milica Radeč - četvrtak, 1. mart 2012, 22:10
 

Kao i većina, ja sa CAAD-om nisam imala prilike da radim. Moje poznavanje programa je jako slabo, ali se nadam brzom napretku. Primer br. 1 je mm - Marina + Beach Towers design by Oppenheim Architecture, dok primeri 2 i 3 predstavljaju preseke zatvorenih bazena na Dorćolu.




Slika Natasa Petkovic
Zadatak 01
napisao/la Natasa Petkovic - četvrtak, 1. mart 2012, 22:31
 

CAAd,po nekom mom shvatanju,treba da nas uvede u svet tehnologije,programa i alatki sa koji cemo se sluziti kako bi detaljnije,preciznije i slikovitije prikazali nase projekte.2D i 3D programi(AutoCad,ArchiCad,SketchUp) su programi gotovo neophodno znanje za nekoga ko se danas bavi arhitekturom,projektovanjem ili bilo kakvom vrstom dizajna.Ovakva vrsta predavanja bi trebala da nas uputi i nauci osnovnim stvarima u vezi koriscenja programa i nacinu na koji da na najbolji moguci nacin prezentujemo svoju ideju.




Slika Tijana Lazic
Re: Zadatak 01
napisao/la Tijana Lazic - četvrtak, 1. mart 2012, 22:13
 

Moje poznavanje CAAD-a je slabo. Znam da su nam neophodni u daljem radu na arhitekturi,omogucavaju lakse i brze crtanje. 3D prikazi omogucavaju laksu komunikaciju sa korisnicima, jer dozvoljavaju da virtuelno dozivimo objekat pre izgradnje.




Slika Marijana Miljkovic
Re: Zadatak 01
napisao/la Marijana Miljkovic - četvrtak, 1. mart 2012, 22:37
 

moje vidjenje CAAD-a je spoj vise razlicitih programa za bolju prezentaciju projekata koji sadrzi 2D i 3D prikaz.  Ono pomaze da se cuva svaka ideja - realizovana ili nerealizovana - ali svakako sacuvana. prva slika je moj pokusaj rada u auto-cadu, druga slika predstavlja osnovu Avalskog tornja u 2D crtezu, i treca slika predstavlja objekat cija mi se prezentacija mnogo dopala i nadam se, da cu se pomocu ovog kursa pribliziti takvom predstavljanju projekta.




Slika Aleksa Cvejic
Re: Zadatak 01
napisao/la Aleksa Cvejic - četvrtak, 1. mart 2012, 23:05
 

Richard Meier - Shenzhen Clubhouse 
Shenzhen, China
2008 - 2012

Proces realizacije projekta omogucen arhitektonskim crtezima i 3d renderom. Caad nam omogucava brzo, precizno i efikasno prikazivanje projekta sto je u danasnje vreme ne samo pogodnost vec i neophodnost. 




Slika Jelena Djakonovic
Zadatak 01
napisao/la Jelena Djakonovic - četvrtak, 1. mart 2012, 22:39
 

CAAD predstavlja kompjutersku podrsku arhitektonskom projektovanju. Pomocu programa poput caad-a, danas je omogucen brzi, laksi i precizniji rad. Predvidjen je za osnove, preseke u 2D ili 3D, enterijere, objekte, prostorno planiranje i uredjenje...




Slika Sofija Conic
Re: Zadatak 01
napisao/la Sofija Conic - četvrtak, 1. mart 2012, 23:00
 

Moje poznavanje CAAD-a je minimalno i za sada sam upoznata samo sa Google Sketchup-om koji mi je dosta pomogao u radovima iz Vizuelnih istrazivanja. CAAD za mene predstavlja olaksan i brzi rad(naravno, ako znakte da ga koristite), kao i 2D i 3D prikaze. 




Slika Aleksandra Obradovic
Re: Zadatak 01
napisao/la Aleksandra Obradovic - četvrtak, 1. mart 2012, 22:49
 

Moje poznavanje CAADa se svodi na rad u SketchUp-u. Sa drugim programima nemam iskustva, ali smatram da su vazan deo obrazovanja i prakse svakog arhitekte. Imaju siroku primenu, od crteza osnova i preseka, do 3D modela. Ovde su prikazani osnova i razliciti 3D modeli  koji nam pomazu da bolje isplaniramo i sagledamo kako unutrasnju organizaciju, tako i spoljasnju formu objekata




Slika Sara Jeveričić
Odgovor: Re: Zadatak 01
napisao/la Sara Jeveričić - četvrtak, 1. mart 2012, 23:03
 

Do sada nikada nisam radila u CAAD-u , pa samim tim je i moja predstava o ovom programu ogranicena i svodi se samo na finalne rezultate rada u programu, dok mi je proces rada jos uvek nepoznat.




Slika Ivan Blagojevic
Re: Zadatak 01
napisao/la Ivan Blagojevic - četvrtak, 1. mart 2012, 23:24
 

CAAD smatram za alat pri arhitektonskom projektovanju ili kao sredstvo komunikacije izmedju arhitekte i investitora. Licno imam malo iskustva u radu sa CAAD-om. Prva i druga slika predstavljavaju objekte koji su projektovani pomocu CAAD-a. Treca slika predstavlja osnovu objekta uradjenu u AutoCAD-u.




Odgovor: Re: Zadatak 01
napisao/la Nina Kljajević - četvrtak, 1. mart 2012, 23:30
 

Veoma malo znam o ovim programima i nadam se da ću uspeti ih što pre nekako savladam. Ove fotografije su jedne od mojih asocijacija na CAAD.




Slika Aleksandra Puric
Re: Zadatak 01
napisao/la Aleksandra Puric - četvrtak, 1. mart 2012, 23:04
 

Buduci da nemam uopste iskustva sa koriscenjem ovih programa, nisam sigurna koliko je moje vidjenje merodavno. Ono sto mogu da zamislim da se moze ostvariti ovom vrstom modelovanja jesu atmosfera i prostornost ambijenta objekta koji projektujemo. Prilozeni prikazi su preuzeti sa ineterneta, a predstavljaju prikaze za koje smatram da imaju te elemente. Prikazi su radjeni u Archicadu, Rhino3d i Sketchupu.




Slika Dragana Gavrić
Re: Zadatak 01
napisao/la Dragana Gavrić - četvrtak, 1. mart 2012, 23:58
 

Ovo je prvi put da se susrecem sa ovim programom Ovaj program za mene je precizna alatka koja omogucava da se projektanski preciznije izrazimo. Fotografije koje sam postavila jesu primjeri objekata koji su radjeni u ovom programu.


Slika Bojan Jovancevic
Re: Zadatak 01
napisao/la Bojan Jovancevic - četvrtak, 1. mart 2012, 23:15
 

*Projektovati nesto danas, a ne koristiti za to konpijutersku tehniku je nezamislivo, da li se ta lakoca projektovanja i iscrtavanja najbolje postize CAAD programima ostaje da saznamo u narednom semestru. Moje do sadasnje iskustvo sa takvom vrstom projektovanja je prilicno solidno, s obzirom da dolazim iz srednje arhitektonske skole.

*naredne slike pokazuju primere od nekih programa koji su mi koristili u proslom semestru: AutoCad, sketchup 8 sa V-ray renderom.




Slika Jovana Petrović
Re: Zadatak 01
napisao/la Jovana Petrović - četvrtak, 1. mart 2012, 23:32
 

Autocad sam pocela skoro samostalno da ucim i snalazim se u nekim osnovnim funkcijama. Ocekujem da ce poznavanje ovog programa da mi pomogne da na brzi i laksi nacin sto realnije predstavim svoju ideju projekta. 




Slika Ivana Milanovic
Re: Zadatak 01
napisao/la Ivana Milanovic - četvrtak, 1. mart 2012, 23:55
 

 History of Art & Arts Library Building, Yale University

Ovaj projekat je radio Richard Meier. Prilozene fotografije prikazuju najznacajnije segmente realizovanja ovog projekta, kroz osnovu, izgled i 3D model. Moje poznavanje programa u okviru CAAD-a je veoma malo, ali se nadam da ce se to promeniti.




Slika Mladen Simic
Re: Zadatak 01
napisao/la Mladen Simic - četvrtak, 1. mart 2012, 23:37
 

Моје познавање CAAD-а је мало јер нисам имао додирних тачаka са истим, а слике које сам представио показују однос ручног графичког цртања и компјутерског где се јасно показују могућности компјутерског 3Д моделовања као и лакше израде радова.  




Slika Filip Marinković
Re: Zadatak 01
napisao/la Filip Marinković - četvrtak, 1. mart 2012, 23:22
 

CAAD za mene predstavlja niz mogucnosti da se misao oblikuje i kasnije realizuje...nemam iskustava sa takvim programima, ali cu se potruditi da ih sto bolje savladam. Primeri su slike sa interneta...




Slika Filip Susic
Re: Zadatak 01
napisao/la Filip Susic - četvrtak, 1. mart 2012, 23:31
 

Doba digitalne stvarnosti, i munjevitog razvoja tehnike i nauke, doveli si arhitekturu na jedan sasvim novi nivo, koji nije magao biti zamisljen ranije. Računarska podrška arhitekonskom dizajnu, zamenila je sve one ustaljene tehnike projektovanja i modelovanja arhitektonske forme. U eri racunara, interneta, i svemogućih softwera, mogucnosti arhitekture se pomeraju. Sve utopijske ideje, snovi vizionara, sada su moguci, ako ne u stvarnosti onda digitalno. Zapravo CAAD danas predstavlja pravu tehnicku osnovu arhitekture, ali takodje " alat" za realizaciju naših ideja.




Slika Đorđe Marinković
Re: Zadatak 01
napisao/la Đorđe Marinković - četvrtak, 1. mart 2012, 23:36
 

Dosad se nisam sretao sa ovim vrstama programa s obzirom da sam zavrsio gimnaziju...mislim da ce nam CAAD omoguciti da svoje ideje sprovedemo do kraja pa ce projektovanje biti zanimljivije. Ilustracije su preuzete sa interneta...




Slika Ana Uzelac
Re: Zadatak 01
napisao/la Ana Uzelac - četvrtak, 1. mart 2012, 23:42
 

shvatam da je autoked pomocno sredstvo za arhitekte,kako za projektovanje tako i za komunikaciju sa investitorima




Slika Tijana Atanasijević
Re: Zadatak 01
napisao/la Tijana Atanasijević - četvrtak, 1. mart 2012, 23:48
 

AutoCAD i ArchiCAD su glavno oruđe arhitekte 21.veka. Oni pružaju daleko veće mogućnosti od rapidografa, šine i lenjira, tradicionalnog pribora za crtanje - osim što u nekoliko sekundi nacrtaju nešto za šta su ručnim crtanjem potrebni sati, čak i dani, omogućavaju savršenu preciznost, mogućnost ispravki, doterivanja, brisanja i docrtavanja, i čine proces projektovanja umnogome udobnijim i zabavnim. Njihova najbitnija odlike je ta što stvaraju pregledne 3D prikaze, kojima je moguće manipulisati jednostavno - sagledati ih iz bilo kog ugla rotacijom, menjati dimenzije čitavog objekta promenom parametara, uklopiti ih u zamišljeno okruženje i videti eventualne nedostatke objekta ( te ih blagovremeno otkloniti).

 

Moje poznavanje CAAD programa je skromno. Tokom letnjeg raspusta sam ih instalirala i pokušala da sama naučim osnove, kako bih se pripremila za ovaj semestar, međutim nisam mnogo odmakla. Potrebno mi je usmerenje i pomoć u radu. Izabrala sam CAAD kao izborni predmet 3D vizuelne komunikacije kako bih se usavršila i stekla neophodno znanje za budući rad.

 

Primeri koje dole navodim su:

1. Abu Dhabi Performing arts centre, Zaha Hadid, Abu Dabi, Ujedinjeni arapski Ermirati

2. Linkong economic park / hongqiao SOHO , Zaha Hadid, Šangaj, Kina

3. Eli and Edythe Broad Art Museum, Diller Scofidio + Renfro, Los Angeles, SAD




Slika Tijana Atanasijević
Re: Zadatak 01
napisao/la Tijana Atanasijević - petak, 2. mart 2012, 23:52
 

AutoCAD i ArchiCAD su glavno oruđe arhitekte 21.veka. Oni pružaju daleko veće mogućnosti od rapidografa, šine i lenjira, tradicionalnog pribora za crtanje - osim što u nekoliko sekundi nacrtaju nešto za šta su ručnim crtanjem potrebni sati, čak i dani, omogućavaju savršenu preciznost, mogućnost ispravki, doterivanja, brisanja i docrtavanja, i čine proces projektovanja umnogome udobnijim i zabavnim. Njihova najbitnija odlike je ta što stvaraju pregledne 3D prikaze, kojima je moguće manipulisati jednostavno - sagledati ih iz bilo kog ugla rotacijom, menjati dimenzije čitavog objekta promenom parametara, uklopiti ih u zamišljeno okruženje i videti eventualne nedostatke objekta ( te ih blagovremeno otkloniti).

Moje poznavanje CAAD programa je skromno. Tokom letnjeg raspusta sam ih instalirala i pokušala da sama naučim osnove, kako bih se pripremila za ovaj semestar, međutim nisam mnogo odmakla. Potrebno mi je usmerenje i pomoć u radu. Izabrala sam CAAD kao izborni predmet 3D vizuelne komunikacije kako bih se usavršila i stekla neophodno znanje za budući rad.

Primeri koje dole navodim su:

1. Eli and Edythe Broad Art Museum, Diller Scofidio + Renfro, Los Angeles, SAD

2. Linkong economic park / hongqiao SOHO , Zaha Hadid, Šangaj, Kina

3. Abu Dhabi Performing arts centre, Zaha Hadid, Abu Dabi, Ujedinjeni arapski Ermirati

 




Amsterdam Bijlmer ArenA Station
Re: Zadatak 01
napisao/la Vuk Stanovčić - četvrtak, 1. mart 2012, 23:45
 

Moje poznavanje CAAD programa svodi se isključivo na dobro poznavanje programa AutoCAD (srednja škola+rad kući, nisam pohađao kurseve). CAAD programi nam omogućavaju da na efikasniji i lakši način finaliziramo ideju. Doduše, programi se po mom mišljenju ne trebaju nipošto koristiti tokom cele obrade projekta, nego tek onda kada se ideja smatra obrađenom. Naravno, određeni CAAD programi nam daju fleksibilnost u kontekstu preglednosti (npr urađeni objekat se može precizno sagledati iz bezbroj perspektiva u 3D, dok je to sa ručnim radom fizički nepraktično i nemoguće). AutoCAD, kao jedan od korišćenijih programa, npr, ima dosta kompleksan sistem rada u 3D, stoga mislim da je preko potrebno znanje iz još nekoliko programa koji su konfigurisani tako da sa mnogo većom lakoćom možemo izvesti objekat u tri dimenzije.

(AutoCAD, ArhiCAD, Rhino+Lightwave 3D+Maxwell Render+Photoshop)

 




Slika Bojana Djordjevic
Re: Zadatak 01
napisao/la Bojana Djordjevic - četvrtak, 1. mart 2012, 23:50
 

Do sada nisam imala prilike da koristim programe iz ove grupe, ali nadam se da cu ih savladati, jer smatram da ce mi koristiti u poslu kojim nameravam da se bavim, a i izgledaju veoma zanimljivo. CAAD pomaze prilikom prezentacije nasih projekata i ideja, i omogucava njihovu laksu i brzu izradu, kao i preciznost.




Slika Natasa Lajovic
Re: Zadatak 01
napisao/la Natasa Lajovic - četvrtak, 1. mart 2012, 23:54
 

do sada nisam imala priliku da radim u ovim programima, tako da su moji primeri sa interneta i predstavljaju 2D osnovu i 3D modele.




Slika Srecko Cvetic
Re: Zadatak 01
napisao/la Srecko Cvetic - četvrtak, 1. mart 2012, 23:54
 

Prvu asocijaciju na CAAD predstavljaju programi AutoCad i ArchiCad, programi bez kojih je nemoguce zamisliti arhitekturu u danasnje vreme....

Slika Novica Vranic
Re: Zadatak 01
napisao/la Novica Vranic - četvrtak, 1. mart 2012, 23:59
 

Moje vidjenje CAAD-a su programi AutoCad i ArchiCad koji su neophodni za projektovanje i olaksavaju i ubrzavaju taj proces. Poznajem rad u ovim programima.

Slika Irina Pop-Manic
Re: Zadatak 01
napisao/la Irina Pop-Manic - petak, 2. mart 2012, 00:24
 

Kompjuterska podrska je danas jedan od sastavnih sredstava koja se koriste pri izradi projekata. Sa jedne strane programi uskracuju projektante da usavrse slobodorucno crtanje, ali su i efikasniji u smislu preciznosti u crtanju, kao i ustedi na vremenu, te su svakako korisni, a i neophodni u danasnje doba. Moja prva asocijacija na predmet principi CAAD-a, jeste izucavanje programa kao sto su AutoCad ili Sketchup, koji ce nam biti neophodni u daljem radu.




Slika Novica Vranic
Re: Zadatak 01
napisao/la Novica Vranic - četvrtak, 8. mart 2012, 22:08
 

Moje vidjenje CAAAD-a su programi AutoCad i ArchiCad koji su neophodni za projektovanje i olaksavaju i ubrzavaju taj proces. Poznajem rad u ovim programima.


Slika Katarina Zlatic
Re: Zadatak 01
napisao/la Katarina Zlatic - petak, 2. mart 2012, 00:17
 

Uz pomoć tehnologije smanjili smo mogućnost grešaka. Autocad i Archicad su u sadašnjici osnove za digitalno projektovanje. Ja ne znam da radim u tim programima,ali fotošopom se bavim već godinama. To znanje mi pomaže da lakše savladam druge programe. Oni mogu da se medjusobno kombinuju i tako naš projekat izgleda realnije i urednije. Skoro svaki zadatak sa fakulteta može da se uradi digitalno na ovaj način, što je dobra vežba za nas, a i kasnije će nam dosta pomoći, jer su programi usko vezani sa strukom arhitekture. Oni nam smanjuju radno vreme i povećavaju preciznost, što mnogo znači svima koij se bave projektovanjem i kada imaju rokove. 



Slika Bojan Baroš
Re: Zadatak 01
napisao/la Bojan Baroš - petak, 2. mart 2012, 00:11
 

Ranije sam cesto radio u programu ArchiCAD, ali sada, nazalost, nemam primera koje bih pokazao. Na prvoj godini studija pokusavao sam da naucim kako se radi u programu AutoCAD, i prve dve slike koje sam postavio su 3D modeli maketa koje smo dobili za zadatak na predmetu Prostor i oblik, radjeni u AutoCAD-u 2012. Treca slika prikazuje Novi Gugenhajmov muzej u Bilbau, Frenka Gerija, cija je konstrukcija proracunata uz pomoc softvera CATIA, prvobitno namenjenog proizvodnji aviona tipa Miraz.




Slika Biljana Pavlovic
Re: Zadatak 01
napisao/la Biljana Pavlovic - petak, 2. mart 2012, 00:24
 

Moja asocijacija na caad je projektovanje,laksi i brzi nacin realizacije nasih ideje uz pomoc racunara,takodje koristan je za najefikasnije usavrsavanje projekata i grafickih priloga. 




Slika Pavle Nesovic
Re: Zadatak 01
napisao/la Pavle Nesovic - petak, 2. mart 2012, 00:43
 

CAAD predstavlja kompjutersku podrsku arhitektonskom projektovanju. Pomocu programa poput caada, danas je omogucen brzi laksi i precizniji rad. Predvidjen za osnove, preseke u 2D ili 3D, enterijere, objekte, prostorno planiranje, uredjenje...




Slika Ivana Dičić
Re: Zadatak 01
napisao/la Ivana Dičić - petak, 2. mart 2012, 00:50
 

Do sada se nisam sretala sa ovim programima, medjutim nadam se da cu ih savladati i da nece biti problema za ubuduce. Caad nam pomaze da resimo sve u vezi nekog projekta, da ga lakse analiziramo.




Slika Angelina Teofilovic
Re: Zadatak 01
napisao/la Angelina Teofilovic - petak, 2. mart 2012, 02:00
 

Do sad se nisam susretala sa vecim radovima u CAADu s toga je moje poznavanje ovog programa minimalno. Nadam se da cu vrlo brzo savladati tehniku i snaci se u obradi sopstvenih radova. Primeri koje cu prikazati su slike skinute sa interneta gde se jasno vidi da se u ovom programu mogu realizovati sve zamisljene forme,crtezi,skice,2D i 3D modeli...




Slika Jovan Stamenic
Re: Zadatak 01
napisao/la Jovan Stamenic - petak, 2. mart 2012, 02:06
 

CAAD predstavlja program uz čiju pomoć se lakše, brže i tačnije obavlja tehnički deo projekta. to je precizan program koji ne obuhvata samo izradu fasade, enterijera i preseka već služi i u rešavanju urbanističkih zadataka i pomaže nam da lako uvidimo problem, ne dozvoljava greške u razmeri i predstavlja jasan jezik između projektanta i izvođača.




Slika Suzana Petrović
Re: Zadatak 01
napisao/la Suzana Petrović - petak, 2. mart 2012, 04:22
 

Moje dosadasanje poznavanje caad-a je nazalost jako slabo. Upoznata sam samo sa nekim osnovnim funkcijama u GoogleSketchUp-u. Znam da su nam svi ti softveri potrebni u struci jer nam omogucavaju mnogo brze i preciznije predstavljanje projekata, koje se ranije radilo tehnickim crtanjem i bilo znatno sporije. Mogu se raditi 2d ili 3d modeli i preseci. Takodje smatram da nam ovi programi omogucavaju i da predstavimo projekte koji ne mogu da se izvedu u stvarnosti, zbog nekih svojih specificnih karakteristika. 




Slika Nevena Veličković
Re: Zadatak 01
napisao/la Nevena Veličković - petak, 2. mart 2012, 04:39
 

Moje vidjenje CAAD-a je da je to skup programa koji nam omogucavaju da na jedan brz,efikasan i precizan nacin predstavimo nase projekte. Od programa sam radila samo u GoogleSkatchUp-u kada sam predstavljala svoj projekat na predmetu vizuelna istrazivanja. Ovim programima mozemo predstaviti 2D i 3D modele, preseke, enterijere i izglede buducih projekata.




Slika Luka Rajkovic
Odgovor: Zadatak 01
napisao/la Luka Rajkovic - petak, 2. mart 2012, 07:41
 

Nisam se do sada susretao sa CAAD-om, ali mislim da su programi kao Autocad danas nezamenljivi i veoma korisni sto se tice nase struke.




Slika Marko Rapajic
Odgovor: Zadatak 01
napisao/la Marko Rapajic - petak, 2. mart 2012, 08:07
 

Po mom shvatanju CAAD (Computer aided architectural design) programi podrazumevaju:

- Bazu podataka sa geometrijskim i drugim vrednostima objekata

- manipulaciju tim vrednostima kroz graficko okruzenje

- sastavljanje dizajna od standardnih i nestandardnih objekata




Slika Dušan-Stefan Alić
Re: Zadatak 01
napisao/la Dušan-Stefan Alić - petak, 2. mart 2012, 13:00
 

Verujem da su caad programi veoma korisni, da pruzaju brz i jednostavan uvid u rad. Trenutno slabo baratam njima,delimicno poznajem sketchup.. Nadam se da ce se to uskoro promeniti.




Slika Dragan Miskovic
Re: Zadatak 01
napisao/la Dragan Miskovic - petak, 2. mart 2012, 16:22
 

asdf

Slika Natasa Petrovic
Re: Zadatak 01
napisao/la Natasa Petrovic - petak, 2. mart 2012, 16:52
 

ove fotografije predstavljaju moje vidjenje CAAD-a.pomocu 2D I 3D projekcija,pravimo projekte u ovom programo.za razliku od sketch up-a i photoshopa,u CAAD-u mnogo lakse razradjujemo nasu ideju.




Slika Melina Rebronja
Re: Zadatak 01
napisao/la Melina Rebronja - petak, 2. mart 2012, 22:25
 

Ovako shvatam cad, "svemoćan" je, a ja poznajem tek mali deo. Umem da npravim neke jednostavnije 3D modele, a želim da naučim da pravim ovako dobre kao na slikama.




Slika Viktor Dukovski
Re: Zadatak 01
napisao/la Viktor Dukovski - petak, 2. mart 2012, 23:47
 

Ne znam da radim ni u jednom CAAD programu tako da su primeri preuzeti sa interneta. Pomocu ovih programa mozemo brze i preciznije uraditi planove za projekte ali i njihove 3D modele, sto nam omogucava da ih vidimo prikazane u prostoru pre nego sto budu izgradjeni. Zbog svojih prednosti i mogucnosti, poznavanje ovih programa je danas neizostavno za svakog arhitektu.




Slika Ana Jovanovic
Re: Zadatak 01
napisao/la Ana Jovanovic - subota, 3. mart 2012, 00:24
 

Programe koje cemo koristi u ovom kursu smatram jako korisnim. Za sada mi se cine zanimljivo, a s' obzirom da sam isla u srednju arthitektonsku, prilicno znam da radim u programima auto-cad i archi-cad. Ovo su neki moji radovi..




Slika Sanjin Subic
Re: Zadatak 01
napisao/la Sanjin Subic - utorak, 6. mart 2012, 23:50
 

CAD doživljavam kao nezamenljivi alat današnjice koji svaki dan koriste ljudi najrazličitijih profesija. Omogućava dizajniranje u virtuelnom prostoru gde se mogu predstavljati već postojeći objekti ili stvarati sasvim novi. 




Slika Ivana Gajić
Odgovor: Zadatak 01
napisao/la Ivana Gajić - sreda, 7. mart 2012, 08:20
 

Moje znanje o CAAD-u je trenutno veoma malo,ali se nadam da cu u ovom semestru nauciti sto vise. Najvise mi se svidja mogucnost crtanja preciznih tehnickih crteza i arhitektonskih planova. 




Slika Jelena Milosavljevic
Re: Zadatak 01
napisao/la Jelena Milosavljevic - sreda, 7. mart 2012, 15:46
 

Do sad se nisam susretala sa CAAD-om ali mislim da je on veoma vazan u nasoj struci... Programa za izradu 3d modela i 2d linijiskih crteza ima mnogo.. ja znam za AutoCad i Google sketchup i ja to ovako zamisljam...




Shumakosarame
Zadatak
napisao/la Slobodanka Erceg - četvrtak, 8. mart 2012, 17:03
 

Ne radim ni u jednom od ovih programa, jer ne znam. Ni palačinke ne pravim, jer ne znam. Ali prvih dvadeset se zalepi, posle je rutina. Isto i sa ovim. Valjda.

Nikad me nije posebno interesovalo, pa se nisam ni pomučila. Do sad šta smo radili posao mi je završavao Korel. Rino je super, ovi su nekako čisto arhitektonski [svašta tu nešto može da se radi, ali prva asocijacija na Ked: Nacrt’o sam kuću]. Olakšava posao arhitekti i majstoru i investitoru, al’ neće sam da radi. Strašna stvar.




Slika Samir Rogti
Re: Zadatak 01
napisao/la Samir Rogti - četvrtak, 8. mart 2012, 17:16
 

Nedovoljno sam upucen u upotrebu caad programa iako bih zeleo da savladam rhinoceros i 3d max jel sam svestan da su to veoma dobri programi za prezentovanje projekata.nadam se da cemo imati sansu da ih savladamo u toku studija arhitekture.




Slika Bojana Bjelic
Re: Zadatak 01
napisao/la Bojana Bjelic - četvrtak, 8. mart 2012, 17:26
 

cula sam za nekoliko programa: 3d max, Maya, AutoCad, ScetchUp, a zasad znam da radim samo u AutoCadu. Evo nekih primera 




Slika Sofija Vuceta
Re: Zadatak 01
napisao/la Sofija Vuceta - četvrtak, 8. mart 2012, 19:48
 

Moje znanje iz CAAD-a je jako malo , ali sam zainteresovana da ga prosirim . Smatram da je to danas najbolji alat za rad svakog arhitekte , i najbolji nacin da se predstavi . Primeri su preuzeti sa interneta , predstavljaju AutoCad .




Slika Aleksandra Pavlovic
Re: Zadatak 01
napisao/la Aleksandra Pavlovic - četvrtak, 8. mart 2012, 20:37
 
1,cad u mojoj glavi: crvena tacka je ono sto mi je poznato, a ovo sto ne poznajem deluje mi konfuzno... 2. druga slika je ono sto do sad znam da uradim u cadu, 3. treca slika je to kako ja vidim cad i kako bih jednog dana volela da naucim PS: kasnim sa zadatkom zbog tehnickih problema



Slika Rastko Krstic
Re: Zadatak 01
napisao/la Rastko Krstic - petak, 23. mart 2012, 12:43
 

Ovaj predmet vidim kao unapredjivanje svog znanja o programima za nasu struku, poput AutoCada-a, ArchiCad-a, SketchUP-a. Bice nam potrebni u nasem daljem skolavanju, a i nakon toga. Svaki od njih je vid razlicitog predstavljanja projekata ideja situacija...

Olaksava nas rad, unapredjuje ga, ubrzava i uskoro bez ovih programa, posao arhitekte nece biti moguc.




Slika Dragan Miskovic
Re: Zadatak 01
napisao/la Dragan Miskovic - četvrtak, 8. mart 2012, 21:22
 

Apsolutno meni lično, tehnika rada u kompjuterskom sistemu arhitektonskog projektovanja i njegovog razumevanja je TABULA RASA. Moje sećanje na rad u CAAD sistemu je poznato na posredan način negde 1997.kada sam angažovao vrsnog poznavaoca , da uz nadoknadu realizuje dva lista konkursnog rada “ plažnog bara „  u Budvi .Za ovaj zadatak mogu ponuditi svoja dva rada i to :

- prikaz enterijera kupatila ( uradjen u salonu EURODOMa )

- karakteristična osnova , presek i podužni izgled idejnog projekta železničke stanice u Beogradu – PROKOP koju sam radio 1978. god. na predmetu POSEBNI PROBLEMI PROJEKTOVANJA kod prof.Đokića .

Da zaključim, ima sjajnih komentara i odgovora na zadatak mladih kolega .Nadam se da će dobar deo njih naučiti i ovladati savremenim načinom projektovanja za budućnost koje je davno počela.




Slika Јелисавета Кузовић
Одговор: Re: Zadatak 01
napisao/la Јелисавета Кузовић - četvrtak, 8. mart 2012, 22:07
 

Kompjuterske programe za projektovanje vidim kao verovatno obavezan jezik za arhitektu, mogucnost projektovanja od dvodimenzionalnog do trodimenzionalnog, igranja sa enterijerom i eksterijerom i prikaza istih skoro potpuno realisticno.




Slika Petar Veselinović
Re: Zadatak 01
napisao/la Petar Veselinović - četvrtak, 8. mart 2012, 23:47
 

Prva asocijacija na CAAD mi je program koji pomaze arhitekti kao nacin boljeg izrazavanja njegove ideje i projekta. Moje poznavanje programa je malo, ali ga smatram jako bitnim u zivotu i radu arhitekte. Tri prilozene ilustracije prikazuju to kako ovi programi mogu sluziti za prikazivanje kako jednostavnih, tako i jako slozenih objekata.




Slika Bojana Novakovic
Re: Zadatak 01
napisao/la Bojana Novakovic - petak, 9. mart 2012, 02:22
 

Moje znanje iz cad-a je minimalno. Programi za koje sam ja cula i koji su po mom misljenju najpoznatiji jesu AutoCAD, ArhiCAD i 3DMax. Ovi programi nam omogucavaju brzi i efikasniji nacin projektovanja. U danasnje vreme je prosto nezamislivo da arhitekta ne zna da koristi CAD. Nadam se da cu i ja nauciti da koristim barem jedan od 3 navedena programa.




Slika Aleksa Sutic
Re: Zadatak 01
napisao/la Aleksa Sutic - ponedeljak, 12. mart 2012, 19:45
 

ja sam fasciniran nacinom na koji render prikazuje projekat na apsolutno realan nacin.Zeleo bih da jednog dana i ja znam da svojim projektima dam tu realnu dimenziju.




Slika Marko Bulajic
Re: Zadatak 01
napisao/la Marko Bulajic - subota, 17. mart 2012, 00:40
 

Svojim postom zeleo sam da prikazem uzajaman napredak dizajna i tehnologije.. Na prvoj slici prikazan je niz skica namestaja, odnosno rucni nacrti pre pocetka kompjuterske generacije.. Na drugoj 3d objekat napravljen u auto cad-u i na kraju projekat zahe hadid.. Namerno sam ovim redosledom rasporedio fotografije, zeleci da prikazem vezu tehnologije i arhitekture.. Samim napredkom tehnike dizajneri 21-og veka imaju mnogo vecu slobodu i mnogo vece mogucnosti prilikom rada.. Jedno od vecih odusevljenja je svakako render, koji je najbolje prikazan na 3 slici.. Ja ne znam da li je render ili prava fotografija.. :)




Slika Nikola Djukanovic
Re: Zadatak 01
napisao/la Nikola Djukanovic - subota, 17. mart 2012, 14:42
 

moje vidjenje Caad-a jeste upravo priblizavanje nase ideje klijentu kroz koriscenje programa, lakse resavanje problema i bolji prolaz na trzistu rada. sto bolje znanje, to veci profit i bolji rezultat :]




Slika Katarina Stojkovic
Re: Zadatak 01
napisao/la Katarina Stojkovic - nedelja, 18. mart 2012, 21:29
 

Caad za mene predstavlja program sa mnogo mogucnosti. To je program koji se ne koristi samo u arhitekturi vec i drugim sverama, tj. ima siroku primenu. Ove slike bi trebalo da objesne sta za mene predstavlja caad.



Slika Rastko Krstic
Re: Zadatak 01
napisao/la Rastko Krstic - petak, 23. mart 2012, 13:31
 

Ovaj zadatak vidim kao nacin, za upoznavanje sa programima vezanim sa nasom strukom. A to su programi: AutoCad, ArchiCad, SketchUP, 3DMax, Rhinocerus...

Smratram da buducnost arhitekata nece moci da se zamisli bez ovih programa ili nekih nalik njima...




Slika Srecko Cvetic
Re: Zadatak 01
napisao/la Srecko Cvetic - nedelja, 17. juni 2012, 15:09
 

Prvu asocijaciju na CAAD predstavljaju programi AutoCad i ArchiCad, programi bez kojih je nemoguce zamisliti arhitekturu u danasnje vreme...