ХИДРОГЕОХЕМИЈСКО МОДЕЛОВАЊЕ СА PHREEQC-ОМ

PHREEQC се користи за симулације разноврсних реакција и процеса у природним водама или лабораторијским експериментима. PHREEQC-у је потребан првобитни унос података у којима је идентификован проблем одређеним КЉУЧНИМ РЕЧИМА, командама и групама података који их повезују. Команде су сакупљене и приказане у get-going листама. Пун опис многих алтернатива за унос и математичке позадине се могу наћи у приручнику програма (аутори Parkhurst and Appelo (1999)).

 

PHREEQC је развијен за израчунавање хидоргеохемијских реакција и помаже при одржавању везе са физичком ситуацијом, опипљиво и конкретно. Дакле, можемо да почнемо да замишљамо лабораторијски сто са боцама са растворима, са флашицама пуних хемикалија, минерале и горионике, гасне коморе, пипете, ваге и центрифуге са додацима, све што нам треба за наше експерименте.

Користимо следеће кључне речи

 

SOLUTION m-n за једињење и количину раствора у боцама. Можемо да одаберемо одређени раствор или мешавину раствора у једној боци.

 

У боцу се могу додати различити реактанти:

PHASE equilibrium  за комбинацију минерала и/или гасова који реагују реверзибилно до одређене равнотеже;

EXCHANGE за капацитет и састав измењивача

Surface за капацитет и састав површине комплекса;

REACTION за постепено додавање или одузимање хемикалија, минерала или воде;

kinetics за хемикалије чија реакција зависи од времена и састава раствора; GAS_PHASE за комбинацију раствора у одређеној запремини или на задатом притиску;

SOLID_SOLUTIONS за додавање чврстих минералних  раствора; REACTION_TEMPERATURE за температурне промене у боци.

 

END је сигнал за  PHREEQC да израчуна састав раствора и реактаната у облику који се назива симулација. Састави се могу сачувати у компјутеру са SAVE solution nо (број раствора), SAVE exchange no (број измењивача), итд., и могу се користити касније на тој компјутерској јединици са MIX или USE solution no, USE exchange no, итд., где no  представља број раствора или измењивача или више њих. Резултати се могу и штампати, приказати у таблераном систему или графикону.

 

За дефинисање излаза, користимо:

PRINT да ограничимо штампање на одређене ставке или да зауставим/наставимо опције штампања;

SELECTED_OUTPUT да објединимо резултате у формату таблеарног приказа;

USER_PRINT, USER_PUNCH и USER_GRAPH за дефинисање и прекрајање посебних приказа

 

Проток и пренос на терену и у лабораторијским табелама могу бити моделовани командом TRANSPORT у 1D дисперзивном/дифузивном транспорту укључујући мобилне и стабилне зоне. За 3D транспорт, код PHAST се може користити са US Geological Survey website-а.

 

На крају, хемијске реакције које доприносе датом квалитету воде се могу повратити коришћењем команде  INVERSE_MODELING.

 

Parkhurst, D.L. and Appelo, C.A.J., 1999. User's guide to PHREEQC (version 2). US Geol.

Surv. Water Resour. Inv. Rep. 99-4259, 312p.

Zuletzt geändert: Freitag, 21. März 2014, 10:44