AKTIVNOSTI

Afine transformacije

 
Slika Milana Dabic
Afine transformacije
napisao/la Milana Dabic - sreda, 23. septembar 2009, 12:00
 

Identifikovati primer afinih transformacija u našem izgrađenom okruženju (u Beogradu) i priložiti fotografiju formata 130/130 piksela. U pratećem tekstu naznačiti koji element je transformisan i o kojim kombinacijama geometrijskih transformacija se radi.

Slika Emilija Bjelic
Re: Afine transformacije
napisao/la Emilija Bjelic - sreda, 23. septembar 2009, 16:47
 
a-000868a.jpg
muzej savremene umetnosti na beogradskom uscu
transformisani su kvadrati i jednakostranicni trouglovi
prisutna je translacija i rotacija(kod trouglova oko stranice kvadrata)
Slika Mirjana Devetakovic
Odgovor: Re: Afine transformacije
napisao/la Mirjana Devetakovic - sreda, 23. septembar 2009, 19:24
 

Odlican primer!

Slika Milos Kostic
Re: Odgovor: Re: Afine transformacije
napisao/la Milos Kostic - petak, 25. septembar 2009, 17:32
 
Na takozvanim Istocnim kapijama Beograda mogu se takodje videti afine transformacije....vidi se refleksija, translacija, ali i rotacija, ukoliko ovaj objekat posmatramo u 3D obliku... dok se skaliranje moze primetiti na stepenastoj strukturi ovih triju zgrada....

Slika Milos Kostic
Odgovor: Re: Odgovor: Re: Afine transformacije
napisao/la Milos Kostic - sreda, 30. septembar 2009, 16:17
 
evo moje ispravke povodom formata slike....:D

Slika Mila Dzakovic
RE: Afine transformacije
napisao/la Mila Dzakovic - utorak, 29. septembar 2009, 20:26
 
metro stanica kod vukovog spomenika...imamo uocljivu translaciju kod pokretnog stepenista,i refleksiju,osa se nalazi tacno na sredini..

Slika Sanja Novakovic
Re: Afine transformacije
napisao/la Sanja Novakovic - sreda, 23. septembar 2009, 18:33
 

Na Hramu Sv. Save se mogu uociti sve afine transformacije. Skaliranje je primetno u odnosima kupola (istog su oblika ali razlicitih dimenzija), kupolarni prozori su rasporedjeni translatorno, a refleksija je uocljiva jer su leva i desna strana Hrama istovetne.



Slika Mirjana Devetakovic
Odgovor: Re: Afine transformacije
napisao/la Mirjana Devetakovic - sreda, 23. septembar 2009, 19:26
 
Fino, odlicno...
Slika Tanja Radovic
Re: Afine transformacije
napisao/la Tanja Radovic - sreda, 23. septembar 2009, 21:53
 
SRPSKA AKADEMIJA NAUKA I UMETNOSTI-prikazane su vrste afinih transformacija.TRANSLACIJA-karakteristican primer su tri terase sa leve strane koje su jedna iznad druge, kao i istovetni prozori koji su rasporedjeni jedno pored drugog. SKALIRANJE-nalaze se isti elementi razlicitih velicina kao sto su to npr. prozori koji su uocljivi sa leve strane zgrade. REFLEKSIJA-je takodje prisutna, jer je zgrada simetricna u potpunosti. ROTACIJA- horizontalne i vertikalne linije donjih prozora sastavljenih od kvadrata rotiraju oko koordinatnog pocetka koji u ovom slucaju predstavlja ivica kvadrata.

Slika Aleksandra Jankovic
Re: Afine transformacije
napisao/la Aleksandra Jankovic - četvrtak, 24. septembar 2009, 04:10
 
Crkva Sv. Marka u Beogradu. Prikazane su sve afine transformacije. skaliranje - vidi se kod prozora koji su istog oblika, ali im se menja sirina i visina,
refleksija - prisutna sa svih strana jer se segmenti crkve (kupole fasada, lukovi) ponavljaju i si metricni su, rotacija - moze se primetiti kod kupola i lukova na kupolama, kao i na kvadratima fasade, prozorima, stubovima...translacija - primecuje se pre svega na elementu kupole (krst), kao i kompletna kupola i svaki njen segment, koji je identican a postavljen na razlicitoj visini i poziciji.

Slika Sofija Milovanovic
Re: Afine transformacije
napisao/la Sofija Milovanovic - četvrtak, 24. septembar 2009, 05:28
 
Skupstina grada... Afine transformacije vidimo kod stubova koji transliraju, kao i kod kupola koje su skalirale, pa su primer cak i zardinjere koje stoje ispred :)

Slika Mirjana Devetakovic
Odgovor: Re: Afine transformacije
napisao/la Mirjana Devetakovic - četvrtak, 24. septembar 2009, 05:47
 
130/130!!!
Slika Sofija Milovanovic
Re: Odgovor: Re: Afine transformacije
napisao/la Sofija Milovanovic - sreda, 30. septembar 2009, 19:55
 
Izvinjavam se...Evo ponovnog posta sa odgovarajucom rezolucijom... Nadam se da ne zamerate mnogo... Dakle, na ovoj slici Afine transformacije vidimo kod stubova koji transliraju, kao i kod kupola koje su skalirale, refleksiju uocavamo na celom objektu, dok je rotacija na prozorima (tacnije na staklu, ali se zbog malog formata slike to ne vidi)...

Slika Tamara Miladinovic
Re: Afine transformacije
napisao/la Tamara Miladinovic - četvrtak, 24. septembar 2009, 10:58
 
Novobeogradski blokovi.
CopyofBLOKOVI_by_Beograde.jpg
Primecujemo skaliranje celog dela zgrade.
CopyofNovi_Beograd_01_b.jpg
I translaciju celog skupa zgrada.


Slika Viktorija Nikolic
Re: Afine transformacije
napisao/la Viktorija Nikolic - četvrtak, 24. septembar 2009, 11:00
 
7733crvenazvezda2show.jpg

Stadion Crvene Zvezde. Mogu se uociti sve afine transformacije. Refleksija - u osnovi je simetrican jer je elipsastog oblika, rotacija oko svoje ose, skaliranje – tribine koje se ponavljaju a istovremeno se i smjenjuju sto je i translacija.

Slika Marija Josifovic
Re: Afine transformacije
napisao/la Marija Josifovic - četvrtak, 24. septembar 2009, 12:26
 
da li za ovaj zadatak mora da bude primer bas cela zgrada sa svim trasnformacijama ili moze i samo jedna transformacija na nekom delu zgrade?
Slika Mirjana Devetakovic
Odgovor: Re: Afine transformacije
napisao/la Mirjana Devetakovic - četvrtak, 24. septembar 2009, 14:18
 
moze i ovo drugo... moze da bude i detalj...
Slika Milana Pavlica
Re: Afine transformacije
napisao/la Milana Pavlica - četvrtak, 24. septembar 2009, 14:38
 
Narodna Banka Srbija (NBS): Na levom gornjem staklenom delu primecujemo skaliranje, translacija se primecuje na donjem delu objekta i pruza se na desno, takodje se moze primetiti refleksija velikih staklenih delova oko sredisnjeg. Nije bas najbolji kadar ali dugacije nije moglo :)))

Slika Dusan Bujuklic
Re: Afine transformacije
napisao/la Dusan Bujuklic - četvrtak, 24. septembar 2009, 14:41
 
Zgrada Narodnog pozorista- Afine transformacije se prepoznaju u translaciji horizontalo poredjanih stubova i prozora, skaliranje se vidi na krovnoj konstrukciji (starog dela pozorista) , a refleksija je najuocljivija na prednjem delu fasade na kojoj su leva i desna strana identicne.

Slika Aleksandar Janjic
Re: Afine transformacije
napisao/la Aleksandar Janjic - četvrtak, 24. septembar 2009, 15:33
 
Na zgradi Narodne banke Srbije uocljive su afine transformacije.
TRANSLACIJOM citavih kubusa na prednjem delu zgrade dobija se na dinamicnosti objekta.
Stepenastim "slaganjem" gornjih spratova objekta dobio se efekat SKALIRANJA, a REFLEKSIJE su naglasene fasadom koja zbog ogledala daje utisak simetricnosti sto se vidi sa prednje strane, sa Nemanjine ulice.
Slika Milana Dabic
Re: Afine transformacije
napisao/la Milana Dabic - četvrtak, 24. septembar 2009, 18:15
 
Aleksandre, slika ne bi trebalo da bude u attachment-u, već vidljiva u forumu kao kod ostalih kolega.
Slika Aleksandar Janjic
Re: Afine transformacije
napisao/la Aleksandar Janjic - četvrtak, 24. septembar 2009, 20:47
 
Pokusao sam vise puta, ali nisam uspeo ako bi mogli da obrisete moj post stavicu novi sutra uz konsultovanje sa kolegama.
Slika Aleksandar Janjic
Re: Afine transformacije
napisao/la Aleksandar Janjic - petak, 25. septembar 2009, 09:06
 
Na zgradi Narodne banke Srbije uocljive su afine transformacije.
TRANSLACIJOM citavih kubusa na prednjem delu zgrade dobija se na dinamicnosti objekta.
Stepenastim "slaganjem" gornjih spratova objekta dobio se efekat SKALIRANJA, a REFLEKSIJE su naglasene fasadom koja zbog ogledala daje utisak simetricnosti sto se vidi sa prednje strane, sa Nemanjine ulice.

Slika Milana Dabic
Re: Afine transformacije
napisao/la Milana Dabic - petak, 25. septembar 2009, 18:19
 
Nema veze, neka stoji i prethodni post.
Slika Darko Banovic
Re: Afine transformacije
napisao/la Darko Banovic - utorak, 29. septembar 2009, 12:22
 
Vec par dana pokusavam da postavim slike koje sam spremio odavno i nikako mi ne ide, mozete li mi reci kako to da uradim. Mislio sam da mogu da ubacim sliku preko attachmenta ali sam procitao da ne moze, jer je neko vec to probao, tako da kada idem na reply i kada pokusam da idem na insert image nikako ne mogu da uspem da ubacim sliku, osim u attachmentu, moze li mala pomoc posto me ovo muci duze vreme, spremio sam materijal ali nikako da postavim na stranicu, nesto me baguje.
Slika Milana Dabic
Re: Afine transformacije
napisao/la Milana Dabic - utorak, 29. septembar 2009, 12:43
 
Možda format slike nije podržan, probajte JPEG, i obavezno da bude 130/130 piksela.
Slika Darko Banovic
Re: Afine transformacije
napisao/la Darko Banovic - utorak, 29. septembar 2009, 15:32
 
Podrzan je format slike i skalirana je na 130 x 130, jedino da probam na drugom racunaru, potrudicu se da to uskoro uradim iako sam sve vec odavno spremio.
Slika Marija Vujić
Odgovor: Afine transformacije
napisao/la Marija Vujić - četvrtak, 24. septembar 2009, 16:42
 

Francuska ambasada:

kod ograde je uočljivo skaliranje. Zgrada je simetrična,što ukazuje na refleksiju. Kod središnjeg dela se primećuje rotacija,a kod bočnih delova zgrade i prozora translacija.


Slika Sanja Milinkovic
Re: Afine transformacije
napisao/la Sanja Milinkovic - četvrtak, 24. septembar 2009, 16:54
 
Naselje Belville na Novom Beogradu je zanimljiv primer afinih transformacija jer su one prozete kako po fasadama objekata, tako i kroz njhovu osnovu, tj. urbanisticko uredjenje.
Na prve dve fotografije se primecuje primarno translacija kroz polozaje prozorskih otvora po horizontalnoj i vertikalnoj osi fasade, zatim skaliranje vidljivo kroz odnose prozorskih i otvora na terasama, refleksija koja se ogleda u identicnosti prednjih i zadnjih fasada objekata kao i rotacija, lomljenje fasade u odnosu na vertikalnu osu u primeru 2.
U urbanistickom planu uocljiva je kombinacija rotacije i translacije u srednjem delu kompozicije kao i sklairanje u gornjem levom uglu prikaza objekata uocljiva kroz gabarite.

1.jpg image by shonemajmun

Nije bilo moguce prikazati sve na jednoj slici. :)

Slika Sanja Milinkovic
Re: Afine transformacije
napisao/la Sanja Milinkovic - četvrtak, 24. decembar 2009, 17:27
 
...

Slika Ana Stevanovic
Re: Afine transformacije
napisao/la Ana Stevanovic - četvrtak, 24. septembar 2009, 19:31
 
Mislim da je dobar primer da se pokazu afine transformacije nas fakultet. Skaliranje se vidi na prozorima i stubovima, kao i translacija. Rotacija je na detaljima oko prozora, koji se mozda ne vide dobro ovde... A i na gornjem, staklenom delu istog. A refleksijathoughtful... refleksija se takodje najbolje uocava na prozorimasmile... Sve se nalazi i na fasadi zgrade, ali se ne vidi dobro na ovoj fotografiji...

Slika Ana Stevanovic
Re: Afine transformacije
napisao/la Ana Stevanovic - sreda, 30. septembar 2009, 19:39
 
130/130.... smile

Slika Ana Radakovic Djukic
Odgovor: Afine transformacije
napisao/la Ana Radakovic Djukic - četvrtak, 24. septembar 2009, 19:39
 

Na objektu palata Zora arh S. Krunica mogu da se uoce afine transformacije. Jasno je uocljivo skaliranje dela objekta sa leve strane, zatim rotacija na nadstresnici na samom ulazu kao i frontalnog dela fasade, zatim  translacija ukrasnih elemenata na fasadi (stubovi na poslednjem  spratu  na levoj i desnoj strani) i refleksija na frontalnom zastakljenom delu fasade. Slika je mnogo sitna pa nisam sigurna da se sve ovo jasno vidi kao uzivo kad se posmatra


Slika Marija Josifovic
Re: Afine transformacije
napisao/la Marija Josifovic - četvrtak, 24. septembar 2009, 19:43
 

Ako zanemarimo boju pravougaonih oblika na fasadi imamo refleksiju u odnosu na vertikalu,kao I translaciju na gore,a ako obratimo paznju na boju elemenata,onda imamo I translaciju po razlicitim vekrotima. :)


Slika Ivan Djordjevic
Re: Afine transformacije
napisao/la Ivan Djordjevic - četvrtak, 24. septembar 2009, 19:54
 
Evo primera afinih transformacija translacije i skaliranja koji sam video na zgradi YUBC (crvenkapa) na Novom Beogradu. Lukovi su mi posebno privukli paznju, ali citava zgrada je puna primera.

Slika Aleksandra Djordjevic
Re: Afine transformacije
napisao/la Aleksandra Djordjevic - četvrtak, 24. septembar 2009, 20:20
 

Ovo je kuca mog "komsije" u Bulevaru JNA.
Motivi koji se ponavljaju na ovom objektu imaju slicnu materijalizaciju i dimenziju.

  1. Ograda na terasama u kojoj se javljaju translacija i skaliranje. Isti je slucaj I sa garaznim vratima.
  2. Motiv opsivke krova koji se ponavlja na celom objektu. Tu se moze uociti rotacija.
  3. Jos jedan motiv su i bele ploce terasa kao horizontalni detalj, i stubovi kao vertikalni skalirani detalji. Naravno, svuda se javlja translacija.

    Slika nije mnogo jasna, zato sto je slabe rezolucije ali mogu poslati vecu ako to bude problem.
    Pozdrav

Slika Aleksandra Bacevic
Re: Afine transformacije
napisao/la Aleksandra Bacevic - četvrtak, 24. septembar 2009, 21:18
 
Fontana, koja dodatno ukrasava spoljni izgled JDP-a, predstavlja afinu transformaciju zbog ponavljanja polukruznog oblika u razlicitim dimenzijama.

Slika Mirjana Devetakovic
Odgovor: Re: Afine transformacije
napisao/la Mirjana Devetakovic - petak, 25. septembar 2009, 11:29
 
130/130?
Slika Aleksandra Bacevic
Re: Afine transformacije
napisao/la Aleksandra Bacevic - utorak, 29. septembar 2009, 20:44
 
nove dimenzije :)

Slika Jovana Krstic
Re: Afine transformacije
napisao/la Jovana Krstic - četvrtak, 24. septembar 2009, 21:25
 

Kliničko bolnički centar VMA

Arhitekta Ivan Antić je i na ovom poznatom objektu dao više primera afinih transformacija: kao što su refleksija koja se ogleda u simetriji krila zgrade i uopšte simetriji objekta, translacija se primećuje u ponavljanju spratova, stubova i prozora. Primer skaliranja jesu prizemni delovi u obliku kvadrata i pravougaonika. A rotacija se uočava u krilima koja su formirana oko jezgra zgrade. 


Slika Mirjana Devetakovic
Odgovor: Re: Afine transformacije
napisao/la Mirjana Devetakovic - petak, 25. septembar 2009, 11:29
 
130/130?
Slika Jovana Krstic
Re: Odgovor: Re: Afine transformacije
napisao/la Jovana Krstic - petak, 25. septembar 2009, 21:25
 

nova slika


Slika Jovana Jovanovic
Re: Afine transformacije
napisao/la Jovana Jovanovic - četvrtak, 24. septembar 2009, 22:34
 
Muzej vazduhoplovstva
Rotacija i translacija po horizontalnoj kruznici mogu se uociti na trougaonim prozornim jedinicama, a takodje i kod izvijenih stubova. Skaliranje se pojavljuje kod pravougaonih prozornih jedinica u osnovi i to uz neizmeničnu vertikalnu translaciju i opet rotaciju i translaciju po delu horizontalne kruznice. Skaliranje je prisutno i na metalnoj konstrukciji, levo, "pločasti" i "šipkasti" oblici menjaju dimenzije. Uz izvesne slozenije promene u obliku obrazuju se horizontalni prstenovi koji skaliraju duz vertikalne ose, sužavajući se od središnjeg ka najvišem i najnižem. Tako se obrazuje karakterističan elipsoidni oblik.

Slika Jovana Jovanovic
Re: Afine transformacije
napisao/la Jovana Jovanovic - petak, 25. septembar 2009, 20:36
 
Razumela sam pogrešno da je samo bitno da je sličica od 130/130 ili manja. Ako je potrebno postaviću drugu, koja je tačno 130/130? Imam pripremljenu.
Slika Milana Dabic
Re: Afine transformacije
napisao/la Milana Dabic - subota, 26. septembar 2009, 00:09
 
Jovana, slika treba da bude tačno 130/130.
Slika Jovana Jovanovic
Re: Afine transformacije
napisao/la Jovana Jovanovic - subota, 26. septembar 2009, 01:32
 
130/130 :-) malo izmenjena...

Slika Mirjana Devetakovic
Odgovor: Re: Afine transformacije
napisao/la Mirjana Devetakovic - subota, 26. septembar 2009, 12:25
 
MB - much better!
Slika Natalija Paunic
Re: Afine transformacije
napisao/la Natalija Paunic - petak, 25. septembar 2009, 16:03
 
Htela sam da okacim neku zgradu, medjutim vecinu zgrada na koje sam pomislila sam vec videla da su ovde drugi okacili, pa sam resila da ipak stavim nesto sto nije bas gradjeno ali se nalazi u centru Beograda

kanta2.jpgkanta1.jpg


Ovi oblici koji podsecaju na trouglove u prostoru (mogla bih ih nazvati pandantifima) se rotiraju i transliraju. Ako presecemo 'kupolu' (ne znam kako drugacije da nazovem ovaj gornji deo kante) po sredini, vidimo da postoji i refleksija, cela kupola je simetricna i formira oblik zvezdice. I na telu kante se primecuju iste afine transformacije. Osim toga, manji pandantifi na 'kupolici' su skalirani u vece pandantife na telu kante. Tako da postoje sve 4 afine transformacije. :)

Slika Danica Djurdjevic
Re: Afine transformacije
napisao/la Danica Djurdjevic - petak, 25. septembar 2009, 15:49
 
Fontana u Knez Mihailovoj ulici,primecujemo translaciju i rotaciju kod donjih delova fontane...

Slika Nevena Ugrenovic
Re: Afine transformacije
napisao/la Nevena Ugrenovic - petak, 25. septembar 2009, 16:31
 
Na zgradi hotela Moskva afine transformacije prikazane su u vidu skaliranja (shto se primecuje razlichitim velichinama prozora); refleksija (cela fasada je simetrichna prema zamishljenoj osi - kupole,istureni delovi fasade..) ; translacije su primetne kako na prozorima tako i na raznim(ukrasnim)detaljima fasade..

Slika Stefani Masella
Re: Afine transformacije
napisao/la Stefani Masella - petak, 25. septembar 2009, 17:11
 
spomenik neznanom junaku na avali:
od afinih transformacija ovde uocavamo refleksiju, jer su leva i desna strana spomenika identicne; kao i skaliranje i translaciju stepenista.

Slika Milica Seovic
Re: Afine transformacije
napisao/la Milica Seovic - petak, 25. septembar 2009, 17:08
 
Verovatno je svima poznata, zgrada narodne skupstine.... Evo na slici sam oznacila neke od transformacija, zutom bojom skaliranje koje uocavamo na kupolama, zatim refleksija postoji jer je zgrada simetricna, translacije uocavamo na prozorima, sarama na nekim delovima zgrade, zatim stubovi isto transliraju,.. rotacija na prozorima kupole.
Nadam se da je ok... boje se verovatno bas i ne vide, ali je 130x130...

Slika Natasa Novakovic
Re: Afine transformacije
napisao/la Natasa Novakovic - petak, 25. septembar 2009, 17:53
 

big grin oooo, Gospode! Gde god se okrenes vidis afinu transformaciju... a obzirom na to da je banovo brdo, preko kojeg 23 obicno gnjavi, prepuno jako interesantnih primera evo jednog sa translacijom, ja bih pre rekla da je vidna na polozaju ovih stambenih zgrada, a zatim i jedan primer skaliranja na jos jednom 'komadu arhitekture' Banovog brda...  nadam se da nisam promasila... thoughtful


Slika Jovana Pilipovic
Re: Afine transformacije
napisao/la Jovana Pilipovic - petak, 25. septembar 2009, 17:55
 
ne,ovde nije poenta da posmatrate zgradu,vec kran..dakle, ako posmatramo "kocke" od kojih je kran sacinjen vidimo samu translaciju,a ako posmatramo sipke na tim "kockama" uocicemo i refleksiju i rotaciju od 45stepeni...

Slika Milica Seovic
Re: Afine transformacije
napisao/la Milica Seovic - petak, 25. septembar 2009, 19:02
 
Sada sam videla da je neko od kolega vec postavio pre mene zgradu skupstine, pa evo jos jedan primer, nadam se da nije problem....thoughtful
Zapadna kapija Beograda osim prozora koji transliraju ima i ove valjkaste stubove sa strane, gde se vidi translacija ali i skaliranje(stub sa leve strane je nizi), vrh zgrade je simetrican, pa tu uocavamo refleksiju,...
Na hramu se isto uocava refleksija, s tim sto je ceo hram simetrican, translacija i skaliranje se jasno vide na ovim kupolama, rotacija prozora na centralnoj kupoli.... translacija se jos vidi i na samoj ogradi...

Slika Ivona Ilic
Re: Afine transformacije
napisao/la Ivona Ilic - petak, 25. septembar 2009, 19:35
 
Ovaj primer Afinih transformacija, nasla sam na Andricevom vencu. Mozemo uociti sve 4 transformacije, razlicito skaliranje odredjenih delova fontane, kao i njihovu rotaciju; cistu translaciju identicnih delova. Takodje vidimo i simetriju u vidu jednako povijenih krajeva fontane u odnosu na sredinu iste.

verzija6.jpgverzija7.jpg
Slika Ljupka Kucinar
Re: Afine transformacije
napisao/la Ljupka Kucinar - petak, 25. septembar 2009, 19:35
 

Ovo je objekat koji se nalazi na Zvezdari, na uglu ulica Gospodara Vucica i Bulevara kralja Aleksandra. Na objektu su prisutne sve na casu pomenute translacije, sto se najbolje vidi u predelu prozora (npr. u prizemnom delu zgrade, gde je faktor skaliranja u pravcu x ose veci, i na kruznim delovima gde je obrnuto), a i na fasadi, gde su ploce razlicitih dimenzija, dok se primecuje i simetrija, koja dokazuje i prisutnost refleksije na objektu...


Slika Katarina Keti Zaharijev
Odgovor: Afine transformacije
napisao/la Katarina Keti Zaharijev - petak, 25. septembar 2009, 19:46
 

downloads

Narodni muzej, jos jedan primer afinih transformacija... Moze se uociti translacija - prozori koji su rasporedjeni jedan pored drugog, zatim skaliranje - kupola u sredini i kupole sa strana su istog oblika, a razlicitih dimenzija... Refleksija - sve strane su iste...

slika za profil
Re: Afine transformacije
napisao/la Ivan Krnjajić - petak, 25. septembar 2009, 22:23
 
02%20Small%20for%20upload.jpg

Зграда у Кнез Михаиловој ("Руски цар", ваљда).
Овде су присутне све 4 врсте афиних трансформација:
  1. Скалирање - сва прозоска окна су скалирана у односу на оне, условно речено, доле, онда извршено је и скалирање стубиша на терасама...
  2. Транслација - транслација се огледа у симетрији зграде, тј. у односу на крајњу ивицу извршена је транслација тераса, прозора, рељефа, клима уређаја (који нису симетрично постављениsmile)
  3. Рефлексија - она је присутна првенствено у рељефу на фасади, и
  4. Ротација - њу примећујемо при самом врху зграде, где су терасе, прозори, итд. представљају комбинацију ротације и транслације
Slika Natalija Paunic
Re: Afine transformacije
napisao/la Natalija Paunic - subota, 26. septembar 2009, 01:00
 
e ovo je stvarno super primer :D
Slika Ivona Ilic
Re: Afine transformacije
napisao/la Ivona Ilic - subota, 26. septembar 2009, 01:04
 
Bas sam to kucala. Odlican izbor! approve
slika za profil
Re: Afine transformacije
napisao/la Ivan Krnjajić - četvrtak, 8. oktobar 2009, 13:40
 
Приметио сам да ми је сличица мистериозно нестала. Еве је опет.

Slika Sonja Rajovic
Re: Afine transformacije
napisao/la Sonja Rajovic - petak, 25. septembar 2009, 22:22
 

Svaki primer koji mi je pao na pamet je vec spomenut, tako da sam uzela internacionalni primer - Koloseum (ako nije problem?ako jeste, smislicu nesto nase ;-) ). Uocila sam translaciju i rotaciju.


slika za profil
Re: Afine transformacije
napisao/la Ivan Krnjajić - petak, 25. septembar 2009, 22:25
 
Мораш неку грађевину из Београда.
Slika Sonja Rajovic
Re: Afine transformacije
napisao/la Sonja Rajovic - subota, 26. septembar 2009, 23:47
 
Stadion Tasmajdan, mozemo uociti na vise primera Afine transformacije: na stepenicama, ogradi, stubovima. Slika je mala, pa se mozda ne moze uociti, ali ima ih svuda gde sam nabrojala.

Slika Sonja Rajovic
Re: Afine transformacije
napisao/la Sonja Rajovic - utorak, 29. septembar 2009, 23:12
 

Pocela sam svuda da primecujem ove transformacije, trzni centar Usce je prepun primera, a i prekoputa sam zapazila Jugopetrolovu pumpu koja je isto primer. Nemam slike, ali obratite paznju kada budete prolazili tuda. (mozda je i neko ovo spomenuo, ali nisam citala sve :) )

Cao, ja sam Jelena. Iz Kragujevca sam. Zavrsila sam Prv, jer zelim da budem uspesna, a nadam se da c
Re: Afine transformacije
napisao/la Jelena Ilic - subota, 26. septembar 2009, 00:44
 
Evo jos jednog primera afinih transformacija - zgrada vojno medicinske akademije... Prisutne sve transformacije, razlicito skaliranje odredjenih delova zgrade, kao i nihova translacija a i rotacija...

Cao, ja sam Jelena. Iz Kragujevca sam. Zavrsila sam Prv, jer zelim da budem uspesna, a nadam se da c
Re: Afine transformacije
napisao/la Jelena Ilic - sreda, 30. septembar 2009, 19:11
 
... Nova slika...

Slika Nina Zdravkovic
Re: Afine transformacije
napisao/la Nina Zdravkovic - subota, 26. septembar 2009, 01:16
 
Afine transformacije su jasno prikazane na zgradi Vlade republike Srbije. Rotacija oblika iznad vrata i prozora, skaliranje koje je primenjeno na samim staklima, kao i translacija prozora i stubova u prostoru.

Slika Miljan Okuka
Odgovor: Re: Afine transformacije
napisao/la Miljan Okuka - subota, 26. septembar 2009, 02:57
 

Na fotografiji se nalazi poklopac ventilacionog otvora u amfiteatru Arhitektonskog fakulteta.Izgled poklopca postignut je koriscenjem afinih transformacija,i to: skaliranja,koje je omogucilo prisustvo vecih i manjih pravougaonika,zatim rotacije,kojom je postignut kruzni raspored pravougaonih proreza,i translacije,koja je primjenjivana na centar rotacije,cime je konacno postignut karakteristican izgled poklopca.    

dsc1056s.jpg

Slika Aleksandar Janjic
Re: Odgovor: Re: Afine transformacije
napisao/la Aleksandar Janjic - subota, 26. septembar 2009, 17:47
 
Koji si ti car :)
Slika Milica Jelisavcic
Re: Afine transformacije
napisao/la Milica Jelisavcic - subota, 26. septembar 2009, 11:51
 

Zgrada TANJUG-a na Obilicevom vencu. Mogu se uočiti primeri afinih transformacija, kao što je translacija (prozori i vertikalni detalji na fasadi). U ovom slučaju možemo primetiti i refleksiju, zato što je posmatrana strana zgrade osno simetrična.


Slika Andrej Josifovski
Re: Afine transformacije
napisao/la Andrej Josifovski - subota, 26. septembar 2009, 13:22
 

Kao jedan od najprepoznatljivijih simbola Beograda, Avalski toranj, ima sve vrste afinih transformacija. Jedno od skaliranja imamo u osnovi antene koja se ka vrhu suzava, a na svakih nekoliko metara ponavlja se njena osnova samo umanjena. Translaciju uocavamo na prozorima koji se ponavljaju, dok rotaciju mozemo videti na nosecim stubovima tornja koji rotiraju oko njega. Na kraju za zgradu mozemo reci da ima refleksiju (simetricna je), tj. ista je iz bilo kog pravca posmatranja.


Slika Dusica Maksimovic
Re: Afine transformacije
napisao/la Dusica Maksimovic - subota, 26. septembar 2009, 13:28
 
Prije nekoliko godina izgradjena Crkva Svete Petke na Cukarickoj Padini.Velicina kupola predstavlja jasan primjer skaliranja,dok s obzirom na karakteristican oblik gradnje primjecujemo totalnu simetriju lijeve i desne strane sto ukazuje na refleksiju...Lukovi koji se nalaze iznad ulaza i sa ostale tri strane su jednostavno translirani sve do centralne kupole a prozori na njoj takodje vrse translaciju ali istovremeno i rotaciju oko ose kupole....

Slika Ana Zoric
Re: Afine transformacije
napisao/la Ana Zoric - subota, 26. septembar 2009, 14:14
 
Afine transformacije su svuda oko nas, ali evo jednog primera starih gradjevina: Na slici dela Kalemegdanske tvrdjave primecujemo refleksiju elemenata leve i desne strane, rotaciju supljina i ornamenata pri vrhu kula, kao i njihovu translaciju iznad kapije... Gledano iz ove perspektive uocavamo i skaliranje elemenata ograde kao posledicu udaljavanja od posmatraca... :) Ovo je naravno samo jedan od beskonacno primera iz nase okoline!

Slika TATJANA REBIC
Re: Afine transformacije
napisao/la TATJANA REBIC - subota, 26. septembar 2009, 14:29
 
evo,cist primer afinih transformacija i kod nas na fakultetu...
ucoljivo je skaliranje stepenisnih krakova kao i njihova rotacija i translacija
refleksija se vidi u potpnoj simetiji celog stepenista...




Slika sanja zivancevic
Re: Afine transformacije
napisao/la sanja zivancevic - subota, 26. septembar 2009, 14:36
 
ambasada Austrije u Beogradu,jos jedan od brojnih primera afinih transformacija
najprisutniji element fasade ovog objekta su svakako prozori,pa tako na njima uocavamo skaliranje,translaciju i rotaciju dok simetrija celog objekta ukazije na refleksiju...

Slika Hristina Tošić
Odgovor: Afine transformacije
napisao/la Hristina Tošić - subota, 26. septembar 2009, 15:37
 
Na ovoj zgradi (koja se nalazi u blizini Hrama 'Sv.Save'), u njenom donjem delu, primećujemo refleksiju (potpuna simetrija). Na samom vrhu se javlja stepenasta struktura-elementi translacije (ne vidi se baš najbolje na ovoj sličici, ali ako se prošetate o zgrade odmah ćete to uočiti;) ). Najdominantniji je središnji deo zgrade, kod kojeg se javlja rotacija skaliranih segmenata oko leve strane objekta, što mu daje odredjenu dozu dinamičnosti.



DuleX
Re: Afine transformacije
napisao/la Dusan Cvetkovic - subota, 26. septembar 2009, 15:40
 
Ja sam izabrao Sava centar kao primer afinih transofrmacija.
Na samom objektu se uocavaju translacija i skaliranje.
Translacija je zastupljena po spratovima i prozorima, a skaliranje se uocava
kod desne izbocine objekta koja je istog oblika kao glavni kompleks ali sa nesto manjim dimenzijama.
Refleksija se moze uociti sa suprotne strane ove slike koju sam postavio, a isto se moze primetiti i
na platou u vidu fontane, nezavisno od samog objekta.


centarsava.jpg
Slika Jelena Jerinic
Re: Afine transformacije
napisao/la Jelena Jerinic - subota, 26. septembar 2009, 16:01
 
Afine transformacije uochavamo na gredama/stubovima koji se nalaze na terasama i na boku zgrade. U obliku su kvadara i pravougaonika koji prolaze kroz uniformno i neuniformno skaliranje, a zatim se refleksijom, rotacijom i translacijom rasporedjuju po prednjem i bochnom delu zgrade. Ovaj objekat sam fotografisala u centru Beograda.

Slika Sonja Tomic
Odgovor: Afine transformacije
napisao/la Sonja Tomic - subota, 26. septembar 2009, 16:02
 
Ovo je detalj sa fasade jedne zgrade na Vracaru u Krunskoj ulici. Detalj slican ovome primetila sam i na jos dve zgrade u okolini. Od afinih transformacija moze se uociti translacija celog motiva duz spratova zgrade (ovde se vide 2 sprata od 4 zbog formata 130x130) kao i translacija pravougaonika unutar samog motiva, njihova rotacija i skaliranje (vertikalni pravougaonici su uzi i siri od horizontalnih)

Slika Sonja Tomic
Odgovor: Afine transformacije
napisao/la Sonja Tomic - subota, 26. septembar 2009, 16:16
 
Mislim da ovo nisu prozori... :) nalaze se na zidu balkona... u slucaju da smatrate da jesu prozori :) okacila bih i drugi primer - skulpturu ispred zgrade opstine Novi Beograd koja je jednostavan i dosta efektan primer afine transformacije - metalna sipka istovremeno rotira oko svoje ose i translira na dole... Cela stvar izgleda kao da je uslikana high speed kamerom dok se sipka obrtala na ovaj nacin.

Slika Nina Lukić
Odgovor: Afine transformacije
napisao/la Nina Lukić - subota, 26. septembar 2009, 16:40
 
Na ovoj slici jevrejskog groblja mozemo uociti:
istovremeno skaliranje i translaciju lukova ograde, postepenu rotaciju polukružnih detalja same kovane ograde... Ukoliko povucemo osu simetrije kroz ogradu, videcemo da je izvrsena i refleksija.
:)


P.S. Izvinjavam se zbog kola u kadru - stajala sam jedno pola sata i nikako da dobijem priliku da slikam lepo.. :(

Slika Lana Loncar
Re: Afine transformacije
napisao/la Lana Loncar - subota, 26. septembar 2009, 16:58
 
Ovo je skulptura zastitnog znaka Doma omladine na zgrad Doma u Makedonskoj 22. Od afinih transformacija doslo je do translacije, rotacije i skaliranja jednog te istog oblika gradeci na taj naci lep vizuelni efekat.

Slika Marko Karanfilov
Re: Afine transformacije
napisao/la Marko Karanfilov - subota, 26. septembar 2009, 17:14
 
Čim čuh zadatak, setih se ove zgrade. Nekada se u njoj nalazio geološki zavod, a poslednji put sam bio unutra pre par godina na festivalu nauke. Totalna ruina, ali svakako jedno od najlepših zdanja u jednom od najlepših delova Beograda. Ko nije video, preporučujem šetnju do Karađorđeve ulice. Ako uspete još i da uđete, fasciniraće vas. Obećavam. B-)

Glede afinih transormacija, zgrada je simetrična u odnosu na pročelje(refleksija). Translacije se mogu uočiti na rasporedu prozora i mnogobrojnih fasadnih dekora, primer rotacije su dve niše sa skulpturama simetrično rasporedjene duž oba krila, a skaliranje je vidljivo na kubetu, na samom vrhu centralnog dela fasadbz_afbad.jpg.htmle.
92210895.jpg
MYSELF
Re: Afine transformacije
napisao/la Ines Vucetic - subota, 26. septembar 2009, 18:03
 
Zgrada na Bogosloviji, transformacije: Jasno je uocljiva rotacija segmenata na svakom pojedinacnom spratu, za cije se coskove u obliku trostrane prizme moze reci da transliraju po ivicama zgrade. Ukoliko bismo zgradu posmatrali u krupnijem planu, onda bi svaki sprat takodje vrsio rotaciju.

Slika Aleksandra Stepanovic
Re: Afine transformacije
napisao/la Aleksandra Stepanovic - subota, 26. septembar 2009, 21:36
 
Jos jedan primer afinih transformacija jeste stambena zgrada u samom centru Beograda u Uzun Mirkovoj ulici. Ovde se mogu uociti translacija, rotacija i refleksija. Translacije se mogu uočiti po rasporedu prozora kao i po fasadi, primer rotacije je sam vrh zgrade, a refleksija se ogleda u njnoj simetricnosti.

Slika Sasa Janakiev
Re: Afine transformacije
napisao/la Sasa Janakiev - subota, 26. septembar 2009, 21:38
 
Na ovom objektu,koji se inace nalazi na Banovom brdu,mozemo da vidimo 3 afine transformacije skaliranje,refleksiju i rotaciju.
Objekat je sastavljen iz dva ista dela (refleksija),sa tim da je drugi deo skaliran po y-osi.
Rotacija se moze videti po nagnutoj prednjoj i bocnij fasadi.

Slika Sofija Markovic
Re: Afine transformacije
napisao/la Sofija Markovic - subota, 26. septembar 2009, 22:02
 

Rimokatolička crkva sv. Antona na Vračaru, delo slovenačkog arhitekte Jožefa Plečnika. Na njoj uočavammo nekoliko afinih transformacija. Prozori na kupoli vrše rotaciju oko njene ose, dok prozori na tornju vrše translaciju. Na delovima krova kupole nalaze se tri koncentrična kruga koji se skalarno smanjuju.




Slika Marija Radovanovic
Re: Afine transformacije
napisao/la Marija Radovanovic - subota, 26. septembar 2009, 22:05
 

Crkva sv. Vasilija Ostroškog na Bežanijskoj kosi delo je arhitekte Mihajla Mirovića. Prva je na teritoriji Novog Beograda podignuta posle Drugog svetskog rata. Uočavaju se sve afine transformacije. Primećujemo simetriju sa leve i desne strane što je primer refleksije. Lukovi iznad ulaza su translirani i skalirani. Prozori vrše rotaciju oko ose kupole ali takođe i translaciju.


Slika Sanja Beric
Odgovor: Afine transformacije
napisao/la Sanja Beric - subota, 26. septembar 2009, 23:24
 

Moju pažnju su privukli odžaci novobeogradske toplane.

Uocljive su translacije i skaliranje u odnosu velikih i malih dimnjaka.


Slika Danira Sovilj
Re: Afine transformacije
napisao/la Danira Sovilj - subota, 26. septembar 2009, 23:58
 

Beograd uopšte ne poznajem pa se nadam da će ovo biti dovoljno

crkva Svetog Marka- translacije kod stubova od kojih ovde vidimo samo kapitele; lukovi iznad- kombinacija rotacija i translacija; ponovo translacije kod ćoškova kocki iznad; iznad toga, u centralnom delu translacije monofora sa skaliranjem; njih okružuje luk od četvrtastih rotacijom i translacijom ponavljanih ploča; a onda opet ćoškovi kamenih kocki, ali sada sa translacijom i rotacijom...


Slika Jelena Radosavljevic
Re: Afine transformacije
napisao/la Jelena Radosavljevic - utorak, 29. septembar 2009, 10:44
 

Ovo je zgrada poslovnog centra u Beogradu... Na njoj mozemo primetiti skaliranje,translaciju i rotaciju....


Slika Nemanja Lukic
Re: Afine transformacije
napisao/la Nemanja Lukic - nedelja, 27. septembar 2009, 11:43
 
Ovo je novo otvoreno decije igraliste 'puzzle grad' na Banjici.
Rotacija- grupe od po dva vertikalna reda puzli (od kojih je napravljen objekat) rotiraju oko centralne ose. Postoje tri ulaza istog oblika, koji su postavljeni u jednakim razmacima i na taj nacin rotiraju oko objekta. Takodje, moze se uociti i refleksija, jer je objekat kruznog oblika. Puzle jos vrse i translaciju duz horizontalne ose.

Slika Bogdan Brdar
Re: Afine transformacije
napisao/la Bogdan Brdar - nedelja, 27. septembar 2009, 15:07
 
Na fotografiji se nalazi detalj fasade. Od afinih transformacija prisutne su translacija i skaliranje,ukoliko posmatramo jos manje segmente mozemo primetiti i refleksiju.

Slika Stefan Radovanovic
Re: Afine transformacije
napisao/la Stefan Radovanovic - nedelja, 27. septembar 2009, 14:58
 

Na ovom cuvenom, umetnickom, monumentalnom zdanju, poznatijem kao ukras u mom liftu, mogu se primetiti cak 3 afilne transformacije:

Skaliranje: Ako posmatrate 4 kvadrata kao jedan veliki, skaliranjem se moze dobiti pravougaonik od 2 kvadrata.

Translacija: Zamislimo da crne trke formiraju koordinatni sistem. Onda je svaki sledeci kvadrat transliran za sitinu trake koja ga deli od prethodnog.

Refleksija: Slicno kao kod translacije, s tim sto se sada kvadrati reflektuju u odnosu na x i y osu.

:)


Slika ksenija milosevic
Re: Afine transformacije
napisao/la ksenija milosevic - nedelja, 27. septembar 2009, 15:57
 

Primer za afime transformacije je i Genex kula.Uocavamo rotaciju duz y-ose,skaliranje duz x-ose i translaciju duz y-ose.


Slika Filip Raskovic
Re: Afine transformacije
napisao/la Filip Raskovic - nedelja, 27. septembar 2009, 16:05
 
Na primeru Beogradske Arene se mogu uociti neke afine transformacije.Translacija i rotiranje se primecuju na prozorima, a posto su desna i leva strana arene jednake prisutna je i refleksija. Skaliranje nije toliko zastupljeno, osim na stepenistu ispred arene kada se posmatra u perspektivi.

Slika Stefan Vasic
Re: Afine transformacije
napisao/la Stefan Vasic - nedelja, 27. septembar 2009, 17:21
 

Toranj na krovu hotela Mr. President koji se nalazi preko puta glavne autobuske stanice u Beogradu. Ovo je dobar primer gde možemo videti skaliranje pravougaonih delova, rotacije i translacije pravouglih trouglova.


Slika Ivana Petrov
Re: Afine transformacije
napisao/la Ivana Petrov - nedelja, 27. septembar 2009, 18:08
 
Afine transformacije prisutne su i kod Madlenianuma i to kod zatamnjenih prozora... imamo prisutnu translaciju, skaliranje duz y-ose, rotaciju, refleksiju...

:)
Odgovor: Afine transformacije
napisao/la Jovana Vasic - nedelja, 27. septembar 2009, 18:12
 
Krivi toranj u Pizi je samo jedan od primera afinih transformacija...posmatrajuci lukove u sklopu sa po 2 stuba kao jednu celinu,primecujemo ROTACIJU,kojom se formira omotach svakog sprata.TRANSLACIJA svakog od ovih delova,kao i celog omotacha,vrshi se vertikalno,po svakom spratu.Kada bismo postavili osu po centru celog tornja,stuba ili samog luka,uochili bismo REFLEKSIJU. Kako se prechnik smanjuje prema vrhu tornja,primecujemo SKALIRANJE krugova koji chine osnovu celog tornja,kao i svakog sprata...veliki osmeh

Nadam se da sam dobro objasnila,a da pritom nisam nekoga zbunilazabrinut...ako primer nije dovoljno dobar,ima ih joshnamiguje


Slika Milana Dabic
Re: Odgovor: Afine transformacije
napisao/la Milana Dabic - nedelja, 27. septembar 2009, 18:28
 
Jovana, treba naći primer u Beogradu.
:)
Odgovor: Re: Odgovor: Afine transformacije
napisao/la Jovana Vasic - sreda, 30. septembar 2009, 18:54
 
Ok,poshto primer sa tornjem u Pizi nije bio odgovarajuc,evo primera iz Beograda. Na zgradi Arhitektonske Tehnichke shkole primecujemo refleksiju kod levog i desnog krila,translaciju pojedinih delova na krovu, skaliranje po x i y osi kojim iz sredishnjeg dela,tom transfirmacijom dobijamo levi o desno krilo. Jedino rotacija nije bash zastupljena...smešak

:)
Re: Afine transformacije
napisao/la Jovana Bugarski - nedelja, 27. septembar 2009, 18:54
 
Na ovom objektu koji se nalazi u okviru pijace na Zelenom vencu vide se primeri Afinih transformacija. Na krovnim konstrukcijama jasno se primecuje skaliranje, a sara na krovu u vidu crveno-belih kvadrata prikazuje translaciju...

:):):)
Odgovor: Afine transformacije
napisao/la Aleksandra Marković - nedelja, 27. septembar 2009, 19:04
 
Na prikazanom objektu vide se translacija i skaliranje... :)

Slika Ana Popovic
Re: Afine transformacije
napisao/la Ana Popovic - nedelja, 27. septembar 2009, 20:17
 
Izabrala sam objekat u Bulevaru oslobodjenja (ili Bulevar JNA, nisam sigurna koji je naziv najnoviji) na kome se mogu uociti neke od pomenutih afinih transformacija. Na delovima krova vide se refleksija i rotacija (rotacija na delu krova sa desne strane koji se bas i ne vidi zato sto sam morala da isecem fotografiju :) ). Uocava se skaliranje i tanslacija terasa u pravcu y-ose, a tu je takodje i skaliranje i translacija u pravcu x-ose prozora na prednjoj strani objekta.

Slika Aleksandra Djordjevic
Re: Afine transformacije
napisao/la Aleksandra Djordjevic - nedelja, 27. septembar 2009, 21:15
 
Pogledaj iznad, ja sam odavno postavila sliku tog objekta. Ajde ako mozes nadji neku drugu da nemamo isto.
POzdrav
Slika Ana Popovic
Re: Afine transformacije
napisao/la Ana Popovic - nedelja, 27. septembar 2009, 21:48
 
Jao, nisam videla, sad cu da stavim drugu.
Slika Mina Avramovic
Re: Afine transformacije
napisao/la Mina Avramovic - nedelja, 27. septembar 2009, 22:03
 
nadam se da ce primer odgovarati posto ja bas i nisam odabrala neku gradjevinu, ali... mislim da je lep primer ponavljanja...nadam se da ne gresim i da se radi o translacijama...

Slika Darja Filipovic
Re: Afine transformacije
napisao/la Darja Filipovic - nedelja, 27. septembar 2009, 22:01
 
Na zgradi Tanjuga mogu se uociti refleksija (kad se postavi osa na sredinu zgrade)i translacija prozora.

Slika Nina Lukić
Odgovor: Re: Afine transformacije
napisao/la Nina Lukić - nedelja, 27. septembar 2009, 22:14
 
Ako uzmemo u obzir i perspektivu, izvršeno je i skaliranje tako da si pokrila 3 operacije. ;)
Slika Ana Popovic
Re: Afine transformacije
napisao/la Ana Popovic - nedelja, 27. septembar 2009, 22:08
 
Posto mi se primer ponavlja imam jos jedan, takodje iz Bulevara JNA. Na njemu se uocava refleksija izbocenog dela objekta, ali i cele prednje strane (kad bi se postavila zamisljena osa na sredinu). Tu je i skaliranje i translacija prozora. I na krovu se moze videti refleksija (gledano odozgo).

Slika Petar Opacic
Re: Afine transformacije
napisao/la Petar Opacic - ponedeljak, 28. septembar 2009, 02:59
 
Zgrada na fotografiji je HOTEL preko puta "Lastine" stanice...pored niza prozora kao primera translacije i kratkog reda visokih stubova sa leve strane(takodje translacija), najupecatljivija afina transformacija je ROTACIJA, zatim SKALIRANJE...Vertikalni zastakljeni kubus kao da je zarotirano usadjen u osnovnu donju celinu.Obe celine(kubusi) su poluvaljkovi, s tim sto mi se cini da se blago razlikuju njihove dimenzije - skaliranje.

Slika Tijana Popovic
Re: Afine transformacije
napisao/la Tijana Popovic - ponedeljak, 28. septembar 2009, 10:46
 
Na nadogradnji ove zgrade pojavljuje se translacija ovih 'kucica'. :)

Slika Andjela Nikolic
Re: Afine transformacije
napisao/la Andjela Nikolic - ponedeljak, 28. septembar 2009, 12:22
 
Skaliranje koje se jasno vidi na polukruznom delu ove stambene zgrade na Bulevaru Kralja Aleksandra. Slika i nije neka, ali bitno je da se uocavaju transformacije, a i da je 130x130!

Slika Jelisaveta Arsenovic
Re: Afine transformacije
napisao/la Jelisaveta Arsenovic - ponedeljak, 28. septembar 2009, 21:02
 
Zgrada SKC-a..prozori su translirani i skalirani, gornji su manji, oblik je isti. refleksija - postoji simetrija, na chetvrtastom delu zgrade je najuochljivija. rotira najvishi prozor kupole.IMG]44
4
Slika Zorana Kostic
Re: Afine transformacije
napisao/la Zorana Kostic - ponedeljak, 28. septembar 2009, 21:35
 
Primer: Hotel "Bristol" (Karadjordjeva 50)

Afine transformacije prikazane su u vidu skaliranja - konzolice su razlicitih velicina; refleksija - fasada je simetricna; translacija i rotacija - konzolice kod krovnog venca, konzolice kod terasa, prozori.


Slika Nevena Jevtovic
Odgovor: Afine transformacije
napisao/la Nevena Jevtovic - ponedeljak, 28. septembar 2009, 21:12
 

Na fasadi ove zgrade uocavam translaciju, refleksiju, kao i skaliranje.

Samo  ne znam koliko se jasno na ovoj slicici vidi... namiguje


Slika aleksandra bogdanovic
Re: Afine transformacije
napisao/la aleksandra bogdanovic - ponedeljak, 28. septembar 2009, 22:09
 
87371966.jpg
Ovo je fotografija zgrade na Banovom Brdu i sadrzi primere refleksije u odnosu na y osu, kao i translacije prozora, terasa, supljina u obliku krugova kao i punih polukrugova na krovu (ne vidi se na fotografiji zbog smanjivanja formata), prisutno je i skaliranje supljina u obliku krugova ( na sredini su veliki a u prizemnom delu su mali) kao i rotacije na polukruznim oblicima na krovu .

Pozdrav
Slika Jovana Radovic
Odgovor: Afine transformacije
napisao/la Jovana Radovic - ponedeljak, 28. septembar 2009, 22:40
 
Ova zgrada se nalazi negde u Bulevaru....stvarno ne znam tacno da opisem gde..:)
Od transformacija ima translacije,refleksije i skaliranja-slika je mnogo mala pa ne moze bas da se vidi,a ne mogu da izdvojim kao detalj posto je poprilicno losa rezolucija...:)

Slika Jovana Radovic
Odgovor: Afine transformacije
napisao/la Jovana Radovic - ponedeljak, 28. septembar 2009, 22:43
 
Na ovoj drugoj slici takodje je prisutno skaliranje,translacija i refleksija.:)

Slika tijana jovanovic
Re: Afine transformacije
napisao/la tijana jovanovic - ponedeljak, 28. septembar 2009, 22:42
 

U hali 1 Beogradskog sajma mogu se jasno uočiti afine transformacije...:-) Objekat je kružnog oblika, u osnovi  je simetričan, što ukazuje na refleksiju kroz središnju osu.Prozori i stubovi se ponavljaju ,a istovremeno i smenjuju po horizontalnoj kružnici vršeći ujedno i rotaciju i translaciju...prisutno je i skaliranje(promena dimenzija)...


Slika Milica Sinzar
Re: Afine transformacije
napisao/la Milica Sinzar - ponedeljak, 28. septembar 2009, 22:49
 
Svuda oko nas se mogu primetiti afine transformacije. Evo jos jedne zgrade kao primer. Mogu se uociti skaliranje, translacija, rotacija odredjenih delova zgrade...

Slika Dubravka Rajic
Odgovor: Afine transformacije
napisao/la Dubravka Rajic - ponedeljak, 28. septembar 2009, 23:31
 
Primer jedne od vrsta afinih transformacija, refleksije, uocljiv je u delu parka na Labudovom brdu, u okviru jednog od stambenih blokova. Uz pomoc drveta, kao centra simetrije, moze se uociti da su leva i desna strana identicne.

Slika Nikola Stojanovic
Re: Afine transformacije
napisao/la Nikola Stojanovic - ponedeljak, 28. septembar 2009, 23:57
 
Poslovni centar na novom beogradu nazvan "Airport City". Na prvi pogled od afinih transformacija se primecuje refleksija,transliranje i skaliranje.

Slika Nikola Petrovic
Re: Afine transformacije
napisao/la Nikola Petrovic - utorak, 29. septembar 2009, 00:18
 

Ovo je skulptura koju sam slikao na uscu ,pored 25og maja ,nemam pojma sta predstavlja ali mislim da odgovara temi .Vidi se skaliranje , rotacija ,refleksija i translacija ...


Slika darja rakocevic
Re: Afine transformacije
napisao/la darja rakocevic - utorak, 29. septembar 2009, 01:11
 

Na slici je kupola trznoc centra Delta City.Pogodna je prvo jer se moze posmatrati an dva nacina kroz afine artnsformacije,ali nakjrace receno- koncentricni metalni obruci kupole olicavaju skaliranje,metalne sipke koje nose kupolicu su rotirani oko enpokretne tacke za neki ugao,a osvetljenja oko kupole na slici su translirana ali i rotirana jer se krunzo krecu,a simetricne su u odonsu na kupolu u cjiem cetru mozemo zaimsliti kordinatni pocekat,pa je ocigledna refleksija u odnoan us obe ose,tj ogleda se kroz simetriju.


Slika Miona Mijic
Re: Afine transformacije
napisao/la Miona Mijic - utorak, 29. septembar 2009, 01:31
 
Na zgradi Trece beogradske gimnzije u Njegoshevoj ulici takodje se mogu uochiti afine transformacije... prozori i stubovi se ponavljaju shto predstavlja translaciju,a zamishljena osa je deli na dva simetrichna dela shto je refleksija... :)

Slika Aleksandra Mihajlovic
Re: Afine transformacije
napisao/la Aleksandra Mihajlovic - utorak, 29. septembar 2009, 09:50
 

na ovoj slici translacija, refleksija i skaliranje se prozimaju kroz fasadu ove zgrade.


Slika Mihailo Sindjic
Re: Afine transformacije
napisao/la Mihailo Sindjic - utorak, 29. septembar 2009, 10:09
 
Ovo je jedna vila na Neimaru. U pitanju je objekat pod nazivom 'Vila Nada'...Zgrada je simetricna u odnosu na centralnu osu, stoga se zgrada deli na 2 'krila', sto cini jasnu refleksiju. Prozori na centralnoj kupoli su identicni kao i oni na 'krilima', samo su umanjeni - skaliranje. Dok se roticija, takodje, primecuje na kupoli (mali prozori koji idu u krug)...

Slika marina djokic
Odgovor: Afine transformacije
napisao/la marina djokic - utorak, 29. septembar 2009, 10:25
 
Kao što možemo primetiti svuda oko nas nalaze se afine transformacije. Jedan od primera je i zgrada ministarstva odbrane republike Srbije. Kod nje se mogu uočiti primeri translacije i refleksije prozora, reljefnih radova na fasadi, stubova na ulazu u zgradu...

Slika tamara miletic
Re: Afine transformacije
napisao/la tamara miletic - utorak, 29. septembar 2009, 10:55
 
i na ovom gelenderu se mogu videti afine transformacije. rotacija, translacija, skaliranje...

Slika Branka Jankovic
Re: Afine transformacije
napisao/la Branka Jankovic - utorak, 29. septembar 2009, 11:10
 

Ovo je zgrada Pink-televizije...Na njoj mozemo primetiti  translaciju,rotaciju,skaliranje....


Slika Nikola Jovanovic
Re: Afine transformacije
napisao/la Nikola Jovanovic - utorak, 29. septembar 2009, 11:22
 

Afine transformacije...

Prisutan je veliki broj skaliranja tipa "stretch" i "scale" kao i refleksija i translacija. Ovo je zpadna kapija Beograda.


Slika Nikola Protic
Re: Afine transformacije
napisao/la Nikola Protic - utorak, 29. septembar 2009, 12:37
 
Koliko sam uspeo da vidim niko do sada nije postavio muzej vazduhoplovstva koji je meni izuzetno zanimljiv po formi, a posto nisam Beogradjanin meni je to jedna od najpoznatijih zgrada u Beogradu. Na njemu se mogu primetiti afine transformacije u svim formama(ako uzmemo u obzir 3D strukturu objekta) Translacije, rotacije, refleksije se ne ogranicavaju samo na staklene povrsine vec i na nosece stubove u podnozju objekta, a posto je muzej simetrican ima ih apsolutno svugde.

Na slici je jedan mali detalj stubova, na kojima se uocavaju rotacije i translacije nosecih elemenata, a vidi se i mali deo staklene povrsine koja je citava izgradjena od elemenata u obliku trougla koji su rotirani/smicani u prostoru

arh.jpg
jaaa
Re: Afine transformacije
napisao/la Ljubica Arsic - utorak, 29. septembar 2009, 12:47
 
Zgrade Generalštaba u Nemanjinoj, iako su nažalost veoma oštećene za vreme bombardovanja '99, još uvek predstavljaju dobar primer afinih transformacija. Najupečatljivije su rotacija i refleksija, a pored njih primećujemo 'scale' i 'strech' skaliranje, kao i translaciju.

Slika Dejan Todorović
Re: Afine transformacije
napisao/la Dejan Todorović - utorak, 29. septembar 2009, 13:02
 
Na primeru fasade u Njegosevoj ulici uocavaju se 3 Afine transformacije:
rotacija (polozaj malog kvadrada u odnosu na veliki),
skaliranje (2 velicine kvadrata),
translacija (kretanje kvadrata po liniji).

:)
Odgovor: Afine transformacije
napisao/la Jovana Vasic - utorak, 29. septembar 2009, 13:09
 
Ok,poshto primer sa tornjem u Pizi nije bio odgovarajuc,evo primera iz Beograda. Na zgradi Arhitektonske Tehnichke shkole primecujemo refleksiju kod levog i desnog krila,translaciju pojedinih delova na krovu, skaliranje po x i y osi kojim iz sredishnjeg dela,tom transfirmacijom dobijamo levi o desno krilo. Jedino rotacija nije bash zastupljena...smešak

Slika Lazar Djuric
Re: Afine transformacije
napisao/la Lazar Djuric - utorak, 29. septembar 2009, 13:19
 

Primer afinih transformacija na ovom objektu se vidi sa desne strane na vecim prozorima na kojima se uocava refleksija i rotacija, dok se na bokovima objekta vidi skaliranje fasade. Na prozorima koji se nalaze na vrhu uocava se rotacija...


Slika Uros Divac
Re: Afine transformacije
napisao/la Uros Divac - utorak, 29. septembar 2009, 13:52
 

Ja se nadam da mogu izneti primer koji je vec prikazan, ne iz razloga sto je nestalo afinih transformacija u Beograd, vec zato sto mi je tek danas uveden adsl u stan, a imao sam pripremljeno par dana. Ukoliko nije moguce, pronaci cu drugi primer.

Pogodan objekat za prikazivanje fraktala i afinih transformacija u arhitekturi je zgrada ministarstva odbrane, poznatija kao novi generalstab.
Arhitekta ovog zdanja je Nikola Dobrovic, profesor Arhitektonskog fakulteta. Gradjeno je od 1954. do 1963. i bilo je simbol nove jugoslovenske drzave. Mozda ce se nekima uciniti zanimljivo da delovi koji su poplocani crvenim kamenom simbolizuju kanjon Sutjeske u kojem se dogodila istorijska bitka. Kompleks je 1999. godine tesko ostecen u NATO bombardovanju Jugoslavije, a 2005. dobio je status spomenika kulture, tako da ce prilikom obnove fasada biti vracena u prvobitno stanje.
Na kompleksu se mogu uociti refleksija, skaliranje i translacija i kombinacije tih funkcija.
Refleksija: kompleks generalstaba sastoji se iz dve celine koje su simetricno preslikane u odnosu na sredinu Nemanjine ulice.
Skaliranje: oba bloka su sastavljena iz dva segmenta, jednog poplocanog belim mermerom (nisam siguran da li je stvarno mermer) i drugog poplocanog crvenim kamenom. Ako te segmente posmatramo odvojeno, primeticemo da je i na jednom i na drugom prisutno skaliranje, i to tako sto se deo sprata poplocan belim materijalom smanjuje, a deo sa crvenim povecava.
Translacija\skaliranje: pomeranje i smanjivanje trakastih prozora duz zgrade.


Slika Marija Bjelić
Re: Afine transformacije
napisao/la Marija Bjelić - utorak, 29. septembar 2009, 13:36
 
g.jpg?t=1254223965
Na primeru dve kapije kuce iz Krunske ulice vidimo skaliranje i translaciju. Ako pogledamo samo jednu od kapija, vidi se refleksija u odnosu na centralnu osu kapije. Takodje je prisutna i rotacija, ako pogledamo detalje kapija.
Slika Jelena Despotovic
Re: Afine transformacije
napisao/la Jelena Despotovic - utorak, 29. septembar 2009, 15:14
 
izabrala sam moje omiljeno mesto za shopping :) uocila sam Afine transformacije svuda oko sebe :) na primer imamo translaciju i skaliranje na kupoli na plafonu,takodje i refleksija posto je sve uradjeno simetricno,translacija i skaliranje po "manjim plafonima",i rotacija se moye uociti u manjim segmentima slike,ispod ograde :)

Slika Andrija Colovic
Re: Afine transformacije
napisao/la Andrija Colovic - utorak, 29. septembar 2009, 14:49
 
Primer afinih transformacija se moze videti i na tzv. istocnoj beogradskoj kapiji. Slicica je malo starija, kada jos nije bio uredjen teren oko zgrada, ali bitno je da se uocavaju rotacija, skaliranje, translacija i refleksija!
aaaaaaaap.jpg

Slika Andjela Brasanac
Re: Afine transformacije
napisao/la Andjela Brasanac - utorak, 29. septembar 2009, 15:02
 
Prolazeci kroz ulicu Kneginje Ljubice, uocila sam afine transformacije na ovoj zgradi:
1)translacija- mozemo primetiti translaciju samog oblika terase
2)reflexija-ukoliko "presecemo" zgradu vertikalno, uocavamo preslikavanje jednog dela u drugi
3)rotacija-to mozemo uociti na terasi, tj. "blokovima" koji cine terasu i rotiraju, formirajuci njen oblik
4)nazalost, na ovoj fasadi nisam mogla da pronadjem primer skaliranja...

Slika Milica Milojevic
Re: Afine transformacije
napisao/la Milica Milojevic - utorak, 29. septembar 2009, 15:16
 
Gardoš kula u Zemunu

gardos130.png

Čitava kula je simetrična, što ukazuje na refleksiju.
Takođe se primećuju rotacija i translacija prozora i čitavih zidnih površina na kojima se nalaze,
a prisutno je i skaliranje malih trapeza na krovu.
Slika Bojana Simeunovic
Re: Afine transformacije
napisao/la Bojana Simeunovic - utorak, 29. septembar 2009, 15:29
 
"Usce Shopping Center" :) Lako uocljive Afine transformacije na fasadi i prozorima zgrade.Imamo translaciju,skaliranje,rotaciju

Slika Jovana Milojevic
Re: Afine transformacije
napisao/la Jovana Milojevic - utorak, 29. septembar 2009, 15:33
 
Zahvaljujuci produktu briljantne maste i inspiracije arhitekte Zorana Radojicica i Dejana Miljkovica da se nanovo projektuje JDP pomoglo mi je da na figurativan nacin docaram afine transformacije.
Prepoznajemo ocigledno skaliranje, tacnije neuniformno, refleksiju i translaciju; dakle sve afine transformacije.

Slika Bogdan Nikolic
Re: Afine transformacije
napisao/la Bogdan Nikolic - utorak, 29. septembar 2009, 15:35
 

Ovo je detalj jedne resetkaste kapije na Vracaru. Nazalost, format fotografije od 130px x 130px nije bas najbolji za prikazivanje sirokih objekata, tako da se dobar deo resetke ne vidi, zarad jasnoce zicanih struktura.

Afine transformacije nije tesko uociti, i, koliko se meni cini, sve su prisutne. Spirale su orjentisane na razlicite nacine, razlicitih velicina (zapravo duzina, jer mala spirala nije skalirana velika, vec samo skalirani deo velike spirale) i razlicito su pozicionirane u odnosu na metalni okvir kapije.


Slika Ivona Ivanovic
Re: Afine transformacije
napisao/la Ivona Ivanovic - utorak, 29. septembar 2009, 15:47
 

..na ovoj fotografiji mozemo uociti skaliranje polukruznica(mali i veliki),translaciju citave konstrukcije(veliki polukrug-pozadi se vidi identican sklop),refleksija-polovine polukruga su totatlno simetricne-identicne...sada me samo zanima jedna stvar: da li je pomeranje ovih 'iskrivljenih' trapeza duz polukruznice translacija ili pak rotacija ako zanemarimo polukruznicu?

p.s.namerno ne stavih neku zgradu previse nepotrebnih detalja koji odvlace paznju.

p.p.s.nesto ozbiljno nije u redu sa site-om,ulogujem se iz 15puta.

pozdrav.


Slika Jasna Petricevic
Re: Afine transformacije
napisao/la Jasna Petricevic - utorak, 29. septembar 2009, 15:50
 

Na zgradi u blizini Pancevackog mosta mozemo uociti neke afine transformacije... Prisutno je skaliranje u sredisnjem delu ove zgrade, vertikalna osa deli zgradu na dva simetricna dela sto predstavlja refleksiju, i rotacija je uocljiva... :)))


Slika Tijana Miljic
Re: Afine transformacije
napisao/la Tijana Miljic - utorak, 29. septembar 2009, 15:52
 
Afine transformacije mozemo videti i na Kapetan Mišinom zdanju na Studentskom trgu.
Skaliranje je prisutno u vidu lukova razlicitih velicina, zatim translacija je primetna kod prozora i takodje mozemo uociti refleksiju jer zgradu mozemo podeliti na dva istovetna dela!


Slika Matija Zlatanovic
Re: Afine transformacije
napisao/la Matija Zlatanovic - utorak, 29. septembar 2009, 15:53
 

Zgrada koju sam odabrao nalazi se u novobeogradskom bloku 29A.

Našao sam nešto šturih podataka da je glavni projektant Energoprojekt URBANIZAM I ARHITEKTURA a.d.

Skaliranje: vidljivo na prozorima različitih veličina, pogotovo onih na unutrašnjim terasama i trodelnim. Takođe skalirane podele zidova belim trakama.

Refleksija: ovde izuzetno vidljiva. Dve zelene trake naglašavaju opštu osu simetrije koja je istodobno i osa refleksije. U odnosu na nju, sve se reflektuje: terase, stubovi, prozori, ograde (pa čak i klima uređaji iako to nije bila izvorna ideja arhitekte).

Rotacija: budući da je fasada polukružna, svi delovi rotiraju na neki način, međutim rotacija je najvidljivija na prozorima poslednjeg sprata, zatim na prvom, trećem i petom spratu gde nema terasa.

Translacija: veoma prisutna na celoj površini fasade. Ponavlja se prozor do prozora, dva stuba se mogu posmatrati kao međusobne translacije jedan drugog, ukrasni detalji na krovu, slivnici za vodu, čak i cevi koje čine ogradu se slažu po translaciji iako se to zbog slabe rezolucije ne može videti.


Slika Ivan Radonjic
Odgovor: Afine transformacije
napisao/la Ivan Radonjic - utorak, 29. septembar 2009, 15:59
 
Hram Svetog Save je pun primjera Afinih transformacija. Kupole, prozori( nisam siguran da se zovu prozori ali imaju okvir i staklo...), zvona, krstovi, lučni ulazi "vrše" translacije i skaliranja (uniformna i neuniformna).
Fotografija je dimenzija 105x140, što je manje od predviđenog ali nisam znao da podesim tačan format.

Slika Ivan Radonjic
Odgovor: Afine transformacije
napisao/la Ivan Radonjic - sreda, 30. septembar 2009, 19:26
 
130x130

Slika Milica Sekulic
Re: Afine transformacije
napisao/la Milica Sekulic - utorak, 29. septembar 2009, 16:00
 
sajambeogradhala1.jpg BEOGRADSKI SAJAM,cist primer afinih transformacija.U osnovi simetrican,imamo translaciju prozora u obliku krugova na krovu izdvojenih polja u obliku trouglova koji rotiraju oko ose zgrade.Takodje imamo skaliranje krugova ka centru krova.
Slika Milica Andjelic
Re: Afine transformacije
napisao/la Milica Andjelic - utorak, 29. septembar 2009, 16:07
 

Kiosk za prodaju markica na Zelenjaku: primetna rotacija, translacija, refleksija panela, krova i prozora, kao i ska
liranje osoba u redu
P9290634.jpg
Slika Milica Andjelic
Re: Afine transformacije
napisao/la Milica Andjelic - sreda, 16. decembar 2009, 09:04
 
Dopuna:

1. Afine transformacije na poplocanju u Knez Mihajlovoj ulici:
2rh7kn6.jpg
primetni su: skaliranje, refleksija i translacija ploca, dok je rotacija postignuta lomljenjem ploca usled nedozvoljenog prolaska vozila.

2. Brankov most nocu:
3183845336_35f7889bd9_b.jpg
skaliranje kod ograde mosta, translacija i rotacija na donjim gredama i refleksija blokova
Slika Jovan Radisavljevic
Re: Afine transformacije
napisao/la Jovan Radisavljevic - utorak, 29. septembar 2009, 16:08
 

Ja sam kao primer izabrao Genex apartmane koji se nalaze kraj hotela ,,Interkontinental'' iz tog razloga sto se kod njih jasno uocavaju sve geometrijske transformacije i oblici.Ako uzmemo na primer refleksiju ili skaliranje,oni se jasno uocavaju na sivim vertikalnim stubovima kao i na svim staklenim delovima zgrade.Ako sada svoju paznju posvetimo terasastim strukturama,vidimo da se izdvajaju cak tri geometrijske transformacije:skaliranje,translacija kao i rotacija po horizontalnoj osi...


Slika Biljana Pupavac
Re: Afine transformacije
napisao/la Biljana Pupavac - utorak, 29. septembar 2009, 16:09
 


ZELENI VENAC
Delovi rotiraju oko vertikalne ose,skliranje se vidi iduci od osnove ka vrhu gradjevine,a postoje i refleksija i translacija kvadrata na krovu.



Slika Petar Sazdanović
Odgovor: Re: Afine transformacije
napisao/la Petar Sazdanović - utorak, 29. septembar 2009, 16:17
 
Na prozorima ove zgrade jasno mozemo uociti razlicite vrste Afinih transformacija koje su dobro ukomponovane!

Slika Biljana Pupavac
Re: Afine transformacije
napisao/la Biljana Pupavac - sreda, 30. septembar 2009, 19:49
 
adekvatna velicina... :)

Slika Jasna Petricevic
Re: Afine transformacije
napisao/la Jasna Petricevic - utorak, 29. septembar 2009, 16:18
 

Na ovoj zgradi koja se nalazi u blizini Pancevackog mosta, mozemo uociti neke afine transformacije... Moze se uociti skaliranje u dredisnjem delu zgrade, rotacija je uocljiva i refleksija ukoliko podelimo zgradu sa zamisljenom verikalnom osom uocicemo dva simetricna dela!


Slika Aleksandra Andonovska
Re: Afine transformacije
napisao/la Aleksandra Andonovska - utorak, 29. septembar 2009, 16:36
 
Na slici je resetkasti toranj koji je postavljen ispred Sava Centra i na kome stoji znak Sava Centra. Dok sam fotografisala zamalo da me drmne struja,ali nadam se da je vredelo!Na slici je prisutna rotacija stepenista oko vertikale koja ih nosi,a takodje imamo i skaliranje istih.Prisutna je i refleksija zastitnih stubova u odnosu na vertikalu.i translacija horizontalnih sipki.



URL]

Slika Andrea Jokic
Re: Afine transformacije
napisao/la Andrea Jokic - utorak, 29. septembar 2009, 16:39
 
Ekonomski fakultet.
Prisutne su sve cetiri vrste afinih transformacija: translacija crvenih pravougaonika koji cine fasadu, njihovo neuniformno skaliranje i rotacija (krov) i refleksija citave strukture.

Slika Olga Olga
Re: Afine transformacije
napisao/la Olga Olga - utorak, 29. septembar 2009, 16:55
 
Evo,posle novim beogradom i zemunom,nasla sam jednu zanimljiv stambeni objekat u Ulici Pregrevica sa sve 4 afine transformacije.

Objekat je potpuno simetrican(refleksija),na samoj gornjoj ivici fasade se mogu uociti elementi sitog oblika samo razlicite velicine koji formiraju neki jednakokraki trapez(skaliranje),takodje na fasadi se vide razni motivi koji se ponavljaju/transliraju i oni koji se nalaze u krugu/rotiraju. :)

Slika jelena vukcevic
Re: Afine transformacije
napisao/la jelena vukcevic - utorak, 29. septembar 2009, 16:52
 
27a.html

Slika Dusmanovic Ana
Re: Afine transformacije
napisao/la Dusmanovic Ana - utorak, 29. septembar 2009, 16:55
 
Ja sam izabrala Muzej Nikole Tesle,u Njegoshevoj ulici jer je dobar primer Afinih transormacija...Ceo objekat predstavlja neki vid reflexije ako posmatramo da se ona deshava u odnosu na osu simetrale fronta,u shta bi bili ukljucheni prozori,stubovi,stepenice,kao i ograda. Sdruge strane mozemo polozaj prozora i stubova smatrati skaliranjem ili translacijom.
Pozdrav :)IMG_0491.jpg?t=1254224630
Slika Olga Olga
Re: Afine transformacije
napisao/la Olga Olga - utorak, 29. septembar 2009, 16:56
 
evo ja da dodam jos jednu sliku,jer nisam uspela da je stavim u isti prethodni post.

Slika Aleksandar Bursac
Re: Afine transformacije
napisao/la Aleksandar Bursac - utorak, 29. septembar 2009, 17:06
 
Na ovoj zgradi u blizini Kalenic pijace prisutne su translacija i skaliranje. Ove transformacije se uocavaju na frontalnim delovima terasa zgrade.

Image and video hosting by TinyPic
Slika Jelena Despotovic
Re: Afine transformacije
napisao/la Jelena Despotovic - utorak, 29. septembar 2009, 17:45
 

Postavicu jos jednu sliku afine transformacije... Podzemni metro ima par primera npr se uocava translacija i skaliranje na plafonu metroa,zatim ceo plafon je simetrican i imamo refleksiju. big grin


Slika Nina Stankovic
Re: Afine transformacije
napisao/la Nina Stankovic - utorak, 29. septembar 2009, 17:22
 
Dakle:) ovo je poslovna zgrada-centrotextil u Knez Mihailovoj ulici. Možemo uočiti sve četiri transformacije, translaciju prozora i stubova, skaliranje prozora takođe, rotacija i refleksija staklenog dela objekta...

Slika Luka Visnjic
Re: Afine transformacije
napisao/la Luka Visnjic - utorak, 29. septembar 2009, 17:26
 
Primer kompozicije uniformnog skaliranja, refleksije, rotacije i translacije, koja održava kolinearnost i odnose rastojanja između tačaka.

Slika Jovana Belodedic
Re: Afine transformacije
napisao/la Jovana Belodedic - utorak, 29. septembar 2009, 17:53
 

msub1.jpgMuzej savremene umetnosti u Beogradu...translacije kvadrata i rotacije trouglova na krovu...ako se uzmu u obzir i prozori kvadratnog oblika ima i skaliranja sto se na ovoj slici inace ne vidi...

Slika Emilija Bjelic
Re: Afine transformacije
napisao/la Emilija Bjelic - sreda, 30. septembar 2009, 19:33
 
stavila sam taj primer jos poodavno
nadji neki drugi da nemamo isti :D
Slika jelena vukcevic
Re: Afine transformacije
napisao/la jelena vukcevic - utorak, 29. septembar 2009, 17:38
 
ja bila na bolovanju prosle nedelje...ali evo pokusala sam nesto da uradim. prikazana je univerzitetska biblioteka-uocavaju se translacija i refleksija :-)

Slika Bojana Simeunovic
Re: Afine transformacije
napisao/la Bojana Simeunovic - utorak, 29. septembar 2009, 17:54
 
Morala sam da dodam jos jednu sliku,mozda malo bolji primer afinih transformacija na koji sam malopre slucajno "naletela" :D a koliko vidim ne moze se slika ubaciti u prethodni post... u podzemnom metrou,tacnije na stepenicama mozemo uociti translaciju i skaliranje(u perspektivi)kao i na delu plafona iznad stepenica,takodje i rotaciju posto je ceo taj hodnik kruznog oblika,i refleksiju jer su stepenice simetricne...

avatar
Re: Afine transformacije
napisao/la Jovana Bucevac - utorak, 29. septembar 2009, 17:55
 
Ovo je slika ostruznickog mosta na Savi. Mozemo uociti refleksiju po y-osi, skaliranje i rotaciju celicnih elemenata, pa cak i translaciju istih ako se dobro pogleda... Ako nesto nije u redu, molim vas prijavite.

Slika marina stankovic
Re: Afine transformacije
napisao/la marina stankovic - utorak, 29. septembar 2009, 17:54
 

afine transformaciej na ulazu jedne zgrade u centru grada.
vide se skaliranje, rotacija, refleksija i translacija
rucke na vratima: jedna metalna sipka se rotira, a zatim se njih dve u paru skaliraju i opet rotiraju tako da se ukrstaju sa prvim parom, zatim se vidi refleksija zbog rucki na drugom krilu vrata.
staklo: veliki prozor iznad vrata se skalira, rotira i translira tako da nastaju 2 manja stakla na oba krila vrata, zatim se ta dva stakla ponovo skaliraju i transliraju te nastaju 2 manja stakla ispod njih


Slika David Brbaklic
Re: Afine transformacije
napisao/la David Brbaklic - utorak, 29. septembar 2009, 18:16
 
Fasada Agrobanke. Ima tu svega. Malo translacije, skaliranja, a Boga mi i rotacije ;d Cak i refleksije.

Slika Martina Milosevic
Re: Afine transformacije
napisao/la Martina Milosevic - utorak, 29. septembar 2009, 18:24
 
Primer afinih transformacija na fasadi jednоg objekta u Beogradu.

Slika dusan dacic
Re: Afine transformacije
napisao/la dusan dacic - utorak, 29. septembar 2009, 18:25
 
dule.jpg


nas fax... hodnik... iznad vrata... translacija, rotacija :)
ja
Re: Afine transformacije
napisao/la Stevan Vukadinovic - utorak, 29. septembar 2009, 18:43
 
Foodland na Novom Beogradu :)

Slika Nikola Ristic
Re: Afine transformacije
napisao/la Nikola Ristic - utorak, 29. septembar 2009, 18:44
 

Ovo je zgrada kod bogoslovije. Cela zgrada se sastoji od identicnih kubusa kji su zarotirani i naizmenicno postavljeni, sto predastavlja dobar primer rotacije.


Slika Petar Pejic
Re: Afine transformacije
napisao/la Petar Pejic - utorak, 29. septembar 2009, 18:44
 

Elementi fasade koji se ponavljaju. Vidimo translaciju i skaliranje...


Slika Marija Omanovic
Re: Afine transformacije
napisao/la Marija Omanovic - utorak, 29. septembar 2009, 18:54
 
Kao primner za afine transformacije stavljam sliku HALE PIONIR. Na njoj se pojavluju primeri SKALIRANJA (prozori razlicitih vrlicina), TRANSLACIJE( stepeniste i razni elementi na samoj fasadi),REFLEKSIJE (delovi fasade se ponavljaju), a pojavljuje se i ROTACIJA (na segmentima fasade).

Slika Branka Cirkovic
Re: Afine transformacije
napisao/la Branka Cirkovic - utorak, 29. septembar 2009, 18:57
 

Proyori na ATŠ-u. Vidljiva je translacija,skaliranje pojedinih delova prozora i refleksija.


avatar
Re: Afine transformacije
napisao/la Jovana Bucevac - utorak, 29. septembar 2009, 20:15
 
to nije ats, a i slika ti je prevelika
Slika Branka Cirkovic
Re: Afine transformacije
napisao/la Branka Cirkovic - sreda, 30. septembar 2009, 19:02
 
130x130.

Slika Jovana Petrovic
Re: Afine transformacije
napisao/la Jovana Petrovic - utorak, 29. septembar 2009, 18:59
 
Evo jedan lep primer Afinih transformacija na Domu Vukove zaduzbine...

Slika Jovana Petrovic
Re: Afine transformacije
napisao/la Jovana Petrovic - sreda, 30. septembar 2009, 19:04
 

Samo da dodam da se na slici konkretno vidi najvise translacija prozora i delova fasade (lukova,krugova i fasade ispod prozora);zatim mozemo smatrati i da su prozori primer refleksije i rotacije...

I slika je malo veca od formata 130x130,pa cu postaviti jos jednu,ovoga puta pravog formata...


Slika Branka Cirkovic
Re: Afine transformacije
napisao/la Branka Cirkovic - utorak, 29. septembar 2009, 18:59
 
Ovaj format slike nije bio nameran.
Slika Milan Varga
Re: Afine transformacije
napisao/la Milan Varga - utorak, 29. septembar 2009, 19:14
 
Pančevački most. Vide se translacije svih elemenata konstrukcije mosta i refleksije vertikalnih trouglova sa strane mosta.

Slika Una Unkovic
Re: Afine transformacije
napisao/la Una Unkovic - utorak, 29. septembar 2009, 19:18
 
Kao primer sam uzela zgradu pozorista "Madlenijanum".
Objekat je potpuno simetrican (refleksija).Skaliranje se uocava na stubovima i prozorima razlicitih velicina.Translacija je prisutna na celoj povrsini zgrade,ponavljaju se prozori,stubovi,razni dekorativni elementi.

Slika Jelena Mirkov
Odgovor: Afine transformacije
napisao/la Jelena Mirkov - utorak, 29. septembar 2009, 19:19
 

Žao mi je što je nemoguce fotografisati ceo primer, ali se ipak mogu uočiti afine transormacije i to u vidu skaliranja i rotacije segmenata kruga, translacije otvora koji se ponavljaju i refleksije gde uocavamo simetriju i po x i po y osi.


Slika Tamara Djurovic
Re: Afine transformacije
napisao/la Tamara Djurovic - utorak, 29. septembar 2009, 19:26
 
Zgrada Stomatoloskog fakulteta.
Najuocljivija je refleksija u odnosu na y osu, a prisutne su i ostale Afine transformacije.

Slika Andjela Dubljevic
Re: Afine transformacije
napisao/la Andjela Dubljevic - utorak, 29. septembar 2009, 19:29
 
na kupoli se moze uociti rotacija, a ostali elementi na zgradi- translacija... smile

Slika Milica Simic
Re: Afine transformacije
napisao/la Milica Simic - utorak, 29. septembar 2009, 19:56
 

KOD CRKVE SVETOG DIMITRIJA UOCAVAMO TRANSLACIJU I ROTACIJU DELOVA CRKVE U COSKOVIMA, POSTOJI SKALIRANJE CENTRALNOG PROZORA IZNAD VRATA KAO I TRANSLACIJA; SVI DEOVI CRKVE,KAO I SAMA CRKVA SU SIMETRICNI - REFLEKSIJA... NADAM SE DA SAM UKAPIRALA... :(


Slika Milica Seovic
Re: Afine transformacije
napisao/la Milica Seovic - utorak, 29. septembar 2009, 22:33
 
Miliceeeeeeeeeeeeeeee, isto si kao i ja uradila, u potpunosti :'(
Slika Milica Simic
Re: Afine transformacije
napisao/la Milica Simic - sreda, 30. septembar 2009, 09:19
 
ja tek sada videla...:(
Slika Marija Mićović
Re: Afine transformacije
napisao/la Marija Mićović - utorak, 29. septembar 2009, 19:36
 

Afine trnsormacije su uočljive na stepenicama koje su medjusobno sve manje i manje (skaliranje, translacija), rotacija oko poprečnih šipki i refleksija se javlja duz ose koja celo stepeniste deli na dva jednaka dela.


Slika Miljana Petrovic
Re: Afine transformacije
napisao/la Miljana Petrovic - utorak, 29. septembar 2009, 19:37
 
Na ovoj slici je prikazana prozorska resetka. Na njoj uocavamo translaciju krugova, skaliranje kvadrata, rotacija sipki izmedju krugova i kvadrata, kao i refleksiju svih elemenata.

Slika Dijana Dejanovic
Re: Afine transformacije
napisao/la Dijana Dejanovic - utorak, 29. septembar 2009, 19:53
 

ovo je terasa jedne zgrade na vracaru..tu uocavamo skaliranje elemenata na terasi,refleksiju,rotaciju i translaciju....


Slika Filip Lukic
Re: Afine transformacije
napisao/la Filip Lukic - utorak, 29. septembar 2009, 19:53
 
Trzni centar usce, primer translacije na fasadi, pravougaoni narandzasti elementi na fasadi.

Slika Stevan Jaksic
Re: Afine transformacije
napisao/la Stevan Jaksic - utorak, 29. septembar 2009, 20:06
 

na skulpturi(na 25.maju) mozemo uociti sve vrste transformacija


braca
Re: Afine transformacije
napisao/la bratislav damnjanovic - utorak, 29. septembar 2009, 20:22
 
Izlog u Zari, Knez Mihajlova ulica. Pored translacija i rotacija koje se naJvise vide postoji i refleksija i skaliranje...POzzz

Slika Sara Vesic
Odgovor: Afine transformacije
napisao/la Sara Vesic - utorak, 29. septembar 2009, 20:14
 
Evo, i ja da upotpunim carobnu kolekciju:
Pozarne stepenice "plavih solitera"(inace, simbola Petlovog brda, naravno pored serije "Policajac sa Petlovog brda")kao jos jedan primer Afinih transformacija, ponavljanje jednog te istog elementa- stepenika, translacija duz centralnog stuba, rotacija...
Slika Sara Vesic
Odgovor: Afine transformacije
napisao/la Sara Vesic - utorak, 29. septembar 2009, 20:16
 
I naravno zaboravih sliku! Stize...

Slika Tamara Masic
Odgovor: Afine transformacije
napisao/la Tamara Masic - utorak, 29. septembar 2009, 20:22
 
Afine transformavije mozemo uociti i na zgradi Mc Donald's-a na Slaviji:
skaliranje zabata
refleksija obe strane objekta
translacija prozora i stubova
rotacija elemenata na najvecem zabatu.


Slika Tamara Masic
Odgovor: Afine transformacije
napisao/la Tamara Masic - sreda, 30. septembar 2009, 20:28
 
Mc Donald's,Slavija

Slika Aleksandar Simonovic
Re: Afine transformacije
napisao/la Aleksandar Simonovic - utorak, 29. septembar 2009, 20:26
 
Palata saveznog izvrsnog veca(palata SIV-a)
Odlican je primer afino transformacija: rotacije, refleksije i translacije ..

Slika Danijela Vlahovljak
Re: Afine transformacije
napisao/la Danijela Vlahovljak - utorak, 29. septembar 2009, 20:38
 
Ovo je AIRPORT CITY na Novom Beogradu na kome uocavaju afine transformacije rotacija,translacija,skaliranje... Osim skaliranja prozora koji prekrivaju kompletnu fasadu zgrade,vidimo i jasno transliranje belih stubova tj. parova stubova,pa cak i samih zgrada od kojih se sastoji ovaj kompleks. Prisutna je i refleksija kada bismo na primer zamislili osu simetrije na "cosku" zgrade...

Slika Marko Stevanovic
Re: Afine transformacije
napisao/la Marko Stevanovic - utorak, 29. septembar 2009, 20:39
 
Rotacija oko koordinantnog pocetka i translacija...

Slika Stefan Jakovljevic
Re: Afine transformacije
napisao/la Stefan Jakovljevic - utorak, 29. septembar 2009, 20:40
 
Stonehedge, na Adi. Uocavaju se translacija, rotacija i skaliranje(obe vrste)...

Slika Bogdan Ilic
Re: Afine transformacije
napisao/la Bogdan Ilic - utorak, 29. septembar 2009, 20:52
 

Ovo su merdevine iz naseg prelepog anfiteatra.Tu su takodje jasno prikazane afine transformacije,tacnije skaliranje...lestvica naravno !


Slika Irinej Vasilijevic
Re: Afine transformacije
napisao/la Irinej Vasilijevic - utorak, 29. septembar 2009, 20:51
 
Decije igraliste na Banjici.Rotacija i translacija ...

Slika Aleksandra Stankovic
Re: Afine transformacije
napisao/la Aleksandra Stankovic - utorak, 29. septembar 2009, 20:59
 
moz-screenshot.pngmoz-screenshot-1.pngmoz-screenshot-2.pngmoz-screenshot-3.pngOvo je jedan od velikog broja primera koji se mogu videti na fasadi "POSTE' u Palmoticevoj ulici. Istovremeno imamo primer skaliranja kvadrata (uvecanja i smanjienja), rotacije, translacije ( u horizontalnom i vertikalnom nizu), refleksije (simetija velikog kvadrata i kruga npr)..


anashulkic
Re: Afine transformacije
napisao/la Ana Sulkic - utorak, 29. septembar 2009, 21:23
 
Afine transformacije se mogu primetiti na celom stadionu tasmajdan u vidu skaliranja na tribinama, rotacija celog stadiona. Na slici se mozda i ne vidi al prisutna je i translacija.

Slika aleksandra vucinic
Odgovor: Afine transformacije
napisao/la aleksandra vucinic - utorak, 29. septembar 2009, 21:30
 
na zgradi INEKSA posmatrajuci nivoe uocavamo TRANSLACIJU.
u poredjenju sa POSTANSKOM STEDIONICOM prisutno je SKALIRANJE.
REFLEKSIJA se vidi na bocnoj i frontalnoj fasadi.


Slika Aleksandra Stefanovic
Re: Afine transformacije
napisao/la Aleksandra Stefanovic - utorak, 29. septembar 2009, 21:31
 

Isto u Beogradu... translacija i skaliranje kod krugova, i rotacija...


Slika Milica Pavlovic
Re: Afine transformacije
napisao/la Milica Pavlovic - utorak, 29. septembar 2009, 21:46
 

Na fasadi hotela Moskva uocljivi su primeri afinih transformacija.


Slika Sanja Stojkovic
Odgovor: Re: Afine transformacije
napisao/la Sanja Stojkovic - utorak, 29. septembar 2009, 22:27
 
...Ovo je otvor za ventilaciju kod Vukovog spomenika, i na njemu sam uočila primere translacije, skaliranja i refleksije...

Slika Tijana Kostić
Odgovor: Re: Afine transformacije
napisao/la Tijana Kostić - sreda, 30. septembar 2009, 00:16
 

I na ovom objektu na zelenom vencu uocava se afina transformacija.

Rotacja bocnih strana oko vertikalne ose koja prolazi kroz srediste objekta.Refleksija u odnosu na vertikalnu osu koja prolazi sredinom objekta, npr ovde posmatrano u ravni fotografije.Skaliranje na segmentima gornjeg i donjeg krova sa lucnim delovima i na stepenicastom delu iznad prozora. Translacija na prozorima cele konstrukcije, kao i kompozicija razlicitih afinih transformacija kod kvadrata na gornjem krovu.


Slika Viktorija Djurdjevic
Re: Afine transformacije
napisao/la Viktorija Djurdjevic - utorak, 29. septembar 2009, 22:17
 
Nisam poptuno sigurna u kom se delu garada nalazi ova zgrada, ali su sve cetiri transformacije prisutne na njoj:
-Ceo objekat je sacinjen od gomile translacija (spratovi, prozori, ispupceni delovi zgrade itd.),
-Refleksija se javlja jer objekat ima jednu centralnu osu (koja se verovatno ne vidi najbolje jer sam morala da crop-ujem sliku na 130x130pix pa sam isekla deo koji to malo bolje docarava) u ravni gde je iskupcenje trouglastog oblika na zgradi (u sredini slike),
-Skaliranje i rotacija se najbolje primecuju u ispupcenim delovima objekta na krajevima slike (desnom i levom), skaliranje zato sto su oni u stvari umanjene verzije glavnog dela objekta,a rotaciju jer se ''rotiraju'' oko zamisljene ose u coskovima u kojima se spajaju sa glavnim delom zgrade.

Slika Igor Gardinovacki
Re: Afine transformacije
napisao/la Igor Gardinovacki - utorak, 29. septembar 2009, 22:09
 

Ovaj primer je vec neko pokazao,ali isto je i sa ostalima koje sam pripremio... Vidi se translacija,rotacija,ako uzmemo u obzir 3. dimenziju, i cini mi se, skaliranje. 


MYSELF
Re: Afine transformacije
napisao/la Ines Vucetic - utorak, 29. septembar 2009, 22:41
 
Zbog cega je jos cetvoro ljudi posle mene stavilo istu zgradu?
Slika Sandra Subic
Re: Afine transformacije
napisao/la Sandra Subic - utorak, 29. septembar 2009, 22:57
 
Takodje su prisutne sve Afine Transformacije na gradjevini Kalemegdanskoj Tvrdjavi... Na ovom primeru bedema, mozemo specificno uociti Skaliranje, Reflekcije, Rotacije i Translacije.

Slika Sara Kostic
Re: Afine transformacije
napisao/la Sara Kostic - utorak, 29. septembar 2009, 23:03
 
Crkva Svetog Djordja na Banovom brdu ...
Afine trasformacije: translacija, skaliranje i refleksija...


Slika Isidora Kukic
Re: Afine transformacije
napisao/la Isidora Kukic - utorak, 29. septembar 2009, 23:37
 

Primer afine transformacije rotacije i translacije.


Slika Mirjana Cekanovic
Re: Afine transformacije
napisao/la Mirjana Cekanovic - utorak, 29. septembar 2009, 23:40
 
afine transformacije... smile

Slika Marija Pecić
afineee
napisao/la Marija Pecić - utorak, 29. septembar 2009, 23:43
 

Afine transformacije su vrlo uocljive na primeru ove nadstresnice, periodicno se ponavljaju istovetni detalji, i sve je ukljuceno: translacija, rotacija...


Slika Marija Mladenovic
Re: Afine transformacije
napisao/la Marija Mladenovic - utorak, 29. septembar 2009, 23:48
 
Na ovoj kapiji mozemo uociti vrlo dominantne afine transformacije! Rotacija je najizrazenija...

Slika Igor Sjeverac
Odgovor: Afine transformacije
napisao/la Igor Sjeverac - utorak, 29. septembar 2009, 23:55
 
Detalj sa izloga firme za proizvodnju tepiha na kom se vidi ponovljeni logo firme. Ocigledne su rotacija i translacija.

Slika marija kondic
Re: Afine transformacije
napisao/la marija kondic - utorak, 29. septembar 2009, 23:53
 
na ovoj fotografiji uocavamo rotaciju bilborda
..oni nas svojim translacijama, promenama polozaja i velicine guse svuda po gradu
na svakom koraku se namecu i skrecu nasu paznju od mozda nekih bitnijih stvari u zivotu.. :)

Slika Katarina Kozovic
Re: Afine transformacije
napisao/la Katarina Kozovic - utorak, 29. septembar 2009, 23:57
 

Na spomeniku na Trgu Republike uocavamo sve 3 afine trasformacije..


Slika Dunja Zdinjak
Re: Afine transformacije
napisao/la Dunja Zdinjak - sreda, 30. septembar 2009, 00:01
 
Pijaca na zelenom vencu. Ponavljaju se razni elementi... translacija...

Slika Dimitrije Jovanovic
Re: Afine transformacije
napisao/la Dimitrije Jovanovic - sreda, 30. septembar 2009, 00:10
 
Na ovom primeru sam pokusao da prikazem veliku ucestalost afinih transformacija. Npr. translacije na primeru stepenica, prozora, stubova, svetiljki, cigli, refleksiju na primeru skulptura konja, i uopste ceo ulaz u skupstinu je simetrican, pa samim tim predsavlja primer refleksije.

Slika Ana Delipara
Re: Afine transformacije
napisao/la Ana Delipara - sreda, 30. septembar 2009, 00:12
 
mislim da je ova terasica dobar primer afine tansformacije.imamo primere translacije,sto mozemo uociti na ogradi,kao i na gornjem delu..a na istim mestima vidimo i rotaciju.zatim imamo i refleksiju jer je potpuno simetricna..

Slika Petra Nikolic
Re: Afine transformacije
napisao/la Petra Nikolic - sreda, 30. septembar 2009, 00:52
 
1.jpg
Ako provucemo osu kroz centar slike (zgrada stare telefonske centrale)primecujemo da se crveni horizontalni element sa leve strane reflektuje na isti polozaj sa druge simetricno.Zatim se translocira na gore i na dole po Y osi. Potom imamo jos jednu afinu transformaciju a to je skaliranje a zatim translacija i rotacija novog objekta u gornji deo fasade.

2.jpg
metalna ograda pored stepenista , uocavamo jasne translacije kruznog proreza po ogradi a zatim i njegovo uniformno skaliranje.
...
Re: Afine transformacije
napisao/la Tijana Cholovic - sreda, 30. septembar 2009, 00:58
 
Autobus...skaliranje,
refleksija,
rotacija i
translacija...mislim da su sedista, shipke, prozori, vrata,tochkovi uochljivi primeri za afine tfansformacije...

...
Re: Afine transformacije
napisao/la Tijana Cholovic - sreda, 13. januar 2010, 15:58
 

evo jos jednog primera ...fontana kod hrama Sv.Save...


...
Re: Afine transformacije
napisao/la Tijana Cholovic - sreda, 13. januar 2010, 16:00
 

...iz raznih uglova uvidja se fraktalnost , ne samo u pogledu postolja odakle izlazi voda, vec i sami mlazovi vode su fraktali za sebe...


Slika bojana jerkovic
Re: Afine transformacije
napisao/la bojana jerkovic - sreda, 30. septembar 2009, 01:02
 
ovo je fotografije lustera u hotelu evropa u sremskoj ulici. prisutne su skaliranje i refleksija istog nepravilnog oblika,koji ne znam kako bih nazvala a da ne upotrebim rec fraktal:)taj oblik se takodje rotira u vise varijanti.

Slika Natasa Gligorov
Re: Afine transformacije
napisao/la Natasa Gligorov - sreda, 30. septembar 2009, 01:07
 
Na ovom primeru se može uočiti skaliranje, reflekcija i translacija.


Slika Mirjana Devetakovic
Odgovor: Re: Afine transformacije
napisao/la Mirjana Devetakovic - subota, 3. oktobar 2009, 08:51
 

Odlican primer!
Sta bi bilo slkaliranje u ovom primeru?

Slika Milica Čudić
Re: Afine transformacije
napisao/la Milica Čudić - sreda, 30. septembar 2009, 05:15
 
Na fotografiji je Vaznesenska crkva u ulici Admirala Geprata.
Tu imamo primer skaliranja, translacije, a i rotacije ovog oblika polukruga nad pravougaonikom. Takodje postoji rotacija i kod prozorcica na tamburicima (nisam sigurna da se tako nazivaju, mada ne znam kako drugacije da ih imenujem mixed) i tanslacija i skaliranje kupolica (postoji i velika kupola koja se na ovoj slici ne vidi) Prisutna je i refleksija jer je sama gradjevina simetricna...


Slika Петар Станић
Re: Afine transformacije
napisao/la Петар Станић - sreda, 30. septembar 2009, 09:42
 
Ja se pre svega izvinjavam sto sam okasnio sa postavljanjem ove fotke al tako je to kada zaboravite ime i lozinku. No nemojmo sada o tome. Buduci da su mi drage kolege pokupile vec sve objekte kojih sam se setio ja sam postavio ovde sliku predvorja Narodne Banke Srbije u kome se mogu primetiti skoro sve afine transformacije. Postoje simetrija, translacija i rotacija. Translaciju mozemo primetiti kod nosecih stubova i stubica na gelenderu stepenista, rotaciju od 45o takodje kod stepenista ( levi ili desni krak, zavisi kako se uzme, su rotirani za 45o) a celo predvorje je simetricno i osa simetrije prolazi kroz sredinu podesta stepenista (izmedju zastava) i ide preko sredine crvenog tepiha. To je to, i nadam se da sledeci put necu zakasniti. PozZ

Posledice Spejs-Emulisanja sa Spejs-Emulatorom
Re: Afine transformacije
napisao/la Luka Jovicevic - sreda, 30. septembar 2009, 09:56
 

Primer : Panchevacki most.

Translacija i translacija trougaonih chelichnih konstrukcija.


Slika martin jovanovic
Re: Afine transformacije
napisao/la martin jovanovic - sreda, 30. septembar 2009, 10:07
 
Ovo je crkva svetog marka.predstavlja primer translacije i homotetije svojih kupola.

Slika Darko Banovic
Re: Afine transformacije
napisao/la Darko Banovic - sreda, 30. septembar 2009, 10:19
 
Na slici se vidi jasna translacija, rotacija i skaliranje, jer je jedna zgrada skalirana i rotirana u odnosu na drugu. Zgrada se nalaze na Novom Beogradu.

Slika Marija Popovic
Re: Afine transformacije
napisao/la Marija Popovic - sreda, 30. septembar 2009, 10:23
 
Kao primer afinih transformacija, ja sam uzela zgradu trznog centra Zeleni venac. Na njoj se moze uociti neuiformno skaliranje prozora, kao i rotacija u polukruznom i frontalnom delu zgrade. Zavisno od toga gde zamislimo x osu, moze se videti i reflekcija i translacija.

Slika djordje zdravkovic
Re: Afine transformacije
napisao/la djordje zdravkovic - sreda, 30. septembar 2009, 11:09
 
Na stepenicama kao prostom primeru, mogu se primetiti vise vrsta transformacija...rotacija oko zamisljene ose i translacija a skaliranje se moze uociti u perspektivi

ya
Re: Afine transformacije
napisao/la Ivan Dimitrijevic - sreda, 30. septembar 2009, 11:09
 

Ovo je primer vrta ispred hotela 'Hyata'.. Ispred glavnog ulaza vide se fontane pravougaonog oblika na kojima se jasnovidi primer translacije, rotacije i refleksije...


Slika stefan gašparović
Re: Afine transformacije
napisao/la stefan gašparović - sreda, 30. septembar 2009, 14:05
 
terase zgrade u bloku 70 na novom beogradu prikacene su uz zgradu poput gorostasnih merdevina. izdizu ljude iznad tla i sve dok iznad glave ne vinite nebo mozete se peti vise i vise. ako pogledate nanize prroci ce vas jeza ,pridrzacete se za ogradu i osecacete se sigurno.
Slika Milana Dabic
Re: Afine transformacije
napisao/la Milana Dabic - četvrtak, 1. oktobar 2009, 13:50
 
Stefane, slika treba da bude vidljiva u forumu, da ne bude u attachment-u.
Slika stefan gašparović
Odgovor: Re: Afine transformacije
napisao/la stefan gašparović - četvrtak, 5. novembar 2009, 09:58
 
terase zgrade u bloku 70 na novom beogradu prikacene su uz zgradu poput gorostasnih merdevina. izdizu ljude iznad tla i sve dok iznad glave ne vinite nebo mozete se peti vise i vise. ako pogledate nanize prroci ce vas jeza ,pridrzacete se za ogradu i osecacete se sigurno.

Slika milica macanovic
Re: Afine transformacije
napisao/la milica macanovic - sreda, 30. septembar 2009, 14:12
 
Ovde postoje sve moguce afine transformacije, cak i one koje ne znate... :)

Slika Janko Milojevic
Re: Afine transformacije
napisao/la Janko Milojevic - sreda, 30. septembar 2009, 14:19
 
ovo su soliteri u bloku 23... visoki i impozantni.. prisutne su afine transformacije sto je vise nego ocigledno...

Slika rastko mazic
Re: Afine transformacije
napisao/la rastko mazic - sreda, 30. septembar 2009, 14:24
 
ponavljanje stakla(prozora) na fasadi

Slika Filip Trgovcevic
Re: Afine transformacije
napisao/la Filip Trgovcevic - sreda, 30. septembar 2009, 17:57
 
rimski auditorium sa primerima skaliranja i mozda...translacije? :P
php14mkaoam.jpgauditoriumromabig.jpg


Slika Mashan Petrovic
Re: Afine transformacije
napisao/la Mashan Petrovic - sreda, 30. septembar 2009, 18:19
 
glavna zeleznicka stanica u beogradu, moze se videti refleksija zbog simetricnosti objekta, zatim imamo primer skaliranja kod glavnih i sporednih stubova, sto ne znam dal se moze jasno videti, i translaciju kod prozora i kod stubova naravno

Slika Dimitrije Lovrincevic
Re: Afine transformacije
napisao/la Dimitrije Lovrincevic - sreda, 30. septembar 2009, 19:04
 
Na stadionu "Crvene zvezde" uocljive su sve afine transformacije, pogotovo sedista (translacija) i refleksija (simetricnost stadiona)

Slika Aleksandra Radojicic
Re: Afine transformacije
napisao/la Aleksandra Radojicic - sreda, 30. septembar 2009, 19:33
 
Ova slika je nastala mnogo pre nego sto sam znala sta su fraktali isprobavajuci funkcije svog aparata. Ovo je ograda na mojoj terasi,i na njoj mozemo zapaziti refleksiju,tranclaciju,i skaliranje.

Slika Sofija Stevanovic
Re: Afine transformacije
napisao/la Sofija Stevanovic - sreda, 30. septembar 2009, 19:23
 
evo jednog primera afinih transformacija na Zeleznickoj stanici u Beogradu. Primecujemo translaciju.

Slika Sofija Stevanovic
Re: Afine transformacije
napisao/la Sofija Stevanovic - sreda, 30. septembar 2009, 19:26
 
...a moze i ovo...
Slika Sofija Stevanovic
Re: Afine transformacije
napisao/la Sofija Stevanovic - sreda, 30. septembar 2009, 19:26
 
...

Slika Branislav Mirovic
Re: Afine transformacije
napisao/la Branislav Mirovic - sreda, 30. septembar 2009, 20:05
 
Primer je stari zeleznicki most nad Savom,a transformacije su,naravno,translacija celicnih kvadrata,refleksija i cini mi se skaliranje u gornjem i donjem desnom uglu mosta.

Slika Vera Stanisic
Re: Afine transformacije
napisao/la Vera Stanisic - sreda, 30. septembar 2009, 20:05
 
Na ovoj zgradi mozemo uociti rotaciju prozora, kao i translaciju stubova. Takodje, citava fasada je ispunjena sitnicama koje transliraju i rotiraju. Refleksiji mozemo uociti gledajuci celu zgradu kao celinu.

KnezMihajlova-PS.jpg
Slika Ljubica Pavlovic
Re: Afine transformacije
napisao/la Ljubica Pavlovic - sreda, 30. septembar 2009, 20:13
 
Zgrada Vlade u Nemanjinoj...na njoj su vidljive afine transformacije tipa translacije i rotacije...:)

Slika Ljubica Pavlovic
Re: Afine transformacije
napisao/la Ljubica Pavlovic - sreda, 30. septembar 2009, 20:15
 
i zgrada Radio Beograda,na njoj su vidljive afine transformacije translacije

Slika Ana Milosevic
Re: Afine transformacije
napisao/la Ana Milosevic - sreda, 30. septembar 2009, 20:06
 
Na ovoj slici uocavamo translaciju ovih malih sipki, kao i njihovu rotaciju. Takodje su i skalirale (vidimo da su manji oblici pri vrhu). Refleksija je uocljiva skoro svuda po dizalici.

Slika Nenad Milcanovic
Re: Afine transformacije
napisao/la Nenad Milcanovic - sreda, 30. septembar 2009, 20:10
 
ovo je fotografija okruzenja zgrade u kojoj zivim. ograda predstavlja afine transformacije zato sto se sastoji od mnostva istih elemenata (rombova) koji kada se kombinuju cine vece elemente (rombove).

Slika Anica Cirkovic
Re: Afine transformacije
napisao/la Anica Cirkovic - sreda, 30. septembar 2009, 20:22
 
Ovo je zgrada u najlepsoj ulici u Beogradu po mom misljenju,i ne znam ko je projektovao..Na njoj sam primetila sklaliranje elemenata na terasi,kao i translaciju prozora.Zgrada je simetricna,prisutna je i rotacija.Ne vidi se cela zgrada zbog formata:)

Slika Marijana Miletic
Re: Afine transformacije
napisao/la Marijana Miletic - sreda, 30. septembar 2009, 20:46
 
hayat.jpg
jos jedan primer afinih transformacija u enterijeru hotela Hayat na Novom Beogradu. Translacije svodova , translacija crnih plocica u untrasnjosti bazena, takodje i njihova refleksija jer su podjednako udaljene od sredisne ose bazena.
Slika Aleksandra Lekic
Re: Afine transformacije
napisao/la Aleksandra Lekic - sreda, 30. septembar 2009, 20:45
 
Mislim da je Farmaceutski fakultet odlican primer za afine transformacije. Kod prozora,okruglih na krovu i bocnih se vidi translacija kao i skaliranje. Kod zute ograde mozemo da prepoznamo rotaciju. Tu su i drugi detalji...

ja
Re: Afine transformacije
napisao/la Tamara Vuksan - sreda, 30. septembar 2009, 20:57
 
Ovo je zgrada ministarstva u ulici Kneza Milosha(nisam sigurna koje je tachno)...na njoj su jesne afine transformacije tipa translacije i rotacije...:)

Slika Ljubica Marinković
Re: Afine transformacije
napisao/la Ljubica Marinković - sreda, 30. septembar 2009, 21:42
 
Most na 25. maju.
Ovaj most je zgodan primer više Afinih transformacija. Afina transformacija koja se prva zapaža i koja je, swakako, najdominantnija je translacija. Transliraju se stepenice i grede, pa čak i lampe. Zatim, imamo rotaciju trouglova koji se nalaze sa strane. I na kraju cela konsturkcija je simetricna i ona predstavlja refleksiju. :0]]

Slika Nemanja Babic Stefanovic
Odgovor: Afine transformacije
napisao/la Nemanja Babic Stefanovic - sreda, 30. septembar 2009, 22:05
 
Na ovoj slici postoji mnostvo afinih transformacija, i mislim da dodatna objasnjena nisu potrebna.

Slika andrea boskovic
Re: Afine transformacije
napisao/la andrea boskovic - sreda, 30. septembar 2009, 22:21
 
u ovom primeru se moze primetiti skaliranje,refleksija i translacija .

Slika Petar Saric
Re: Afine transformacije
napisao/la Petar Saric - sreda, 30. septembar 2009, 22:40
 

Za afine transformacije nije potrebno puno trazenja jer se one nalaze svuda oko nas na skoro svakoj zgradi


Slika Petar Saric
Re: Afine transformacije
napisao/la Petar Saric - sreda, 30. septembar 2009, 22:42
 
ovo je jos jedan primer

Slika Petar Saric
Re: Afine transformacije
napisao/la Petar Saric - sreda, 30. septembar 2009, 22:43
 
a i nas fakultet je pun afinih transformacija a i ovo je jedan detalj

Slika Tijana Milanović
Re: Afine transformacije
napisao/la Tijana Milanović - sreda, 30. septembar 2009, 23:20
 
Savski most je jos jedan primer afinih transformacija,
translacije na metalnim gredama, skaliranje na istim,
rotacija na detaljima i refleksija se primecuje zamisljajuci zamisljenu osu
koja prolazi kroz sredinu mosta.

Slika Ivan Djikanovic
Re: Afine transformacije
napisao/la Ivan Djikanovic - sreda, 30. septembar 2009, 23:14
 

Stari pancevaciki most (iako je srusen) je primer beogadske arhitekture u kojoj su prisutne afine transformacije, translacije narocito. 


Slika Aleksandra Mrda
Re: Afine transformacije
napisao/la Aleksandra Mrda - sreda, 30. septembar 2009, 23:38
 
Ograda Studentskog parka jedan je od mnogih primera afinih transformacija. Na ovakvom primeru mogu se uociti translacija i naravno simetrija.

Imagevv.jpg
Slika Milena Murganic
Re: Afine transformacije
napisao/la Milena Murganic - četvrtak, 1. oktobar 2009, 00:26
 
Beogradska glavna posta
primer afinih transformacija: translacija, scale i stretch skaliranje, refleksija - sto se sve uocava na stubovima, prozorima i zgradi u celini.

Slika Petar Radojlovic
Re: Afine transformacije
napisao/la Petar Radojlovic - četvrtak, 1. oktobar 2009, 00:45
 

Objekat svima poznat,hala Pionir.Na njoj se mogu videti translacije.


Slika Petar Radojlovic
Re: Afine transformacije
napisao/la Petar Radojlovic - četvrtak, 1. oktobar 2009, 00:48
 

~Stepenice~ translacija,rotacija


Slika Petar Radojlovic
Re: Afine transformacije
napisao/la Petar Radojlovic - četvrtak, 1. oktobar 2009, 00:49
 

translacije,rotacije,skaliranje


Slika Petar Radojlovic
Re: Afine transformacije
napisao/la Petar Radojlovic - četvrtak, 1. oktobar 2009, 00:52
 

I naravno ledena dvorana:  translacija,rotacija,skaliranje


Slika Aleksandar Orozovic
Odgovor: Afine transformacije
napisao/la Aleksandar Orozovic - četvrtak, 1. oktobar 2009, 12:35
 

Na ovom primeru se jasno uocavaju Afine transformacije,prisutne su translacije,rotacije kao i refleksija kvadatskih polja na tavanici...


Slika Luka Popovic
Re: Afine transformacije
napisao/la Luka Popovic - petak, 2. oktobar 2009, 15:27
 
ovde se vidimo afine transformacije... rotaciju...skaliranje...

Slika Luka Popovic
Re: Afine transformacije
napisao/la Luka Popovic - nedelja, 4. oktobar 2009, 00:41
 
ispravka... na oovom primeru, hram Svetog Save, mozemo videti afine transformacije, rotaciju skaliranje, translacije...

Slika Konstantin Brasovan
Odgovor: Afine transformacije
napisao/la Konstantin Brasovan - subota, 3. oktobar 2009, 22:24
 
Izvinjavam se što kasnim sa ovim zadatkom, SBB-u je trebalo nedelju dana da mi opet uključe internet...
Ovo je zgrada Reiffeisen banke. Na ovoj zgradi vide se refleksija pošto zgrada može da se podeli na 2 ista dela, rotacija na središnjem delu zgrade. Takođe možemo zapaziti
i translaciju.

Slika jelena bauk
Re: Afine transformacije
napisao/la jelena bauk - ponedeljak, 5. oktobar 2009, 15:36
 

skaliranje:odnosi kupola tj. istih su oblika,ali razlicitih dimenzija

translacija:prozori na kupolama

refleksija:hram i sa leve i sa desne strane sadrzi iste elemente, tj. leva strana je ista kao i desna


Slika Srdjan Jazic
Re: Afine transformacije
napisao/la Srdjan Jazic - četvrtak, 8. oktobar 2009, 10:52
 
Na ovom primeru su jasno vidljive afine transformacije (translacija, rotacija, i tako to )

.
Re: Afine transformacije
napisao/la Marija Kukoleca - petak, 9. oktobar 2009, 13:12
 
na zgradama u airport city-ju mozemo primetiti refleksiju,translaciju i skaliranje.

Slika Dušanka Ustić
Re: Afine transformacije
napisao/la Dušanka Ustić - petak, 9. oktobar 2009, 21:12
 

                          130ub.jpg                                         

     Osnovna škola "Svetozar Miletić" u Zemunu. Zastupljene su sve afine transformacije na prikazanom objektu. - Refleksija: zbog toga što je škola potpuno simetricna; -Translacija: je zastupljena kod prozora po horizontali i vertikali, zatim kod stubova i krovnih prozora. -Rotacija: primer je krov koji je izgrađen iz 4 površine pod 2 razlicita nagiba. -Skaliranje: najbolje se uočava na stepeništu, zatim na krovnim površinama i bočnim stranama škole koje se na slici ne vide.

            

                               

Slika Marko Babic
Odgovor: Afine transformacije
napisao/la Marko Babic - utorak, 13. oktobar 2009, 14:38
 

 

 

Oficirski dom,danas Studentski kulturni centar.Jedna od najlepših secesijskih zgrada u Beogradu,nalazi se na uglu ulica kralja Milana i Resavske i poznata je kao „zgrada sa zelenim pločicama“.Afine transformacije su  uočljive na fasadi:lukovi iznad prozora i vrata različitih veličina,zatim različiti motivi stilizovane flore,stilizovanih traka,geometrijskih oblka,kao i ženskih glava.Centralni deo zgrade je istaknut balkonima sa metalnom ogradom,a na mansardnom krovu mozemo uočiti rotaciju,on je naglašen i deluje kao kupola.

 

Slika Marko Babic
Odgovor: Afine transformacije
napisao/la Marko Babic - petak, 16. oktobar 2009, 18:32
 
Skc mata         

Milan Milovanovic
Re: Afine transformacije
napisao/la Milan Milovanovic - utorak, 13. oktobar 2009, 14:48
 
Ovde vidimo slozen prikaz rotacije i translacije na stklenim trouglovima i na krovu muzeja.

Slika Anja Radovic
Re: Afine transformacije
napisao/la Anja Radovic - sreda, 14. oktobar 2009, 01:05
 
ovo je vojno medicinska akademija na kojoj se jasno mogu uociti refleksija i translacija..nazalost sa slike se ne moze uociti i rotacija koja se vidi kada se objekat posmatra sa krova zgrade..

Slika Marija Tomasevic
Re: Afine transformacije
napisao/la Marija Tomasevic - sreda, 14. oktobar 2009, 16:22
 


Slika Marija Tomasevic
Re: Afine transformacije
napisao/la Marija Tomasevic - sreda, 14. oktobar 2009, 17:11
 
Afine transformacije su uocljive na segmentima nadstresnice,
Slika Adrijana Stracenski
Re: Afine transformacije
napisao/la Adrijana Stracenski - četvrtak, 15. oktobar 2009, 23:45
 

Fasada Vlade Srbije na kojoj se vide primeri sve 4 transformacije


Slika Aleksandar Stankovic
Re: Afine transformacije
napisao/la Aleksandar Stankovic - petak, 16. oktobar 2009, 00:18
 

Malo zakasnjenje, ali evo ga jos jedan primer afinih transormacija. U pitanju je cesma pored Beogradskog univerziteta za cije je projektovanje zasluzan Nikola Tesla.

0913103931qq7.jpg

Slika marko samardzic
Re: Afine transformacije
napisao/la marko samardzic - petak, 16. oktobar 2009, 18:54
 
iz prilozene slike se jasno  mogu uociti translacija i refleksija kao vidovi transformacija..

Slika Ivana Bogdanovic
Re: Afine transformacije
napisao/la Ivana Bogdanovic - nedelja, 18. oktobar 2009, 13:59
 
Zgrada na Terazijama,prozori su translirani i skalirani,stubovi ispred prozora se mogu rotirati a cela zgrada je simetricna po vertikalnoj osi.ja%20i%20arhitektura%20007.JPG

Slika Stefan Stoisavljević
Re: Afine transformacije
napisao/la Stefan Stoisavljević - utorak, 20. oktobar 2009, 15:25
 
Nadam se da je ovaj primer u redu kada su translacija i skaliranje u pitanju....
IMG]
Moa (:
Re: Afine transformacije
napisao/la Stefan Obucina - utorak, 20. oktobar 2009, 15:52
 
Ja se izvinjavam za zakasnjenje, tek sam sad shvatio da uopste nisam odgovorio na ovaj zadatak. evo mog primera afinih transformacija. Ulaz u zgradu UniCredit banke, na cijoj se nadstresnici vidi primer rotacije, skaliranja i translacije.

Slika Aleksandar Jeremic
Re: Afine transformacije
napisao/la Aleksandar Jeremic - utorak, 20. oktobar 2009, 21:16
 

izvinjenje zbog kasnjenja-ako je neko opravdanje, tehnicki problemi...

fotografija prikazuje crkvu St. Marka, u cijoj se pojavi uocavaju razlicite vrste afinih transformacija: refleksija se ogleda u simetricnosti prednje fasade zgrade, skaliranje se uocava u razlicitim velicinama kupola(koje su istog oblika), rotacija je prisutna kod prozora na kupolama, a translacija je primetna na razlicitim fragmentima fasade, npr. horizontalnom redu prozora.


Slika Andrea Vujnovic
Re: Afine transformacije
napisao/la Andrea Vujnovic - sreda, 21. oktobar 2009, 00:26
 
Muzej 25. maj - prisutna su sva cetiri oblika afinih transformacija (iako se veoma slabo razaznaju na ovako malom formatu fotografije).
Skaliranje - prozori.
Refleksija - uocljiva je u smislu bilateralne simetrije fasade.
Rotacija - na fontani (?) u prvom planu.
Translacija - prozori, stubovi, stepeniste, svetiljke...


Slika Dragana Uzelac
Re: Afine transformacije
napisao/la Dragana Uzelac - sreda, 21. oktobar 2009, 00:40
 

Na slici je prikazana metro stanica kod vukovog spomenika. Mozemo uociti:

-skaliranje, koje najbolje mozemo primetiti kod rukohvata koji pravi kruzni oblik oko pokretnih stepenica, bas kod tog kruznog dela uocavamo i -rotaciju. Zatim -translacija, kod pokretnog stepenista i na kraju -refleksija, pokretne stepenice imaju jasnu osu simetrije na sredini otvora.

Izvinjavam se zbog velikog zakasnjenja sa radovima, ali sam imala tehnickih problema.



MATURA
Re: Afine transformacije
napisao/la Aleksandar Copic - sreda, 21. oktobar 2009, 14:03
 
najseljeniji deo beograda koji je simbol skaliranja i translacije
zgrade su slicne rotirane ...

Slika Milos Trajanovski
Re: Afine transformacije
napisao/la Milos Trajanovski - sreda, 21. oktobar 2009, 17:19
 
Petlja kod Beogradske Arene.Prisutna je translacija i refleksija.

Slika Aleksandra Pavlovic
Re: Afine transformacije
napisao/la Aleksandra Pavlovic - utorak, 27. oktobar 2009, 22:27
 
Ovo je fotografija stambene zgrade iz ja mislim "Molerove" ulice.

Slika Tamara Djondric
Re: Afine transformacije
napisao/la Tamara Djondric - utorak, 3. novembar 2009, 21:53
 
Primer-svodovi fotografisani na kalemegdanskoj tvrdjavi. Moze se uociti translacija postamenata i lukova.

Slika Stefan Korac
Re: Afine transformacije
napisao/la Stefan Korac - utorak, 1. decembar 2009, 18:49
 
Izvinjavam se zbog ovolikog zakašnjenja, snašlo me je puno tehničkih problema! :-I
Elem, mislim da je dobar primer crkva Svetog Marka, ili šire veliki broj manastira... Uočava se više vrsta transformacija - refleksija, skaliranje, translacija...

Slika Stefan Korac
Re: Afine transformacije
napisao/la Stefan Korac - utorak, 1. decembar 2009, 18:50
 
:-/ ...hm... sad sam tek primetio da nisam jedini koji je izabrao crkvu sv. Marka... Nadam se da nije problem?
Slika Milena Stepanovic
Re: Afine transformacije
napisao/la Milena Stepanovic - utorak, 22. decembar 2009, 18:07
 

Afine tansformacije mogu se uociti na Istocnoj kapiji grada, tzv. Kulama. Na njih gleda prozor moje sobe pa sam se zato njih prvo setila... smile Na njima mozemo lako uociti translacija, rotacija, skaliranje, pa cak i refleksija.

 


Slika Bojana Simeunovic
Re: Afine transformacije
napisao/la Bojana Simeunovic - sreda, 20. januar 2010, 22:54
 
Evo jos jednog lepog primera afinih transformacija :) "radeci nacrtnu" i gledajuci u plafon :) primetih afine transformacije i na svom lusteru :)) uocljivi su svi tipovi afinih transformacija, tj. rotacija,translacija,skaliranje i refleksija...

Slika Marijana Simovic
Re: Afine transformacije
napisao/la Marijana Simovic - sreda, 27. januar 2010, 19:10
 

Na primeru stambeno-poslovne zgrade ba Novom Beogradu mozemo da uocimo primere afinih transformacija – translaciju i skaliranje istaknutog segmenta zgrade.


Slika Mirjana Predic
Re: Afine transformacije
napisao/la Mirjana Predic - petak, 12. februar 2010, 16:35
 

Objekti, kao sto je  Hram sv. Save obiluju detaljima koji po mom misljenju predstavljaju afine transformacije. (Skaliranje kupola, translacija stubova, svodova, itd…)

 


Slika Vanja Pisarevic
Odgovor: Afine transformacije
napisao/la Vanja Pisarevic - ponedeljak, 7. juni 2010, 13:19
 

savacentar.jpg

Afine transformacije na fasadi Sava Centra u Beogradu