Povodom 11 godina od prvog onlajn kursa na Medicinskom fakultetu u Beogradu realizovanog školske1999/2000 godine i 6 godina od početka eLearning projekta „Reticulum“(na Moodle LMS platformi http://moodle.med.bg.ac.rs), u sredu 22. decembra 2010. u Svečanoj sali Medicinskog fakulteta (dr Subotića 8) sa početkom u 16:30 biće održana tribina:
Prednost i mane učenja u onlajn okruženja
(„Face2Face vs. Face(2)Book“)
Na tribini, kao gosti, učestvuju:
- dr Ana Pešikan, profesor Filozofskog fakulteta u Beogradu, Odeljenje za psihologiju. Uža oblast interesovanja joj je psihologija učenja/obuke. Jedan je od koautora programa „Aktivno učenje“ (uz prof. Ivana Ivića i Slobodanku Antić). Program predstavlja teorijskui praktičnu inovaciju u podrucju unapređivanja kvaliteta nastave/učenja i od 1995. se razvija i primenjuje na različitim obrazovnim nivoima (osnovna i srednja škola, univerzitet, obuke različitih profila stručnjaka - lekara,farmaceuta, novinara).
- dr Vera Pravica, vanredni profesor Medicinskog fakulteta u Beogradu, Katedra za mikrobiologiju iimunologiju. Razvila i vodila 6 poslediplomskih onlajn kurseva iz imunologijena University of Manchester od 2001-2005 koristeći WebCT.
- dr Mirjana Devetaković, docent na Arhitektonskom fakultetu Univerziteta u Beogradu. Bavi se informacionim tehnologijama u arhitekturi, posebno kulturom elektronske komunikacije. U domenu elektronskog obrazovanja ekstenzivno eksperimentiše od 1996. Najznačajniji projekat iz ove oblasti – „Virtuelna učionica“, 1999 zavreme NATO bombardovanja. Jedan od osnivača e-Learning portala Akademske mrezeSrbije, 2009.
- mr Danijela Šćepanović, eLearning konsultant WUS Austria, samostalni savetnik u Ministarstvu prosvete, jedan od autora dokumenta „Preporukeza razvoj eObrazovanja u Srbiji“ donetog 2005. godine. Moderator i jedan od koautora programa za obuka univerzitetskih nastavnika za eUčenje.
- mr Živana Komlenov, asistent na Prirodno-matematičkom fakultetu u Novom Sadu (Departman za matematikui informatiku, Katedra za računarske nauke), gde je i student treće godine doktorskih studija. U svom naučnom radu, već nekoliko godina bavi se elektronskim učenjem, trenutno ponajviše njegovim kolaborativnim aspektima i mogućnostima. Aktivno učestvuje u izradi univerzitetskih elektronskih kurseva, te njihovom izvođenju i održavanju, administrira fakultetski sajt za podršku elektronskom učenju. Živana Komlenov, takođe, predvodi lokalizacijski tim za razvoj i održavanje srpskih jezičkih paketa za Moodle LMS.
- mr Nedeljko Ostojić, onlajn mentor DOBA fakulteta za primenje poslove i društvene studije, Maribor. Na osnovu ocena studenata proglašen za najboljeg mentora u školskoj 2009/10.godini. Ima višegodišnje iskustvo (od 1983) u primeni raznih aspekata e-studija. Istovremeno radi kao predavač na predmetima iz računarstva i informatike na Visokoj školi strukovnih studija za kriminalistiku i bezbednost u Nišu. Predmet njegovog stručnog i istraživačkog rada je informatičko obrazovanje stručnjaka neinformatičkih i netehničkih profila. Posebno ga interesuju mogućnosti transfera iskustava iz onlajn u klasično okruženje kod visokoškolskogobrazovanja.
Domaćin tribine je Miloš Bajčetić sa Medicinskog fakulteta (Institut za histologiju i embriologiu „Aleksandar Đ. Kostić“), autor i moderator Retikuluma.