Grasshopper

Grasshopper

 
Picture of Mirjana Devetakovic
Grasshopper
by Mirjana Devetakovic - Tuesday, 3 November 2009, 2:36 PM
 

Primeri u Grasshoppper-u.

Picture of Milana Dabic
Re: Grasshopper
by Milana Dabic - Tuesday, 3 November 2009, 2:40 PM
 
kocka
Picture of Marko Stojkovic
Re: Grasshopper
by Marko Stojkovic - Tuesday, 3 November 2009, 3:25 PM
 

Stepenice 01

Picture of Milutin Miljus
Re: Grasshopper
by Milutin Miljus - Tuesday, 3 November 2009, 3:25 PM
 

:-D

Picture of Milutin Miljus
Re: Grasshopper
by Milutin Miljus - Tuesday, 3 November 2009, 3:43 PM
 
...
Picture of Marko Stojkovic
Re: Grasshopper
by Marko Stojkovic - Tuesday, 3 November 2009, 3:28 PM
 
stepenice 02
Picture of Marko Stojkovic
Re: Grasshopper
by Marko Stojkovic - Tuesday, 3 November 2009, 3:49 PM
 
stepenice 03
Picture of Marko Stojkovic
Re: Grasshopper
by Marko Stojkovic - Tuesday, 3 November 2009, 3:50 PM
 
definicija stepenice 03
ja
Re: Grasshopper
by ana zekonja - Tuesday, 3 November 2009, 3:34 PM
 
;)
ja
Re: Grasshopper
by ana zekonja - Tuesday, 3 November 2009, 3:47 PM
 
definicija
Picture of Predrag Agatonovic
Re: Grasshopper
by Predrag Agatonovic - Tuesday, 3 November 2009, 3:50 PM
 
Nesto :)
Picture of Dusan Bosnjak
Re: Grasshopper
by Dusan Bosnjak - Tuesday, 10 November 2009, 3:41 PM
 
Posto vidim i ovde i na forumu cetvrte godine da su stepenice kao tema najvise obradjene, i sam sam dobio inspiraciju da ih uradim.


Ono sto mi se nije svidelo kod drugih primera sto su uradjene samo zarad jednog virtuelnog parametra, zanemarivsi projektantske parametre iz stvarnog sveta. Moja definicija za stepenice se zasniva na osnovnom konceptu stepenista - a to je spajanje dve tacke u prostoru na razlicitoj visini. To bi bio neki prvi parametar. Drugi parametar je da budu po meri coveka, odnosno da se sastoje iz stepenika i da ti stepenici dalje zadovoljavaju neke parametre. Stepenici mogu da se razlikuju, ali dve dimenzije moraju da su im konstantne, a to su visina stepenika, i sirina gazista (ako se pojavi odstupanje medju njima ljudi mogu da se povrede). Ova dva parametra zavise od osnovne formule koja glasi b=63-2*h.

Ovakvi stepenici bi u prostoru formirali jednu krivu koja se sastoji iz segmenata jednakih duzina koji se nadovezuju, i koji su uvek pod istim uglom tg(h/b)

Stepenisni krak formiram uz pomoc krive koja spaja neke dve tacke u prostoru. Trenutno nije bitno na kojim kotama se tacke nalaze, jer u zavisnosti od njihovog rastojanja (ili duzine krive) visina se sama odredjuje na osnovu dimenzija stepenika.


Druga definicija bi mogla da bude takva da uzme u obzir visinsku razliku izmedju tacaka koje treba da se spoje, i u odnosu na nju napravi odgovarajucu podelu.

A dodatno bih voleo da napravim definiciju u kojoj bi b i h bili uzajamno zavisni, ali nisam siguran kako se to radi jer mi deluje da bih napravio infinite loop.


stepenicesmall.jpg
Picture of Dusan Bosnjak
Re: Grasshopper
by Dusan Bosnjak - Tuesday, 10 November 2009, 4:29 PM
 
Ovo je druga verzija, ilustracija dosta objasnjava.

Dok je u prethodnom visinu kraka odredjivala njegova duzina, ovde je obrnuto. Definicija izvuce visinu etaze na osnovu dve tacke etaza (konkretno, opet se zadaju uz pomoc krive). Zatim, na osnovu zadate zeljene visine stepenika nadje njihov optimalan broj i pravu visinu. Zatim u odnosu na tu pravu visinu nadje pravu duzinu gazista (opet uz pomoc
b=63-2*h) i konstruise krak. Ovaj krak naravno moze biti kraci od pretpostavljene duzine, i tu se prekida.

U prakticnoj primeni, dovoljno bi onda bilo pomeriti tacku B na pravo mesto u drugoj etazi, i stepeniste ce se zavrsiti negde u pogodnom prostoru na prvoj etazi.



stepenice2small.jpg
Picture of milica samardzija
Re: Grasshopper
by milica samardzija - Monday, 8 February 2010, 5:32 PM
 
Ovo je pokusaj projektovanja paviljona, koji bi se sastojao od drvene potkonstrukcije - pravih linija i kontinualne krive linije koja prolazi jednak broj puta kroz svaki stap.
Picture of milica samardzija
Re: Grasshopper
by milica samardzija - Monday, 8 February 2010, 7:08 PM
 
render, posto model kao obj ne funkcionise...
definicija u grasshopper-u: moze da se menja granicna visina paviljona, nagib pravolinijskih elemenata, zakrivljenost krive i razmak izmedju spojeva krive i pravih linija